Wojna domowa na Ukrainie 30.12.2015r.-314 dzień od nowego rozejmu.


Kijów- nieudana próba zaparkowania przed posterunkiem policji.

Wczoraj ukraiński premier wziął udział w zwołanej przez siebie konferencji prasowej, na której przedstawił wyniki rządu za mijający właśnie rok i prognozy na rok przyszły.

Konferencja prasowa podsumowująca pracę ukraińskiego rządu była stosunkowo krótka i trwała tylko godzinę i pięć minut. Znaczy się premier nie miał się czym pochwalić.

Tylko 16 dziennikarzy- spośród ponad 100 jacy uczestniczyli na konferencji z ukraińskim premierem- zadało łącznie 24 pytania.

Na początek premier Arsenij Jaceniuk wygłosił dwudziestominutowe przemówienie, w którym przedstawił cztery strategiczne cele obecnego rządu.

Celami tymi są:

 1.   Członkostwo w Unii Europejskiej,
 2.   Przystąpienie do sojuszu paktu NATO,
 3.    Przywrócenie pełnej suwerenności terytorialnej kraju, co oznacza powrót Doniecka, Ługańska i Krymu pod pełną kontrolę władz w Kijowie,
 4.   Zwiększenie dochodów obywateli poprzez tworzenie nowych miejsc pracy oraz poprawę warunków życia ludności.

Potwierdził przy tym niewielki wzrost PKB w czwartym kwartale bieżącego roku i dalszy jego wzrost aż o 2% w roku następnym.

Następnie przyznał się do porażki programu rządowego w zakresie reformy szkolnictwa podstawowego i średniego, co ma zostać nadrobione w 2016 roku.

Porażką była również reforma służby zdrowia, ale te niepowodzenie przerzucił przede wszystkim na deputowanych Wierchownej Rady, którzy blokowali wg. niego reformę systemu.

Podobnie było z przyczyną fiaska prywatyzacji, którą zablokował parlament.

Odniósł się również do problemu korupcji jaki występuje w przypadku zarządzania ukraińskimi firmami, ale jak zapowiedział zostanie on poważniej potraktowany w roku przyszłym.

Ważna według niego jest również poprawa krytycznej sytuacji w systemie sądowniczym i wezwał do kompleksowej oceny sędziów, co ma doprowadzić do przywrócenia sprawiedliwego systemu sądownictwa.

Premier zapowiedział kontynuowanie reform nawet kosztem spadku poparcia dla rządu:

„Zdaję sobie sprawę, że te kroki są bardzo niepopularne, ale ja na rankingi nie patrzę. Jeśli mówimy obecnie o popularności, to mieliśmy wcześniej wielu popularnych polityków, ale kraj stawał się coraz mniej popularny. Jeśli zaś mówimy o strategii i przyszłości, jest to jedyny właściwy sposób, i ja robiłem i będę robił, to co zawsze, czyli wprowadzał reformy bez oglądania się na to jaka jest ich ocena polityczna”

W odniesieniu do przedterminowych wyborów Jaceniuk powiedział, że jego partia „Front Ludowy” jest na to gotowy, ale uważa on takie rozwiązanie za „nie najlepszy scenariusz dla Ukrainy”.

Jeśli chodzi o stosunki handlowe z Rosją, ukraiński premier zadeklarował chęć rezygnacji z sankcji handlowych wobec Rosji, ale pod warunkiem, że ona zdecyduje się anulować wprowadzone embargo wobec Kijowa i będzie współpracować w ramach strefy wolnego handlu Wspólnoty Niepodległych Państw z Ukrainą:

„Jeśli Rosja jest gotowa zrezygnować z embarga, jeśli Rosja jest gotowa do wdrożenia porozumienia w sprawie strefy wolnego handlu z Ukrainą, to jesteśmy na to gotowi”.

Zaznaczył przy tym, że moratorium na spłatę długów przez Ukrainę wobec Rosji będzie obowiązywało dopóki Rosja nie zgodzi się na jego restrukturyzację:

„Ukraiński rząd wprowadził moratorium na spłatę długów Rosji w wysokości 3 mld dolarów po tym jak odmówiła ona swego udziału w ich restrukturyzacji, Rosja w ten sposób odrzuciła warunki, które przyjęli pozostali wierzyciele. Właśnie dlatego rząd postanowił wprowadzić moratorium i zawiesić spłatę wszelkich długów wobec Rosji do momentu zaakceptowania przez nią stanowiska Ukrainy i udzielenia zgody na restrukturyzację długów”.

Jeden z dziennikarzy zapytał też Jaceniuka: czy widzi w rządzie jako ministra obecnego gubernatora Odessy Michaiła Saakaszwilego?

„Michaił Saakaszwili- jeden z gubernatorów obwodowych. On został wyznaczony przez prezydenta, a rząd na jego prośbę zatwierdził nominację. Mam nadzieję, że dokąd on będzie pełnił wzorowo swoją funkcję szefa obwodu, a jak na razie obwód odeski nie jest na pierwszym, ani na piątym i nie na dziesiątym miejscu tylko szesnastym.  Dlatego też życzę mu większych sukcesów jako szefowi administracji regionalnej. Gdybym zaś miał mu w czymś pomóc, jak pozostałym szefom administracji regionalnej, jestem do jego dyspozycji”– odpowiedział na pytanie Arsenij Jaceniuk pokazując w ten sposób, że Saakaszwili powinien się najpierw wykazać swoimi osiągnięciami jako gubernator, bo osiągnięć tych jak na razie nie widać.

Konflikt z Saakaszwilim pokazuje wyraźnie na tarcia wewnątrz obozu rządowego, gdzie Saakaszwili jest reprezentantem jego części związanej z prezydentem Petro Poroszenko.

Podsumowując wczorajszą konferencję prasową ukraińskiego premiera widać, że nie zaproponował on nic nowego i sytuacja na Ukrainie w roku następnym w jakiś spektakularny sposób, na lepsze się nie zmieni, zaś wszystko to czego nie udało się dokonać w tym roku zostało przerzucone do realizacji na rok następny.

Nadal więc priorytetami są; zacieśnianie współpracy z UE i doprowadzenie armii do standardów sił zbrojnych paktu NATO oraz polepszenie kondycji życia Ukraińców, ale jak na razie są to tylko deklaracje czysto polityczne, z których mało co wynika.

Można więc powiedzieć, że w dwa lata po rewolcie majdaniarskiej w Kijowie, Ukraina wchodzi w zbliżającym się roku w zdecydowaną fazę, która zadecyduje o prawdziwej przyszłości tego kraju. Po prostu poparcie społeczne w dalszym ciągu się kurczy i cierpliwości ludzi nie starczy na dłużej niż na kilka najbliższych miesięcy. Tak więc, albo w tym czasie zaczną się pojawiać jakieś pierwsze oznaki poprawy, albo Ukraina dalej brnąć będzie w kierunku przepaści.

Trudno dziś wróżyć z fusów i określić jak los tego kraju potoczy się dalej, ale gdy jeszcze obecnie uchwalony budżet nie wszedł w życie, a już zaczęli kontestować go szerokie rzesze społeczeństwa, w tym była premier Julia Tymoszenko, która poddała go totalnej krytyce oraz kwestie podejścia do rozwiązania problemu zbuntowanego Donbasu, który jak dotychczas zamieciono pod dywan udając, że nie ma żadnego problemu. Można na podstawie tego wysnuć wniosek, że prawdopodobieństwo pogłębiania się kryzysu w roku następnym jest zdecydowanie większe niż jego przełamanie, bo problemów jest bez liku, a większość z nich nie została nawet ruszona.

Natomiast o mało poważnym potraktowaniu konferencji ukraińskiego premiera, a w tym i jego słów, dowodzić może dotychczasowy brak informacji na jej temat w naszych, jak i zagranicznych, mediach.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Dzisiejsza noc na całej linii styku minęła spokojnie- taką informację przekazał przedstawiciel DRL. A więc nie dochodziło do żadnych starć i ostrzału w okolicach Doniecka, Gorłówki, Makiejewki, Jasinowatej i w rejonie Mariupola.

Natomiast dla odmiany służba prasowa ukraińskiego dowództwa wojskowego sił biorących udział w operacji ATO podała, że w dniu wczorajszym do godziny 18:00 „bandyci” mieli naruszyć aż 22 razy warunki zawieszenia broni, w tym 14 razy atakując bezpośrednio linie obrony wojsk ukraińskich.

Do incydentów zbrojnych miało dojść w okolicy miejscowości Wołnowacha, Marinka, Opytnoje, Piaski i Nowodorodska. Ostrzał prowadzony tam miał być przy użyciu karabinów maszynowych i moździerzy.

Ogólnie poziom walk oceniono jako niski, zaś ostrzał miał być prowadzony sporadycznie:

Na zakończenie tego wątku aktualna relacja filmowa z Pierwomajska:

***

W niedzielę w nocy w miejscowości Łozowe, która znajduje się pod kontrolą sił ATO, 21-letni bojec ukraińskiego batalionu ochotniczego „Azow” bez żadnego powodu zaatakował nożem pijących piwo koło przystanku autobusowego dwóch mężczyzn zadając im wiele bardzo poważnych ran, po czym zbiegł.

Po dwóch dniach zgłosił się jednak na policję, zeznając, że dokonał ataku na tych mężczyzn, bo wydawało mu się, iż trzymają oni w rękach broń.

Za usiłowanie dokonania zabójstwa grozi mu do 15 lat więzienia.

Praktycznie na terenie całej Ukrainy poza terenami kontrolowanymi przez powstańców i tzw. strefy ATO, zorganizowano wczoraj protesty niezadowolonych rolników z wielokrotnego wzrostu podatków:

Na powyższym zdjęciu jedna z blokad na trasie Odessa-Nowoazowsk.

Na koniec kilka zdjęć:

Iosif Kobzon w Donieckim Domu Twórców Kultury.

Dzieci z jednej z przyfrontowych miejscowości otrzymały prezenty od weteranów donbaskiego „Bierkuta”

I jeszcze kilka filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

118 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.12.2015r.-314 dzień od nowego rozejmu.

   • A w 2015 jest jeszcze fajniej: „Okazuje się, że w tym roku Polska może przyjąć jeszcze więcej imigrantów niż w rekordowym do tej pory 2014. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ośrodek Studiów Wschodnich – tylko do końca czerwca liczba oświadczeń uprawniających obywateli Ukrainy do krótkoterminowej pracy w Polsce wyniosła aż 400 tys.”

    Polubione przez 6 ludzi

    • I wcale się nie dziwię że lgną tutaj jak mucha do g…* skoro już im obiecano 500 na każde dziecko. Do tego zapewniają pracę , wyżywienie i zakwaterowanie. Nam jakoś nikt tego nie zapewnia. A jeszcze obietnica wprowadzenia min. 12 pln. na godzinę …

     Polubione przez 4 ludzi

  • Media natomiast nie podają informacji na temat sytuacji na naszych granicach dot. nielegalnych imigrantów ani o kanałach przerzutowych przez Polskę. Ta sprawa była tematem posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w dniu 2 grudnia.

   Komendant Główny Straży Granicznej, gen. dyw. Dominik Tracz powiedział m.in., że najgorsza sytuacja pod względem „ilościowym” jest na granicy z Białorusią. Codziennie pociągiem z Brześcia do Terespola przybywa 200-500 nielegalnych imigrantów.
   Granice Polski to kanały przerzutowe transgraniczne, ale udział w tym procederze mają również polscy działacze klubów sportowych.

   http://orka.sejm.gov.pl/zapisy8.nsf/0/26D3E96227129CBAC1257F1400493DB7/%24File/0005508.pdf

   Polubione przez 5 ludzi

  • Akurat dla JKM to jest powód do dumy (zresztą wcześniej kilku UE Posłów – chyba z Francji -też taki zakaz otrzymało). Podejrzewam że gdyby p. Duda wybrał się na Krym to by się też na tą listę załapał. Co tam Duda – Merkel , Obama… 🙂
   Akurat w sprawie Ukrainy to JKM jako jeden z pierwszych zadał w UE konkretne pytanie ; ale skąd mają o tym wiedzieć? No i JKM każe pracować a nie żyć z zasiłków i dotacji a to już nie jest Ukraiński styl bycia 😉

   Polubione przez 7 ludzi

 1. Cmentarz w Dniepropietrowsku na którym chowani sa „bojcy ATO” którzy zginęli na Donbasie, górne zdjęcie z czerwca 2013 r (przed powstaniem tam cmentarza), dolne z października 2014 roku;
  >https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10205567969345887&id=1452215322
  Dla przypomnienia, podczas swojego przesłuchania w kijowskim sadzie (po pierwszym zatrzymaniu) Giennadij Korban (w 2014 roku jeden z najbliższych współpracowników ówczesnego gubernatora Dniepropietrowska Kołomojskiego) opowiadał o transportach kolejowych z Donbasu, które przywoziły wagony pełne trupów…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Wczoraj o tym wspominałem…
   Polskich linków jest kilkanaście…a to że Ukrobronprom tego nie potwierdza to może tylko potwierdzać moją teorię wspomnianą we wpisie; ale oby nie !

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Pozdrowienia lidera Republiki Donieckiej Aleksandra Zacharczenki z okazji Nowego Roku.
  „Kończy się 2015 rok. Dla nas wszystkich rok ten był pod wieloma względami historyczny i znaczący. Doniecka Republika Ludowa podjęła pierwsze kroki na trudnej drodze tworzenia i rozwoju. Każdy z nas dokłada wszelkich starań, aby nasza Republika został przekształcony w oddzielne, niezależne i dobrze prosperujące państwo. I ta przemiana dzieje się na naszych oczach.
  W ciągu ostatniego roku udało się wiele osiągnąć. Z bronią w ręku obroniliśmy swoje prawo do bycia niezależnymi. Podnosimy z ruin naszą gospodarkę i przemysł. Zaczynają funkcjonować przedsiębiorstwa, uzupełniany jest budżet państwa. Obecnie w Republice wypłacane są płace w sektorze publicznym, oraz świadczenia dla warstw społecznie uboższych, stypendia i emerytury. Odbudowujemy zniszczone ostrzałami budynki mieszkalne – pierwsi mieszkańcy już się wprowadzili do nowo wybudowanych domów. Swoimi rękami zbudujemy silny, wolny kraj, w którym wszystko będzie robione dla dobra obywateli.
  Jestem przekonany, że nowy rok przyniesie nam nowe zwycięstwa i osiągnięcia. Stoją przed nami wielkie wyzwania! Zrobiliśmy pierwszy krok, ale to długa droga – dróg a rozwoju i samorealizacji. I w tych dniach przed Nowym Rokiem, pragnę zawsze byście byli odważnymi, dzielnymi i dumnymi ludźmi! Pozostanie na zawsze w duszy płomień wolności i niezależności, duch, który jest nazywany donbaskim charakterem!
  Niech nadchodzący rok będzie lepszy niż ustępujący! Niech wasze domy wypełnią odgłosy śmiechu i niech króluje humor, i cały smutek i żal niech obchodzą was i waszych bliskich z daleka! Pokój wam, zdrowie i wielkie ludzkie szczęście!
  Szczęśliwego Nowego 2016 Roku i Wesołych Świąt!
  Lider Donieckiej Republiki Ludowej
  Aleksander Zacharczenko”
  http://dnr-online.ru/pozdravlenie-glavy-dnr-aleksandra-zaxarchenko-s-novym-godom/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ze wschodnika
  Same „radosne” wieści…
  Z Muzeum Bursztynu w Równym skradziono największy kamień
  25 grudnia około godziny 17.00 dwóch nieznanych mężczyzn, uszkadzając szybę gabloty Muzeum Bursztynu, pochwyciło największy kamień bursztynu, informuje wydział komunikacji Głównego Zarządu Policji w obwodzie rówieńskim.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3848-z-muzeum-bursztynu-w-rownym-skradziono-najwiekszy-kamien.html
  Ukraina w przyszłym roku spłaci długi w wysokości ponad 135 mld hrywien
  Ukraina w 2016 roku będzie musiała spłacić swój krajowy i zagraniczny dług w wysokości 135,2 mld hrywien (około 5,7 mld USD), przy czym wysokość płatności długów zagranicznych wynosi zaledwie 13,8 mld hrywien (około 0,57 mld dolarów) – czytamy w zmodyfikowanych dodatkach do przyjętej w przeddzień ustawy o Państwowym Budżecie na 2016 rok, opublikowanych na stronie internetowej Rady Najwyższej, przekazuje Finance.ua.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3866-ukraina-w-przyszlym-roku-splaci-dlugi-w-wysokosci-ponad-135-mld-hrywien.html
  Afrykański pomór świń na Ukrainie rozprzestrzenia się, jest coraz więcej przypadków występowania tej choroby, głównie u trzody chlewnej. Wirus znajduje się 220 km od polskiej granicy – poinformował PAP zastępca szefa Inspekcji Weterynaryjnej Krzysztof Jażdżewski.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3871-na-ukrainie-rozprzestrzenia-sie-asf.html
  i jedyny pozytyw…
  Szwecja zaproponuje Ukrainie 100 mln$ kredytu
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/3881-ambasador-szwecji-sztokholm-jest-gotow-udzielic-kijowowi-kredytu-na-100-mln-dolarow.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Refat Czubarow lider tzw. Medzlisu Tatarów Krymskich, jeden z szefów tzw. blokadersów oraz bliski współpracownik „dziadzi Mustafy” Dżemilewa stwierdził że może zostac zrealizowany „scenariusz” w którym Zachód zmusi Rosję do zwrócenia Krymu Ukrainie;
  http://news.bigmir.net/ukraine/965221-Zapad-zastavit-vernyt-okkypirovannii-Krim-Ykraine—Chybarov
  Ps. Do tej pory takie bzdury pie.dolił „dziadzia Mustafa’, ale jak widać demencja starcza jest zaraźliwa…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraiński politolog Wiktor Pirożenko stwierdził ze nowy budżet Ukrainy, przyjęty przez Radę Najwyższą, pod naciskiem MFW, w dużej mierze opiera się na fikcyjnych danych liczbowych i nie pozwoli Ukrainie, związać koniec z końcem. Czyli rządzić będzie Faktycznie przedstawicielstwo MFW na Ukrainie, a władze w Kijowie będa pełnić rolę „strażnika nakreslonych przez niego wytycznych, bez względu na negatywne nastroje społeczne”;
  http://ria.ru/radio_brief/20151228/1350633920.html#ixzz3vptIFrBW

  Polubione przez 4 ludzi

 6. .https://www.youtube.com/watch?v=UxClJo3fIkg
  Ukraiński kult śmierci. Choć może i Iwan Pobieda wygląda dość komicznie z tą brodą z mopa i uszanką, to wyraża w swoich filmikach myśli bardzo głębokie.
  Trafił przykład z hymnem
  Ще не вмерла Украіна,
  И слава, и воля!

  Porównajcie ze słowami hymnu Ukraińskiej Sowieckiej Socialistycznej Republiki

  Живи, Украина, прекрасная и сильная
  В Советском Союзе ты счастье нашла.
  Меж равными равная, средь свободных свободная,
  Под солнцем свободы, как цвет, расцвела.

  Слава Союзу Советскому, слава!
  Слава Отчизне народов-братьев!
  Живи Украина, советская держава,
  Воссоединённый край на веки-веков!

  Нам всегда в битвах за судьбу народа
  Был другом и братом русский народ.
  И Ленин озарил нам путь к свободе,
  И Сталин ведёт нас к светлым высотам.

  Слава Союзу Советскому, слава!
  Слава Отчизне народов-братьев!
  Живи Украина, советская держава,
  Воссоединённый край на веки-веков!

  Разобъём мы все вражеские нашествия
  Народного гнева священным мечом!
  Под знаменем советским мы сильными стали
  И в мир коммунизма величественно идём!

  Слава Союзу Советскому, слава!
  Слава Отчизне народов-братьев!
  Живи Украина, советская держава,
  Воссоединённый край на веки-веков!

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.