Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2016r.- 334 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj ukraiński prezydent Petro Poroszenko spotkał się z wysłannikami kanclerz Niemiec, Christophem Heusgen’em i prezydenta Francji, Jacques’em Audibert’em.

Celem tego spotkania było omówienie sytuacji w temacie realizacji porozumień pokojowych podpisanych w Mińsku przez stronę ukraińską.

Jak poinformowała służba prasowa biura ukraińskiego prezydenta; podczas spotkania strony odnotowały postępy w realizacji umowy mińskiej.

Christoph Heusgen i Jacques Audibert przybyli wczoraj do Kijowa z dwudniową wizytą, aby tam zapoznać się z sytuacją dotyczącą wdrażania przez ukraińskie władze umowy pokojowej podpisanej 12 lutego ubiegłego roku w Mińsku.

Będą też poruszane problemy dotyczące zawieszenia broni i wymiany wszystkich więźniów znajdujących się w rękach kijowskich służb specjalnych i wojska.

Pomimo trwania tych rozmów, głos w sprawie przyznania specjalnego statusu Donbasowi, zabrała deputowana ukraińskiej organizacji „Вече Украины” Nina Germanowna Bogusławska, która powiedziała w programie ukraińskiej telewizji, że „specjalny status dla Donbasu jest zbrodnią wobec Ukrainy”:

A jak wygląda to wdrażanie umowy podpisanej przez stronę ukraińską w Mińsku możemy przekonać się z dzisiejszej relacji.

Na koniec tego wątku dodam jeszcze, że prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze zajęła się wreszcie sprawą łamania praw człowieka przez ukraińskich żołnierzy biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie.

http://www.msk.kp.ru/daily/26481.5/3351381/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo kolejnych czczych deklaracji strony ukraińskiej o bezwzględnym zawieszeniu broni, w dniu wczorajszym i dzisiaj rano walki przybrały bardzo intensywny charakter.

I tak, już od godziny 16:00 w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzał przedmieść Gorłówki z kierunku miejscowości Dzierżyńsk w rejonie Szirokoj Bałki.  Następnie ostrzał rozpoczęto około godziny 19:40 od strony Nowogorodska, kierując ostrzał również w stronę miejscowości Szirokaja Bałka. Ostrzał ten trwał do godziny 22:25.

Ukraińscy żołnierze przeprowadzili również atak na linie obronne sił powstańczych od strony zachodnich przedmieść Doniecka. Ostrzał tam prowadzono przy użyciu moździerzy i czołgu.

Ponownie ukraińscy żołnierze przeprowadzili wczoraj w nocy kilkugodzinny intensywny ostrzał miejscowości Komiternowo. Ostrzał z kierunku miejscowości Wodianoje prowadzony był przy życiu opancerzonych wozów bojowych, moździerzy kaliber 82 mm, granatników i ręcznej broni maszynowej.

Również w rejonie Nowoazowska, na wschód od Mariupola, ukraińscy żołnierze przeprowadzili godzinny ostrzał z kierunku Szirokina obrzeży miejscowości Szaszanki. Ostrzał, który rozpoczął się około godziny 21:00 prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i granatników.

Jak poinformował wczoraj zastępca dowódcy sił zbrojnych DRL, Eduard Basurin; ukraińskie dowództwo wojskowe nadal kieruje w rejon linii frontu znaczne ilości sprzętu wojskowego i żołnierzy. Główna koncentracja prowadzona jest w rejonie frontu południowego na wschód od Mariupola, gdzie zauważono 10 czołgów i siedem dział samobieżnych, dwie haubice kaliber 152 mm, jedną wyrzutnię rakiet „Grad”, 12 opancerzonych wozów piechoty, 31 samochodów ciężarowych z amunicją oraz około 200 żołnierzy przeszkolonych obsługi i montażu przepraw promowych i mostów wraz ze sprzętem.

Drugim miejscem obecnie prowadzonej koncentracji ukraińskich wojsk są zachodnie obrzeża Gorłówki, gdzie skierowano sześć sztuk haubic „Piwonia” i „Hiacynt” kalibru 152 mm, siedem sztuk wyrzutni rakiet „Grad”, 12 sztuk opancerzonych wozów bojowych, 20 ciężarówek z amunicją oraz 10 autobusów z żołnierzami 54 samodzielnej brygady zmechanizowanej i dwa plutony batalionu „Ajdar”.

Zdecydowanie mniejsza koncentracja sprzętu i ludzi ma miejsce na zachód od Doniecka, gdzie ukraińskie dowództwo wojskowe skierowało dwa działa samobieżne, cztery haubice D-30 kaliber 122 mm, trzy czołgi, trzy opancerzone wozy pancerne, dwa samochody ciężarowe z amunicja i około 150 żołnierzy.

Koncentracja tak znacznych sił może wskazywać na możliwość podjęcia w najbliższym czasie przez ukraińskie dowództwo ATO próby działań ofensywnych, na dwóch kierunkach jednocześnie, a więc z kierunku północnego atakując Gorłówkę w celu jej odcięcia od Doniecka oraz na południowym odcinku frontu, w celu zdobycia kontroli nad południową częścią granicy państwowej. Natomiast niewielkie siły jakie skoncentrowano w rejonie na zachód od Doniecka, wyposażone głównie w ciężką artylerię będą miały za zadanie wiązanie sił powstańczych w rejonie Doniecka, przy jednoczesnym intensywnym ostrzale artyleryjskim tego miasta, w celu sterroryzowania ludności cywilnej.

Poniżej mapa przedstawiająca koncentrację i rozmieszczenie sił ukraińskich w rejonie frontu zachodniego, a więc na odcinku DRL:

I na koniec jeszcze tego wątku relacja filmowa z Gorłówki:

***

W dwóch kopalniach znajdujących się na terytorium DRL, nastąpił zawał stropów. W wyniku tego dwaj górnicy z kopalń „Zasiadki” i „Jasinowskaja-Głubokaja” zostali ranni.

Jak podał ukraiński GUS; na dzień 1 grudnia 2015 roku liczba ludności Ukrainy (z wyłączeniem terenów nie będących pod kontrolą Ukrainy, w tym częścią Donbasu i Krymu) wynosiła łącznie 42,774,605 osób, co dowodzi, że w przeciągu roku liczba ludności zmniejszyła się o 177,900 osób. Średnio-miesięczny spadek ludności wynosi około 15 tys. osób.

Wczoraj w nocy grupa uzbrojonych osób zablokowała wejścia do centrali partii „Ukrop” w Kijowie:

„W tej chwili centrala partii ‚Ukrop’ znajdująca się na ulicy Wozdwiżeńskiej została zablokowana przez ponad 20 młodych, wysportowanych mężczyzn, niektórzy z nich mają zamaskowane twarze. Reprezentują oni firmę ochroniarską ‚Alfa-Tarcza’. Nie okazali żadnych dokumentów. Zablokowali wszystkie wejścia i wyjścia z budynku. Pracownicy biura partii wezwali policję”– taki komunikat przekazał wczoraj mediom sekretarz prasowy partii „Ukrop” Jewgienij Krawczuk.

Natomiast służba prasowa ukraińskiego MSW poinformowała, że „tak długo jak nie dotrą oficjalne informacje w tej sprawie, ona nie istnieje”.

Wczoraj do szpitala trafił ciężko pobity w swoim mieszkaniu w Kachowce, obwód chersoński, zastępca rady miejskiej z ramienia partii „Blok Petra Poroszenko-Solidarność” Igor Chomicz. Podczas tego napadu z mieszkania Igora Chomicza skradziono portfel, telefon komórkowy i inne drobne przedmioty. Podejrzewa się, że incydent ten- upozorowany jako napad rabunkowy- miał podłoże polityczne, polegające na próbie zastraszenia radnych z frakcji „Solidarność” zasiadających w radzie miejskiej  Kachowki.

W miejscowości Rawa Ruska, koło Lwowa, 600 ukraińskich żołnierzy biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO), trzy dni bez ogrzewania i jedzenia koczowało w okolicy tamtejszej stacji kolejowej. Powodem tego incydenty, było oczekiwanie pociągu którym mieli jechać ukraińscy żołnierze na wydanie decyzji przez dowództwo ATO o skierowaniu go do Donbasu. Tak władza i dowództwo wojskowe dba o ludzi, którzy na froncie mają bronić swojej ojczyzny przed „rosyjską agresją”.

Dzięki ofiarności i pomocy lokalnej ludności zostali oni zaopatrzeni przez te trzy dni przymusowego postoju w opał i ciepłą żywność:

W wyniku intensywnych opadów śniegu w okolicach Kijowa, na trasie Kijów-Odessa zderzyło się ponad 500 samochodów:

Na koniec kilka zdjęć:

Naprawa uszkodzonego po ukraińskim ostrzale głównego wodociągu zaopatrującego w wodę magistralę doniecką wraz z okolicznymi miejscowościami.

Zablokowane przez pracowników firmy ochroniarskiej „Alfa-Tarcza” wejścia do biura partii „Ukrop” w Kijowie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

127 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.01.2016r.- 334 dzień od nowego rozejmu.

 1. Parę linków
  Dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski wyraził swoją solidarność z szefem Związku Ukraińców w Polsce Petro Tymą, któremu może zostać odebrany Order Odrodzenia Polski nadany przez Komorowskiego.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/doradca-szefa-polskiego-msz-za-orderem-dla-negacjonisty-wolynskiego
  Opole przyjmie 3 rodziny z Mariupola.
  http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/art/9305448,opole-zaprosi-trzy-polskie-rodziny-z-ukrainy,id,t.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Szajba z przerzutką, czyli w Kijowie odbyła się pikieta przeciwko „ultranacjonalistycznemu terrorowi” w Moskwie…
  >https://www.youtube.com/watch?v=jK0OrW1ljew
  Wydarzenie transmitowała stacja „Hromadske.tv”, której szef Roman Skrypin został oskarżony przez ukraińskich dziennikarzy o to że „przytulił” zebrane na rozwój stacji pieniądze…
  http://www.politnavigator.net/osnovatel-gromadskogo-tv-obyavil-obvineniya-kolleg-v-vorovstve-pozhertvovanijj-domyslami-i-fantaziyami.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. A dla mnie debata w PE była ważniejsza Panie luk 🙂 mimo moich zastrzażeń co do PiS TO jednak spokojnie mogę podać, że…. Szydło kontra PE 3: 1 I jest to naprawdę moja obiektywna – subiektywna punktacja . Pozdrawiam

  Polubione przez 3 ludzi

  • Oglądałem debatę przez moment, ale ciężko było słuchać tych głupot tego Belgijskiego ignoranta i reszty lewaków, którzy już dawno zapomnieli co to rozum i zdrowy rozsądek, o wiedzy nie wspomnę. Premier Szydło wypadła dobrze, nie mam zastrzeżeń do niej.
   🙂 Mecz był dla mnie ciekawszy niż komentarze po debacie w tvn i innych kłamliwych mediach. Mamy awans z 1 miejsca, w następnej fazie gramy z Norwegią, Białorusią i Chorwacją.
   Pozdrawiam 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

    • I żeby janośc była… zawsze staram się popierać Polska Racje Stanu i niezalezne to jest od partii – osób sprawujących władzę…. w tym przypadku musze bo…..muszę popierać PiS

     Polubienie

   • Panie Luku, proponuję daleko idąca ostrożność z nadużywaniem słowa „lewak” 🙂 Pejoratywne a nawet karykaturalne znaczenie jakie mu się w ostatnich czasach nadaje kompletnie mija się w moim odczuciu z pojęciem lewicowego światopoglądu.
    Ja prawdę mówiąc uważam się za lewaka, za lewaka uważam również Fidela Castro, Emiliano Zapatę czy Hugo Cháveza. Nazywanie lewakami tych wszystkich zielonych i różowych pokurwieńców moim zdaniem jest jednak nadużyciem.

    A mecz rzeczywiście świetny, tylko jakoś nie mogę strawić tembru głosu głównego komentatora 🙂

    Pozdrawiam

    Polubione przez 9 ludzi

    • „za lewaka uważam również Fidela Castro, Emiliano Zapatę czy Hugo Cháveza. Nazywanie lewakami tych wszystkich zielonych i różowych pokurwieńców moim zdaniem jest jednak nadużyciem.” 100 na 100 szacun

     Polubione przez 3 ludzi

     • Uważam, że jest Pan właściwie zrozumiany – spokojnie 🙂 Każdy z nas jestem pewny 🙂 „Nie umieszczam Castro, Zapaty i Chaveza w jednym zbiorze z tymi „zielonymi i różowymi „pokurwieńcami”. ” i szcun za to……pozdrawiam

      Polubione przez 4 ludzi

    • ,,Nazywanie lewakami tych wszystkich zielonych i różowych pokurwieńców moim zdaniem jest jednak nadużyciem” – tych lewaków miałem na myśli. Uściślił pan moją wypowiedz. 🙂

     Polubione przez 1 osoba

 4. Żeganm się z uśmiechem po zwycięstwie nad Francją!
  plus:

  .http://cs631427.vk.me/v631427545/b724/guiVW2Igeag.jpg

  Bez komentarza: .https://www.youtube.com/watch?v=WTn-p0FHKro

  Kraina w likwidacji Sp. z Nieograniczoną Nieodpowiedzialnością wprowadza zakaz uzywania terminu „tranzyt gazu”.
  Teraz będzie obowiązywać terminologia: „eksport poprzez system wejścia-wyjścia”
  😀
  http://sharij.net/43875

  Oto Jewropa! Film zdecydowanie dla +21 i nie przed snem!
  .https://youtu.be/MStSGlyzJns

  + ukraińscy geje chwalą się że bywali w ATO i sobie mordowali kogo chcieli. Taka nowa moda wśród tamtejszych gejów…
  http://vk.com/feed?w=wall510_202903

  DObranoc.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Najwazniejsze są dla mnie pytnia …..czemu zapominacie o meczennikach zbrodni UPA … czemu zapominaacie o nas !!! nie przenosimy sporu demokratycznego a upominamy się o pamięć !!!1

  Polubione przez 1 osoba

 6. Witam z rana…

  Pan Dawid nadaje z Donbasu:

  Szydło: Polska przyjęła milion uchodźców z Ukrainy
  http://tragediadonbasu.pl/?p=3638

  + trochę humoru z rana! 😀
  Czy ktoś z Państwa wiedział że Woopi Goldberg ma ukraińskie korzenie? Bo ja nie wiedziałem – do tej pory!
  .http://cs543103.vk.me/v543103622/af80/ScG81VgdhGs.jpg

  Wczoraj na spotkaniu z konwentyklem naszych braci starszych w wierze, Pan Putin zaprosił ich by wracali do Rosji, która ich obroni przed tym co się dzieje na Zachodzie…
  http://www.kommersant.ru/doc/2896363
  .http://coub.com/view/5luz2

  Plus trochę OT – czyli z pogranicza historii techniki, kosmonautyki i uzbrojenia – laserowy pistolet „made in ZSRR”
  http://vk.com/feed?w=wall237150333_17130
  .http://cs627627.vk.me/v627627790/2ee3b/ZiRmnwYPSL0.jpg
  Zasięg 20m, 8 „strzałów” – 5-10 milisekund / jeden dający temperaturę 5000 st C

  + mem o radzieckim zaporożcu
  .http://cs543103.vk.me/v543103406/9458/9KhiTULiOjU.jpg

  mem tematyczny – ukraiński:
  .http://cs633730.vk.me/v633730962/7465/IamIbscjd3c.jpg

  Nowa maszyna ukrów
  http://dnr-news.com/dnr/29176-zavod-poroshenko-predstavil-noveyshiy-broneavtomobil-s-sistemoy-reb.html
  Wszystko cacy, ale jak się przyjrzeć tej fotografii – to chyba kowal robił?
  .http://dnr-news.com/uploads/posts/2016-01/thumbs/1453270987_2757899_original.jpg

  + film: „Europa – paradoks tolerancji”
  .https://youtu.be/HQFK_2X6ycs

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.