Wojna domowa na Ukrainie 8.01.2016r.-323 dzień od nowego rozejmu.


Lwów wczoraj.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel jest optymistką jeśli chodzi o postęp w mińskich rozmowach pokojowych.

„Jestem przekonana, że w ciągu najbliższych miesięcy osiągniemy postęp w negocjacjach kwartetu normandzkiego”– powiedziała dla agencji „Reuters” Angela Merkel.

Dodała również, że jest także możliwe zniesienie sankcji wobec Rosji, jeśli umowa mińska zostanie wdrożona.

Nie wiem skąd bierze się ten optymizm niemieckiej kanclerz, ale w czasie prawie roku obowiązywania umowy podpisanej w Mińsku 12 lutego ubiegłego roku, praktycznie rzecz biorąc żadne z zawartych tam porozumień nie zostało w pełni zrealizowane.

Tak więc teraz, gdy praktycznie umowa mińska przestała działać wraz z końcem roku, do czasu którego miała obowiązywać, Angela Merkel nagle obudziła się twierdząc, że wszystko jest jak na najlepszej drodze aby pomyślnie zakończyć jej realizację.

Oczywiście brak postępów we wdrażaniu umowy mińskiej wynika z celowej opieszałości kijowskich władz, które uważają, że jest ona dla nich niekorzystna i jednocześnie będących pod stałym naciskiem opozycji parlamentarnej wywodzącej się środowisk skrajnie nacjonalistycznych, które są zdania, że każde pertraktacje z separatystami są zdradą interesów ukraińskich i działaniem w interesie Moskwy.

Dlatego też, aby nie zaostrzać dodatkowo i tak trudną sytuację polityczną, jaka ma miejsce w obliczu narastającego kryzysu i niezadowolenia społecznego, kijowski rząd pozoruje tylko działania mające doprowadzić do uregulowania sytuacji w Donbasie na drodze pokojowej, raczej koncentrując się na jego wymiarze propagandowym, który skierowany jest wobec międzynarodowej opinii publicznej.

Tak więc twierdzenie dzisiaj, gdy dotychczasowe pertraktacje zakończyły się kompletnym fiaskiem, że w ciągu najbliższych miesięcy nastąpi jakiś przełom jest nieopartym o fakty nadmiernym optymizmem.

Chyba, że Angela Merkel ma jakąś możliwość wywarcia nadzwyczajnego nacisku na władze w Kijowie, aby wreszcie zmusić je do przestrzegania podpisanych przez siebie w Mińsku porozumień pokojowych.

Ja takich cudownych możliwości ze strony Angeli Merkel jak dotychczas nie dostrzegam, tym bardziej, że nawet w Niemczech jej pozycja uległa pod koniec ubiegłego roku poważnemu załamaniu i mało kto bierze jej słowa tam na poważnie.

Tak więc twierdzenie przytoczone na początku przez  niemiecką kanclerz można traktować jedynie w kategoriach propagandowych, co ma podkreślić znaczenie jakie ona jeszcze sobie przypisuje  w polityce międzynarodowej, a co powoli okazuje  się tylko mitem.

Mitem, który polega na tym, że dokąd Angela Merkel bezkrytycznie popierała politykę amerykańską w Europie i nie przynosiła ona widocznych negatywnych efektów, dotąd mogła ona twierdzić, że wszystko idzie w dobrym kierunku i ona sama jest głównym rozgrywającym wśród państw UE. Gdy jednak fiaskiem zakończył się ukraiński projekt, dodatkowo przeistaczając się w wojnę domową obciążając gospodarki państw UE nadmiernymi stratami z powodu sankcji nałożonych na Rosję, zaś ku granicom Europy zaczęły zbliżać się hordy arabskiej ludności co jest efektem popieranej czynnie przez Niemcy destabilizacji Bliskiego Wschodu, szydło wyszło z worka obnażając prawdę o skrajnie nieodpowiedzialnej polityce jaką narzuciła pod swoim kierownictwem UE Angela Merkel.

Tak więc w świetle tego twierdzenie, że będzie dobrze, jest tylko ratowaniem twarzy przed jej sromotnym upadkiem politycznym, bo nic jak na razie nie wskazuje, że również teza o pozytywnym zakończeniu procesu pokojowego na Ukrainie jest oparta na obiektywnej rzeczywistości, która w tym przypadku jest niestety zgoła odmienna, niż to co twierdzi Angela Merkel.

Chodzi o to, że jedynym rozdającym karty w światowej polityce jest rząd Stanów Zjednoczonych i to od niego tylko zależy, czy na Ukrainie będzie pokój, czy też dalej tliło się zarzewie wojny.

I jeśli Angela Merkel zdecyduje się wreszcie na prowadzenie samodzielnej polityki w interesie UE, to wtedy może nastąpi jakaś pozytywna zmiana również na Ukrainie. Póki zaś będzie ona wykonywała tylko dyrektywy amerykańskie, to jej słowa są tylko propagandową frazą, za co zapłaci ona jak i koalicja rządowa przy najbliższych wyborach przewartościowując całą scenę polityczną w Niemczech i nie tylko tam.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak jak już wczoraj zwróciłem uwagę, że wraz ze wzrostem temperatury rośnie również aktywność ukraińskich żołnierzy, wczorajszy dzień był na to kolejnym dowodem.

Pomimo tego, że trwają obecnie święta Bożego Narodzenia i jednocześnie na ich okres ukraińskie władze jednostronnie ogłosiły całkowite powstrzymanie się od użycia broni, następuje eskalacja działań militarnych prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy.

I tak do pierwszych walk sprowokowanych przez stronę ukraińską doszło około godziny 13:00 na północny-wschód od Gorłówki w rejonie Swiatłodarska.

Później, od godziny 16:00, toczyły się walki przy użyciu broni maszynowej i moździerzy na linii miejscowości Zajcewo-Żowanka.

Następnie w późnych godzinach wieczornych, a więc od godziny 19:50, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał artyleryjski w kierunku Szirokoj Bałki. W tym samym czasie ze strony pozycji ukraińskich prowadzono ostrzał z broni ciężkiej w rejonie Majorska i Dzierżyńska. Ponowiono też przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych, sporadycznie przy użyciu artylerii ciężkiej i granatników ostrzał w kierunku Zajcewa.

Poza tym już w godzinach nocnych, po godzinie 21:00, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał z kierunku Staromichajłowki obrzeży donieckiego lotniska, okolic serwisu „Volvo-Centrum” i zachodnich przedmieść Doniecka.

Po kolejnej inspekcji przeprowadzonej przez obserwatorów misji SMM OBWE w ŁRL, która miała na celu sprawdzenie, czy w deklarowanych miejscach pobytu znajduje się przechowywana tam broń ciężka, potwierdzono jej obecność w nienaruszonym stanie. Taki komunikat przekazały służby prasowe misji SMM OBWE na Ukrainie.

http://ria.ru/world/20160108/1356279479.html

Jak na razie komunikat służby prasowej ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację ATO nie ukazał się, tak więc nie wiadomo do tej chwili jak sprawa na froncie przedstawia się z ukraińskiego punktu widzenia.

***

Decyzją władz ŁRL, od dnia 1 kwietnia tego roku, wszystkie towary sprzedawane na terenie republiki muszą posiadać napisy w języku rosyjskim, zaś te które są tam produkowane logo ŁRL:

Na koniec kilka zdjęć:

Makiejewka Plac Teatralny- obchody Święta Bożego Narodzenia.

Donieck cerkiew Świętego Mikołaja- obchody Bożego Narodzenia.

Donieck dzielnica Kujbyszewska w Pałacu Kultury im. Szewczenki zorganizowano świąteczny poranek dla dzieci z rodzin wielodzietnych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

108 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.01.2016r.-323 dzień od nowego rozejmu.

 1. Gdy czytam takie informacje staje mi przed oczyma scena z z „Samych swoich”, w której to babka Pawlaczka stwierdza ,że :”Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.
  Rząd w Holandii postanowił za sponsorować kampanię poparcia głosowania na „tak” w holenderskim referendum dotyczącym porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejską a Ukrainą. W przypadku ,gdyby jednak społeczeństwo było niereformowalne podano, że opinia w referendum tak właściwie to nie zobowiązuje rząd Holandii do zmiany stanowiska 🙂
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rzad-holandii-wzywa-do-poparcia-w-referendum-porozumienia-ue-ukraina/z4jmy9

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przepraszam, ale dlaczego to Pana dziwi? Przecież to jest w naszym kraju czymś normalnym.
   Tak długo będą procesy, aż sąd wyda wyrok na jaki oczekujemy – klasycznym przykładem jest proces w sprawie Stanu Wojennego. Po kilku „cyklach” wreszcie „sprawiedliwość stała się po naszej stronie”, a w międzyczasie oskarżeni złośliwie wymarli.

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Jak osłabienie rosyjskiej waluty wpłynie na gospodarkę Ukrainy? Uzależnienie Ukrainy od Rosji, tracący na wartości rubel prowadzi do tego, że towary rosyjskie na Ukrainie są coraz tańsze, a zatem import rosyjski na Ukrainie wzrośnie, a eksport ukraiński do Rosji spadnie. Radość ze spadającej ceny ropy naftowej, a wraz z nim wartości rubla szybko moze się zmienić w rozczarowanie z powodu automatycznej redukcji cen dla kluczowych dla ukraińskiego eksportu surowców: rudy żelaza, metali nieżelaznych i ziarna. Cena rudy żelaza i stali, jest bowiem silnie powiązana z cenami ropy naftowej;
  http://www.capital.ua/ru/publication/57431-chem-rossii-grozit-padenie-rublya-i-nefti

  Polubione przez 6 ludzi

 3. UWAGA!!!
  Bardzo ważna wiadomość:
  Ogłoszono treść projekt nowelizacji ustawy dt nadawania Kart Polaka. Zmiany są iście rewolucyjne zmianie podlegają zasady przyznawania Karty Polaka, przywileje związane z posiadaniem dokumentu (min związane z zatrudnieniem) i inne.
  Co najważniejsze w ustawie BRAK potwierdzenia ,ze Kartę Polaka mogą otrzymać potomkowie ETNICZNYCH Polaków. Luka prawna pozwala więc ubiegać się o KP również potomkom obywateli II RP, którzy z Polską mieli niewiele wspólnego tj np: potomkom banderowców, Rusinów, Żydów, Niemców których przodkowie mieli obywatelstwo Polski ( choć sami za Polaków się nie uważali).
  Więcej informacji w tekście Jerzego Wójcickiego.
  http://www.wizyt.net/index.php?option=com_content&view=article&id=5445:rewolucyjne-zmiany-w-polskim-ustawodawstwie-dla-posiadaczy-kart-polaka&catid=115:warto-wiedzie&Itemid=226

  Polubione przez 7 ludzi

 4. Bardzo dobry tekst o obrocie ziemia na Ukrainie.
  Po rozpadzie ZSRR wielu pracowników kołchozów otrzymało część gruntów państwowych-średnio wypadło po 4 ha na każdego nowego „rolnika”. Łącznie mowa tutaj o 11 mln ha czarnoziemów, na które łakomie spoglądają oligarchowie.
  Przedstawiciele miliarderów zabiegają o zniesienie moratorium na zakup ziem na Ukrainie.
  Zdaniem krytyków otwarcie rynku ziemi spowoduje wywłaszczenie za bezcen milionów Ukraińców mieszkających dziś na wsi. W opinii Anatolija Hrycenki, lidera sprzeciwiającej się wolnemu rynkowi ziemi rolnej partii Obywatelska Pozycja, na wygaśnięciu moratorium najbardziej skorzystaliby oligarchowie.
  „Oligarchiczne rodziny znają realną (nie kryzysową) wartość ukraińskich gruntów, i tylko one mają teraz pieniądze, żeby je masowo skupować po 500–100 dol./ha, więc cichaczem już liczą swoje przyszłe zyski. A one będą gigantyczne – setki miliardów. Ktoś te setki miliardów zarobi, czyli ktoś je na pewno straci. Stracą rzecz jasna mieszkańcy wsi. Władza zawczasu zadbała o masowe zubożenie ludzi – przez trzykrotną dewaluację hrywny (w ciągu ostatniego półtora roku oficjalny kurs ukraińskiej waluty spadł z 8 do 24 hrywien za 1 dol. – przyp. red.), poprzez wielokrotny wzrost cen i taryf. Z własnego doświadczenia rozmów z ludźmi wiem: teraz bardzo trudno przestrzegać-namawiać mieszkańców wsi, żeby nie sprzedawali za bezcen swojej ziemi – faktycznie swojego dobrobytu i swojej przyszłości, kiedy im równocześnie obiecują wypłacić natychmiast 2–4 tys. dol. za 4 ha ziemi”
  Z powodu gwałtownego zubożenia społeczeństwa (dewaluacja hrywny, zwiększenie fiskalnych obciążeń) wielu mieszkańców ukraińskich wiosek jest skłonnych na sprzedaż ziemi za cenę od 100 do 500 $ za 1 hektar.”
  Więcej informacji na w/w temat w linku
  http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/w-kolejce-po-ukrainska-ziemie/

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Polska – Niemcy 2-3 .
  W 1/2 gramy z Francją. Spiridonow pewnie jest niepocieszony bo nam kibicował. Swoją drogą, to nawet lepiej. Zawsze obawiamy się Francji , dzięki temu będzie szansa wygrać i pozbyć się obaw przed meczem z Francuzami. Z Rosjanami szło nam ostatnio lepiej, ale każda dobra passa kiedyś się kończy.
  Powodzenia panowie w półfinale. 🙂 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 6. O gazie w podziemnych zbiornikach na Ukrainie.
  Na początku 2016 roku zapasy gazu wyniosły 13,995 mld m3. To poziom dużo wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, jednak widać zwiększenie zużycia gazu i tak Ukraińcy w dniu 31 grudnia 2015 zużyli około 118,1 mln m3 gazu.
  Jednocześnie w tym samym czasie rewersem Ukraina sprowadziła 16,88 mln m3 niebieskiego paliwa przez Słowację, 0,51 mln m3 przez Węgry i 2,47 mln m3 przez Polskę.
  Więcej informacji na ten temat w linku poniżej.
  http://biznesalert.pl/zima-atakuje-ale-ukraina-ma-wiecej-gazu-niz-w-zeszlym-roku/

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Bój i ostrzał na zach. przedmieściach Gorłówki. Na reszcie linii frontu, na tą chwilę spokój. 🙂 Dobry i jeden wieczór spokoju.

  Udanej soboty, podobno z ładną i w miarę wysoką, jak na tą porę roku, temperaturą .
  Dobranoc państwu.

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Epidemia grypy w „wyzwolonym” Kramatorsku. Według informacji zamieszczonych przez jeden z ukraińskich portali w Kramatorsku z powodu „powikłań pogrypowych” miało umrzeć 11 osób. Władze zarządziły przedłużenie przerwy w zajęciach szkolnych (do 18 stycznia), a także zaleciły by mieszkańcy używali podczas pobytu w miejscach publicznych maseczek ochronnych;
  http://obs.in.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=8751:ukr-world&catid=1:kram-news&Itemid=54

  Polubione przez 7 ludzi

 9. Władze Krymu (wicepremier Rusłan Balbek) poinformowały że w obwodzie chersońskim gromadzą się „uchodźcy z Syrii”, czyli weterani tzw. Państwa Islamskiego którzy uciekają z Syrii poprzez Turcję;
  http://dnr-news.com/dnr/28883-vlasti-kryma-boeviki-ig-nahodyat-ubezhische-na-yuge-ukrainy.html
  Dal przypomnienia na terytorium obwodu chersońskiego ma zostać utworzona „jednostka krymskotatarska” o czym informowali liderzy tzw,. Medżlisu, czyli Mustafa Dżemilew, Refat Czubarow oraz Lenur Isljamow. Teraz wiadomo przynajmniej jacy „tatarzy” wejdą w jej skład…

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.