Wojna domowa na Ukrainie 4.02.2016r.- 350 dzień od nowego rozejmu.


Do Moskwy z oficjalną wizytą udał się wczoraj premier Bawarii Horst Seehofer.

Celem tej wizyty jest zniesienie sankcji unijnych nałożonych na Rosję.

Bruksela zamroziła część wymiany handlowej z Rosją po rosyjskiej aneksji Krymu. Sankcje wielokrotnie przedłużano. Kreml zareagował na to embargiem na eksport produktów rolnych z UE. Boleśnie odczuli to też bawarscy farmerzy i przedsiębiorcy. Premier Bawarii Horst Seehofer  dbając o dobro interesów bawarskiego biznesu, gdzie drobni przedsiębiorcy, przemysł i handel chcąc jak najszybciej przywrócenia dawnego stanu, nie może na te kwestie pozostawać obojętny. Dlatego też postanowił udać się z wizytą do Moskwy.

Nie wiadomo, czy cokolwiek zyska bawarski premier podczas tej wizyty i czy wpłynie ona na złagodzenie, czy też nawet zniesienie sankcji nałożonych przez UE, na Rosję, ale wzorem włoskiej Lombardii, może on nawiązać stosunki gospodarcze z Rosją na poziomie porozumienia regionalnego polegającego na podpisaniu umowy o współpracy z jakimś dowolnym rosyjskim obwodem administracyjnym.

Przypomnę, że takie porozumienie o współpracy gospodarczej podpisały w styczniu tego roku władze włoskiej Lombardii z rosyjskim obwodem nowosybirskim.

Porozumienie to daje szansę obejścia sankcji, intensyfikując stosunki gospodarcze z Rosją na poziomie regionów.

Po podpisaniu tej umowy wiceprezydent lombardzkiej miejscowości Salò powiedział, że „Lombardia jest jak taran, który ma pobudzić włoski rząd do tego, aby uaktywnił się w zakresie walki o zniesienie sankcji”.

Tak więc wytwarzająca około 25% włoskiego PKB, Lombardia w ten sposób chce wymusić na włoskim rządzie zajęcie korzystnego dla siebie stanowiska, zaś niemiecka Bawaria, która wytworzyła 385 mld dolarów PKB (dla porównania polskie PKB w roku 2015 wynosiło 593,3 mld dolarów) jest poważną liczącą się siłą w systemie gospodarek UE i może już wywierać nacisk, nie tylko na władze federalne Niemiec, ale również na władze unijne w celu zniesienia sankcji.

Czy to się bawarskiemu premierowi uda, zobaczymy podczas rozstrzygania się kwestii przedłużenia sankcji w lipcu tego roku. Dodatkowym atutem jest to, że nie tylko Bawaria i Lombardia odnoszą się sceptycznie wobec dalszego przedłużania sankcji, ale i inne kraje zaczynają już okazywać swoje niezadowolenie.

A więc szanse na zniesienie sankcji i powrót do normalnych stosunków gospodarczych pomiędzy UE a Rosją powoli zaczynają rosnąć.

Z tym, że w związku ze znaną postawą polskich władz, na polepszenie relacji gospodarczych z Rosją raczej bym nie liczył. Czyli, że np. za gaz będziemy nadal płacili najdrożej w UE, zaś deficyt handlu naszego kraju z Rosją ciągle będzie na bardzo wysokim poziomie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal ukraińskie wojsko podejmowało działania militarne w wyniku czego utrzymywał się w Donbasie stan podwyższonego napięcia.

Już późnym wieczorem na obrzeżach Doniecka, w miejscowości Staromichajłowka, w wyniku trafienia przez ukraiński pocisk, spłonął budynek należący do spółdzielni „Rjabinuszka”.

Kolejny ostrzał ukraińskie wojsko przeprowadziło w tym samym rejonie późną nocą trzy serie ostrzałów na miejscowość Aleksandrówka, która znajduje się na obrzeżach dzielnicy dzielnicy Piotrowskiej. W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone trzy domy przy ulicy Lenina i kolejne trzy przy ulicy Gorkiego. Jak dotychczas nie ma informacji o liczbie ofiar cywilnych tego ostrzału.

Natomiast w rejonie Gorłówki, ukraińskie wojsko przeprowadziło wczoraj wieczorem intensywny ostrzał miejscowości Zajcewo, w wyniku czego zostało uszkodzonych pięć domów jednorodzinnych, leżących przy ulicy: Latisa nr. 14 i 16, Generała Kondratenka nr. 105, Jesienina nr. 30 i Arsieniewa nr. 14. Podczas tego ostrzału został zabity również jeden cywil.

Poza tym uaktywniło się ponownie wojsko ukraińskie na odcinku frontu ługańskiego, gdzie około godziny 20:15 przez mniej więcej dziesięć minut, ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Trechizbienki, prowadziło ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm w rejonie skrzyżowania dróg koło Sławianoserbska.

Na odcinku frontu południowego w rejonie miejscowości Mariupol, również doszło do incydentów zbrojnych, gdzie późnym wieczorem ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm przez około dwie godziny prowadziło ostrzał w kierunku Komiternowa, które znajduje się w strefie buforowej.

Następnie ostrzał tego samego rejonu powtórzono we czesnych godzinach rannych, pomiędzy 04:00, a 05:30:

W Ługańsku w dniu wczorajszym, około 12:00, zawaliła się na odcinku około 15 m część chodnika na wiadukcie na ulicy Sowietskiej w pobliżu zakładów „Im. Prochomienki”. Na czas usuwania uszkodzeń ruch samochodowy na wiadukcie został wstrzymany:

***

Amerykański ambasador w Kijowie Jeffrey Payette błyskawicznie zareagował na doniesienia, że Aivaras Abromavicas pełniący w ukraińskim rządzie stanowisko Ministra Rozwoju Gospodarczego i Handlu.

Na swoim profilu na Twitterze napisał on, że:

„Jest on jednym z głównych liderów reform w rządzie Ukrainy (…) Człowiekiem, którzy wierzy w to, że mieszkańcy Ukrainy zasługują na lepszą przyszłość”

Przypomnę, że Aivaras Abromavicias oskarżył obecne władze ukraińskie, że chcą wprowadzić kontrolę nad przepływem pieniędzy dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej.

https://twitter.com/GeoffPyatt?ref_src=twsrc^tfw

Na terenie Donbasu znajdującego się pod kontrolą ukraińskich wojsk nadal trwają represje skierowane przeciwko ludności cywilnej, prowadzone pod pretekstem walki z separatyzmem.

I tak, w miejscowości Lisziczańsk zatrzymano dwóch 16-latków, którzy mieli się dopuścić podpalenia ukraińskiej flagi, za co grozi im obecnie 3 lata pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa zatrzymali wczoraj w Kijowie jednego z byłych liderów ŁRL Siergieja Korsuńskiego:

W Chersoniu pojawiły się ulotki grożące represjami wobec osób, które nie zgadzają się z polityką władz w Kijowie. Niezidentyfikowani autorzy ulotek rozpowszechnianych na terenie Chersonia przestrzegają, że w razie nieposłuszeństwa zastosuje się wobec takich osób „strzał ostrzegawczy w głowę”.

Jak widać Ukraina bezkompromisowo wprowadza zasady „demokracji”:

Żołnierze z ukraińskiej 93 brygady zmechanizowanej, 3 batalionu, 9 kompanii, przez 10 miesięcy zakwaterowani są w oborze w okolicy miejscowości Piaski. Taką informację zamieścił na swoim profilu jeden z żołnierzy tej kompanii kozackiej:

https://web.facebook.com/photo.php?fbid=1032956303442052&set=a.846271965443821.1073741827.100001830760552&type=3

https://uk.wikipedia.org/wiki/93-%D1%82%D1%8F_%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B0_%28%D0%97%D0%A1%D0%A3%29

Na koniec kilka zdjęć:

Ługańsk- z niewiadomych dotychczas przyczyn zawaliła się część wiaduktu, niszcząc przy tym znajdujące się tam przewody elektryczne.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

151 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.02.2016r.- 350 dzień od nowego rozejmu.

 1. Deputowani komunistyczni z Dumy Państwowej Rosji zwrócili się do premiera Rosji o stworzenie specjalnej listy obywateli Ukrainy, uczestników tzw. operacji ATO którym zabroniony będzie wjazd na terytorium Rosji. Odpowiedział na to wiceszef Federalnej Służby Migracyjnej który stwierdził że istnieją odpowiednie przepisy odnośnie przekroczenia granicy z FR, a „lista uczestników ATO” została już stworzona przez rosyjskie MSW, FSB i Komitet Śledczy Rosji…
  http://ria.ru/world/20160204/1369383572.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Prawda czy nie?
  .http://cs629531.vk.me/v629531483/30aec/ku1w0cSjWd8.jpg
  Podobno w pewnym wywiadzie powiedziano, że Holandia nigdy nie prosiły Krainy o dane radarowe itd w sprawi MH17.
  Na to odezwał sie ambasador Krainy, który tez na serio powiedział ze i owszem, Holandia żądała takich danych ale Kraina ich nie przekazywała…
  +http://vk.com/feed?w=wall-56604830_66948
  .http://cs633729.vk.me/v633729166/beca/dOxuphWKj5U.jpg
  .http://cs633729.vk.me/v633729166/bed1/9YOgQHzgUpk.jpg

  Polubione przez 8 ludzi

 3. Ukraińscy idioci określający się jako Sztab Generalny Ukrainy podali liczbę strat „bojców ATO” w tzw. debalcewskim kotle i tak, zginać miało 136 żołnierzy ukraińskich, a 331 rannych, natomiast SIEDMIU MIAŁO DOSTAĆ SIĘ DO NIEWOLI;
  http://glavcom.ua/news/359472.html
  Ukraińskim IDIOTOM z tzw. Sztabu Generalnego Ukrainy polecam, 1:00 minuta filmiku. PROSZĘ POLICZYĆ PODDAJĄCYCH SIĘ „BOJCÓW ATO”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=OOQQBy02aQs

  Polubione przez 7 ludzi

 4. „Don Pedro” Poroszenko zrobiony przez szefową MFW Christine Lagarde w „bambuko”? Podobno MFW odłożył w czasie przesłanie na Ukrainę kolejnej transzy „pomocy finansowej”, którą wg Poroszenki Kijów miał otrzymać w lutym…
  http://apostrophe.com.ua/news/economy/2016-02-04/mvf-otkladyivaet-vyidelenie-novogo-transha-kredita-ukraine—istochnik/48925
  Twarda sztuka z tej Lagarde, wychlała to co jej „Don Pedro” postawił i jeszcze na koniec zrobiła go w „bambuko”…

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Według lokalnego kanału telewizyjnego z Charkowa, ulice miasta wraz z policją mają zacząć patrolować „aryjscy woje” z Sonderkommando „Azov” (Pułk MSW Ukrainy „Azow”);
  http://www.politnavigator.net/na-ukraine-nacisty-vse-aktivnee-srostayutsya-s-policiejj-ulicy-kharkova-teper-budut-patrulirovat-shturmoviki-azova.html
  Ps. Historia lubi się powtarzać, niestety…
  >http://www.profit-over-life.org/teachers_guide/images/germany/suppression/nazi_sa_jews_boycott.jpg

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tak, tyle że ta zależność chleb – biedni a bogaci – mięso to obowiązuje w społeczeństwach pierwotnych.
   Tam mięso jest luksusem dla wybranych.
   W cywilizowanych społeczeństwach obowiązuje zależność: bogaci jedzą mało i bardzo wybiórczo bo dbają o kondycję i zdrowie, biedni jedzą dużo i byle co bo to najtańsza z przyjemności.
   Jeśli ten ekspert był z ministerstwa zdrowia to słusznie się martwi tym że Ukraińcy jedzą za dużo rzeczy niezdrowych. Jeśli był z ministerstwa gospodarki czy finansów… no to kłania się Benefis Laskowika i Smolenia z 1980 (chyba). „Z tyłu sklepu warzywniczego”. Innymi słowy, wygląda na to że Ukrainie grozi głód i ludziom zaczyna brakować na podstawowe potrzeby.

   Polubione przez 8 ludzi

   • Zgoda. Nauczyłem się (a od lat muszę karmić rodzinę – żona jest niepełnosprawna po udarze), że nie mięso jest najdroższym produktem. Przykładowo (ceny z mojego marketu) – np. schab 12 zł/kg. Szynka (tak prawdziwa) – 26 zł/kg, kiełbasa (też prawdziwa) też 20-30 zł/kg, a ser żółty średnio d20 zł/kg.
    I wychodzi na to, że nie stać mnie na tzw. zdrowe odżywianie, bo „mięcho” wychodzi najtaniej. Na warzywa mnie nie stać.
    Ale cały czas panuje u nas kult XIX wiecznej wsi – mięso to rarytas, a głoduje się na przednówku

    Polubione przez 7 ludzi

    • To ja jako OT opowiem taka rzecz…
     lat temu wiele, w starym systemie wziąłem udział w wyprawie w Alpy. Zbieranina była doborowa z całego kraju. Odżywialiśmy się konserwami i wszystkim co na swych ramionach wywieżliśmy z kraku ojczystegoa a jak się zaczęło kończyc przechodziliśmy na jedzenie tubylców – w zaleznosci od kraju w jakim bylismy akurat /Szwajcaria, Włochy, Francja/.
     „Lud” był niezwykle zadziwiony tym, że ja i kilka jeszcze osób kupowalismy i zywilismy sie szynka i kiełbasami róznymi. Bo oni tylko chlebek i ser.
     Długo nam zajeło wytłumaczenie że w krainach sera jest on najdroższy! 🙂
     najtańsza była szynka. Kiełbasa czy produkty kiełbasopodobne były drozsze od sera! 🙂

     Polubione przez 4 ludzi

  • Objawienia ukraińskich „ekspertów” 🙂 Oddam głos jednemu pisarzowi zza wielkiej wody, którego bardzo sobie cenię:

   „There is no limit to stupidity. Space itself is said to be bounded by its own curvature, but stupidity continues beyond infinity.”
   Gene Wolfe, The Citadel of the Autarch

   Dobranoc

   Polubione przez 8 ludzi

    • „Zrozumiałeś mnie lepiej, niż mógłbym sobie życzyć, jak powiedział pewien człowiek patrząc w lustro”
     Jonas, Cień kata 🙂

     Księgi nowego słońca to był dla mnie szok. Czytałem je chyba z 5x. Najbardziej wnikliwe studium władzy absolutnej w SF. Precyzja języka miażdży. Erudycja i ilość odwołań do historii (jestem starożytnikiem z wykształcenia, broniłem pracy mgr. u prof Jaczynowskiej) budzi zazdrość i respekt.

     Tak, zdecydowanie Severian, Autarcha Autarchii, czeladnik Konfraterni Poszukiwaczy Prawdy i Skruchy to też jeden z moich ulubieńców. Drugi to Latro

     Pozdrawiam!

     P.S.
     Przyznam się, że mój wpis jest efektem niewinnej manipulacji. Przypadkowo kliknąłem w „maniaprzepraszania” zamiast w link od szefa (strona się przesunęła). No i odesłało mnie do „severian33”. Wybacz ale przez tyle lat chciałem wymienić z kimś choćby zdanie na temat tej genialnej książki, że nie mogłem sobie odmówić sprawdzenia, czy to przypadkowy alias.

     W takim razie ostatni cytat i próbka języka Pana Gene
     „Zostałem schwytany w pułapkę uwielbienia dla czegoś, co kiedyś wielbiłem, tak jak mucha zatopiona w bursztynie pozostaje na zawsze w niewoli od dawna nie istniejącej sosny”
     Pazur Łagodziciela

     Wybacz prowokację i dzięki

     Polubione przez 5 ludzi

  • Oczekuj coraz więcej takich doniesień.
   http://www.veteransandptsd.com/PTSD-statistics.html

   Zjawisko to było dotąd „klątwą” przede wszystkim jankesów.
   Czemu? Poczucie winy, wyrzuty sumienia, utrata wiary w „słuszność sprawy” -trudno się dziwić gdy w akademii wpajają ci że będziesz „bronić ojczyzny, chronić” itd, a okazuje się, że idziesz walczyć o

   i o nabijanie kabzy kilku gigantom.

   Teraz pora na ukropnych wojów, którzy zaczną pojmować, że
   – walczyli nie o własny kraj, a o interesy Poroszenków, Jaceniuków czy innych Kołomojskich… Ach, no i oczywiście Bidenów, McCainów czy Pyattów.
   – walczyli nie z „kliatymi moskalami” a z własnymi braćmi i siostrami.
   – wreszcie, pojmując do czego ta wojna (zaczynając z majdanu) doprowadziła.

   Polubione przez 6 ludzi

 6. Żegnam sie potwierdzeniem informacji która była zapodawana jako przypuszczenie…
  od teraz mięsko armatnie wieku do lat 60 nie może wyjechaz z Krainy Szaleństwa i Banderyzmu bez stosownego dokumentu z WKU.
  http://ruspravda.info/Ukraina-pushechnoe-myaso-za-kordon-ne-ubezhit-18623.html
  http://vk.com/feed?w=wall-64422792_2656
  Komentarz studentów ukraińskich z Polski

  А вот фейсбучный коммент киевской молодежи, студентов Studi in Poland: «Полторак сказал: Родину защищать надо… А при чем тут Родина, если человек едет на неделю отдохнуть, или на месяц в командировку, или на учебу? Военкомат будет решать — разрешить студенту учиться за границей или нет, ехать в командировку или отпуск или нет? Идиотизм полный. Так мы боремся с коррупцией… военкомы уже потирают руки».

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.