Wojna domowa na Ukrainie 29.12.2015r.- 313 dzień od nowego rozejmu.


 

 

„Nowy budżet Ukrainy jest kontynuacją korupcji i zniszczenia gospodarki państwa”– powiedziała w programie „Подробности недели” ukraińskiej stacji telewizyjnej „Интер”, była premier a obecnie liderka partii „Batkiwszczina” Julia Tymoszenko.

„Mam w rękach analizę, która mówi, że praktycznie zlikwidowano 32 przywileje społeczne, istniejące wcześniej, a odnoszące się do pomocy samotnym matkom, dla dzieci niepełnosprawnych, sierot, ofiar Czarnobyla, Afgańczyków, a nawet te, które zagwarantowano uczestnikom walk w strefie ATO. Jaką trzeba mieć moralność, wobec tych którzy walczyli na Ukrainie, aby finansowali ich pracodawcy. Państwo nie będzie im płacić, a zamiast niego płacić mają pracodawcy, za to, że oni poszli walczyć za kraj. Ja nie wiem gdzie tu jest moralność i sumienie. 32 przywileje, które uchylił ten budżet. Tam dużo jest tego! Na przykład uczniowie klas 1 do 4 szkoły podstawowej, którzy mieli dopłaty do wyżywienia. Wiesz jak ludzie obecnie żyją? Czy zdajesz sobie z tego sprawę, że ludzie są tak biedni, że często nie mają pieniędzy na zakup żywności. I w takiej sytuacji zabrano dzieciom ostatnią możliwość (zaspokojenia głodu– dopisek mój).  Na przykład sieroty pozbawiono możliwości dostania się na wyższe uczelnie, pozbawiono uprawnień do bezpłatnego przejazdu osobom niepełnosprawnym, w tym tych którzy walczyli na wojnie i nie mają rąk czy nóg, trwale okaleczonych,którzy faktycznie całkowicie utracili zdrowie. Nawet im zabrano te przywileje. Zabrano też wszystkie przywileje dla rodzin „niebiańskiej sotni”. Ja nie wiem…Ten rząd przekroczył wszelkie granice przyzwoitości.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że według oficjalnych danych dotyczących inflacji za 2015 rok wynosi ona 45,5%. Oznacza to, że nawet oficjalne statystyki pokazały 45,5% inflacji. W tym roku nie indeksowano według wskaźnika inflacji ani rent ani wynagrodzeń, a w roku następnym indeksacja ta ma wynosić tylko 4,1%, pomimo inflacji na poziomie 45%.

Ci którzy opracowali ten budżet chowają się teraz za listkiem figowym, mówiąc, że mogą one zostać skorygowane. Otóż kiedy rząd i skorumpowana większość w parlamencie, przegłosowali ten budżet zając sobie z tego sprawę, że jest on wadliwie skonstruowany, to czy kierowali się strategiczną wizją rozwoju kraju?- jakie więc teraz zmiany mogą do niego wnieść.

Sądzę, że formuła tego rządu i większości, która poparła ten budżet wyczerpała się. Jest to polityka, która ich w rzeczywistości zdyskredytowała i muszą oni odejść. Jeśli nie zmienia się polityki społecznej, nie prowadzi działań mających na celu wsparcie gospodarki kraju, jeśli nie zmienia się polityki taryfowej, jeśli nie ma w tym budżecie elementów wsparcia dla przedsiębiorców, dla rozwoju naszego kraju, finansowania projektów infrastrukturalnych- to po co nam taki rząd? Po co nam parlament? I po co nam taki iluzoryczny budżet? A poza tym tłumaczenie, że jeśliby budżet nie został przyjęty, bo skończy się to katastrofą, spadkiem hrywny do 100 hrywien za dolara, zniszczeniem kraju, zniszczeniem wszystkiego, to jest to absolutna histeria, która dowodzi  porażki rządu nie potrafiącego prowadzić prawidłowej polityki”– taką opinię ma na temat przyjętego w ostatni piątek przez Wierchowną Radę budżetu na 2106 rok Julia Tymoszenko.

Poinformowała on również o tym w jakich okolicznościach odbyło się głosowanie nad budżetem. Otóż oferowano na każdy okręg deputowanego, który zagłosuje za budżetem dodatkowo 10 mln hrywien.

Jak widać, o czym też Julia Tymoszenko nie wspomniała, korupcja na Ukrainie ma już wymiar systemowy, i aby ją zwalczyć trzeba też by było zmienić system. Tylko kto z nich po dobroci zrezygnuje z wygodnych i dobrze płatnych posad?

A sam budżet jak wynika ze słów Julii Tymoszenko jest tylko fikcją zapisaną na papierze. Podobnie jak to wygląda też w odniesieniu do ciągłych zwycięstw sił ATO w Donbasie, które przekuwają się wyłącznie w sromotne klęski.

***

Na kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj w Doniecku noc była spokojna, tylko wieczorem ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał na jego północnych przedmieściach.

Również było spokojnie w rejonie miejscowości: Makiejweki, Gorłówki i Jasinowatej, ale za to spadł tam w nocy śnieg i służby miejskie rozpoczęły już jego usuwanie.

Mało intensywny ostrzał prowadzony był z kierunku pozycji ukraińskich tylko w okolicach Mariupola, Amwrosijewki i Telmanowa. Naprawiono też linię energetyczną uszkodzoną podczas poprzednich ukraińskich ostrzałów w okolicy Komiternowa.

Mieszkańcy Gorłówki pytają: Kiedy Ukraina przestanie do nich strzelać?

Wczoraj w Słowiańsku znajdującego się pod kontrolą sił ATO, funkcjonariusze ukraińskiej policji zatrzymali mieszkańca tego miasta pod zarzutem, że prowadził on w internecie sieć społecznościową poparcia Donieckiej Republiki Ludowej, za pomocą której zbierane były informacje na temat sił ATO, a więc rozmieszczenia sprzętu, jego ilości, ruchach wojsk itd.

Za działalność tą grozi mu od 3 do 5 lat więzienia.

Według komunikatu przekazanego dziś rano przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa sił ATO, „prorosyjscy terroryści” dzisiejszej nocy 5 razy naruszyli warunki zawieszenia broni atakując pozycje ukraińskich wojsk.

Do incydentów militarnych miało dojść w rejonie donieckiego lotniska,  miejscowości Piaski i Opytnoje, gdzie prowadzili oni ostrzał ukraińskich pozycji przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm.

Walki toczyły się również w rejonie Gorłówki, a więc w okolicy Zajcewa, Szumów, Kodema i Majorska. W rejonie Ługańskoje „bandyci” mieli ostrzeliwać ukraińskich żołnierzy przy użyciu granatników, ciężkich karabinów maszynowych i prowadzić ostrzał z broni snajperskiej.

Na odcinku frontu mariupolskiego ostrzelane miały zostać pozycje sił ATO przy użyciu granatników w rejonie Czermalika.

Łącznie w ciągu ostatniej doby naruszono 33 razy warunki zawieszenia broni:

***

Wczoraj do Ługańska przyjechał znany rosyjski piosenkarz i pedagog Josif Kobzon, gdzie da koncert noworoczny:

Na koniec jeszcze kilka aktualnych filmów:

Pozdrawiam.

Reklamy

137 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.12.2015r.- 313 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Generalissimus” Poroszenko podpisał ustawę nakładającą embargo handlowe na Federację Rosyjską, zezwala ona władzom w Kijowie na „stosowanie środków ekonomicznych w odpowiedzi na dyskryminujące działania „państwa-agresora” na Ukrainie”;
  http://112.ua/glavnye-novosti/poroshenko-podpisal-zakon-o-vvedenii-torgovogo-embargo-v-otnoshenii-rf-282163.html
  Ps. Wstrzyma produkcję cukierków w swojej fabryce w rosyjskim Lipiecku?

  Polubione przez 8 ludzi

 2. http://sptnkne.ws/avtH

  Kijów odmówił spłacenia Rosji długu dopóki nie zgodzi się na restrukturyzację

  Jutro idę do banku , pożyczę 1 mln. Potem zażądam restrukturyzacji 90 % długu , a resztę każe sobie rozłożyć na 150 lat w ratach równych. Myślę , że się w banku zgodzą. Nowa Polityka Ekonomiczna- dłużnik decyduje , ile spłaca i kiedy i czy w ogóle. 🙂

  Polubione przez 7 ludzi

  • Do wszystkich laikujących. Każdy z was pożycza mi 100 zł na zasadach opisanych wyżej. Skoro się zgadzacie, to wasza strata.
   Tak się właśnie czują dłużnicy U- padłej krainy, łyso im.
   🙂 Czuję , że z tego 1mld dolarów ostatniej pożyczki to odzyskamy może 1 mln, ale hrywien i jeszcze będziemy za transport tej kasy w gotówce z Kijowa do Wawy płacić.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Narodowy Bank Ukrainy nie chce karać rosyjskich banków działających na terenie Ukrainy (m.in. Sbierbanku) i to pomimo „popiskiwań” „ukraińskich patriotów” oraz tego ze zostały one obłożone sankcjami przez USA. Oficjalnie powodem nie podjęcia działań przeciwko nim jest obawa przed ich możliwym upadkiem, co mogłoby miec opłakane skutki dla pogrążonego w kryzysie systemu bankowego Ukrainy;
  http://economics.lb.ua/finances/2015/12/24/324299_nbu_vidit_prichin_nakazaniya.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dzień jak co dzień w Kijowie, czyli najpierw dwóch uzbrojonych w automaty napastników zagrabiło 70.000 dolarów;
  http://112.ua/avarii-chp/v-kieve-dvoe-s-avtomatami-pohitili-70-tys-dollarov-obyavlen-plan-perehvat-282184.html
  A następnie ścigający ich patrol policji kompletnie rozbił swój radiowóz i dwa inne samochody. Sprawcy napadu zbiegli, a do szpitala trafiło dwoje policjantów;
  http://kiev.segodnya.ua/kaccidents/v-kieve-pogonya-za-grabitelyami-privela-k-masshtabnomu-dtp-679491.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kłamstwo ma krótkie nogi !

  Przekonał się o tym niemiecki kanał telewizyjny ZDF , który nakręcił i opublikował fałszywy dokumentalny film o Donbasie , angażując do tego celu aktorów . Kłamstwo zostało zdemaskowane , a kanał ZDF dalej brnie w kłamstwie, co narusza wizerunek całej niemieckiej telewizji.

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.