Wojna domowa na Ukrainie 29.01.2016r.- 344 dzień od nowego rozejmu.


„Unia Europejska jest na skraju upadku”– pod takim tytułem ukazał się w piśmie „The New York Reviev” obszerny wywiad przeprowadzony przez Gregora Schmitza’a z George Sorosem.

W ogólnych zarysach do upadku UE ma doprowadzić kilka czynników, a więc po pierwsze: ujawnienie się sprzeczności pomiędzy krajami należącymi do Unii, która występuje pomiędzy dłużnikami a wierzycielami, a na takie dwie przeciwstawne grupy podzieliły się obecnie kraje UE. Ten czynnik zaprzecza idei jedności interesów wszystkich państw członkowskich UE. Po drugie: kryzys z uchodźcami, który najpierw załamie system otwartych granic z Schengen, a w następnej kolejności prowadząc do podważenia idei wolnego handlu. Jednocześnie ze względu na politykę jaką obecnie prowadzi niemiecka kanclerz Angela Merkel, m.in. w sprawie uchodźców doprowadzi to do osłabienia pozycji Niemiec jako lidera UE i do rozgrywania partykularnych interesów poszczególnych krajów, wywołując chaos decyzyjny i brak skuteczności w realizowaniu wspólnej polityki.

Przykładem na to może być stosunek do polityki sankcji wobec Rosji, czy też stosunek do Ukrainy jako przyszłego członka UE i pomocy udzielanej temu krajowi.

W odniesieniu do Ukrainy Soros powiedział, że kraj ten zrobił niewiarygodnie dużo w czasie ostatnich dwóch lat, mając przeciwko sobie tak wielu wrogów. Dlatego też,  wobec takiej sytuacji, wsparcie z zewnątrz powinno być większe, tym bardzie, że Ukraina już jest wyczerpana.

Polega to na tym, że przez założenie Ukrainie krótkiej smyczy finansowej, Europa powtarza dokładnie taki sam błąd jaki popełniła wcześniej wobec Grecji. Poprzednia Ukraina miała wiele podobieństw z Grecją, która została zdominowana przez tamtejszych oligarchów, którzy wykorzystywali  służby cywilne z racji swej pozycji do własnych celów, zamiast służyć społeczeństwu.

Teraz, obecne władze w Kijowie chcą doprowadzić do tego, że Ukraina pod ich kierunkiem, stanie się przeciwieństwem poprzedniej Ukrainy.

Parlament ukraiński niedawno uchwalił nowy budżet na 2016 rok, który spełnia warunki określone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Tak więc teraz ma być czas na to, aby udzielić dodatkową pomoc finansową Ukrainie, która jest niezbędna do przeprowadzenia radykalnych reform.  Pozwoliłoby to krajowi przetrwać, ale również rozwijać się, stając się jednocześnie atrakcyjnym miejscem do inwestycji. Powrót zaś nowej Ukrainy na stare tory, sprzed zmian, byłoby fatalnym błędem, ponieważ Ukraina jest jednym z najcenniejszych aktywów dla Europy, ze względu na stawianie oporu rosyjskiej agresji jak i również przez odnowienie się ducha solidarności, która charakteryzuje Unię Europejską do jej początków powstania.

To tyle na temat tego co ma do powiedzenia w sprawie UE i Ukrainy George Soros.

Powiem tylko, że przewidywany przez niego upadek UE stoi w sprzeczności z oceną sytuacji wobec Ukrainy, bo właśnie ten upadek, jest m.in. wynikiem podporządkowania swojej polityki przez UE, globalnej polityce Stanów Zjednoczonych i dotyczy to tak Ukrainy jak i zalewającej kraje UE falą uchodźców z krajów, w których kilka lat wcześniej przeprowadzono operację usunięcia legalnych władz na drodze zamachów zbrojnych.

Polityka sankcji wobec Rosji i napięcie międzynarodowe jakie ma miejsce po zamachu stanu w Kijowie w lutym 2014 roku, stan kryzysu dodatkowo wzmocniły, a więc są efektem działań amerykańskiej administracji napędzanej ciągle nienasyconymi potrzebami lobby finansowego i zbrojeniowego.

Tak więc opinia, że dalsze podtrzymywanie takiej polityki przyniesie pozytywne efekty dla UE jest błędem logicznym, albo wyrazem złej woli.

Jak sądzę UE w tej chwili ma na celu wyłącznie jakieś uporządkowanie spraw na Ukrainie, aby problem ten przestał ją dalej angażować i jednocześnie przywrócić zerwane relacje gospodarcze z Rosją, które dają szansę na przełamanie kryzysu.

W tej sytuacji wypracowanie jakiegoś nowego stanowiska wobec Ukrainy, i ogólnie rzecz biorąc polityki wschodniej prowadzonej przez UE, będzie najważniejszym wyzwaniem najbliższych lat przed jakim stanęła wspólnota europejska. Jak sądzę, przewartościowanie postaw może dopiero nastąpić po wyzwoleniu się spod dyktatu zaoceanicznego hegemona, którego polityka stoi w wielu punktach w sprzeczności z interesami UE. Stąd też wynikać będzie problem, że drogi Stanów Zjednoczonych i UE będą się stopniowo rozchodzić.

Jeśli zaś chodzi i problem ukraiński, to kraj ten obecnie pełni rolę soczewki, przez którą będzie można dostrzec w jaki sposób Europa da sobie radę z rozwiązywaniem nowych wyzwań, które rzutować będą na jej najbliższą przyszłość.

http://www.nybooks.com/articles/2016/02/11/europe-verge-collapse-interview/

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj wieczorem ponownie doszło do eskalacji konfliktu w Donbasie.

I tak, ukraińskie wojsko rozpoczęło ostrzał od terenu donieckiego lotniska i okolic serwisu „Volvo-Centrum”. Następnie około godziny 21:00 ostrzał przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów i opancerzonego wozu bojowego prowadzony z kierunku miejscowości Piaski został tam wznowiony obejmując również obrzeża osiedla Oktjabrskiego.

Około godziny 20:00 ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy przeprowadzili również intensywny ostrzał z kierunku miejscowości Nowomarinka na obrzeża Trudowskiej. W tym samym czasie drodze łączącej Krasnogorowkę z Marinką doszło do walk.

Później, około 22:10, ukraińscy żołnierze ponownie przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych z kierunku miejscowości Piaski na obrzeża osiedla Okrjabrskiego.

W rejonie Gorłówki sytuacja zaczęła zaostrzać się już około godziny 19:30, z mocnym akcentem po 22:00 gdy ukraińscy żołnierze przeprowadzili mocny ostrzał przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów i ciężkich karabinów maszynowych obrzeży Zajcewa, na północnych przedmieściach Gorłówki.

Aktualna sytuacja na linii frontu w Donbasie w poniżej zamieszczonej relacji filmowej:

***

Według informacji przekazanej podczas obchodów rocznicy bitwy pod Krutami w 1918 roku przez ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenkę wynika, że w walkach o Donbas- od ich początku do chwili obecnej- zginęło łącznie 2269 ukraińskich żołnierzy.

W Kijowie przeprowadzono sondę uliczną pod tematem: „Czy Kijów da Donbasowi specjalny status?”:

W Odessie został wczoraj zatrzymany, a następnie pobity i okradziony Wietnamczyk, który prowadził w tym mieście legalną działalność gospodarczą. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa na terenie kompleksu mieszkaniowego „Lotus”.

Jak poinformowała jego córka:

„Mój tata wrócił do domu i zobaczył tam wiele ludzi z karabinami. Sądząc, że to bandyci zaczął uciekać. Po krótkim pościgu został zatrzymany i pobity, zabrano mu też wszystkie pieniądze- 800 tysięcy hrywien. On zapewnia mojej rodzinie warunki do życia- mój brat i ja uczymy się na uniwersytecie, a matka nie może pracować, bo jest chora. Jesteśmy obywatelami Wietnamu, ale nasze dzieci mają obywatelstwo ukraińskie. Kupiliśmy tutaj mieszkanie i żyjemy zgodnie z prawem. Dziś rano o godzinie 6, kiedy jeszcze spały dzieci, rozbito drzwi do naszego mieszkania. Posiadamy legalnie działającą firmę, mamy dokumenty to potwierdzające, płacimy też podatki”

Na koniec kilka zdjęć:

Odessa- akcja ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa przeciwko Wietnamczykowi prowadzącemu tam legalną działalność gospodarczą.

I jeszcze kilka filmów:

***

Pozdrawiam.

149 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.01.2016r.- 344 dzień od nowego rozejmu.

  • Raczej nic nie da , ale dobrze by było, wtedy Norwegowie jak by wygrali z Hiszpanią w finale , to Rosja jeszcze zagra w turnieju kwalifikacyjnym do IO, o ile dobrze pamiętam i się nie mylę. 🙂
   Będzie skandal jak ich wykluczą , ale Norwegowie mają w federacji dobre układy. Zapewne. Decyzja o 11 :00 jutro rano, wiec jest cała noc na walizki, koperty i inne takie.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. „Marszał Semenczenko” (właściwie Kostia Griszin), „legendarny dowódca batalionu ochotniczego Donbas” (który WYGUBIŁ trzy, albo cztery jego składy) zapowiedział że zaskarży do sądy decyzję tzw. Gwardii Narodowej pozbawiającej go stopnia oficerskiego (majora/kapitana). Według niego by władze wojskowe mogły podjąć taką decyzję musiałby zostać skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa kryminalne, bądź powinno być przeciwko niemu prowadzone postępowanie dyscyplinarne;
  http://rian.com.ua/politics/20160129/1004421384.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.