Wojna domowa na Ukrainie 16.02.2016r.- 363 dzień od nowego rozejmu.


 

Na wczorajszym spotkaniu  ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich UE w Brukseli podjęto decyzję o zniesieniu większości sankcji, ale nie tych nałożonych na Rosję tylko wobec Białorusi.

 

Tak więc białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko może otwarcie powiedzieć, że wygrał z Brukselą.

Przypomnę, że sankcje zostały nałożone przez UE wobec Białorusi po tym, jak w 2011 roku prezydent Łukaszenko rozprawił się z opozycją, w tym ze swoimi konkurentami do zajęcia najwyższego urzędu w państwie.

Wtedy to Bruksela podjęła decyzję o nałożeniu na Białoruś embarga na handel bronią, zamrożenia aktywów firm finansujących reżym Łukaszenki oraz zakaz wjazdu 174 białoruskim funkcjonariuszom państwowym i z kół gospodarczych, w tym zakazano wjazdu samemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence.

UE domagała się wtedy zwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz zaprzestania represji wobec niezależnych mediów (tj. takich, które były finansowane przez Zachód) oraz inwigilacji pracowników zachodnich przedstawicielstw dyplomatycznych.

Po wprowadzeniu sankcji przez UE białoruski prezydent odpowiedział, że się nimi specjalnie nie przejmuje, jest suwerennym szefem państwa wybranym większością głosów i nie życzy sobie ingerencji w wewnętrzne sprawy Białorusi.

Tym sposobem, wczorajsza decyzja Brukseli o zniesieniu większości sankcji wobec Białorusi, jest dowodem na to, że Łukaszenka poradził sobie przez pięć lat bez pomocy finansowej i współpracy z UE, którą zastąpił zacieśnieniem stosunków z Rosją.

Czy coś w związku z tym zmieniło się na Białorusi, co wcześniej było pretekstem do nałożenia na nią sankcji przez UE?

Otóż właśnie-nie!

I dlatego pojawia się pytanie:

W jakim celu UE obecnie zdecydowała się na anulowanie tych sankcji- przyznając się tym samym za pokonaną, i że sankcje wobec Białorusi były nieskuteczne?

Czy decyzja ta nie jest dowodem na słabość UE oraz metod jakimi się ona posługuje?

A może zadecydował tu jakiś inny czynnik, który pomimo uderzenia w prestiż UE zadecydował o tym, że jednak odstąpiła od swych poprzednich priorytetów?

Otóż odpowiedzią na ten problem może być chęć ugłaskania białoruskiego prezydenta i przeciągnięcia go na swoją stronę dokonując w ten sposób wyłomu w stosunkach na linii Mińsk-Moskwa.

Jak sądzę, Aleksander Łukaszenko jest za szczwanym lisem aby podjąć się takich gierek, bo on zdaje sobie sprawę, że bez Rosji Białoruś utraci swoją niezależność.

Dlatego też w obecnej sytuacji będzie starał się wyciągnąć dla swojego kraju jak najwięcej korzyści, nierealne plany liderów politycznych z UE pozostawiając na uboczu.

Przykładem na to może być ostatnio dokonana na Ukrainie blokada przejazdów rosyjskich TIR-ów, co spowoduje przekierowanie tego transportu właśnie przez terytorium Białorusi. A jakie to da jej dodatkowe dochody nie trzeba chyba tu nikomu dowodzić?

Tak właśnie wypracowana sobie silna pozycja Białorusi zaczyna przynosić owoce i tą drogą nadal będzie podążał, wzmocniony ostatnim sukcesem w walce z UE, Aleksander Łukaszenko.

Podobnie też muszą zakończyć się sankcje wniesione wobec Rosji, która oczywiście tracąc na nich usiłuje przekierować swoją gospodarkę i zagraniczną współpracę na nowe tory. Bo  w tej wojnie ekonomicznej nie ma tylko jednej ofiary, gdyż będąc ona mieczem obosiecznym tnie po równo i tych co nim wojują, jak tego, w którego jest on wymierzony.

Oby tylko nie skończyło się to jak z rewoltą w Kijowie, gdzie miecz głównie ugodził tego, kto nim się posłużył.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja militarna w pobliżu linii styku w DRL uległa dalszemu zaostrzeniu.

I tak, już około godziny 06:40 w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko została uszkodzona główna linia wysokiego napięcia „Charczyzskaja Zaria” o mocy przesyłowej 330kW. Jest do linia energetyczna niezbędna do zaspokojenia całkowitych potrzeb energetycznych DRL oraz stabilizująca funkcjonowanie sieci przesyłowej na Ukrainie. Obecnie pomimo trudnej sytuacji militarnej, ze względu na znaczenie tej linii przesyłowej, służby naprawcze DRL przystąpiły do usunięcia awarii.

Poza tym wczoraj w godzinach nocnych ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał osiedla znajdującego się w pobliżu kopalni „Trudowskaja” w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, w wyniku czego dwa domy jednorodzinne zostały całkowicie zniszczone. Na szczęście nie było ofiar wśród ludności cywilnej, która ukryła się w piwnicach i prowizorycznych schronach.

Do potyczek zbrojnych dochodziło również w rejonie Gorłówki i Marinki, gdzie w wyniku walk zostały uszkodzone domy przy ulicach: Lenina nr. 208 i 210, Zawodskiej nr. 17 i Mołodieżnej nr. 10.

W dniu dzisiejszym w rejon miejscowości Gorłówka ma się udać ekipa obserwatorów misji OBWE aby zbadać sytuację ostatniego wzrostu napięcia w okolicy tego miasta.

Na odcinku południowym frontu donieckiego w rejonie Mariupola, w nocy ukraińskie wojsko ostrzelało przy użyciu moździerzy, automatycznych wyrzutni granatów i broni maszynowej, miejscowość Komiternowo.

Do wymiany ognia z broni maszynowej doszło w nocy w tym rejonie na odcinku miejscowości Bezimiennyje-Sachanka-Szirokino. W Szirokino prowadzono również ostrzał przy użyciu moździerzy.

Ponadto nadal ukraińscy żołnierze utrzymują znaczną aktywność militarną na ługańskim odcinku frontu, gdzie w nocy z kierunku miejscowości Ługańskoje ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych ostrzał pozycji Milicji Ludowej ŁRL znajdujących się w okolicy wsi Kalinówka.

Ostrzał przeprowadzono też przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, w rejonie Sławianoserbska i skrzyżowania dróg koło miejscowości Trechizbienki.

Jak podał przedstawiciel MON DRL Edward Basiurin, z danych wywiadowczych jakie są w posiadaniu kontrwywiadu sił zbrojnych DRL wynika, że 9 lutego w nocy pomiędzy godzinami 20:00-22:00 doszło w rejonie Marinki do ciężkich walk pomiędzy ochotniczymi oddziałami skrajnie nacjonalistycznej organizacji ukraińskiej „Prawy Sektor” a żołnierzami regularnych oddziałów sił zbrojnych ukraińskiej 95 samodzielnej brygady powietrznodesantowej. Walki te spowodowane były odmową uczestniczenia w ataku na pozycję powstańcze przez dowództwo 95 brygady powietrznodesantowej. W ich wyniku miało zginąć około 30 żołnierzy z obu formacji i koło 100 odniosło rany. Informacje te mają być potwierdzone ilością rannych oraz zabitych żołnierzy ukraińskich, których służby sanitarne wywiozły z tego rejonu frontu.

 

***

Rosyjska firma „Gazprom” oskarżyła ukraiński „Naftogaz” o kradzież gazu na kwotę 5,861 mld dolarów.

Ukraińskie siły zbrojne wg. najnowszego rankingu ogłoszonego przez Międzynarodową Ligę Pokoju, zajmuje 25 miejsce wśród 126 odnotowanych tam krajów. przypomnę, że rok temu ukraińska armia w tym rankingu znajdowała się na 21 miejscu.

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecki Państwowy Akademicki Teatr Muzyki i Dramatu- koncert zorganizowany z inicjatywy Towarzystwa Kultury Polskiej „Polonia” z okazji 80 rocznicy urodzin polskiej piosenkarki Anny German.

Wieś Signalnoje leżąca na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej Doniecka- spotkanie mieszkańców z przedstawicielami władz lokalnej administracji i deputowanym Rady Narodowej DRL.

Wieś Signalnoje- pomimo tego, że miejscowość ta leży bezpośrednio przy linii frontu władze DRL prowadzą tam akcję odbudowy domów i infrastruktury bytowej.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

114 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.02.2016r.- 363 dzień od nowego rozejmu.

 1. Turcja chce zainwestować na Ukrainie, ale UWAGA nie w byle co, tylko w górnictwo węgla kamiennego oraz „system” transportu gazu oraz magazynowania gazu. Mieli to omawiac na spotkaniu w Kijowie minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Władimir Demczyszyn oraz minister energetyki i zasobów naturalnych Turcji Berat Albayrak;
  http://expert.ru/2016/02/16/hranilischa/
  Ps. Turasy to mają szczęście, „obłupiają” już idiokratów z UE, a tu sie im kolejny frajer do „obrobienia” sam pcha w łapy…

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Dzień jak co dzień, czyli na „wyzwolonym” terytorium obwodu donieckiego ukraińscy policjanci zatrzymali samochód który jechali mężczyźni w mundurach polowych, a którego kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Dodatkowo w samochodzie znaleziono ponad 2500 sztuk amunicji przewożonej oczywiście nielegalnie. Jak się okazało samochodem jechali „bojcy” jednego z tzw. batalionów ochotniczych, którzy powiadomili telefonicznie o zatrzymaniu swojego „dowódcę”. Ten przybył na miejsce z około 20 uzbrojonymi „bojcami” i zażadał uwolnienia „swoich ludzi”, a także kazał policjantom złozyć broń. Doszło do wymiany „strzałów ostrzegawczych”, ale po ściągnięciu przez policje na miejsce posiłków „bojcy” z tzw. batalionu ochotniczego zrezygnowali z dalszej konfrontacji. Sprawą zajęła się prokuratura;
  http://www.dn.npu.gov.ua/ru/publish/article/274498

  Polubione przez 7 ludzi

 3. BARDZO spiskowa teoria! 🙂 Czego to ludzie nie wymyslą! jestem pełen podziwu!
  http://naspravdi.info/lastnews/5236
  http://fapnews.ru/232278-kovarnyiy-plan-moskvyi-razoblachen-rossiyskiy-spetsnaz-umiraet-v-blokirovannyih-furah/

  O Polakach
  http://naspravdi.info/analitic/5235
  Один поляк – это очарование; два поляка – драка; три поляка – это польский вопрос (Вольтер)

  Спецоперация «Ще не вмерла Україна» (Глава II)
  http://naspravdi.info/analitic/5230

  Gnębienie mieszkańców Krymu! Zrobili im „wifi”!
  http://naspravdi.info/lastnews/5229

  Kąpiel w wannie wody to teraz kosztuje połowę pensji!
  http://naspravdi.info/video/5225

  Jak unikać min i pułapek?
  .https://youtu.be/MxUh0h_-l04

  Podobno polskie flagi razem z czarno-czerwonymi szmatami zawisły nad obozem „polskich najemników” w Nowoajdarze
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_29966%2Fall

  I kolejna ciekawostka na koniec. Ukry kradna wszystko! Nawet słynne zdjęcie bohatera który ratował w Biesłanie!
  .http://cs543103.vk.me/v543103907/11f18/lCkQXwvdf44.jpg
  Воруют уже все подряд – срисовали с российского бойца спецназа Максима Разумовского — освобождавшего школу в Беслане и получившего за это прозвище «Русский Танк»

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla tych co lubią BDSM (na wsiach mówią SADOMASO) i to w wersji „hardkore”, niejaka Jelena Wasiliewa co to „ruskich sołdatów” na Donbasie ciągle znajdywała, a potem próbowała zwiać z Ukrainy do Izraela, ale i z Ukrainy i z Izraela ją WYKOPALI z powrotem do Rosji…
  >https://www.youtube.com/watch?v=UdKPkvVqiYo
  I znowu się basko „produkuje” bo jeden laptop sie jej spalił, a podzespoły (i wódka) coraz droższe…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. TEATRUM ABSURDUM UKRAINESIS, czyli gubernator Odessy Saakaszwili zapowiedział że ukarze urzędników administracji obwodowej (czyli swoich podwładnych) odpowiedzialnych za decyzję o podwyższeniu jego uposażenia. Jak sam stwierdził na swoim koncie na Facebooku, ON NIC NIE WIEDZIAŁ O TYM ŻE KTOKOLWIEK CHCE PODWYŻSZYĆ MU PENSJĘ..
  http://asn.in.ua/ru/news/news/33621-saakashvili-poobeshhal-nakazat-vinovnykh-v-tom-cht.html
  Ps. „Panie” Saakaszwili, stare polskie przysłowie mówi „JAKI PAN TAKI KRAM”…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.