Wojna domowa na Ukrainie 19.02.2016r.- 366 dzień od nowego rozejmu.


Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował do ukraińskich polityków o szybkie rozwiązanie kryzysu rządowego w Kijowie.

Słowa te szef niemieckiej dyplomacji wypowiedział w środę podczas spotkania z ministrem MSZ Szwecji Margot Vallstrёm:

„Musimy dążyć do tego, żeby kryzys rządowy został jak najszybciej przezwyciężony”.

Ponadto niemiecki minister spraw zagranicznych wyraził nadzieję, że ukraińskie władze będą nadal kontynuować rozpoczęty proces reform oraz wprowadzą w życie porozumienia podpisane 12 lutego zeszłego roku w Mińsku.

„Wszystko to nie może być zrealizowane bez skutecznego rządu”– podsumował Frank-Walter Steinmeier.

Nie wiem o jakiej skuteczności obecnego rządu Arsenija Jaceniuka mówi szef niemieckiej dyplomacji, ale to właśnie ten rząd wykazał się nieskutecznością, tak we wdrażaniu porozumień mińskich jak i realizacją reform. Czyli, że sugerowanie jakiejś skuteczności tego rządu jest mijaniem się z prawdą.

Oczywiście kolejny rząd, nie tylko może okazać się równie nieskuteczny, ale również odejść od uzgodnionego programu reform oraz uznać porozumienie podpisane w Mińsku za nieważne.

Taka sytuacja zaś była by klęską tych, którzy doprowadzili do zmian w lutym 2014 roku na Ukrainie, bo okazałoby się, że pokładane w tym kraju nadzieje dotyczące jego aspiracji europejskich są fikcją.

Zresztą ukraińskie władze, właśnie taką tezę systematycznie udowadniają, zaś ostatnio widoczny podział na scenie politycznej wśród koalicjantów obecnego obozu rządowego, ten proces jeszcze bardziej ujawnia.

Polega to na tym, że po głosowaniu nad wotum zaufania dla obecnego premiera Arsenija Jaceniuka, koalicja rządowa praktycznie przestała istnieć.
I tak, jeszcze w środę koalicję rządową opuściła patria byłej premier Julii Tymoszenko „Batkiwszczyna”, a wczoraj jej opuszczenie ogłosił szef parlamentarnej frakcji partii „Samopomoc” Oleh Bereziuk, który decyzję swojego ugrupowania uzasadnił to oskarżeniem rządu Jaceniuka o kleptokrację i wykonywanie woli oligarchów.
Tym sposobem, partie popierające obecny rząd- czyli „Front Ludowy” i „Blok Petra Poroszenki” nie mają obecnie większości głosów w Wierchownej Radzie.
Arytmetykę parlamentarną obecnej koalicji rządowej ma poprawić zapowiadany już wcześniej akces „Partii Radykalnej” Oleha Liaszko, ale jak wiadomo partia ta nie jest- ze względu na jej skrajnie populistyczny program- poważnym partnerem, tym bardziej, że w śród deputowanych samego „Bloku Petra Poroszenki” nie ma pełnego poparcia dla działań rządu.
Dlatego też należy się spodziewać obecnie bardzo poważnego kryzysu rządowego w wyniku którego dalsza realizacja reform w myśl MFW staje się niemożliwa. W związku z czym działania rządu utkną w martwym punkcie, zaś sam rząd będzie udawał, że jeszcze rządzi i ma na coś wpływ.
Jeśli scenariusz ten się spełni, to pomoc MFW zostanie wstrzymana i Ukraina dalej będzie pogrążać się w otchłani biedy, anarchii i bezprawia, stanowiąc bardzo poważny problem dla UE i swych sąsiadów.
W świetle powyższego apel szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera jest tylko głosem wołającego na puszczy, który tak na prawdę nie wiadomo czemu ma służyć.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na początek przedstawię mapy z tymi odcinkami frontu donieckiego, gdzie ostatnio dochodzi do incydentów zbrojnych:

W dniu wczorajszym nadal utrzymywała się napięta sytuacja militarna w rejonie Doniecka.

I tak, w nocy ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał zachodnich obrzeży Doniecka, w wyniku czego na osiedlu Trudowskaja spalił się dom jednorodzinny przy ulicy Zielienyj Gaj nr. 20. Tam też około godziny 00:15 został trafiony pociskiem moździerzowym rurociąg gazowy w wyniku czego miejscowość została pozbawiona dopływu gazu. Natychmiast po stwierdzeniu uszkodzenia magistrali gazowej ekipa remontowa „Donbasgaza” przystąpiła do naprawy uszkodzeń.

Poza tym niespokojnie było w rejonie Marinki, Krasnogorowki, Gorówki i okolicach Mariupola, gdzie dochodziło tradycyjnie już do sprowokowanej przez ukraińskich żołnierzy, wymiany ognia.

Na odcinku frontu ługańskiego również w ciągu ostatniego dnia doszło do dwóch incydentów zbrojnych polegających na ostrzelaniu przez ukraińskie wojsko przy użyciu opancerzonych wozów bojowych stanowisk obronnych Milicji Ludowej ŁRL oraz również przy użyciu opancerzonych wozów bojowych linii obronnych sił powstańczych w okolicy miejscowości Ługańskoje. Oba te incydenty miały miejsce w późnych godzinach wieczornych i nie spowodowały strat w ludziach ani innych znaczących zniszczeń.

Jutro planowane jest dokonanie wymiany jeńców wojennych pomiędzy DRL a Ukrainą w formule „3 do 6”.

Natomiast emisariusze ŁRL zaproponowali dziś rano dokonanie wymiany jeńców w formule „4 do 8”.

Jak na razie nie wiadomo czy w dniu dzisiejszym ostatecznie dojdzie do zaplanowanej wymiany jeńców wojennych w ŁRL. Możliwe, że dojdzie do niej jutro:

 

 

***

Cyberberkut opublikował dokumenty, wg. których ukraińskie służby specjalne chcą dokonać prowokacji aby w ten sposób zakłócić przebieg referendum w Holandii. Referendum to ma dotyczyć zgody Holandii na temat ewentualnej integracji Ukrainy z UE:

Na Ukrainie zakazano rozpowszechniania rosyjskiego serialu telewizyjnego pt. „Mistrz i Małgorzata” wyreżyserowanego na kanwie książki Michaiła Bułhakowa pod tym samym tytułem.

Widocznie uznano, że pomimo tego, iż sam Bułhakow był prześladowany przez system komunistyczny w czasach stalinowskich, dzieło to jest za mądre dla większości tamtejszego społeczeństwa i może zwieść je na manowce.

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj do Makiejewki i Doniecka dotarły TIR-y z 49 humanitarną pomocą z Rosji. Broni i amunicji nie było widać.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

118 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.02.2016r.- 366 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na onecie taki oto „artykuł”. Pozostawiam własnej analizie, bo mnie to trudno sensownie sklasyfikować.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/w-wywiadzie-dla-reutera-prezydent-andrzej-duda-zarzuca-rosji-dzialania-zimnowojenne/0tswzc

  Tytuł na frontowej stronie portalu:
  „Andrzej Duda reaguje na słowa prezydenta Rosji” (mocno sugeruje, że z Dudy nie lada chwat)

  Właściwi tytuł (już na stronie)artykułu):
  „W wywiadzie dla Reutera prezydent Andrzej Duda zarzuca Rosji działania zimnowojenne” (robi się ciekawie)

  A w treści dowiadujemy się, że adresatem zarzutów Dudy stoi jak byk: „odnosząc się do zeszłotygodniowych słów prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.”.
  (WTF… cytowałem dziś w wątku syryjskim artykuł z the saker Paula Craiga Robertsa i Michaela Hudsona. Ostrzegają Prezydenta Putina przed V kolumną. Wg. nich oprócz organizacji pozarządowych należy patrzeć na łapska p r y w a t y z a c y j n e g o l o b b y. Właściwie wymieniają wprost m.in. premiera Miedwiediewa (…) niemniej umknęło mojej uwadze, że Rosja ma od ubiegłego tygodnia nowego prezydenta!)

  Próby robienia idioty z czytelnika to zdaje się zwyczajna praktyka na mainstreamowych „opiniotwórczych” portalach. Ja przyznam szczerze zbaraniałem 😐

  Natomiast „nasz” prezydent! Pełna klasa. Z niego debila nikomu nie da się zrobić bo to po prostu wyważanie otwartych na oścież drzwi:
  „Jeśli pan Miedwiediew mówi o zimnej wojnie, to patrząc na rosyjskie działania jasne jest, kto dąży do nowej zimnej wojny. Jeśli ktoś podejmuje agresywne działania zbrojne na Ukrainie i w Syrii, jeśli ktoś wzmacnia swą obecność wojskową w pobliżu swych sąsiadów, to mamy jednoznaczną odpowiedź dotyczącą tego, kto chce rozpocząć nową zimną wojnę. Z pewnością nie jest to Polska lub sojusz NATO – powiedział Duda.”

  Ratunku!!! Niech mi ktoś to wszystko wytłumaczy!

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Mania, twoje komentarze na blogu AdNovum sa bezcenne!
  AdNovum, od kilku miesiecy codziennie czytam Twoja swietna donbaska kronike i jestem pelna podziwu dla Ciebie – za wytrwalosc, rzeczowosc i Twoj chlodny umysl w przedstawianiu aktualnosci z „drugiej strony”, o ktorej dzieki takim ludziom jak Ty, mozna codziennie sie czegos nowego dowiedziec!
  Brawo!!

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Nareszcie na swoim (tylko kto?), w Odessie żydowskiej organizacji „Chabad’ oddano budynek w którym znajduje się archiwum obwodu odeskiego, przeciwko takiej decyzji wystąpił deputowany Rady Obwodowej Odessy z frakcji „Blok Opozycyjny”, który zwrócił uwagę że najpierw należałoby znaleźć budynek gdzie można by przenieść archiwum. Według niego archiwum zawiera wiele światowych unikatów, a w związku z decyzja o oddaniu budynku ma zostac przeniesione do znajdującego się pod Odessa „Punktu dla Osób Psychicznie Chorych” (!?) całkowicie nie nadającego się na pełnienie funkcji archiwum;
  http://timer-odessa.net/news/zdanie_odesskogo_oblastnogo_gosarhiva_vse_taki_peredali_habadu_413.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Z „dziejów” trwającej od 1 stycznia 2016 roku strefy wolnego handlu między Ukrainą a UE, „Od dnia 16 lutego przedsiębiorstwa ukraińske wyczerpały bezcłowe kontyngenty kukurydzy, winogron, soku jabłkowego i miodu” które mogły zgodnie dostarczać do UE. Kontyngent taki obejmuje listę 36 ukraińskich produktów między innymi wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę, drób, mleko, śmietanę, jogurty, płatki, otręby, miód, cukier, skrobię, grzyby, czosnek, słód, winogrona, masło, papierosy, etanol, jaja;
  http://ria.ru/economy/20160219/1377328343.html#ixzz40dIRTdw1
  Ps. Od wejścia w życie umowy o wolnym handlu z UE minęło półtorej miesiąca…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Niejaki „aktywista majdaniarski” z tzw. Euromajdanu Iwan Bubenczik w wywiadzie przyznał ze to on zaczął jako pierwszy strzelać do „Berkutowców” 20 lutego na kijowskim Majdanie, „Pierwszymi zabitymi 20 lutego 2014, w dzień rozstrzelania protestujących na [ulicy] Instytuckiej nie byli działacze Majdanu, a bojownicy „Berkutu”. Strzelał do nich lwowianin Iwan Bubenczik”…
  https://birdinflight.com/ru/mir/ivan-bubenchik-ya-ubil-ih-v-zatylok-eto-pravda.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. MM nie odnotowuje żadnych incydentów militarnych na linie frontu w Donbasie. Spokój absolutny w tej chwili. 🙂
  Turcy też siedzą na dupie i nie atakują Syrii.
  Spokojny piątkowy wieczór.

  Polubione przez 2 ludzi

  • SBU jest atakowane, tam to już ludzie władze mają w dupie. Wystarczy iska i dojdzie do rewolty społecznej. 🙂 Coś czuje , że w obecnym kształcie to państwo u- padnie.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Irina Bierieżnaja „2 lata po”

  Ровно 2 года. Итоги коротко:

  Крыма и Донбасса-де-факто НЕТ
  Коалиции НЕТ
  Экономики НЕТ
  Безвизового режима НЕТ
  Реформ НЕТ
  Европейских зарплат и пенсий НЕТ
  Виновных в убийствах на майдане НЕТ
  Льгот НЕТ
  Промышленности НЕТ
  Вакцин НЕТ
  Правоохранителей НЕТ
  Безопасности НЕТ
  Денег МВФ НЕТ
  Стабильности НЕТ
  Малого и среднего бизнеса НЕТ
  Транзита НЕТ
  Уважения к власти НЕТ
  Субъектности на мировой арене НЕТ
  Достижений НЕТ
  Перспектив НЕТ

  Псевдопатриоты, вы так старательно скакали и достигли такой амплитуды, что в экстазе проскакали мимо Европы сразу в Африку.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.