Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2016r. – 326 dzień od nowego rozejmu.


W wywiadzie dla niemieckiego pisma „Bild” rosyjski prezydent Władymir Putin wyjaśnił na czym polega obecny problem z Krymem i Ukrainą.

Otóż na pytani redaktora „Bilda”:

Skoro mówimy o wielkim wyzwaniu jakim jest Krym, czy warto było narazić dobre stosunki w relacjach Rosji z Zachodem?

Putin:

Co pan ma na myśli mówiąc „Krym”?

„Bild”:

Jednostronne zakwestionowanie granic w Europie, która opiera się w szczególności na poszanowaniu granic państwowych.

Putin:

Dla mnie oznacza to ludzi.

„Bild”:

Ludzi?

Putin:

Zamach stanu dokonany w stolicy Ukrainy Kijowie w lutym 2014 roku wywołał poważne obawy wśród 2,5 miliona Rosjan mieszkających na Krymie. Więc co mieliśmy zrobić? Nie rozpoczęliśmy wojny, ani jedna osoba nie zginęła. Nasi żołnierze mieli tam tylko zabezpieczać przed naciskiem ze strony ukraińskich wojsk swobodę wyboru dokonaną przez mieszkających tam ludzi. W referendum przeprowadzonym jeszcze w obecności poprzedniego parlamentu większość obywateli opowiedziało się za przynależnością do Rosji. To jest demokratyczna wola ludu.

„Bild”:

Ale nie można przy tym naruszać granic państwowych.

Putin:

Dla mnie nie mają znaczenia przebieg granic państwowych i terytorium, tylko los ludzi.

„Bild”:

A co z prawem międzynarodowym?

Putin:

Prawo międzynarodowe zawsze musi być przestrzegane. Tak było też w przypadku Krymu. Każdy naród, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, ma prawo do samostanowienia. Wystarczy jako przykład wziąć Kosowo, gdy ONZ zadecydowało, że Kosowo powinno uniezależnić się od Serbii, bez względu na to jaki jest w tej sprawie stosunek serbskich władz centralnych.

„Bild”:

Ale przed tym serbski rząd centralny prowadził operację militarną wobec kosowskich Albańczyków, co zmusiło ich tysiącami do ucieczki. To jest różnica.

Putin:

Faktem jest, że toczyła się długotrwała wojna, w której Serbia i jej stolica Belgrad były bombardowane i ostrzeliwane. To była interwencja militarna Zachodu i NATO przeciwko temu co pozostało po dawnej Jugosławii. Dlatego też chciałbym zapytać: czy mieszkańcy Kosowa mając prawo do samostanowienia, a ludzie żyjący na Krymie są go pozbawieni? Chciałbym tu zwrócić uwagę na to, że każdy powinien przestrzegać międzynarodowych zasad, a nie zmieniać je w sposób dowolny jeśli mu to pasuje.

„Bild”:

Jeśli Pańskim zdaniem nie doszło do naruszenia w tym przypadku prawa międzynarodowego na Krymie, to jak można wytłumaczyć obywatelom rosyjskim problem nałożenia na Rosję bardzo dotkliwych sankcji gospodarczych przez Zachód i Unię Europejską?

Putin:

Dla ludności rosyjskiej sytuacja jest absolutnie jasna. Napoleon powiedział kiedyś, że sprawiedliwość jest inkarnacją Boga na Ziemi. Dlatego twierdzę, że po prostu nastąpiło zjednoczenie Krymu z Rosją. Sankcje Zachodu nie mają na celu w tym przypadku pomóc Ukrainie, ale są skierowane przeciwko Rosji aby jej zaszkodzić. A to jest niepoważne i powoduje straty po obu stronach.

„Bild”:

Jak ciężkie są sankcje dla Rosji?

Putin:

Jeśli chodzi o nasze możliwości na rynkach międzynarodowych, to sankcje spowodowały w Rosji poważne szkody. Ale największe szkody przynosi obecny spadek cen nośników energii. Tu mamy poważne straty jeśli chodzi o dochody z eksportu ropy naftowej i gazu, ale częściowo zrekompensowaliśmy je w inny sposób. Jednak cała ta sytuacja ma również i swoje pozytywne strony: jeśli więc zarabia się- jak to było wcześniej- taką ilość petrodolarów, a następnie dokonuje się za nie zakupów  za granicą, to spowalnia się również  w ten sposób rozwój gospodarczy we własnym kraju.

„Bild”:

Twierdzi się, że rosyjska gospodarka ucierpiała bardzo poważnie.

Putin:

Obecnie w naszej gospodarce następuje stabilizacja. W ubiegłym roku PKB spadło o 3,8%. Inflacja zaś wynosiła około 12,7%. Bilans handlowy jest nadal dodatni. Po raz pierwszy od wielu lat wywozimy znacznie więcej towarów o wysokiej wartości dodanej, i mamy rezerw złota  za ponad 300 mld dolarów. Obecnie też wprowadzane jest kilka programów dotyczących modernizacji gospodarki.

…..

„Bild”:

Czy ufa Pan Angeli Merkel?

Putin:

Tak ufam jej, jest ona bardzo otwartą osobą. Ona podlega jednak pewnym ograniczeniom, mimo to na poważnie zaangażowała się w sprawie rozwiązania kryzysu w południowo-wschodniej części Ukrainy. Jednak to co Unia Europejska robi z polityki kar, to jest teatr absurdu.

„Bild”:

Teatr absurdu? Na wschodniej Ukrainie nie wszystko jest tak jak być powinno, dlatego sankcje są przedłużane.

Putin:

Wszystko, co brakuje do zrealizowania umowy mińskiej jest zależne- bez żadnego wyjątku- od postawy centralnych władz ukraińskich w Kijowie. Nie można więc obarczać Moskwy za coś co w rzeczywistości jest zależne od  rządzących w Kijowie. Najważniejszym zaś aspektem jest reforma konstytucji, o czym mówi 11 punkt umowy podpisanej w Mińsku. Reforma konstytucyjna mająca  dać autonomię wschodniej Ukrainie, powinna być dokonana do końca 2015 roku. Nie jest to wina Rosji.

„Bild”:

Czy zatem od reformy konstytucyjnej zależy to, że separatyści wspierani przez Rosję i wojska rządu centralnego przestaną strzelać do siebie?

Putin:

Nie zależy to od tego, ale w pierwszym rzędzie konstytucja musi zostać zreformowana, bo to przyczyni się do budowy wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

„Bild”:

Czy w związku z tym Angela Merkel nieprawidłowo zrozumiała umowy podpisane w Mińsku? Ona po prostu tylko poparła pomysł przedłużenia sankcji wobec Rosji.

Putin:

Kanclerz i inni europejscy partnerzy są bardzo dobrze poinformowani o tym jak można rozwiązać problemy na wschodniej Ukrainie. Może po prostu mają obecnie zbyt wiele problemów wewnętrznych. Jednak Niemcy i Francja skrytykowały ukraiński rząd centralny za to, że część przepisów dotyczących autonomii ma trwać tylko przez trzy lata, a miała być to stała ich zmiana.”

http://www.bild.de/politik/ausland/wladimir-putin/russian-president-vladimir-putin-the-interview-44092656.bild.html

***

Po tym przydługim wstępie, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj na ogół sytuacja w rejonie Doniecka i Gorłówki była spokojna i ukraińskie wojsko powstrzymywało się od prowokacyjnych ostrzałów prowadzonych w kierunku linii i stanowisk obronnych sił powstańczych.

Do sporadycznych incydentów doszło tylko w nocy w rejonie Awdiejewki i miejscowości Piaski.

Natomiast około godziny 20:47 ukraińscy żołnierze ostrzelali z kierunku mostu kolejowego koło Stanicy Ługańskiej przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego teren znajdujący się pod kontrolą powstańców. Celem tego ostrzału była droga dla pieszych prowadząca od Ługańska do Stanicy Ługańskiej. Tym razem na szczęście odbyło się bez ofiar wśród ludności cywilnej.

 

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Żołnierz ukraińskiego batalionu obrony terytorialnej Aleksander Niemirowski opublikował na swoim profilu VKontakte zdjęcia, na których widać obóz koncentracyjny dla „rosyjskich świniopsów”- tak podpisał on te zdjęcia.

Powyżej jeszcze inne zdjęcia opublikowane na stronie VKontkte przez Aleksandra Niemirowskiego.

https://vk.com/schurenberg

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

127 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.01.2016r. – 326 dzień od nowego rozejmu.

 1. Niejaki Marcin Wyrwał tytułujący się „Dziennikarzem Onetu” (co już jest obelgą najwyższej „klasy”) zabrał się znowu za pisanie „najprawdziwszej prawdy” o to co się dzieje na tzw. blokadzie Krymu;
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukrainscy-aktywisci-blokuja-dostawe-energii-na-krym/92ceh5
  ZWRACAM SIĘ WIĘC Z APELEM DO NIEJAKIEGO WYRWAŁA I JEGO KOLESI BY ZAPOZNALI SIĘ Z TYMI MATERIAŁAMI Z UKRAIŃSKIEGO PORTALU I PRZESTALI KŁAMAĆ I MAMIĆ LUDZI UKRAIŃSKA PROPAGANDĄ!
  http://kherson.life/kherson/proishestviya/zhiteli-kalanchaka-oni-eshhyo-ne-reshili-k-kakomu-batalonu-prinadlezhat/
  http://kherson.life/kherson/politics/v-kalanchake-tretij-chas-idet-miting-foto/
  http://kherson.life/kherson/politics/v-kalanchake-reshili-sozdat-sotnyu-samooborony-video/
  http://kherson.life/poslednie-novosti/v-kalanchakskom-rajone-hersonshhiny-iz-chisla-mestnyh-aktivistov-sozdan-otryad-po-podderzhaniyu-obshhestvennoj-bezopasnosti-i-poryadka/
  http://kherson.life/poslednie-novosti/druzhinniki-zastupili-na-dezhurstvo-v-kalanchake-foto/
  Wszystkie te artykuły opowiadają o tworzeni przez mieszkańców Kanaczkały na Ukrainie w obwodzie chersońskim tzw. samoobrony przeciwko bandytyzmowi i bezprawiu jakie szerzą twoi „umiłowani” uczestnicy blokady, nie NA KRYMIE, A NA UKRAIŃSKIM OBWODZIE CHERSOŃSKIM, Wyrwał….

  Polubione przez 7 ludzi

  • Swoją drogą w czasach PRLu w wydawnictwach tzw. drugiego obiegu z lubością oddawano się odkodowywaniu reżymowej nowomowy. Z reszta po upadku „komuny” również powstawało wiele mniejszych lub większych dysertacji w tym temacie.

   Zastanawiający jest fakt, że obecnie media głównego nurtu (by nazwą tą dodać im splendoru) są wspaniałym przedmiotem do badań semantycznych i socjologicznych, ale nikt się jakoś na tak oczywisty temat rozważań naukowych nie rzuca z przesadną gorliwością.

   Cyt.
   „Ostatecznie aktywiści odparli szturm milicji.”
   za:
   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukrainscy-aktywisci-blokuja-dostawe-energii-na-krym/92ceh5

   Podziwiam wyczucie i przenikliwość „panuw redahktoruw”, którzy z taką swoboda i znawstwem potrafią odróżnić:
   aktywistę od zbira,
   terrorystę od opozycjonisty
   separatystę od bojownika o wolność
   partyzanta od bandyty

   I jeszcze tak na marginesie
   Nazywanie Rosjan sowietami nie wywołuje zazwyczaj przesadnych protestów, choć jest kompletnie nieuzasadnione, natomiast spróbujcie Państwo zastosować jako synonim naszego zachodniego sąsiada słowo hitlerowiec, dopiero będzie kwik:)

   Polubione przez 3 ludzi

  • Dzięki za zwrócenie uwagi na ten czeski błąd.

   Natomiast czy on był złą wróżbą?

   Otóż wróżby- i te dobre i złe- zostawmy wróżbiarzom, natomiast czy 5.12.2016 roku będzie trwał już spokój i pokój w Donbasie zależy wyłącznie od woli światowego hegemona i tego czy nadal inne kraje będą wykonywać bez szemrania jego rozkazy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.