Wojna domowa na Ukrainie 27.02.2016r.- 374 dzień od nowego rozejmu.


Po ostatniej serii testów gotowości bojowej amerykańskich rakiet międzykontynentalnych „Minuteman III”, trzeba sobie zadać pytanie: czy warto umierać za Ukrainę?

 

 

Ostatnia taka próba miała miejsce przedwczoraj o godzinie 23:01 czasu lokalnego w bazie Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych:

Dodam, że jest to już druga taka sama próba zdolności bojowych rakiet „Minuteman III” w ciągu mijającego tygodnia.

Wystrzelona przedwczoraj z bazy w Vandenberg rakieta leciała z prędkością około 24 000 km/h aby następnie spaść na cel znajdujący się 6,5 tys. kilometrów od miejsca startu, w pobliżu Atolu Kwajelein wchodzącego w skład Wysp Marshalla na południowym Pacyfiku.

Celem tych testów jest demonstracja skuteczności nośników broni jądrowej w czasie rosnącego napięcia politycznego w stosunkach Stanów Zjednoczonych z Rosją, Koreą Północną, ChRL i niektórymi krajami Bliskiego Wschodu.

Co najważniejsze zaś, w tym wszystkim, jest uzasadnienie sensu przeprowadzenia tych testów przez amerykańskiego zastępcę sekretarza obrony Roberta Work’a, który nie ukrywał, że chodzi tu o udowodnienie, iż Stany Zjednoczone jeszcze posiadają efektywny arsenał nuklearny, który w każdej chwili mógłby zostać użyty:

„My, Rosjanie jak i Chińczycy rutynowo przeprowadzamy takie próby, aby udowodnić, że pociski operacyjne, które posiadamy są wiarygodne. I to jest sygnał….że jesteśmy gotowi do użycia broni jądrowej w obronie naszego kraju, jeśli to konieczne”.

Problem polega tylko na tym, że żaden kraj na świecie nie zagraża bezpośrednio Stanom Zjednoczonym nie planując dokonania tam inwazji zbrojnej, natomiast one same za pomocą baz wojskowych, lotniskowców i atomowych łodzi podwodnych trzymają obecnie cały świat w szponach jądrowego szantażu.

Żaden też kraj na świecie nie podciąga swoich wojsk pod granice USA, natomiast one same robią to uzasadniając tym, że czynią to dla własnego bezpieczeństwa.

Dowodem na to, jest- zapewne skoordynowane z testami gotowości bojowej rakiet międzykontynentalnych „Minuteman III”– wysłanie do Norwegi na manewry „Cold Response” trzech bombowców strategicznych B-52, które również mogą przenosić broń jądrową.

Amerykański admirał Cecil Haney potwierdził, że udział bombowców strategicznych B-52 w czasie trwania manewrów „Cold Response” ma na celu udowodnienie zdolności armii Stanów Zjednoczonych do przeprowadzenie operacji o zasięgu globalnym. Dodał przy tym, że lotnictwo strategiczne wraz z arsenałem pocisków międzykontynentalnych wystrzeliwanych z lądu jak i pokładów atomowych okrętów podwodnych stanowią tzw. triadę atomową stanowiącej podstawę strategii odstraszania.

Tym samym potwierdził, to co wyżej zacytowany zastępca sekretarza obrony USA Robert Work, że chodzi tu o demonstrację siły mającej na celu pokazanie amerykańskiej determinacji i zdolności do własnej obrony, tylko że ta własna obrona ma miejsce przy granicach rosyjskich.

Jak widać, daleko sięgają obecnie amerykańskie granice, bo aż ku zachodnim granicom Rosji.

Ciekawe, co zrobiłyby Stany Zjednoczone, gdyby Rosja przeprowadzała podobne ćwiczenia w pobliżu właściwych granic USA oraz zbudowałaby bazy wojskowe z rakietami zdolnymi przenosić głowice jądrowe, którymi w ciągu kilku minut można by było razić ten kraj?

Zapewne, w obliczu obecnego poczucia zagrożenia przez USA, które narasta tuż przy granicach Rosji, gdyby podobne poczucie zagrożenia wywołane było demonstracją militarną przy rzeczywistych granicach Stanów Zjednoczonych, zapewne jedynym wyjściem aby jego uniknąć byłoby użycie przez nie broni jądrowej.

To są te właśnie dwie miary jakie reprezentuje amerykańska polityka, polegające na tym, że USA ma prawo mieć poczucie zagrożenia nawet wtedy gdy nikt terytorium amerykańskiemu bezpośrednio nie zagraża, zaś inii nie mają już takiego prawa, nawet wtedy gdy Stany Zjednoczone dokonują demonstracji siły tuż przy ich granicach.

Oczywiście, co gorsze, taką politykę popiera również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w ostatnim wydaniu gazety „Financial Times” domaga się nawet pójścia jeszcze o krok dalej, a więc powrotu NATO do gotowości „do wojny, oczywiście wojny defensywnej, ale wciąż- wojny”. Chodzi mu tu, nie o wojnę ze światowym  terroryzmem, tylko o wojnę z Rosją.

Pewnie uznał, że jest to jedyna droga odzyskania wraku samolotu oraz pomszczenie śmierci swojego brata bliźniaka?

Tym sposobem Polska pod przywództwem „Poland’s kingmarker’a”– jak określiła szefa PiS-u pełniącego ponadto rolę nad premiera i nad prezydenta w jednej osobie, gazeta „Financial Times”–  staje się najwierniejszym wykonawcą polityki amerykańskiej w rejonie Europy  Środkowo-Wschodniej i NATO, ale również zaczyna pełnić rolę jastrzębia we wspólnocie państw UE, budząc oczywiście wśród nich wyrazy ubolewania podszytego ironią z tej przypisanej sobie przez niego misji zbawienia świata realizując plan doprowadzenia Rosji do upadku.

Na koniec jeszcze chciałbym odpowiedzieć na pytanie zadane na wstępie dzisiejszej relacji.

Otóż wg. lidera PiS- za Ukrainę warto jest umrzeć, tylko że ja mam do szanownego pana prezesa gorącą prośbę, aby te samobójstwo popełnił samodzielnie, albo co najwyżej w towarzystwie wyznających podobną do jego opinii ludzi.

http://www.ft.com/home/europe

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na początek zamieszczę mapy dokumentujące przebieg aktualnych walk:

W dniu wczorajszym nadal utrzymywała się bardzo napięta sytuacja militarna, przede wszystkim na zachodnich i północnych obrzeżach Doniecka, gdzie w nocy toczyły się intensywne walki.

I tak w Marince walki toczyły się w okolicach tamtejszej szkoły z internatem. Do regularnej bitwy doszło w rejonie Staromichaiłowki, ostrzeliwany był również przez ukraińskie wojsko z kierunków miejscowości Piaski i Opytnoje, teren lotniska i część dzielnicy Kujbyszewskiej. Walki toczyły się również w rejonie miejscowości Spartakus, z czego najbardziej intensywne na południowo-wschodnim przedpolu Awdiejewki, gdzie dwa dni temu ukraińscy żołnierze w strefie buforowej utworzyli nowe punkty oporu i stanowiska ogniowe, przygotowując na tym kierunku pozycje wyjściowe do ataku na północne obrzeża Doniecka.

W rejonie Gorłówki, tradycyjnie doszło już, z kierunku ukraińskich pozycji, do ostrzału Zajcewa oraz trwały tam walki z usiłującym zająć tą miejscowość ukraińskim wojskiem.

Późno w nocy, od godziny 22:37, ukraińscy żołnierze przeprowadzili również intensywny ostrzał z haubic 122 mm miejscowości Dokuczajewsk, znajdującej się na południe od Doniecka.

Również w części ługańskiej frontu ukraińskie wojsko przeprowadziło wczoraj ostrzał prowadzony przez opancerzone wozy bojowe z kierunku miejscowości Ługańskoje na pozycje sił Milicji Ludowej ŁRL znajdujące się w rejonie Kalinówki. Również z tego samego kierunku została ostrzelana przez ukraińskie wojsko miejscowość Łogwinowo.

W wyniku walk toczących się w rejonie Doniecka, poprzedniej nocy zostało rannych dwóch powstańców.

Natomiast w ciągu ostatnich sześciu dni- od 20 do 26 lutego- zginęło 11 osób, w tym dwóch cywilów i 9 powstańców. Liczba rannych nie jest jeszcze znana.

Na koniec kilka zdjęć:

Debalczewo- usuwanie skutków wojny.

Donieck- otwarty republikański konkurs artystyczny dla nauczycieli „45 minut sławy”.

Donieck Muzeum Regionalne- z okazji zbliżającego się światowego dnia pisarza otwarto okolicznościową wystawę „Złote Pióro Donbasu” poświęconej najbardziej znanym pisarzom pochodzącym z Donbasu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

107 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.02.2016r.- 374 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny „agent Kremla” na Ukrainie wytropiony! Tym razem okazał się nim być głównodowodzący ukraińskiej floty wojennej wiceadmiral Hajduk, przeciwko któremu prowadzone jest śledztwo w sprawie „powiązań z rosyjskim FSB”. W związku z tym minister obrony Ukrainy Połtorak zapowiedział ze admirał Hajduk nie zostanie jednak zdymisjonowany (czego domagali się „ukraińscy patrioci”) , aż do zakończenia śledztwa;
  http://www.ukrinform.ru/rubric-politycs/1973168-poltorak-rasskazal-o-proverke-komanduusego-vms.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Szykuja się kolejne podwyżki opłat za energię elektryczną na Ukrainie, podwyższenie opłat ma nastąpić z dniem 1 marca, a nowe rachunki konsumenci otrzymają…1 kwietnia. Jak przypomina artykuł będzie to już trzecia podwyżka tych opłat, w zeszłym roku w okresie od 1 kwietnia do 1 września cena wzrosął o 20 %, a od 1 marca 2016 roku wzrośnie o 25 %. Nie będzie też to ostatnia podwyżka, gdyż zapowiedziano takowych pięć, kolejna (czwarta) ma nastąpić 1 września 2016 roku, a ostatnia (piąta) w marcu 2017 roku;
  http://stroyobzor.ua/news/95062

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ostrzał Spartaka i Piask, a wcześniej przedmieść Staromichałówki – MM. Tyle na tą chwilę podają. 🙂 Sobota wieczór jak na razie spokojny.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.