Wojna domowa na Ukrainie 29.01.2016r.- 344 dzień od nowego rozejmu.


„Unia Europejska jest na skraju upadku”– pod takim tytułem ukazał się w piśmie „The New York Reviev” obszerny wywiad przeprowadzony przez Gregora Schmitza’a z George Sorosem.

W ogólnych zarysach do upadku UE ma doprowadzić kilka czynników, a więc po pierwsze: ujawnienie się sprzeczności pomiędzy krajami należącymi do Unii, która występuje pomiędzy dłużnikami a wierzycielami, a na takie dwie przeciwstawne grupy podzieliły się obecnie kraje UE. Ten czynnik zaprzecza idei jedności interesów wszystkich państw członkowskich UE. Po drugie: kryzys z uchodźcami, który najpierw załamie system otwartych granic z Schengen, a w następnej kolejności prowadząc do podważenia idei wolnego handlu. Jednocześnie ze względu na politykę jaką obecnie prowadzi niemiecka kanclerz Angela Merkel, m.in. w sprawie uchodźców doprowadzi to do osłabienia pozycji Niemiec jako lidera UE i do rozgrywania partykularnych interesów poszczególnych krajów, wywołując chaos decyzyjny i brak skuteczności w realizowaniu wspólnej polityki.

Przykładem na to może być stosunek do polityki sankcji wobec Rosji, czy też stosunek do Ukrainy jako przyszłego członka UE i pomocy udzielanej temu krajowi.

W odniesieniu do Ukrainy Soros powiedział, że kraj ten zrobił niewiarygodnie dużo w czasie ostatnich dwóch lat, mając przeciwko sobie tak wielu wrogów. Dlatego też,  wobec takiej sytuacji, wsparcie z zewnątrz powinno być większe, tym bardzie, że Ukraina już jest wyczerpana.

Polega to na tym, że przez założenie Ukrainie krótkiej smyczy finansowej, Europa powtarza dokładnie taki sam błąd jaki popełniła wcześniej wobec Grecji. Poprzednia Ukraina miała wiele podobieństw z Grecją, która została zdominowana przez tamtejszych oligarchów, którzy wykorzystywali  służby cywilne z racji swej pozycji do własnych celów, zamiast służyć społeczeństwu.

Teraz, obecne władze w Kijowie chcą doprowadzić do tego, że Ukraina pod ich kierunkiem, stanie się przeciwieństwem poprzedniej Ukrainy.

Parlament ukraiński niedawno uchwalił nowy budżet na 2016 rok, który spełnia warunki określone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Tak więc teraz ma być czas na to, aby udzielić dodatkową pomoc finansową Ukrainie, która jest niezbędna do przeprowadzenia radykalnych reform.  Pozwoliłoby to krajowi przetrwać, ale również rozwijać się, stając się jednocześnie atrakcyjnym miejscem do inwestycji. Powrót zaś nowej Ukrainy na stare tory, sprzed zmian, byłoby fatalnym błędem, ponieważ Ukraina jest jednym z najcenniejszych aktywów dla Europy, ze względu na stawianie oporu rosyjskiej agresji jak i również przez odnowienie się ducha solidarności, która charakteryzuje Unię Europejską do jej początków powstania.

To tyle na temat tego co ma do powiedzenia w sprawie UE i Ukrainy George Soros.

Powiem tylko, że przewidywany przez niego upadek UE stoi w sprzeczności z oceną sytuacji wobec Ukrainy, bo właśnie ten upadek, jest m.in. wynikiem podporządkowania swojej polityki przez UE, globalnej polityce Stanów Zjednoczonych i dotyczy to tak Ukrainy jak i zalewającej kraje UE falą uchodźców z krajów, w których kilka lat wcześniej przeprowadzono operację usunięcia legalnych władz na drodze zamachów zbrojnych.

Polityka sankcji wobec Rosji i napięcie międzynarodowe jakie ma miejsce po zamachu stanu w Kijowie w lutym 2014 roku, stan kryzysu dodatkowo wzmocniły, a więc są efektem działań amerykańskiej administracji napędzanej ciągle nienasyconymi potrzebami lobby finansowego i zbrojeniowego.

Tak więc opinia, że dalsze podtrzymywanie takiej polityki przyniesie pozytywne efekty dla UE jest błędem logicznym, albo wyrazem złej woli.

Jak sądzę UE w tej chwili ma na celu wyłącznie jakieś uporządkowanie spraw na Ukrainie, aby problem ten przestał ją dalej angażować i jednocześnie przywrócić zerwane relacje gospodarcze z Rosją, które dają szansę na przełamanie kryzysu.

W tej sytuacji wypracowanie jakiegoś nowego stanowiska wobec Ukrainy, i ogólnie rzecz biorąc polityki wschodniej prowadzonej przez UE, będzie najważniejszym wyzwaniem najbliższych lat przed jakim stanęła wspólnota europejska. Jak sądzę, przewartościowanie postaw może dopiero nastąpić po wyzwoleniu się spod dyktatu zaoceanicznego hegemona, którego polityka stoi w wielu punktach w sprzeczności z interesami UE. Stąd też wynikać będzie problem, że drogi Stanów Zjednoczonych i UE będą się stopniowo rozchodzić.

Jeśli zaś chodzi i problem ukraiński, to kraj ten obecnie pełni rolę soczewki, przez którą będzie można dostrzec w jaki sposób Europa da sobie radę z rozwiązywaniem nowych wyzwań, które rzutować będą na jej najbliższą przyszłość.

http://www.nybooks.com/articles/2016/02/11/europe-verge-collapse-interview/

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj wieczorem ponownie doszło do eskalacji konfliktu w Donbasie.

I tak, ukraińskie wojsko rozpoczęło ostrzał od terenu donieckiego lotniska i okolic serwisu „Volvo-Centrum”. Następnie około godziny 21:00 ostrzał przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów i opancerzonego wozu bojowego prowadzony z kierunku miejscowości Piaski został tam wznowiony obejmując również obrzeża osiedla Oktjabrskiego.

Około godziny 20:00 ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy przeprowadzili również intensywny ostrzał z kierunku miejscowości Nowomarinka na obrzeża Trudowskiej. W tym samym czasie drodze łączącej Krasnogorowkę z Marinką doszło do walk.

Później, około 22:10, ukraińscy żołnierze ponownie przeprowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych z kierunku miejscowości Piaski na obrzeża osiedla Okrjabrskiego.

W rejonie Gorłówki sytuacja zaczęła zaostrzać się już około godziny 19:30, z mocnym akcentem po 22:00 gdy ukraińscy żołnierze przeprowadzili mocny ostrzał przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów i ciężkich karabinów maszynowych obrzeży Zajcewa, na północnych przedmieściach Gorłówki.

Aktualna sytuacja na linii frontu w Donbasie w poniżej zamieszczonej relacji filmowej:

***

Według informacji przekazanej podczas obchodów rocznicy bitwy pod Krutami w 1918 roku przez ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenkę wynika, że w walkach o Donbas- od ich początku do chwili obecnej- zginęło łącznie 2269 ukraińskich żołnierzy.

W Kijowie przeprowadzono sondę uliczną pod tematem: „Czy Kijów da Donbasowi specjalny status?”:

W Odessie został wczoraj zatrzymany, a następnie pobity i okradziony Wietnamczyk, który prowadził w tym mieście legalną działalność gospodarczą. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa na terenie kompleksu mieszkaniowego „Lotus”.

Jak poinformowała jego córka:

„Mój tata wrócił do domu i zobaczył tam wiele ludzi z karabinami. Sądząc, że to bandyci zaczął uciekać. Po krótkim pościgu został zatrzymany i pobity, zabrano mu też wszystkie pieniądze- 800 tysięcy hrywien. On zapewnia mojej rodzinie warunki do życia- mój brat i ja uczymy się na uniwersytecie, a matka nie może pracować, bo jest chora. Jesteśmy obywatelami Wietnamu, ale nasze dzieci mają obywatelstwo ukraińskie. Kupiliśmy tutaj mieszkanie i żyjemy zgodnie z prawem. Dziś rano o godzinie 6, kiedy jeszcze spały dzieci, rozbito drzwi do naszego mieszkania. Posiadamy legalnie działającą firmę, mamy dokumenty to potwierdzające, płacimy też podatki”

Na koniec kilka zdjęć:

Odessa- akcja ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa przeciwko Wietnamczykowi prowadzącemu tam legalną działalność gospodarczą.

I jeszcze kilka filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

149 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.01.2016r.- 344 dzień od nowego rozejmu.

 1. Z kresów…
  Kukiz żąda odpowiedzi w sprawie skandalicznego wpisu doradcy szefa MSZ. Chodzi o wypowiedź, w której to padły słowa ,że nie ważne czy Ukraina odda 4 mld złotych SWAPU, ważne ,że szkodzi FR (pisane z pamięci).
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/kukiz15-pyta-szefa-msz-o-skandaliczny-wpis-jego-doradcy-nt-pozyczki-dla-ukrainy-video
  W Warszawie zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów. Właścicielami zakładu jak i pracownikami byli obywatele Ukrainy.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraincy-zorganizowali-nielegalna-fabryke-papierosow-pod-warszawa-zatrzymano-58-osob-
  W Kutnie doszło do zamieszek na tle narodowościowym. Grupa Polaków zaatakowali budynek w którym mieszkali Ukraińcy. W mieście narastają nastroje anty-ukraińskie. Sprawców napaści zatrzymano.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/kutno-polacy-zaatakowali-ukraincow

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Już 155 ofiar grypy na Ukrainie…
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/juz-155-ofiar-smiertelnych-grypy-na-ukrainie/3z5ssy
  Ukraina liczy na pomoc zagranicznych partnerów lista długa i jest na niej Polska :/
  cytat z wypowiedzi Jaresko:
  od Międzynarodowego Funduszu Walutowego do 5,8 mld USD, od USA do 1 mld USD, od Japonii do 1,3 mld USD, Szwajcarii – 0,2 mld USD, od UE – 1,2 mld euro plus dodatkowo 170 mln euro w grantach, od Polski – 100 mln euro, od Niemiec – 300 mln euro plus 50 mln euro na inwestycje” podała telewizja Еspreso.
  http://zik.ua/pl/news/2016/01/29/w_2016_roku_ukraina_otrzyma_od_midzynarodowych_partnerw_10_mld_usd_pomocy_667321
  Hrywna traci na wartości. Ekonomista amator przewiduje utrzymanie kursu w granicach 15-16 gr za 1 hrywnę, 24-25 hrywien za 1$.
  http://www.bankier.pl/waluty/kursy-walut/nbp/UAH
  Ciekawy artykuł o Ukrainie.
  http://blogpublika.com/2016/01/29/no-i-co-bracia-ukraincy-z-tego-maja/

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Koniec alternatywnej trasy omijającej Rosję, którą ukraińskie towary miały być dostarczane m.in. do Chin. Według wstępnych danych przedstawionych przez ukraińskich ekspertów , ta nowa droga transportu towarów do Chin jest kompletnie nieopłacalna, gdyż wydłuża trasę, a przez to zwiększa koszty transportu. „Cena transportu przez terytorium Federacji Rosyjskiej standardowego kontenera wynosi 3900 dolarów. Korzystanie z nowej trasy, po której przejechał pociąg eksperymentalny, pokazało że taki transport będzie kosztować 7950 dolarów, czyli dwa razy droższej” stwierdził Aleksander Kawa, ukraiński ekspert d/d transportu i infrastruktury;
  http://nahnews.org/530500-shelkovyj-put-bankrotstva-opozdavshij-poezd-prines-kompaniyam-dvojnye-ubytki/

  Polubione przez 7 ludzi

  • Ukraina spodziewa się dostać od Polski 100 mln dolarów? Od bogatych Niemiec 300 mln. Niemcy mają dwa razy więcej mieszkańców ale średnia pensja jest trzy razy wyższa. Od Francji 0 $. Od Kanady 0 $. Od Litwy 0 $.
   Dzisiaj minister spraw zagranicznych mówił o tym że będzie walczył z określeniem: „polskie obozy koncentracyjne.” Tyle że jaką wiarygodność mają jego słowa skoro rząd RP nie jest w stanie wymóc na Ukrainie przyznania się do zbrodni wołyńskiej w sytuacji kiedy polski podatnik finansują ukraiński rząd.
   Skoro polska dyplomacja nie jest w stanie wymóc niczego na Ukrainie w tej chwili, to znaczy że nigdy nie będzie w stanie tego zrobić. Znaczy to też że wobec silniejszych partnerów z europy zachodniej jest zupełnie bezradna.

   Polubione przez 6 ludzi

 4. Degrengolady „niezwyciężonej armii kijowskiej” ciąg dalszy. W „wyzwolonym” przez siły prokijowskie Zajciewie (obwód doniecki), „zwiadowca” z ich szeregów zajął się „zwiadem” w jednym ze sklepów, ale że nie szukał „separatystów”, a co bardziej wartościowych rzeczy, to zajęła sie nim prokuratura wojskowa…
  http://korrespondent.net/ukraine/3622248-razvedchyka-vsu-budut-sudyt-za-ohrablenye-mahazyna

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Walka z „separatyzmem” na Ukrainie..wśród „ukraińskich patriotów” staje się coraz bardziej zażarta. Tym razem jej ofiarą stał się deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „BatkiwSZCZYNA” (własnośc Julia Tymoszenko) Aleksiej Riabczyn, którego zlustrowali „ukraińscy patrioci” i którzy wykryli że zanim „nawrócił się” na „ukraiński patriotyzm” był asystentem Olega Cariewa, jednego z przywódców ruchu który doprowadził do powstania republik noworosyjskich…
  http://www.politnavigator.net/ocherednaya-zrada-ukrainskie-zhurnalisty-razoblachili-deputata-nacionalista-v-proshlom-on-byl-pomoshhnikom-careva.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Ciąg dalszy „bojowego szlaku” „niezwyciężonej armii kijowskiej” . Tym razem wieści z Radenska w obwodzie chersoński, gdzie 27 stycznia tego roku „bojcy ATO” po pijanemu wszczęli awanturę w wyniku której jeden z nich zginął zadźgany nożem, a drugi został ranny;
  http://kherson.net.ua/news/na-radenskom-poligone-pjanyj-voennyj-zarezal-sosluzhivtsa
  Z kolei dzisiaj podano informację że w znajdującym się tam szpitalu, jeden z leżących tam „bojców ATO” zapił się na śmierć…
  http://kherson.net.ua/news/voennyj-iz-radenska-upilsja-nasmert-v-mestnoj-gostinitse

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Ostrzał i bój na przedmieściach Sachanki, ostrzał przedmieść Marinki, , Staroswietlówki, terenu Donieckiego Aiportu, przedmieść Gorłówki i ok. Zajceve.
  Tyle na teraz – MM.

  Polubione przez 5 ludzi

   • Chodzi o poszukiwanie tego co cenne w sklepie. Tak czytałem. Tam jest jakiś ostrzał , ale chyba nic groźnego. Z tego co zrozumiałem z relacji Colonela, wszystko jest pod kontrolą.
    Mam nadzieję, że nie wydarzy się nic nieoczekiwanego.

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.