Wojna domowa na Ukrainie 5.01.2016r.- 320 dzień od nowego rozejmu.


 

Półtora roku od czasu katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17, który został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad Donbasem, nie ma jeszcze wyników śledztwa prowadzonego przez holenderską komisję powołaną do ustalenia kto dokonał tej zbrodni.

Natomiast w zachodnich mediach i ich polskojęzycznych i ukraińskich odpowiednikach wczoraj ukazała się cała seria informacji opartych na „raporcie” opublikowanym na łamach prywatnego brytyjskiego portalu, wg. którego są dowody na to, że to rosyjscy żołnierze brali udział w zestrzeleniu malezyjskiego samolotu lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Informacje te są oparte na dziennikarskim śledztwie, które następnie już jako „raport”  zostało opublikowane jeszcze w październiku zeszłego roku na jednym z brytyjskich portali.

Tak więc pomijając tu fakt, że „raport” ten został opublikowany dwa miesiące temu, nie będąc  wtedy zupełnie dostrzeżonym przez media, dziś uważa się, iż ma dużą wartość i robi się wokół niego dużo medialnego szumu.

Opinię o tym, że „raport” brytyjskiego portalu ma dużą wartość wyjaśniając kto odpowiada za katastrofę, ma na przykład polski „ekspert” Michał Setlak z „Przeglądu Lotniczego”, który  w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową (IAR) powiedział, że jego zdaniem jego autorzy włożyli bardzo wiele wysiłku, by zebrać liczne dowody, które mogą naprowadzić na dodatkowe szczegóły dotyczące zestrzelenia malezyjskiego samolotu. Dziennikarze dotarli między innymi do świadków, którzy widzieli żołnierzy obsługujących wyrzutnię BUK, widzieli też samo urządzenie przemieszczające się po terytorium Ukrainy. Tym samym, zdaniem Setlaka, opublikowane dowody pozwalają wysnuwać bardzo poważne podejrzenia pod adresem rosyjskich żołnierzy. Zdaniem dziennikarza, ten „raport” może być niezwykle przydatny holenderskim śledczym.

Również publicysta z zakresu tematyki lotniczej Tomasz Białoszewski,  jest głęboko przekonany, że holenderscy prokuratorzy powinni bardzo uważanie przyjrzeć się „raportowi”. Jego zdaniem, często dziennikarze potrafią dotrzeć do ludzi i informacji, do który nie są stanie dotrzeć śledczy, choćby z powodów proceduralnych. Jednocześnie Białoszewski uważa, że mimo konkretnych podejrzeń a nawet dowodów Holendrzy nie mogą liczyć na pomoc Rosjan. Świadczą o tym działania Rosjan, którzy jak dotąd nigdy nie współpracowali w sprawach, które mogły ich w jakiś sposób obciążać. Publicysta uważa również, że nawet jeśli ustalenia dziennikarskie się potwierdzą, to trudno spodziewać się poważniejszych konsekwencji międzynarodowych, a to ze względu na przykład na gospodarcze powiązania państw zachodnich z Rosją.

Właściciel portalu, który opublikował „raport” wskazujący na bezpośrednich sprawców zestrzelenia samolotu MH-17 Eliot Higgins powiedział w wywiadzie, który w niedzielę pokazała holenderska telewizja publiczna, że jego pracownicy zidentyfikowali dwudziestu żołnierzy. Jego zdaniem pochodzą oni z rosyjskiej 53 brygady przeciwlotniczej, a wśród nich są tacy, którzy znają osobę, która zestrzeliła samolot. Możliwe też, że taką osobą jest jeden z żołnierzy(?).

Nie będę tu przeprowadzał analizy merytorycznej tego „raportu” bo nie ma tu i miejsca i czasu aby się nim zajmować, ale bardzo charakterystyczne jest to, że holenderska komisja śledcza mająca za zadanie ustalenie bezpośrednio winnych katastrofy nie posuwa swoich prac do przodu, a zamiast tego pojawia się kolejna wrzutka propagandowa obciążająca Rosjan winą za zestrzelenie samolotu MH-17.

I właśnie o to chodzi, aby śledztwo, które prawdopodobnie nie doprowadzi do żadnego wyjaśnienia sprawy gdyż takie są zalecenia hegemona toczyło się jak najdłużej, a zamiast tego trwała cały czas hucpa propagandowa mająca na celu zakodowanie opinii publicznej, że winną jest Rosja.

Działa to na podobnej zasadzie jak ukuta i ciągle powtarzana fraza propagandowa o obecności rosyjskich wojsk w Donbasie, na co jeszcze dotychczas nikt nie przedstawił twardych i przekonujących dowodów, ale mimo to zamierzony efekt takiej propagandy został osiągnięty, bo dziś wielu ludzi przyjęło ją za prawdę.

Takie są prawdziwe oblicza dzisiejszej demokracji, która zaczyna posługiwać się narzędziami jakimi posługiwała się propaganda nazistowskiej III Rzeszy i to dowodzi jednocześnie do czego ta demokracja obecnie doszła.

Jak sądzę, sytuacja jaka ma obecnie miejsce przy okazji wojny na Ukrainie, wielu ludziom pozwoli szeroko otworzyć oczy ze  zdumienia, widząc czym jest ta gloryfikowana zachodnia demokracja, która obecnie zaczyna przypominać to co miało miejsce w Niemczech pod rządami Adolfa Hitlera.

http://www.theguardian.com/world/2016/jan/04/mh17-dutch-investigators-to-study-citizen-journalist-claims-over-russians-involved-in-crash

https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2015/10/08/mh17-the-open-source-evidence/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W związku ze spadkiem temperatury w Donbasie do -25 st. C ukraińskim żołnierzom odechciało się walczyć i zaczęli wreszcie przestrzegać porozumienie o zawieszeniu broni.

Tak więc dokąd będą się utrzymywały tak niskie temperatury dotąd też można się spodziewać spokoju.

W okolicy miejscowości Nowotroczkoje ukraińscy żołnierze zajęli kilka dni temu strategiczne wzgórze. Oczywiście ta operacja jest zgodna- według strony ukraińskiej- z obowiązującym zawieszeniem broni i podpisanymi w Mińsku porozumieniami pokojowymi:

***

Jak można się zorientować translator Google bardzo dziwnie tłumaczy język ukraiński na rosyjski.

I tak np. słowo „Російська Федерація” tłumaczone jest jako „Mordor”, które nota bene nie wiadomo co w tym kontekście ma oznaczać. Natomiast imię i nazwisko szefa rosyjskiej dyplomacji „Сергея Лаврова” tłumaczone jest jako „грустная лошадка”, co oznacza w tłumaczeniu na język polski „smutny koń”.

Ciekawie też jest przetłumaczone określenie „Революція гідності”, które wg. translatora Google oznacza „политический кризис на Украине” („kryzys polityczny na Ukrainie”– tłumaczenie na język polski).

W 2010 roku translator  Google przetłumaczył zdanie z języka angielskiego „USA is to blame, Russia is to blame, Obama is to blame, Medvedev is to blame” („USA jest winne, Rosja jest winna, Obama jest winny, Miedwiediew jest winny”– tłumaczenie na język polski) na język rosyjski w następujący sposób: „США не виноваты, Россия виновата, Обама не виноват, Медведев виноват” („USA nie jest winne, Rosja jest winna, Obama nie jest winien, Miedwiediew jest winny”– tłumaczenie na język polski).

Jak widać z tego nawet na poziomie- wydawałoby się neutralnego procesu- tłumaczenia można dokonywać różnych manipulacji i dowodzi to tego, że wojna informatyczna prowadzona przez Stany Zjednoczone nawet wykorzystuje jako swoje narzędzie niewinny z pozoru translator należący do nota bene prywatnej firmy.

Chyba czas już stworzyć jakiś niezależny translator, który będzie rzetelnie tłumaczył teksty?

Ukraiński minister MSW Arsen Awakow zaproponował zawiesić działanie wymiaru sprawiedliwości i w ciągu tego czasu, który wg. niego ma wynosić około trzech miesięcy dokonać całkowitej wymiany pracowników resortów sądownictwa i prokuratury. Proces ten nazwał „całkowitym resetem”. Informację o tym szalonym pomyśle zamieścił na swojej stronie na Facebooku:

https://web.facebook.com/arsen.avakov.1

Na koniec kilka zdjęć:

https://i1.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/01/IMG_2770-760x507.jpg

https://i0.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/01/IMG_2807-760x507.jpg

https://i0.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/01/IMG_2799-760x507.jpg
https://i1.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/01/IMG_2773-760x507.jpg

https://i0.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/01/IMG_2777-760x507.jpg

https://i1.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/01/IMG_2780-507x760.jpg

https://i1.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/01/IMG_2783-760x507.jpg

https://i2.wp.com/dnr-online.ru/wp-content/uploads/2016/01/IMG_2793-760x507.jpg

Z Moskwy i innych miast Rosji dotarła do Doniecka pomoc humanitarna dla dzieci. Dary te pochodziły ze społecznej zbiórki zorganizowanej w wielu miastach Rosji.

W Równem zniszczono płytę pamiątkową poświęconą  przywódcy OUN Stefanowi Banderze.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

144 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.01.2016r.- 320 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.