Wojna domowa na Ukrainie 30.01.2016r.- 345 dzień od nowego rozejmu.


 

Wczoraj w Warszawie spotkał się niemiecki wicekanclerz Siegmar Gabriel z ministrami finansów Mateuszem Morawieckim oraz energii Krzysztofem Tchórzewskim. Tematem spotkania była sprawa nowej nitki gazociągu „Nord Stream 2”.

Podczas wczorajszego spotkania niemieckiego wicekanclerza z polskimi ministrami rozmawiano o różnicy stanowisk obu krajów w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego.

Po spotkaniu Siegmar Gabriel powiedział, że dla strony polskiej gazociąg jest „narzędziem politycznym, zaś dla Niemiec jest to tylko kwestia biznesu” dodał przy tym, że „nie wolno ignorować polskich i wschodnioeuropejskich interesów„, co dowodzi tego, że Niemcy zaczynają się wahać pod naciskami światowego hegemona.

Dlatego też, jeszcze przed przyjazdem do Warszawy, wicekanclerz Siegmar Gabriel przedstawił swoje trzy podstawowe warunki jakie muszą zostać spełnione aby doszło do realizacji nowej nitki gazociągu „Nord Stream 2”.

Tymi warunkami są, po pierwsze to, że Rosja musi zagwarantować przesył gazu przez ukraińskie gazociągi po 2019 roku.

Po drugie; aby projekt „Nord Stream 2” mógł zostać zrealizowany, państwa Europy wschodniej muszą mieć zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne.

Po trzecie zaś; projekt ten musi uwzględniać i spełniać wymogi europejskiego i niemieckiego prawa.

Przypomnę, że w ubiegłym roku podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku doszło do podpisania przez największe koncerny energetyczne (niemieckich BASF i E.ON, francuskiej ENGIE, austriackiej OMV i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell) porozumienia w sprawie budowy dwóch nowych gazociągów morskich z roczną przepustowością 110 mld metrów sześciennych, które mają prowadzić z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Szacuje się, że budowa 1224 km nowego gazociągu kosztować będzie 9,9 mld euro i zakończy się w 2020 roku.

Celem zaś jego budowy jest pominiecie krajów tranzytowych, co podraża koszty jego przesyłu.

Poniżej mapa przestawiająca przebieg trasy nowego gazociągu:

W świetle deklarowanego przez Polskę i Ukrainę uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji i dywersyfikacji jego dostaw nie rozumiem obiekcji polskiego rządu jeśli chodzi o budowę nowej nitki bałtyckiego gazociągu.

Przecież budowa „Nord Stream 2” sprzyja właśnie polskim i ukraińskim planom uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji.

Może chodzi tylko w tym o to, że Polskie władze wykorzystując sytuację chcą włożyć patyk w szprychy biznesowego projektu zachodnio-europejsko-rosyjskiego?

Tylko, że w ten sposób nic się nie osiągnie poza tym, że kraj nasz będzie uważany za niepoważnego partnera w UE.

Poniżej analiza tego problemu:

http://akcjonariatobywatelski.pl/pl/centrum-edukacyjne/gospodarka/948,Dywersyfikacja-dostaw-gazu-ziemnego-w-Polsce.html

—-

http://www.cnbc.com/2016/01/29/reuters-america-update-2-germany-seeks-to-calm-polish-concerns-over-nord-stream-2.html

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym doszło do dalszej eskalacji działań militarnych ze strony ukraińskich wojsk.

Największe natężenie prowokacji miało tradycyjnie miejsce w okolicy Doniecka i Gorłówki.

I tak; w godzinach nocnych od około 20:50 ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Piaski prowadziło intensywny ostrzał przy użyciu ciężkich karabinów maszynowych i broni ręcznej okolic serwisu „Volvo-Centrum” i terenu lotniska.

W rejonie Gorłówki ukraińska piechota wsparta ogniem artyleryjskim i ciężkiej broni maszynowej oraz opancerzonymi wozami bojowymi usiłowała w godzinach nocnych, od mniej więcej 20:00, przełamać linie obrony sił powstańczych rozmieszczonych na zachód i północ od Gorłówki. Ukraińscy żołnierze atakowali od strony Majorska i Dzierżyńska. Ostrzelany został również, przy użyciu dwóch działek przeciwlotniczych, automatycznych wyrzutni granatów i innych rodzajów broni, teren kopalni „6/7” jak i osiedla znajdującego się w jej pobliżu.

Do incydentów militarnych sprowokowanych przez stronę ukraińską doszło również w rejonie frontu ługańskiego, gdzie około południa (od godziny 11:39) ukraińscy żołnierze z kierunku miejscowości Troczkoje przeprowadzili ostrzał przy użyciu automatycznej wyrzutni granatów ostrzał obrzeży wsi Kalinowo. Mniej więcej godzinę później (około 12:40) ostrzelano również z kierunku Swietłodarska przy użyciu opancerzonego wozu bojowego dziesięcioma seriami rejon miejscowości Niżnego Łozowa.

Również w rejonie na wschód i północ od Mariupola dochodziło w nocy do drobnych incydentów zbrojnych polegających na sporadycznym ostrzale w kierunku strefy neutralnej i terenu znajdującego się pod kontrolą sił powstańczych.

Na koniec tego wątku jeszcze zamieszczam dobowy raport służby prasowej ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego w Donbasie tzw. operację antyterrorystyczną (ATO):

Tym razem go nie przetłumaczę, zachęcając do nauki języka naszego południowo-wschodniego sąsiada.

***

Jak informowałem wczoraj podczas uroczystości rocznicowych bitwy pod Krutami, do której doszło 29 stycznia 1918 roku, ukraiński prezydent poinformował, że podczas całych działań wojennych w ramach prowadzonej tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie ukraińska armia miała stracić tylko ponad 2 tys. żołnierzy. Jednak, jak w odpowiedzi na to zabrał głos przedstawiciel Ministerstwa Obrony DRL Edward Basurin; liczba zabitych podana przez Poroszenkę nie odpowiada prawdzie i jest absurdalnie zaniżona. Wg. Edwarda Basurina, który powołuje się na dane zachodnie, ukraińska armia straciła łącznie około 50 tysięcy ludzi, w tym zabitych i rannych. Natomiast wg. danych posiadanych przez odpowiednie służby DRL, liczba ta wynosi od 30 do 35 tys. zabitych i rannych:

Wczoraj w Dniepropietrowsku opancerzony transporter piechoty uderzył w przód poruszającego się zgodnie z przepisami tramwaju. Do zajścia doszło ulicy Leningradzkiej, gdzie z niewiadomych powodów, jadący z nadmierną prędkością opancerzony transporter piechoty wymusił pierwszeństwo przejazdu. Motorniczy tramwaju w bardzo poważnym stanie przebywa na intensywnej terapii w szpitalu.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Batalion „Troja” na froncie.

Lwów- demonstracja zorganizowana przez lokalnych działaczy organizacji skrajnie nacjonalistycznych przed jednym ze sklepów należącej do ukraińskiego prezydenta  Petro Poroszenki firmy cukierniczej „Roshen”. Poświęcono nawet garnitur, aby w ten sposób symbolicznie powiesić przed sklepem właściciela firmy:)

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

102 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.01.2016r.- 345 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Rosyjski” opozycjonista i finansista, Sława Rabinowicz ogłosił że prezydent Rosji, dlatego się nie pokazuje od kilku dni ponieważ został zamordowany w wyniku przewrotu na Kremlu, ale jak dodał, możliwe jest też że „Putin siedzi sobie w jakimś biurze poza Moskwą i śmieje się z tego wszystkiego”…
  http://obozrevatel.com/politics/34178-tabakerka-i-sharfik-slava-rabinovich-ozvuchil-versiyu-otstraneniya-putina-ot-vlasti.htm

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Ukraiński analityk, szef Fundacji „Ukraińska polityka” Kost Bondarenko na konferencji prasowej w Kijowie ostrzegł że jezeli Ukraina w dalszym ciągu bedzie pogrążać się w chaosie i niestabilności, Zachód może zadecydować by wprowadzić na nią wojska międzynarodowe, w tym także oddziały rosyjskie;
  http://www.politnavigator.net/po-soglasovaniyu-s-zapadom-na-ukrainu-mogut-vojjti-rossijjskie-vojjska.html
  Ps. Już kiedyś o tym pisałem, możemy mieć za naszą wschodnią granicą, następną „Bośnię i Hercegowinę”…

  Polubione przez 6 ludzi

  • Jako że „generalissimus” Poroszenko o „przesławnej wiktoryji debalcewskiej” to dla odświeżenia mu pamięci, to co pozostało po 128 „Mukaczewskiej” Brygady Piechoty Górskiej;
   >https://www.youtube.com/watch?v=eo2ZLpmWnDc
   Bojcy tej jednostki dziękują Poroszence za ich „ocalenie” z kotła. Dla przypomnienia, straty około 90 % stanu osobowego oraz cały sprzet wojskowy…
   >https://www.youtube.com/watch?v=0lEaSe1wBWA
   „Bojcy ATO” z rozgromionych w „debalcewskim kotle” (którego ponoć nie było) jednostek w Artiomowsku;
   >https://www.youtube.com/watch?v=fmsPnlc6Ic4
   Co do rozdziału „jak NIE należy przeprowadzać operacji wojennych”, przypominają mi się „zalecenia” Marszałka Montgomery’ego „Monty’ego”;
   „Rule 1, on page 1 of the book of war, is: „Do not march on Moscow”. Various people have tried it, Napoleon and Hitler, and it is no good. That is the first rule. I do not know whether your Lordships will know Rule 2 of war. It is: „Do not go fighting with your land armies in China”. It is a vast country, with no clearly defined objectives”…

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.