Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2016r.- 330 dzień od nowego rozejmu.


Eksponaty z Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Doniecku.

Pozytywny trend w rozwoju ekonomicznym Niemiec można było obserwować do ostatnich miesięcy ub. roku, a więc również po tym, jak fala uchodźcza osiągnęła najwyższy poziom. Ekonomiści zauważają, że zwiększone wydatki państwa na pomoc dla uchodźców także pozytywnie wpłynęły na koniunkturę niektórych branż”– twierdzi niemiecka gazeta „Deutsche Welle”.

„W ub. roku wydatki państwa na uchodźców wyniosły 15 mld euro, czyli 0,6 proc. PKB. Jeżeli liczba uchodźców w 2016 roku miałaby się wynieść znów milion, wówczas koszty mogą wzrosnąć do 30 mld euro. Eksperci podkreślają, że na obecnym etapie migracja wprawdzie napędziła koniunkturę, ale nie przynosi jeszcze trwałych zysków dla gospodarki. Dopiero, gdy spore grupy uchodźców otrzymają zatrudnienie, a ich składki na świadczenia społeczne będą wyższe niż otrzymywane świadczenia, bilans zacznie się poprawiać”– pisze w dalszej części swojego artykułu niemiecka „DW”.

Jeśli jest tak dobrze, w wyniku napływu uchodźców do Niemiec, co w czym problem, niech ich przyjmują do siebie jak najwięcej, to gospodarka niemiecka poszybuje pod same niebiosa dzięki koniunkturze spowodowanej bezsensownym wydawaniem pieniędzy z kieszeni niemieckich podatników.

Oczywiście problem molestowania niemieckich kobiet i dziewcząt, też może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo korzystny, bo przyczyni się do wzrostu urodzeń.

Pomimo tych pozytywów, w kolejnej części tekstu zamieszczonego w „DW”, już nie jest tak różowo, bo „mimo pozytywnej tendencji w niemieckiej koniunkturze niektórzy ekonomiści przestrzegają przed zbytnim optymizmem. W obliczu wielu korzystnych czynników należałoby, ich zdaniem, oczekiwać lepszych wyników, niż obecnie”.

A więc problem polega na ty, że „osłabienie waluty euro, spadek oprocentowań i niemalże zerowa inflacja powinny być dla gospodarki jak prawdziwe silniki turbo. W obliczu tego faktu, wzrost PKB na poziomie 1,7 proc. wypada raczej skromnie” – zauważył główny ekonomista „DekaBank” Andreas Scheuerle.

Jak z tego widać zamiast „silników turbo” napędzających niemiecką gospodarkę z powodu „osłabienia waluty euro, spadku oprocentowania i niemalże zerowej inflacji” mamy tylko stare wysłużone silniki diesla z przepracowanych solidnie mercedesów, co spowodowane jest właśnie kosztami nieprzemyślanej polityki zagranicznej i napływem uchodźców.

Jednak pomimo jawnie wyrażanego i coraz częściej artykułowanego niezadowolenia znacznej części społeczeństwa z tak prowadzonej polityki przez rząd pod kierunkiem obecnej kanclerz Angelę Merkel, Niemcy mają zwiększyć jeszcze bardziej wydatki na uzbrojenie armii.

Otóż jak donosi dziennik „Bild”, niemiecki rząd zamierza podwyższyć budżet MON do 2% wielkości PKB, co ma na celu udzielenie większego wsparcia partnerów NATO dla USA w walce z terroryzmem.

„Bild” interpretuje informację o podniesieniu nakładów na obronność, jako reakcję Niemiec na  naciski Stanów Zjednoczonych, które wielokrotnie domagały się, aby wszyscy partnerzy NATO podnieśli swoje wydatki na obronność do 2% PKB w celu większego wsparcia partnerów NATO dla USA w walce z terroryzmem.

Niemiecki projekt budżetu na 2016 przewiduje wydanie kolejnych 34 mld euro na cele obronności. Jest to ponad 10 proc. całego budżetu państwa, ale jednocześnie tylko nieco więcej niż 1 proc. spodziewanego PKB.

Przy spełnieniu wymogu przeznaczenia 2 proc. PKB na potrzeby obronności, Niemcy musiałyby wyasygnować na te cele dodatkowo 25 mld euro, a więc łącznie wydać na armię około 59 mld euro (około 240 mld złotych, co stanowi w porównaniu ponad 10% polskiego PKB).

Przypomnę, że Polska obecnie wydaje na cele obronne około 10 mld dolarów rocznie, co stanowi 2% PKB i jest to więcej niż na przykład nakłady  na pomoc rodzinom i dzieciom, które wynoszą aż 0,8% PKB i są jednocześnie najniższe w całej UE, czy też wydatki związane z bezrobociem, których wysokość wynosi 0,4% PKB, i są również jednymi z najniższych w krajach UE.

Dla porównania średnio kraje UE wydają na ochronę zdrowia 8,4% PKB, zaś Polska tylko prawie połowę tej kwoty, czyli 4,8% PKB.

W tym kontekście, niechęć najbogatszego kraju w UE, jakim są Niemcy, do zwiększania nakładów na obronność, jest zrozumiała, natomiast bezkrytyczne zwiększanie tychże nakładów przez naszą klasę rządzącą, już nie.

Bo cóż, my jako społeczeństwo i państwo, możemy uzyskać dzięki zakupowi kilku, czy też nawet kilkunastu jakiś nowych sztuk nowoczesnego uzbrojenia?

Na pewno nie podniesie to naszego poczucia bezpieczeństwa, natomiast podniesie koszty utrzymania polskich sił zbrojnych o wiele miliardów euro rocznie.

A więc kosztem dzieci z biednych rodzin, kosztem też rodzin osób bezrobotnych, pieniądze które powinny służyć temu aby poprawić ich los i przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju są bezrefleksyjnie wydawane, aby tylko zadowolić światowego hegemona.

Problemem Polski obecnie nie jest brak środków, tylko ich marnotrawienie przez rządzącą klasę polityczną i podlegające jej instytucje, w imię szkodzących społeczeństwu racji politycznych lub innych ambicji osobistych i korupcyjnych powiązań.

Tylko, że w Niemczech sprawy te zostaną w kolejnej odsłonie politycznej właściwie rozstrzygnięte, natomiast w Polsce w ciągu najbliższych lat, na to samo się nie zanosi, bo coby nie mówić o Niemczech to tam mimo wszystko dbają o dobro kraju, natomiast w Polsce dba się wyłącznie o egoistyczne dobro własne, kraj pozostawiając na pastwę obcych nam, i często wrogich, sił.

http://www.dw.com/pl/niemiecka-koniunktura-ma-si%C4%99-dobrze-gospodarka-ro%C5%9Bnie-dzi%C4%99ki-konsumpcji/a-18980278

http://www.dw.com/pl/rz%C4%85d-rfn-chce-zwi%C4%99kszy%C4%87-wydatki-na-obronno%C5%9B%C4%87/a-18980682

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo uzgodnionym, na środowym spotkaniu grupy kontaktowej w Mińsku,  zawieszeniu broni, które miało się rozpocząć w dniu wczorajszym, ukraińskie wojska wzmogły operacje militarne.

I tak, już od godziny 17:40 w rejonie Gorłówki , a tam w okolicy Szirokoj Bałki, ukraińscy żołnierze rozpoczęli, trwające przez wiele godzin walki o średniej intensywności, prowadząc ostrzał pozycji sił powstańczych przy użyciu moździerzy.

Mniej więcej w tym samym czasie zaczęły dochodzić odgłosy prowadzonych walk w rejonie Doniecka, gdzie wcześniej, bo od godziny 17:00 ukraińscy żołnierze rozpoczęli prowokacyjny ostrzał przy użyciu moździerzy i broni maszynowej z kierunku Piask i kopalni „Butowka” oraz w rejonie Marinki.

Walki w tym rejonie trwały do późnych godzin nocnych przybierając stopniowo na sile. Wtedy to ukraińskie wojsko do walk wprowadziło również opancerzone wozy bojowe, artylerię przeciwlotniczą i granatniki. Później nastąpił też ostrzał donieckiego lotniska i jego okolic, szczególnie w rejonie wsi Żabiczewo i serwisu „Volvo-Centrum”.  Ostrzał w tym rejonie trwał do wczesnych godzin rannych i następnie dziś od godziny 09:23 (czasu lokalnego) został tam przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, wznowiony.

Po za tym w dniu wczorajszym przez pięć minut (od godziny 12:24 do 12:29) z kierunku Nowotoszkowki przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm ukraińskie wojsko ostrzelało miejscowość Gołubowskoje.

W godzinach od 19:00 do 19:40 ze strony miejscowości Ługańskoje przeprowadzili ukraińscy żołnierze sześć ostrzałów przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i czołgu na pozycje sił powstańczych rozmieszczone w rejonie wsi Kalinówka.

Następnie w po 20:20 w tym samym rejonie ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał przy użyciu haubic D-30 kaliber 122 mm i moździerzy kaliber 120 mm na stanowiska obronne powstańczych sił zbrojnych.

Łącznie podczas wczorajszego wieczornego i nocnego ostrzału zostało uszkodzonych dziesięć domów jednorodzinnych, w tym jeden całkowicie spłonął.

Obecnie w miejscach nocnego ostrzału przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy pojawili się obserwatorzy misji OBWE i Wspólnego Centrum Koordynacji i Kontroli Zawieszenia Broni, w celu sporządzenia raportów.

Jak poinformowała strona ukraińska; w dniu wczorajszym zarejestrowano cztery ostrzały z kierunku Doniecka w rejon miejscowości Piaski, Opytnoje i kopalni „Butowka”, które przeprowadzono przy użyciu ręcznej broni maszynowej i granatników.

Podczas wczorajszego dnia wizyty zagranicznych delegacji z Francji i Czech, ośmiu mieszkańców DRL przekazało swoje relacje z pobytu w niewoli ukraińskiej. Dodam, że do chwili obecnej wg. danych będących w posiadaniu Rzecznika Praw Obywatelskich DRL, w rękach ukraińskich znajduje się jeszcze co najmniej 1354 osoby:

***

Coraz częściej mieszkańcy obrzeży Doniecka, które znajdują się pod kontrolą ukraińskich formacji zbrojnych, skarzą się na dokonywane tam grabieże i inne przestępstwa, poinformował rzecznik DRL Dmitrij Popow:

„Niejednokrotnie dzwonią do nas mieszkańcy, którzy są ofiarami tzw. zaczystek, którym w trakcie rewizji zabierano pieniądze, złoto i sprzęt domowy. Jak sądzę, jest to podstawa do wszczęcia postępowań karnych wobec tych, którzy dopuszczają się tych przestępstw”– powiedział Dmitrij Popow.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej poświęconej problemowi oligarchów, ukraiński prezydent Petro Poroszenko zapomniał jak jest po ukraińsku słowo „portfel” i w związku z tym użył rosyjskiego słowa „кошелёк”. A może nie stworzono jeszcze w języku ukraińskim takiego słowa jak „portfel”, gdyż nadal używa się tam innego określenia na te słowo- „mieszek”.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Szachtersk i Iłowajsk- szef DRL Aleksander Zacharczenko przekazuje najbardziej poszkodowanym mieszkańcom klucze do nowych domów.

Członkowie francuskiej delegacji Jacques Clostermann i Josy Jean Bosquet oraz parlamentarzyści z Czech, z Komunistycznej Partii Czech i Moraw; Zdenek Ondraczek i Stanisław Makowvik zwiedzali wczoraj donieckie Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, w którym są również eksponaty z obecnie prowadzonej wojny o wolność ludzi Donbasu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

92 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.01.2016r.- 330 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński polityk Anatolij Hrycenko, lider proeuropejskiej partii „Pozycja Obywatelska” podsumował wypowiedź „generalissimusa” Poroszenki o tym że w 2016 roku Donbas powróci do Ukrainy, „W 2016 roku tak naprawdę to możemy tylko przekazać Donbas Putinowi, tak jak to jest [faktycznie] w porozumieniach z Mińska”…
  http://gordonua.com/news/politics/Gricenko-ob-obeshchanii-Poroshenko-vernut-Donbass-V-2016-realno-tolko-sdat-Donbass-Putinu-115516.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Saakaszwili dwoi się troi, kiedy nie jest na „inspekcji” tzw. strefy ATO, zajmuje się kontrolowaniem składów celnych. Tym razem zajął się Izbą celną w Odessie, gdzie miejscowe służby celne oraz prokuratura stworzyły „orzechową mafię” i zatrzymywała w „areszcie” ładunki orzechów by wymuszać łapówki od przewoźników. ‚Dzielny i nieustraszony” gubernator Odessy dzięki swoim błyskotliwym działaniom OSWOBODZIŁ (TEKST ORYGINALNY) jedną z partii „aresztowanych” orzechów…
  http://timer-odessa.net/news/saakashvili_osvobodil_iz_prokurorskogo_plena_partiyu_orehov_firmi_odnodnevki_285.html
  Ostatni sprawiedliwy…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Panika wśród „ukraińskich patriotów” po tym jak doszło do spotkania pomiędzy Victorią Nuland, a Władysławem Surkowem w Kaliningradzie. Znany rusofob i „ukraiński konserwatysta” Oleg Soskin, któremu onegdaj chciał „skuc .ordę” Giennadij Moskal za to że nazywał mieszkańców Ługańska Ługandonami, zaczął juz opowiadać że Ukraina została porzucona przez Zachód i niedługo na „wyzwolonych” przez Kijów wielkim nakładem kosztów terenach Donbasu znowu pojawią się „zielone ludziki”…
  http://www.politnavigator.net/ukrainskie-nacionalisty-vozmushheny-surkov-i-nuland-dazhe-ne-pozvali-poroshenko-na-peregovory.html
  Ps. A tutaj słynny rozmowa kiedy Giennadij Moskal chciał „skuć .ordę” Soskinowi podczas wywiadu w kanale ‚112.ua’…
  >https://www.youtube.com/watch?v=9jcYhF1I184

  Polubione przez 4 ludzi

 4. ZDRADA! Prokuratur Prokuratury Generalnej Ukrainy Władysław Kucenko stwierdził ze należałoby dokładnie „zbadać” działalność ‚Prawego sektora” i innych „patriotycznych” organizacji, gdyż niejednokrotnie w przeszłości okazywało się że „pod płaszczykiem” działalności w tych organizacjach, dokonywano zwykłych przestępstw kryminalnych;
  http://www.vz.ru/news/2016/1/15/788917.html
  https://inforesist.org/gpu-hochet-provesti-masshtabnyie-proverki-pravogo-sektora/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejny skandal związany z „generalissimusem” Poroszenką. Jeden z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy ujawnił dokumenty odpraw celnych z których wynika że firmy należące do Poroszenki w przeciągu dwóch i pół miesięcy ubiegłego roku sprzedały do Rosji (do państwa – agresora jak mówi sam Poroszenko) towar o wartości 100 milionów hrywien…
  http://www.unian.net/politics/1238042-nardep-pokazal-tamojennuyu-dokumentatsiyu-po-postavkam-produktsii-predpriyatiy-poroshenko-v-rossiyu.html
  I teraz mamy wyjaśnienie skąd u Porocha taka nagła chęć by sprzedać „Roshen’…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem dowódcy zabronili żołnierzom zgłaszać się o pomoc do lekarzy. Chodzi o tych co siedza w okopach… Czyli o banderowców… Sała i horyłki!
  http://vognebroda.net/komandiry-karateley-zapretili-soldatam-obrashchatsya-za-med-pomoshchyu
  Командиры карателей запретили солдатам обращаться за мед. помощью

  SBU znów przesłuchuje! Tym razem księdza…
  .https://youtu.be/RClHOE-QnsY

  Pierwsze opinie o spotkaniu Surkow – Nuland
  http://vk.com/feed?w=wall121471350_156302

  Opołczeńcy do bloggerów:
  .https://youtu.be/f_sqQxcQo6U

  Donbas we Włoszech:
  .https://youtu.be/f_sqQxcQo6U

  Mem!
  .http://cs630028.vk.me/v630028710/e66f/m-Y5SWtTDow.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Sawik Szuster poinformował, że przeciwko niemu otwarto postępowanie karne w związku z jakoby niepłaceniem podatków.

  http://112.ua/obshchestvo/savik-shuster-soobshhil-ob-otkrytii-protiv-nego-ugolovnogo-proizvodstva-285356.html

  W grudniu W.Naliwajczenko powiedział, że ukraińskie specsłużby otrzymały polecenie zbierania na Szustera kompromitujących materiałów.

  http://112.ua/obshchestvo/nalivaychenko-zayavlyaet-chto-na-shustera-po-vsemu-miru-sobirayut-kompromat-280886.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Na dobranoc

  ” 83.3% brytyjskich uczonych udowodniło, że „rosyjska ruletka” jest całkowicie bezpieczna. Pozostałe 16.7% badaczy niestety, nie mogło wziąć udziału w ostatecznej debacie nad tą kwestią.”

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Zdrady ciąg dalszy, czyli ukraińska telewizja o spotkaniu i rozmowach pomiedzy Władysławem Surkowem i Victorią Nuland;
  >https://www.youtube.com/watch?v=CYyXX8cIyps
  I znowu przyjdzie świniołakom zaśpiewać…

  „Według mnie, gościu, nas porzucili…
  Mam kraj, kochałem go
  Za oczy-chabry, ludzi-statki
  Ja z nim razem pół życia przeżyłem
  Przytuliwszy się ciałem do ciepłej ziemi
  A teraz tutaj strasznie, przestałem go kochać
  Złe szare oczy, zardzewiałe statki
  Tak chcieliśmy żeby kiedyś był tutaj raj
  Ale zrozumieliśmy, że…
  Nas po prostu porzucili
  Jak głupców omamili za plecami
  Interesy swoje załatwili, wylali nas
  Mnie z tobą – razem do klozetu
  Wylali nas
  Wielu nas takich, nie tylko ja jeden
  Wsiadamy w pociąg i uciekamy kto gdzie
  Niech szuka szczęścia ktokolwiek inny
  Pośród wron, które ciebie dziobią”…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.