Wojna domowa na Ukrainie 12.01.2016r.- 327 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińska „technika”.

W niemieckiej gazecie „Deutsche Wirtschafts Nachrichten” ukazał się wywiad z ekspertem ds. ekonomicznych Folkerem Hellmeyerem na temat obecnej sytuacji w światowej gospodarce po ostatnich zawirowaniach na giełdach.

W części tego wywiadu Folker Hellmeyer odniósł się również do spraw związanych z nałożonymi na Rosję sankcjami.

Poniżej interesująca nas część wywiadu przeprowadzonego przez redaktora „Deutsche Wirtschafts Nachrichten” (DWN):

Przedłużenie sankcji wobec Rosji spowoduje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy kolejne straty w strefie euro- dlaczego przywódcy UE nie dbają o interesy swoich krajów?

Folker Hellmeyer:

To pytanie trzeba zadać politykom w Berlinie i Brukseli. Przygoda ze stowarzyszeniem UE z Ukrainą, która nie spełnia norm prowadzących do stowarzyszenia i członkostwa, jest bardzo droga i tak na prawdę się nie powiodła, nawet jeśli jest podtrzymywana nadal przez siły polityczne. Korupcja na Ukrainie stała się obecnie jeszcze bardziej dostrzegalna niż w okresie rządów Janukowycza- co potwierdził „Wall Street Journal”. Gospodarka tam upada. Budżet państwa jest niekończącą się katastrofą i jego istnienie zależy wyłącznie od potrzymania pomocy przez MFW, UE i USA. MFW zmuszony był zmienić nawet swoje prawo aby móc finansować bankruta. Inflacja w sposób agresywny obniża zdolność nabywczą i aktywa Ukraińców. Spójność kraju została zniszczona. Rating popularności wobec rządu tandemu Poroszenko/Jaceniuk jest niższy niż ich poprzednika Janukowycza.

Kontynuacja sankcji nie ma obiektywnych podstaw, ale wyłącznie polityczne, które odzwierciedlają jedynie interes trzeciej strony, w tym NATO, ale jak ja to rozumiem nie odzwierciedlają interesów Unii Europejskiej.

„Deutsche Wirtschafts Nachrichten”:

Czy dojdzie do ponownej normalizacji stosunków europejskich?

Folker Hellmeyer:

Mogą zostać znormalizowane w przypadku gdy obie strony będą  traktowane jednakowo. Jednak czynnik zaufania nie jest zjawiskiem przewidywalnym. Do tego teraz trzeba czasu aby wyeliminować utratę zaufania.

Jestem przekonany, że pierwsze odejście od sankcji nastąpi w połowie 2016 roku. A obecnie już poparcie dla sankcji rozpada się na naszych oczach. Co wynika z tego, że dominująca rola Berlina w Unii Europejskiej jest obecnie poważnie zachwiana z powodu ostatnich wydarzeń.

„Deutsche Wirtschafts Nachrichten”:

Putin, UE i USA „współpracują” w sprawie Syrii- czy to będzie podstawą budowy wzajemnego zaufania?

Folker Hellmeyer:

Rzeczywisty sukces w walce z Państwem Islamskim i poprawa warunków życia w Syrii leży w interesie Moskwy. Otwiera to też drogę do poprawy relacji i będzie interpretowane jako środek zaufania ze strony Moskwy.

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/01/10/oekonom-erfolge-gegen-isis-sind-dem-einsatz-moskaus-zu-verdanken/

A więc jak widać; solidarność europejska wobec jednolitego frontu walki ekonomicznej z Rosją zaczyna się poważnie kruszyć, tym bardziej, że nastąpiło zrozumienie, że jest ona podyktowana tylko czynnikami politycznymi, które nie leżą w interesie Europy, ale „czynnika trzeciego”, którym jest NATO pod przywództwem Stanów Zjednoczonych.

Bardzo negatywnie też zostały ocenione dokonania obecnego rządu w Kijowie, które nie dają żadnych szans na poprawę sytuacji ekonomiczno-gospodarczej na Ukrainie, nie dają też żadnych nadziei na wypełnienie przez nie umowy stowarzyszeniowej z UE oraz na szybkie wyjście z kryzysu i chaosu.

Dlatego też w ciągu najbliższego półrocza nastąpi stabilizacja w kontaktach Zachodu z Rosją w wyniku czego zostaną zniesione sankcje.

A co będzie dalej z Ukrainą?

Ten problem, w świetle ogromu innych poważnych wyzwań przed jakimi obecnie stoi Zachód, jak na razie nikogo nie interesuje.

Co z resztą widzimy po zainteresowaniu problemami Ukrainy przez nasze media i elity polityczne, której temat od ponad dwóch miesięcy całkowicie przykryty został skutecznie zasłoną milczenia.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal na linii frontu w Donbasie było względnie spokojnie.

Mimo to ukraińskie dowództwo wojskowe kontynuuje ściąganie w rejon frontu kolejnych uzupełnień sprzętu i ludzi, co może dowodzić, iż szykowana jest jakaś operacja militarna przeciwko zbuntowanym wobec władz centralnych republik.

Poniżej zdjęcia pokazujące rozmieszczenie ukraińskiego sprzętu wojskowego bezpośrednio przy linii rozgraniczenia, czym w ten sposób łamane jest jedno z najważniejszych porozumień umowy mińskiej o wycofaniu takiej broni poza strefę walk:

I jeszcze mapa części frontu obejmującego DRL, która obrazuje skalę zjawiska:

Jak widzimy z powyższej mapy, najwięcej sprzętu ukraińskie dowództwo wojskowe operacji ATO skierowało w rejonie na północ od Mariupola, gdzie prawdopodobnie przeprowadzony zostanie zmasowany atak mający na celu zajęcie całego wybrzeża Morza Czarnego, aż po granicę z Rosją i przejęcie tam kontroli nad ważnym, z punktu widzenia ukraińskiego, przejściem granicznycm

Natomiast siły zgromadzone na zachód od Doniecka i na wschód od Gorłówki są jak na razie na tyle słabe, że ewentualnie mogą one służyć do wykonania akcji dywersyjnej wiążąc tam znaczne siły powstańców, co umożliwi przeprowadzenie skutecznej operacji na froncie południowym.

Ukraińskie służby prasowe dowództwa wojskowego prowadzącego tzw. operację ATO podało w dzisiejszym komunikacie, że w ciągu ostatniej doby do godziny 18:00 dnia wczorajszego „bojownicy” 35 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Do incydentów miało dojść w rejonie Doniecka, a więc w okolicy miejscowości Marinki, Piasków i Opytnoje oraz Awdiejewki i Wierchnotoriczkogo, gdzie przeprowadzono w kierunku ukraińskich pozycji ostrzał za pomocą granatników i ciężkich karabinów maszynowych.

W rejonie Krasnogorowki i Staromichajłowki strzelano w kierunku ukraińskich pozycji z karabinów snajperskich.

W okolicach Gorłówki też nie było spokojnie, gdzie ostrzał przy użyciu granatników i ciężkiej broni maszynowej prowadzono w kierunku Dzierżyńska, Nowogorodska, Majorska i w rejonie Zajcewa.

W rejonie Swiatłodarska i Ługańskoje oraz Troiczkoje trwał ostrzał przy użyciu broni snajperskiej i moździerzy kaliber 82 mm.

W rejonie Krimskoje przeprowadzono ostrzał przy użyciu granatników oraz moździerzy kaliber 120 mm:

Jak poinformował wczoraj przedstawiciel Kijowa w sprawie rozmów prowadzonych w podgrupach problemowych dotyczących umowy zawartej w Mińsku, Roman Biessmiertnyj; nadal będzie kontynuowany proces uzgodnień technicznych w czterech podgrupach problemowych. Pomimo utracenia ważności, w raz z końcem roku, umowy podpisanej w Mińsku 12 lutego ubiegłego roku, wg. Biessmiertnego nic się nie zmieniło i rozmowy będą toczyły się według poprzedniego schematu. Obecnie najważniejszą kwestią są; amnestia i wybory samorządowe na terenie kontrolowanym przez władze niezależnych republik.

Natomiast ukraiński prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty w Tarnopolu na konferencji prasowej powiedział, że Ukraina zamierza domagać się realizacji poszczególnych elementów porozumienia mińskiego zgodnie z konkretnym kalendarzem. Poza tym ponownie oskarżył tam Rosję o to, że dotychczasowe fiasko realizacji umowy mińskiej, wynika z bezpośrednich jej działań. Te wszystkie problemy mają być według Poroszenki przedmiotem najbliższego spotkania przedstawicieli krajów tzw. „kwartetu normandzkiego”.

Jakby na to nie patrzeć, to podobne inicjatywy, które co jakiś czas pojawiają się po stronie ukraińskiej, nie posuwają rozmów w sprawie realizacji umowy mińskiej nawet o krok, ale za to skutecznie je przedłużają.

Dziś ma się udać na donieckie lotnisko aby zapoznać się tam ze skalą zniszczeń dokonanych w czasie walk jakie miały miejsce po rozpoczęciu przez ukraińskie władze tzw. operacji antyterrorystycznej delegacja z Francji. W składzie francuskiej delegacji są dwaj prawnicy, zwolennicy francuskiej partii „Frontu Narodowego”. Poza lotniskiem francuscy delegaci odwiedzą także osiedle Oktjabrskie w Doniecku, Debalczewo, Uglegorsk i Jenakijewo.

***

Rosyjskie władze postanowiły nie przedłużać umowy na dostarczanie energii elektrycznej na Ukrainę. Decyzja ta jest związana z tym, że warunkiem umowy o dostarczaniu energii elektrycznej przez Rosję na Ukrainę, było dostarczanie jej ukraińską siecią energetyczną na Krym. W związku z niewywiązywaniem się z tego warunku umowy oraz z powodu tego, że obecnie Krym nie jest już uzależniony od dostaw ukraińskiego prądu, dalsze przedłużanie umowy jest bezcelowe.

W związku ze stwierdzeniem występowania bakterii salmonelli w jajach kurzych pochodzących z importu z Ukrainy, w wyniku czego zmarł już 50-letni mężczyzna, a 15 dzieci uległo poważnemu zatruciu wymagającego leczenia w szpitalu, izraelskie władze podjęły decyzje- do czasu wyjaśnienia sprawy- wstrzymania importu jaj z Ukrainy. Natomiast przedstawiciel izraelskiego Ministerstwa Zdrowia zalecił nie spożywania wcześniej zakupionych jaj pochodzących z Ukrainy oznaczonych symbolem „UA”.

W rejonie obwodu zakarpackiego patrol ukraińskiej policji zatrzymał do kontroli samochód terenowy marki „Nissan Terrano”, którym jechało dwóch młodych mężczyzn. W czasie kontroli okazało się, że w bagażniku samochodu ukryty jest karabin snajperski „Sajga” kaliber 7,62 mm, kastet, nóż myśliwski oraz kij do bejsbola i 60 pocisków karabinowych.

Okazało się, że kierujący pojazdem 33-letni mężczyzna jest członkiem skrajnie nacjonalistycznych bojówek organizacji „Prawy Sektor”. Obaj jadący samochodem zostali zatrzymani do wyjaśnienia, jaki cel był ich podróży.

Dodam, że w tym samym rejonie przedwczoraj 10 stycznia,  w miejscowości turystycznej Jasynia nieznani zamaskowani mężczyźni w mundurach wojskowych wszczęli bójkę na terenie jednego z ośrodków turystycznych z jego obsługą. Według informacji przekazanych przez lokalną gazetę „Głos Karpat” w incydencie uczestniczyli bojcy z „Prawego Sektora” z obwodu iwanofrankowskiego. MSW Ukrainy poinformowało, że w rezultacie zdarzenia ucierpiało dwóch ochroniarzy z bazy turystycznej, którzy trafili do szpitala z ranami ciętymi a jeden z nich ma złamaną nogę.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- odbudowa zniszczonego podczas ukraińskiego ostrzału ciężkiej artylerii Narodowego Muzeum Historycznego.

Kijów Plac Niepodległości- pogrzeb jednego z żołnierzy biorących udział w operacji ATO, który kilka dni temu poległ w okolicach Doniecka.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

123 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.01.2016r.- 327 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawostka…

  Izraelczyk zmierzający w Rosji pociągiem do swojej żony mieszkającej w mieście Czeboksary został uznany za terrorystę. Współpasażerowie z przedziału wzięli go za radykała islamskiego ze względu na podejrzaną dla nich, czytaną przez niego książkę. Myśleli, że jest to książka napisana po arabsku a nie po hebrajsku. Na wszelki wypadek został wyprowadzony z pociągu przez odpowiednie służby, przesłuchany i przeszukany po czym z przeprosinami wypuszczony…

  http://www.veteranstoday.com/2016/01/10/are-the-russians-rounding-up-jews-train-mishap-flabbergasts/

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Górnicy z kopalń węgla kamiennego w obwodzie lwowskim zablokowali dzisiaj trasę międzynarodową ze Lwowa do Warszawy, uniemożliwiając pojazdom dotarcie do granicy między Ukrainą a Polską.
  Wygląda na to, że ci ludzie są zdesperowani. Wg słów polityków ukraińskich 11 kopalń będących pod kontrolą rządową „nie ma racji bytu” i zostanie zamknięta. Prace straci kilka tysięcy ludzi.
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-gornicy-zablokowali-trase-do-granicy-z-polska/kff5dq

  Polubione przez 3 ludzi

   • Z czego oczywiście górnicy z Donbasu zdawali sobie wcześniej sprawę, zaś górnicy z zachodniej części kraju już nie.
    No i teraz to oni mają problem, a kopalnie w Donbasie pracują pełną mocą i zwiększają zatrudnienie i zarobki.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

 3. Na opłatku z banderowcami. Tekst o brataniu się dziennikarzy z Gazety Polskiej z ukraińskimi nacjonalistami.
  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/13418/na-oplatku-z-banderowcami
  Pozytywy na Ukrainie. Możliwe ,że w sezonie 2015/2016 Ukraińcom uda się sprzedać rekordowa ilość ziarna za granicę. W artykule mowa jest jeszcze o zwiększeniu wielkości zakładanych plonów z 2015 z 59 do 61 mln ton. Zastanawia jak to możliwe, że pomimo suszy, wojny i udało się zebrać więcej zboża na Ukrainie niż w 2014 roku.
  http://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/ukraina-moze-sprzedac-rekordowo-duzo-ziarna,413.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Zdrada z Antypodów! Firma turystyczna z Sydney w Australii oferuje wycieczki na „okupowany” Krym. Jak zauważył rzecznik firmy decyzja o ofercie nie ma nic wspólnego z polityka, ponieważ, „Teraz Krym należy do Rosji, oznacza to, że turyści będą podróżować z Australii na rosyjski Krym. Jeśli z czasem to się zmieni, wyślemy Australijczyków w ukraiński Krymie „. Oczywiście rwetes podniosła miejscowa diaspora ukraińska;
  http://politikus.ru/events/67401-izolirovany-ot-mira-sego-avstraliyskiy-turoperator-nachal-prodavat-putevki-v-krym.html
  http://www.theguardian.com/world/2016/jan/12/sydney-travel-firm-offering-crimea-tour-accused-of-selling-out-to-mh17-accused

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Mieszkańcy Kominternowa, którzy pozostali w swoich domach po zdobyciu miejscowości przez bojowników, podziękowali terrorystom za oblężenie.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/4068-mieszkancy-kominternowa-podziekowali-bojownikom-za-zajecie-miejscowosci.html
  Ukraina otrzyma od UE 30 mln euro dotacji na modernizację punktów granicznych
  Fundusze zostaną przeznaczone na modernizację infrastruktury służb celnych i granicznych, a także budowę nowych punktów.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/4043-ukraina-otrzyma-od-ue-30-mln-euro-dotacji-na-modernizacje-punktow-granicznych.html
  Wiadomo które kraje ucierpiały najwięcej w wyniku embarga nałożonego na FR. Nie dziwi obecność w tej grupie Polski :/
  http://wschodnik.pl/biznes/item/3992-wiadomo-juz-ktore-kraje-ucierpialy-z-powodu-rosyjskiego-embarga.html
  O nowych przepisach w systemie bankowym Ukrainy i zmianach w działalności aptek.
  http://wschodnik.pl/biznes/item/4004-czym-ukrainskie-apteki-zastapia-leki.html
  http://wschodnik.pl/biznes/item/4024-w-2016-roku-ukrainskie-banki-beda-podzielone-na-grupy-wedlug-nowych-kryteriow.html
  Tutaj mam zagwozdkę. Wg wschodnika osoba zatrzymana za nakierowywanie artylerii UA ( sprawa opisywana na Adnovum) jest przetrzymywana dziennikarką.
  Z tego co pamiętam z relacji na forum, kobieta miała chłopaka -banderowca i to pod jego wpływem udała się do Doniecka (nie Ługańska) i tam działała zbierając materiały. Zatrzymana przyznała się do zarzucanych czynów.
  Mam tzw dysonans poznawczy 🙂
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/4040-dziennikarze-prosza-bojownikow-o-uwolnienie-ich-kolezanki-ktora-juz-od-ponad-roku-przebywa-w-niewoli.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraiński portal poinformował że Prezydent Ukrainy spotkał się z rosyjskim przedstawicielem trójstronnej grupy kontaktowej d/s konfliktu na Donbasie Borysem Gryzłowem, aby porozmawiać na temat przyszłych stosunków między Kijowem a Moskwą. Według źródła na które się powołuje portal przedstawiciel Rosji Borys Gryzłow przybył do stolicy Ukrainy na osobiste zaproszenie prezydenta Petro Poroszenki. Dlatego jego samolot otrzymal pozwolenie na przelot nad terytorium Ukrainy (która nie zezwala na to samolotom rosyjskim). Celem tego spotkania było omówienie najważniejszych punktów w stosunkach Moskwy z Kijowem. Według tego samego źródła, Gryzłow otrzymał na rozmowy pełnomocnictwo od Władimira Putina;
  http://zn.ua/POLITICS/poroshenko-provel-vstrechu-s-gryzlovym-v-kieve-201022_.html
  „Ukraińscy patrioci” dostaną szalu, Poroszenko zdradził i zaczyna dogadywać się z Putinem…

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Uwaga! Zbliża się fala uchodźców do Polski…ze strony Ukrainy, czyli siódma „fala” mobilizacji na Ukrainie rozpocznie się pod koniec lutego…
  http://112.ua/ato/sedmaya-volna-mobilizacii-v-ukraine-nachnetsya-v-konce-fevralya-istochnik-284497.html
  I znowu to samo…
  >http://cdn4.img.sputniknews.com/images/101776/93/1017769365.jpg
  „A was gdzie zapisać? Do piechoty, do spadochroniarzy?”

  „Piszcie że odd razu do niewoli’…

  Polubione przez 7 ludzi

 8. Wywoływany na tym forum do tablicy (głównie w części poświęconej Ukrainie) niejaki Wyrwał, jak się zdaje nie jest osamotniony w roli pożytecznego kretyna. Ostrym piórem i błyskotliwą pointą już na wstępie artykułu zabłysnęła Pani Ćosić.
  Podejmując skądinąd drażliwy temat niemieckiej krytyki pod adresem stanu polskiej demokracji, zagaja w ten oto sposób:

  „Przewodniczący Parlamentu Europejskiego znów wywołał burzę. W wywiadzie dla niemieckiej gazety porównał Polskę rządzoną przez PiS do putinowskiej Rosji. Trzeba faktycznie dużo złej woli, by zrobić takie porównanie – a jaki to kraj sąsiedzki Polska zaatakowała? Czy morduje się u nas dziennikarzy i polityków opozycji? Aż szkoda właściwie wchodzić w głębszą analizę. Aczkolwiek można się zastanowić, czy z ust niemieckiego socjalisty nie był to zakamuflowany komplement pod adresem Polski.”

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Walka-o-demokracje-w-Polsce-niemiecki-temat-zastepczy,wid,18096785,wiadomosc.html?ticaid=11649d

  Nie wiem czy się śmiać czy płakać bo trudno mi się połapać w logice tego wstępu. Chyba chodzi o to, że każdy temat jest dobry, by rykoszetem zaatakować Putina i Rosję.

  Polubione przez 7 ludzi

 9. Małe OT. Dzisiaj po Ciecinie „szwendało się takie cuś” …albo podobne.
  W każdym razie stojąc obok ciężarówki -monstrum ! Widziałem z trzy razy ( ok.100-250m) ale nie miałem możliwości dogonić i zrobić fotki. Dodam że „tego cudaka dotychczas nie było”. Może ktoś , coś wie… 😉

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraiński politolog Michaił Pogrebinski, „Jeśli Poroszenko nadal będzie krzyczeć, że jest głównym wrogiem Federacji Rosyjskiej, to jego prezydentura szybko się skończy”. Według politologa nawet deputowani z partii Jaceniuka („Front Narodowy”) oraz jego własnej („Blok Poroszenki”)maja juz dość „ostrego kursu” i są gotowi do utworzenia „nowej koalicji” w Radzie Najwyższej by rozpocząc „nowy kurs” względem Rosji;
  >https://www.youtube.com/watch?v=EMji0vWYmaA
  Ps. Czyżby pierwszym sygnałem zmiany kursu było OSOBISTE ZAPROSZENIE przez Poroszenkę przedstawiciela Rosji na rozmowy do Kijowa?

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Świniołaki jak to świniołaki. „Święte miejsce” „ukraińskich patriotów”, czyli miejsce pamięci po członkach tzw. Niebiańskiej Sotni na kijowskim Majdanie, zostało zasypane niesprzątanym przez nikogo śniegiem.
  Jak widać władze miejskie „olały” to miejsce, dlatego też „wolontariusze” zwrócili sie z apelem w sieci i w mediach by je uprzątnąć;
  >https://www.youtube.com/watch?list=PLKlQfYRWcQhPe88mlPWkjWbN5OgQ4ZGNb&v=3STWln58YFQ
  >https://www.facebook.com/bodnar.pro/posts/1690149174592739

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.