Wojna domowa na Ukrainie 6.01.2016r.-321 dzień od nowego rozejmu.


 

„Interesujące byłoby poznanie osobistego stanowiska Putina na temat rosyjskiej polityki w Syrii, ale też na Ukrainie”– powiedział szef organizowanej w Monachium w lutym tego roku Konferencji Bezpieczeństwa, Wolfgang Ischinger.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, która w tym roku odbędzie się w dniach 12-14 lutego, jest najważniejszym na świecie spotkaniem, na którym poruszane są problemy związane z polityką obrony i bezpieczeństwa.

Na konferencję tą został zaproszony rosyjski prezydent Władymir Putin oraz szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow. Jak dotąd prezydent Rosji nie potwierdził swojej tam wizyty, ale za to już wysłał swój akces potwierdzający obecność w Monachium Siergiej Ławrow.

Przypomnę, że Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Münchner Konferenz für Sicherheitspolitik- MKS) jest organizowana od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku pod stałym hasłem „Pokój przez dialog” i zapraszani są na nią znaczący politycy, eksperci wojskowi oraz ds. bezpieczeństwa z krajów członkowskich NATO oraz innych krajów aby tam dyskutować na tematy związane z polityką obronną i bezpieczeństwem.

Konferencja ta nie jest organizowana przez niemiecki rząd, a finansują ją sponsorzy z branży przemysłu zbrojeniowego oraz niemiecki MON, dlatego też nie podejmuje się na niej żadnych uchwał i nie prowadzi głosowań.

Każdego roku podczas konferencji, która zawsze odbywa się w monachijskim hotelu „Bayerischer Hof”, protestują tam przeciwnicy przemysłu zbrojeniowego, antyglobaliści oraz członkowie organizacji pacyfistycznych, zaś Monachium przypomina w tym czasie oblężoną twierdzę ochranianą przez tysiące żołnierzy niemieckiej Bundeswehry i specjalne siły policyjne.

Organizatorzy monachijskiej konferencji przyznają również od 2005 roku medale „Pokój przez dialog”, którymi odznaczono dotychczas tylko cztery osoby, w tym w 2006 roku amerykańskiego senatora Johna McCaina, kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008 roku a obecnie wielkiego wroga syryjskiego przywódcy Bashar al-Assada i niezłomnego przyjaciela skrajnie nacjonalistycznej części obecnie rządzącej na Ukrainie junty.

A więc przechodząc do obecnie planowanego spotkania MKS w Monachium, jego organizatorzy spodziewając się udziału w niej rosyjskiego prezydenta, chcieliby poznać jego opinię na temat sytuacji w Syrii i na Ukrainie i jakie ma on plany dotyczące zakończenia tam konfliktów.

Poza zaproszeniem Władymira Putina na MKS w Monachium już od jakiegoś czasu wśród polityków niemieckich pojawiać się zaczęły opinie o tym, że od początku wykluczenie Rosji z grona krajów grupy G8 było błędem.

I tak na przykład szefowa klubu Lewicy w niemieckim parlamencie Sahra Wagenknecht domaga się aby przywrócić Rosji członkostwo w „ósemce”, co uzasadniła tym, że „im bardziej pomija się Rosję, tym jest większe ryzyko, że dojdzie do eskalacji konfliktów”.

Jak widać niektórzy z niemieckich polityków zaczęli pojmować problem izolacji Rosji wśród grona krajów pretendujących do roli głównych graczy na światowej arenie politycznej, gdyż ta izolacja nie służy rozwiązywaniu skutecznemu konfliktów i łagodzeniu napięć.

Dlatego też zaproszenie Władymira Putina na MKS do monachijskiego hotelu „Bayerischer Hof” jest pierwszą jaskółką wskazującą na możliwość powrotu Rosji w skład państw grupy G8.

Może to na przykład nastąpić podczas następnego szczytu obecnej „siódemki”, który planowany jest w lecie tego roku w Japonii.

Jak sądzić można, decyzja o powrocie Rosji do grona krajów grupy G8 uzależniona jest głównie od postawy Stanów Zjednoczonych, które w tym gronie jeszcze  rozdają karty, a dla których to fiasko obecnie prowadzonej polityki stało się kubłem zimnej wody prowadząc w końcu do przewartościowania swojej dotychczasowej postawy. No chyba, że amerykańska administracja ma w planach dalsze podsycanie napięcia w stosunkach międzynarodowych- co nie jest wykluczone- tylko że wtedy doprowadzi to do rozbicia solidarności grona państw zachodnich demokracji grupujących się dotychczas pod amerykańskim przywództwem.

W ten sposób amerykańska administracja i koła przemysłowo-finansowe, które pociągają tam za sznurki, poniosą pierwszą spektakularną klęskę doprowadzając do sytuacji mało dla Stanów Zjednoczonych komfortowej i przez to nie zamierzonej braku współpracy ze swoimi zachodnimi sojusznikami.

No, ale może już przyszedł ten właściwy czas na wyzwolenie się od amerykańskiej dominacji i jej polityki jednobiegunowej, która prowadzi od ćwierćwiecza do ciągłych konfliktów grożąc obecnie nawet wojną atomową.

Wyzwolenie się z okowów tej polityki pozwoli na dalszą owocną współpracę wszystkich krajów i zachowanie pokoju światowego.

http://www.dw.com/pl/ischinger-ma-nadziej%C4%99-na-przyjazd-putina-do-monachium/a-18962352

http://www.dw.com/pl/start/s-11394

***

Na tym kończąc ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Dziś w Donbasie rozpoczyna się Wigilia prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia.

Pomimo to w dniu wczorajszym nastąpiła kolejna eskalacja konfliktu sprowokowana przez stronę ukraińską.

Do sporadycznych ostrzałów dochodziło na północnych i zachodnich obrzeżach Doniecka, gdzie głównie ogień prowadzono w kierunku pozycji obronnych sił powstańczych oraz wokół Gorłówki, gdzie największe nasilenie ostrzału miało miejsce na obrzeżach miejscowości Zajcewo. Nie odnotowano ofiar tego incydentu.

Wczoraj we wczesnych godzinach nocnych w  Makiejwce przywrócono dostawy gazu na terenie całego miasta, co jest bardzo istotne ze względu na bardzo niskie temperatury jakie ostatnio tają tam znać o sobie.

Jak podały w dzisiejszym komunikacie  służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji ATO; do godziny 18:00 poprzedniego dnia 14 razy zostały ostrzelane ukraińskie pozycje wojskowe.

Największe natężenie walk miało miejsce na linii miejscowości Gorłówka-Swietłodarsk, gdzie przy użyciu karabinów maszynowych miały zostać ostrzelane pozycje ukraińskich wojsk w rejonie: Nowogorodska, Zajcewa, Mironowskogo, Ługańskiego i Troiczkowa.

Poza tym „kremlowscy nacjonaliści” mieli przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ostrzeliwać przedmieścia Majorska.

Sporadyczne walki miały toczyć się w rejonie donieckiego lotniska i w pobliżu miejscowości Piaski.

Dodam, że w rejonie miejscowości Opytnoje, ukraińscy żołnierze zgłaszali ostrzał z broni snajperskiej z kierunku lotniska.

Łącznie 23 razy naruszono warunki zawieszenia broni:

Udało się też jakimś cudem sfotografować stronie ukraińskiej duże zgrupowanie rosyjskich czołgów w okolicy miejscowości Bugajewki koło Alczewska:

Może ktoś dojdzie, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach to zdjęcie zostało zrobione?

Na koniec tej części relacji jeszcze trzy filmy:

***

Władze DRL nie zamierzają w trybie jednostronnym przekazywać stronie ukraińskiej wziętych do niewoli żołnierzy. Przekazywanie ukraińskich jeńców wojennych ma się odbywać tylko na zasadzie obopólnej wymiany, która zostanie wcześniej uzgodniona.

Natomiast ukraińska Służba Bezpieczeństwa podała, że również władze ŁRL nie przekazały stronie ukraińskiej będących w niewoli ukraińskich jeńców wojennych. Podano również, że znana jest im liczba 57 przetrzymywanych przez ŁRL jeńcach, zaś nadal nie znany jest los 140 żołnierzy.

Były ukraiński premier Mikołaj Azarow zamieścił na swoim profilu na Facebooku obszerny tekst, w którym oskarża Petra Poroszenko i premiera Arsenija Jaceniuka o hipokryzję, polegającą na tym, że nie dbając o los własnych obywateli z wojny zrobili biznes:

https://web.facebook.com/Nikolay.Azarov/?fref=nf

Wczoraj w  Kijowie aresztowano mężczyznę, który rzekomo w swoim samochodzie przewoził broń, narkotyki i ulotki wzywające do utworzenia Zaporoskiej Republiki Ludowej:

Na koniec kilka zdjęć:

Humanitarna pomoc dla mieszkańców donieckiej dzielnicy Woroszyłowa od Związku Rosyjskich Ratowników.

W Makiejewce zorganizowano dla mieszkańców „Punkt do ogrzania się”.

Makiejewka- przestawienie choinkowe dla sierot.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

104 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.01.2016r.-321 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam z wieczora kilkoma linkami – mam nadzieję, że nie było? 🙂

  Mem na początku!
  .http://cs630531.vk.me/v630531763/e0dd/85eBYyunBPI.jpg
  Armia Krainy ściaga oddziały na granicę z Krymem!

  .http://cs543103.vk.me/v543103907/e820/jNoCl9MrAJc.jpg
  Za zdjęciach wyżej izraelski aktor Szlomo Ettinger. Jego zdjęcia na których pozuje na SZTRASZNEGO MUSLIMANA TERRORYSTĘ – są podstawą ilustracji każdego zachodniego artykułu o STRASZNYCH TERRORYSTACH

  .https://youtu.be/PKKbfkMka_Q
  Nówka
  Свежие кадры с боевых позиий. Ополченцы засекли позицию НУРС укропов и угощают их из пулемета. Укры сейчас колотят нас шрапнелью.
  -Видео канала „Альпаченцы”.

  + nówka z Pierwomajska
  .https://www.youtube.com/watch?v=81_6wvch18s

  A propos „głodomora” na u’Krainie co jest fałszywka o faktycznym głodzie w USA – ciekawe!
  http://ru.journal-neo.org/2016/01/05/golodomor-v-ssha/
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_25971%2Fall

  Co do dzisiejszych różnych i sprzecznych informacji co do wymiany jeńców. Pojawiła się informacja że SBU gotowa jest jednak wydać przetrzymywanych Opołczeńców i „separatystów”… – czyli osób podejrzanych o „separatyzm”
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_25963%2Fall
  http://www.kp.ru/online/news/2269850

  Киев готов к обмену пленными
  http://www.novorosinform.org/news/id/44954

  Комментарий Дарьи Морозовой по поводу освобождения пленных ВСУ
  http://www.novorosinform.org/news/id/44955

  КИЕВ СОРВАЛ ПРЕДЛОЖЕННУЮ ЛНР ПЕРЕДАЧУ ПЛЕННЫХ
  http://antifashist.com/item/kiev-sorval-predlozhennuyu-lnr-peredachu-plennyh.html#ixzz3wT5YPjJq

  OT. Świąteczna Moskwa… Było?
  .https://youtu.be/1nQMKXWBQfA

  Skąd ukry biorą tani „europejski” gaz?
  http://xn--h1akeme.ru-an.info/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%83%D0%B4%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%91%D1%82%D1%81%D1%8F-%D0%B4%D0%B5%D1%88%D1%91%D0%B2%D1%8B%D0%B9-%D0%B4%D0%B5%D1%88%D1%91%D0%B2%D1%8B%D0%B9-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D0%B3%D0%B0%D0%B7/

  Graham:
  Graham Phillips Today at 1:18 pm Новое!
  Проект Луганск Цирк (#4) Танцоры, трапеции, обезьяны – более!
  .https://www.youtube.com/watch?v=A3zxEgtRkCc

  Tu piszą że noworoczne pijaństwo w okopach spowodowało śmierć 10 szt ukrów
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_25947%2Fall
  Новогодние попойки умертвили 10 украинских военнослужащих на Донбассе

  Tak likwidowano Niemców / hitlerowców/. Ciekawe czy taki los czeka ukraińców / banderowców/?
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_25946%2Fall
  Film http://vk.com/brusek?w=wall274493429_25946%2Fall&z=video-76803965_171839714%2Fe6eb3ce96015c965e3

  Niemiecka prasa daje klice Poroszenki najwyżej rok czasu. Optymiści
  https://russian.rt.com/article/140609

  Obywatelka pisze co się dzieje w Granitnoje:
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_25941%2Fall
  „Я просто хочу рассказать ПРАВДУ о том, что творится в моем родном селе. Это село Гранитное Тельмановского района Донецкой области. Я хочу, чтобы это прочитали ВСЕ здравомыслящие люди….

  Wpływ sankcji na przyrost produkcji „swininy” w Rosji – wykres
  .http://cs631721.vk.me/v631721060/851b/Sb6L5s8G8us.jpg

  Pod Lwowem ograbiono dwie cerkwie…
  http://www.novorosinform.org/news/id/44953

  Naftogaz najął ameryckich prawników by sądzić się o Krym
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/2573064

  Zakarpacie żąda ekonomicznej autonomii
  http://antifashist.com/item/zakarpate-trebuet-ekonomicheskoj-avtonomii.html#ixzz3wRgzUpEG

  Zarządca Krainy mówi że Biały Dom popiera władze w Kijowie ale kasy nie da! (chodzi o obiecane drobne 300 milionów)
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_25930%2Fall
  http://sunsetsuperman1.livejournal.com/93523.html
  Джеффри Пайетт: Белый дом поддерживает Украину, но 300 миллионов не даст

  + mem cudny!
  .http://cs630221.vk.me/v630221287/f3b2/oaOBMmUVPLY.jpg

  + zdjęcie też niezłe!
  .http://cs543101.vk.me/v543101922/10ed3/JLykjYiW1fo.jpg

  Ukriańskie wydawnictwo z 2006
  .http://cs631721.vk.me/v631721060/8571/RhJfDOmc6Po.jpg
  .http://cs631721.vk.me/v631721060/856b/urTqbgP43Hs.jpg

  Film z Białorusi…
  .https://youtu.be/CV35JITAdQE
  Opublikowany 28.09.2015
  Reportaż z mojej podróży na Białoruś, w którym poruszam kwestie społeczne, polityczne, kulturowe i ekonomiczne dotyczące naszego wschodniego sąsiada. Jak to się ma do propagandy naszych mediów?

  Wcześniej wspomniany Mao
  .http://cs633527.vk.me/v633527638/a08c/r8XV7W2sdWE.jpg
  .http://cs633527.vk.me/v633527983/a056/2JhF73ow9-o.jpg
  + wersja ukraińska
  .http://cs628719.vk.me/v628719578/3087a/hFd6S0mKPeA.jpg

  Ciekawe!
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/01/glos-winnetou-los-indian-przestroga-odwrocmy-sie-od-zachodu-ratunek-na-wschodzie/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciekawostka…

  Brytyjski „The Guardian” wielokrotnie wcześniej piszący o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wszelkich możliwych okrucieństwach, które z tego powodu dotknęły ludność cywilną tym razem wydrukował artykuł o szczęśliwych Ukraińcach żyjących w Rosji. A są to Ukraińcy, którzy przed tą „rosyjską inwazją” uciekli do Rosji…

  I co ciekawe – zaniżając oficjalne statystyki autor artykułu podaje liczbę 300 tys. Ukraińców, którzy znaleźli bezpieczną przystań w Rosji

  http://www.theguardian.com/world/2016/jan/05/ukrainian-russia-refugee-conflict

  A, że w tym artykule w stosunku do wcześniejszych tekstów z tego samego dziennika jest zero logiki nikt z redakcji się nie kłopocze… Bo i po co?

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Sąd Najwyższy Ukrainy nazwał słowa Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy Arsena Awakowa aby wstrzymac pracę sadów na trzy miesiące by sprawdzić wszystkich sędziów, bezpodstawnymi i umotywowanymi politycznie. Wcześniej Awakow zaproponował aby zatrzymać pracę sądów na Ukrainie na trzy miesiące by w miedzy czasie stworzyć „nowy system sądowniczy”. Minister uważa, że ​​władze w Kijowie powinny przeprowadzić radykalną reformę sądów i wymianę całego wymiaru sprawiedliwości;
  http://ria.ru/world/20160106/1355560360.html
  Ps. „Reformy” a’la Kononowicz…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Szef Komitetu Ekonomistów Ukrainy, Andrij Nowak oskarżył Narodowy Bank Ukrainy i władze w Kijowie o to że sa zainteresowane osłabianiem wartości ukraińskiej waluty. Według niego główne przyczyny dewaluacji hrywny to spekulacje bankowe oraz brak przeciwdziałania tym praktykom przez bank centralny;
  http://ru.golos.ua/ekonomika/grivna_desheveet_izza_valyutnyih_spekulyatsiy_i_bezdeystviya_nbu__ekonomist_5558

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.