Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2016r.- 322 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj wieczorem w kijowskim metrze.

Do granicy Ługańskiej Republiki Ludowej dotarła wczoraj pomoc humanitarna zorganizowana przez polskie stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego.

Pierwszy TIR przed wyruszeniem w drogę w dniu 12 grudnia ubiegłego roku z zebraną przez woluntariuszy pomocą humanitarną dla mieszkańców Ługańska został poświęcony przez księdza z Soboru metropolitalnego Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze, w którym  była prowadzona zbiórka darów.

Po pokonaniu ze względów bezpieczeństwa trasy wyznaczonej przez Białoruś i Rosję, dary zebrane w Polsce mają zostać przekazane mieszkańcom Ługańska.

Kolejny transport z pomocą humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Doniecka wyruszy również niebawem w trasę, gdy tylko TIR wiozący pomoc dla Ługańska wróci do Polski.

Wśród zebranych darów znajdują się artykuły spożywcze: herbata, makaron, konserwy, mąka i cukier oraz niezbędna pomoc dla dzieci, w postaci odżywek, pieluchomajtek i artykułów szkolnych. Poza tym zebrano ciepłą odzież i inne niezbędne rzeczy pomocne do przetrwania zimy.

Zbierano też pomoc finansową na specjalnie utworzone w tym celu konto.

Jest nadzieja, że nie będzie to ostatnia tego typu pomoc dla cierpiącej z powodu wojny ludności cywilnej Donbasu, którą wesprą bogatymi darami zatroskani o jej los Polacy.

http://bractwocim.pl/pl/2015/10/05/pomoc-charytatywna-dla-mieszkancow-ukrainy/

Przypomnę, że nie jest to jedyna taka akcja prowadzona przez Bractwo Prawosławne św.św. Cyryla i Metodego, bo wcześniej transport z podobną pomocą został wysłany jesienią ubiegłego roku do Ługańska i Doniecka, gdzie została rozdzielona za pośrednictwem Cerkwi Prawosławnej w Ługańsku.

Wczoraj w Wigilię Bożego Narodzenia Patriarcha Cyryl w swym kazaniu bożonarodzeniowym zwrócił się o modlitwę w intencji jak najszybszego i całkowitego zakończenia konfliktu na Ukrainie oraz uzdrowienia zadanych ludziom przez wojnę ran zarówno duchowych, jak i cielesnych:

„Szczególnie słowa te chciałbym skierować do mieszkańców Ukrainy. Bratobójcza wojna, która toczy się na ziemi ukraińskiej, nie powinna dzielić cerkwi, siejąc w sercach nienawiść. Prawdziwy chrześcijanin nie może nienawidzić bliskich ani dalekich (…) Będziemy w świątyni, jak i w domu szczerze o to prosić Boga”.

Podobnie z wezwaniem o „pokój i dobro” złożył wczoraj życzenia na Placu Świętego Piotra w Watykanie z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia „braciom i siostrom chrześcijańskiego Wschodu, katolikom i prawosławnym” papież Franciszek.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie, o której odkąd do władzy doszedł PiS bardzo mało informacji przekazują nasze wiodące media.

A w Donbasie odkąd zaczęła powoli podnosić się temperatura, wraz z nią zaczęła również rosnąć aktywność ukraińskich żołnierzy na froncie i to pomimo tego, że rozpoczęły się tam prawosławne Święta Bożego Narodzenia, których dziś obchodzony jest ich pierwszy dzień.

I tak, poza licznymi prowokacyjnymi ostrzałami prowadzonymi ze strony ukraińskich pozycji w rejonie na zachód i północ od Doniecka oraz na obrzeżach Gorłówki, doszło do poważnego incydentu w rejonie frontu południowego, gdzie  w kierunku miejscowości Saszanka od godziny 23:00 ukraińskie wojsko prowadziło przez około pół godziny intensywny ogień z moździerzy.

W rejonie miejscowości Szirokino również został w nocy przeprowadzony ostrzał trwający około 10 minut przy użyciu moździerzy kaliber 82 i 120 mm.

Podobnie zaostrzyła się sytuacja w rejonie miejscowości Troiczkoje, gdzie ukraińscy żołnierze przeprowadzili dwukrotnie ostrzał pozycji sił milicji ŁRL przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i czołgu T-64.

Natomiast jak podała w swoim komunikacie służba prasowa ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w tzw. operacji ATO; „wczoraj bandyckie uzbrojone formacje pokazały swoją prawdziwą twarz” prowadząc w przeddzień święta 21 razy ostrzał w kierunku pozycji „ukraińskich bohaterskich żołnierzy”

I tak ostrzał miał się rozpocząć już w godzinach rannych w rejonie wschodnich obrzeży Majorska. Później nastąpiła cisza, aż do wieczora kiedy to na różnych odcinkach frontu miało dojść do ostrzału o różnym nasileniu.

I tak, do incydentów zbrojnych miało dojść w okolicy Marinki, Piask i Opytnoje, gdzie „bandyci” prowadzili ostrzał przy pomocy ciężkich karabinów maszynowych. Walki wywiązać się miały również w rejonie donieckiego lotniska i na przedmieściach miejscowości Spartakus.

W rejonie miejscowości Zajcewo, leżącej na północ od Gorłówki, miał być prowadzony rzekomo ostrzał snajperski w kierunku linii obronnych ukraińskich wojsk.

Ponadto przy użyciu granatników miał być prowadzony wieczorem ostrzał w kierunku pozycji ukraińskich w rejonie Majorska, Nowogorodska, Swietłodarska oraz do incydentu zbrojnego miało dojść w rejonie miejscowości Szirokino na wschód od Mariupola:

W sprawie uwolnienia ukraińskich żołnierzy znajdujących się w niewoli władz powstańczych ŁRL złożył oświadczenie jej przywódca Igor Płotnicki:

„W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia podjąłem trudną dla mnie decyzję o uwolnieniu wszystkich przetrzymywanych przez nas jeńców ukraińskich, żołnierzy ATO, którzy znajdują się na terenie ŁRL. Oczywiście tylko tych, którzy nie są członkami karnych batalionów, związanych z działalnością terrorystyczną i wywrotową oraz nie popełnili zbrodni wojennych.

Z wielkim zdumieniem dowiedziałem się, że nasze działania nie spotkały się z żadnym odzewem po stronie władz w Kijowie. Próbowaliśmy skontaktować się w tej sprawie z upoważnionymi przedstawicielami Ukrainy w celu przekazania im jeńców wojennych, ale nie przyniosło to żadnego skutku. Czyżby Ukrainie nie byli potrzebni jej synowie?

Podkreślam jeszcze raz, że byliśmy gotowi do przekazania jeńców bez żadnych warunków wstępnych.

W przeciwieństwie do kijowskiego reżymu kierujemy się nie tylko własnym interesem, ale również uwzględniamy warunki umowy podpisanej w Mińsku. Potwierdzeniem na to może być przykład z 15 lutego, kiedy to na 104 żołnierzy ATO wymienionych zostało tylko 17 naszych żołnierzy, co nie spełniało warunku umowy wymiany wszystkich za wszystkich.

Przekładając Ukrainie propozycję o przekazaniu jej żołnierzy, mieliśmy nadzieję, że nasza dobra wola zmobilizuje Ukrainę do wypełniania przez nią warunków podpisanego w Mińsku porozumienia”

***

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w Wigilię prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia złożył wczoraj za pośrednictwem telewizji życzenia z okazji ich rozpoczęcia się:

„Chcę też szczególnie podziękować ukraińskim żołnierzom, który dziś stoją w obronie ojczyzny. Tak jak kościół święty duchowo chroni nas z nieba, tak nasza bohaterska armia chroni nas na ziemi. Proszę nowo narodzonego Chrystusa o dokonanie wielkich zmian na lepsze w naszej Ukrainie! Tego życzę całej Ukrainie i każdemu Ukraińcowi”.

W odpowiedzi na zamieszanie do jakiego doszło po opublikowaniu przez amerykańską firmę „Coca-Cola” reklamy z mapą Krymu jako będącego częścią Rosji i sprzedażą swych wyrobów na terenie Krymu, zarząd firmy opublikował stosowne oświadczenie:

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku uczczono pamięć dzieci poległych podczas ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy.

Makiejewka- w sali sportowej tamtejszej szkoły nr. 49 odbył się w dniach 4/6 stycznia finał halowego turnieju piłkarskiego drużyn dziecięcych poświęconego pamięci piłkarza Władymira Morozowa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

С Рождеством Христовым я Вас поздравляю!
Счастья и здоровья, блага всем желаю,
Святости, лукавства – в меру чтоб всего,
Радости, удачи. Плохого – ничего!

С Рождеством Вас поздравляем
И конечно же желаем:
Вьюга пусть на целый год,
Вам здоровья наметет,
Ветер выдует все хвори
На холодное подворье.
Снег пусть искрами кружится,
Чтоб светлели ваши лица,
А лукавая луна
В ночь любви лишит вас сна.
Пусть одна из ярких звезд
Даст талантам вашим рост,
Вашу мысль поднимет ввысь!
Пусть друзья украсят жизнь!

Вот и снова Рождество –
Сил небесных торжество:
В этот день Христос пришел,
Чтоб спасти наш мир от зол.
Слава вечная Ему,
Побеждающему тьму.
Поздравляем всей душой
С этой радостью большой.

С рождеством Христовым поздравляя,
Желаем счастья и здоровья Вам!
Ближнего ничем не обижая,
Служите, люди, добрым всем делам!

Вот наступает Рождество,
Вчера закончились морозы,
А на снегу лежали розы
И, будто бы от них занозы,
Коснулись сердца моего.
Год пролетит – минует век,
Ах, время, как оно не вечно,
Течёт рекою скоротечной,
Каким же был вчера беспечным,
А ныне новый человек.
Журчит заботами своими
Жизнь, протекая, как вода,
То радости, а то беда,
То наступают холода,
Но оттепель грядёт за ними.

И Рождество как маг, волшебник,
Как драгоценный талисман.
Здоровья, бодрость и веселье,
И счастье пусть подарит Вам.

Когда снега укроют землю,
И Рождество наступит вновь,
Бокал за счастье поднимите,
За мир, за дружбу, за любовь!
И чтоб без горя и сомнений
Прожить Вам много светлых дней!
Сберечь уют, покой семейный
И уважение друзей

Pozdrawiam.

 

Reklamy

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.01.2016r.- 322 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.