Wojna domowa na Ukrainie 8.03.2016r.- 384 dzień od nowego rozejmu.


Donieck wczoraj.

„Najlepszym sposobem dla Ukrainy, by była w stanie przeciwstawić się Rosji, będzie stworzenie silnego demokratycznego kraju, z silną armią wyszkoloną do standardów NATO, taki kraj byłoby Rosji trudniej destabilizować”– powiedział podczas piątkowej konferencji w Warszawie zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.

 

Aby to osiągnąć Vershbow uważa, że Ukraina musi podejmować dalsze działania, aby skutecznie przeprowadzić reformy, zwalczyć korupcję i przeciwstawić się siłom, które lobbują przeciwko prozachodniej transformacji kraju.

Te rady udzielane Ukrainie, są już na tyle oklepanym frazesem powtarzanym przez zachodnich polityków, że można obecnie traktować jak życzenie, które ma się spełnić przez samo to, iż się o nim mówi.

Niestety, ale w przypadku Ukrainy sytuacja nie jest taka prosta, żeby przekonać obecnie tam rządzące koła polityczno-biznesowe, do swoich racji.

Dlatego też postawa taka jest oderwana od realnej rzeczywistości, bo pokazująca, że zachodni liderzy nie mają wpływu na to co się na Ukrainie obecnie dzieje.

Alexander Vershbow odniósł się również do stosunków NATO-Rosja mówiąc, że:

„Nasz świat jest znacznie bardziej wewnętrznie powiązany niż kiedykolwiek wcześniej. Musimy utrzymywać z Rosją otwarty i uczciwy dialog. Jest to nam potrzebne, by utrzymywać przejrzystość w naszych własnych działaniach i intencjach po to, by zmniejszyć ryzyko kolejnych incydentów, takich jak zestrzelenie rosyjskiego samolotu, który wszedł w przestrzeń powietrzną Turcji. Jeżeli do czegoś takiego dojdzie, musimy uważać, by nie doszło do eskalacji wyrywającej się poza naszą kontrolę. 

Praca z Rosją nie oznacza akceptacji status quo. Nie akceptujemy ich działań agresywnych w Mołdawii, na Ukrainie i gdzie indziej”

Dlatego też- uważa Vershbow, poza „otwartym i uczciwym dialogiem” z Rosją, NATO musi się zająć problemem odstraszania aby „pokazać, że przekroczenie granicy NATO – czy będą to małe zielone ludziki czy czołgi – nie jest opcją, ponieważ wtedy zadziała nie tylko siła danego narodu i kraju, ale całego międzynarodowego traktatu”

Odstraszanie zaś ma polegać nie na skoncentrowaniu dużych sił na flance wschodniej, bo ze względu na jej długość, trudno by było wytypować takie miejsce, gdzie siły te i bazy miałyby zostać rozmieszczone, ale poprzez połączenie: wzmocnienia i obecności:

„Siły mogą być stosunkowo niewielkie, ale będą mieć taką możliwość, by radzić sobie z atakami hybrydowymi, z atakami nagłymi. Jeżeli będzie to środowisko bardzo wielonarodowe wszystkim agresorom pokaże się, że nawet niewielkie wyzwanie spotka się z reakcją nie tylko Polaków, Litwinów, Estończyków czy Łotyszy, ale też Amerykanów, Brytyjczyków, Niemców. Całe NATO się wtedy zaangażuje, a to samo w sobie powinno być silnym czynnikiem odstraszającym. To muszą być siły inter-operacyjne”

Jak ze słów Alexa Vershbow wynika, szefostwo cywilne NATO nie ma żadnego pomysłu- podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do wewnętrznej sytuacji na Ukrainie- na odniesienie się do nowych wyzwań przed jakimi postawiona została ta organizacja w wyniku działań amerykańskich w Europie Wschodniej. Jedyne co wiedzą, że NATO musi umieć zareagować w przypadku pojawienia się „zielonych ludzików”, tylko że jeden taki przypadek miał miejsce na Krymie, i zapewne już się nigdy nie powtórzy, bo Rosja osiągnęła już swój cel, więc przygotowywanie się na dalsze tego typu sytuacje jest po prostu nie poważne.
Jak sądzić można, europejscy sojusznicy NATO, wzt. czekają obecnie biernie na to jakie ostatecznie decyzje zapadną za Oceanem i wtedy dopiero się do nich odniosą. Natomiast w obliczu obecnej sytuacji, która ich przerosła, liczą na jakiś przełom podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie, ale chyba się na to tam nie zanosi.
Problem wynika z tego, że misternie realizowany już od kilkunastu lat plan, na jego finiszu posypał się i nie wiadomo jak z tego, zachowując twarz, wybrnąć.
Dlatego też można się spodziewać dużego szumu propagandowego, wymachiwania szabelką, ale jednocześnie nie zostaną podjęte żadne konkretne decyzje w odniesieniu do teatru europejskiego pozostawiając wszystko w martwym punkcie.
Dowodem na to, może być przekonanie Vershbow’a o tym, że jednym z głównych tematów jakie zostaną poruszone na szczycie w Warszawie będzie kwestia bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce, a więc tam, gdzie doprowadzono do totalnego bałaganu i obecnie został wystawiony za to słony rachunek.
Zresztą do lipcowego szczytu NATO może się jeszcze bardzo dużo wydarzyć również na samej Ukrainie, gdzie krucha stabilizacja polityczna- po dwóch latach nieudanych i niekonsekwentnie przeprowadzonych reformach oraz w wyniku działań wojennych na wschodzie kraju, może ulec gwałtownemu załamaniu.
Niestety, ale nieodpowiedzialni politycy zachodni doprowadzili do sytuacji krytycznej, z której obecnie nie ma dobrego wyjścia, a więc pozostaje im tylko odwracanie uwagi opinii publicznej od siebie, zamiast tego przekierowanie jej w stronę jakiś mitycznych zagrożeń, które będzie się rozwiązywać za pomocą bardzo kosztownych, ale nieskutecznych pomysłów.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po spłynięciu informacji i meldunków z linii frontu, okazało się, że niedziela nie była takim spokojnym dniem jakim się z pozoru wydawała.

Tak więc mylne pojęcie o tym, że nastąpiło w Donbasie zawieszenie działań militarnych wynikało z tej przyczyny, że już od soboty ukraińskie wojsko powstrzymuje się z prowadzeniem ostrzału i dokonywania prowokacji militarnych w rejonach zamieszkałych przenosząc ich ciężar bezpośrednio na linię frontu, a więc z dala od osiedli ludzkich. W związku z tym władze cywilne zgłaszały w swoich rejonach administracyjnych spokój.

Ale, po zweryfikowaniu danych nadesłanych bezpośrednio z frontu wynika, że nadal ukraińskie wojsko prowadziło w niedzielę aktywnie działania militarne. A więc, siły ukraińskich formacji zbrojnych biorących udział w operacji ATO w Donbasie w niedzielę 22 razy naruszyły warunki zawieszenia broni, prowadząc 179 razy ostrzał w kierunku linii obronnych sił powstańczych w nastepujących rejonach: w okolicy serwisu „Volvo-Centrum”, wsi Żabunki, Jasinowatej, Zajcewa oraz Komiternowa i Sachanki. Ostrzał ten prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników, ciężkich karabinów maszynowych, sprzętu pancernego i broni ręcznej.

Ponadto, w rejonie miejscowości Jasinowata, koło linii kolejowej pojawiło się około 20 ukraińskich czołgów, które wtargnęły na teren neutralny o znaczeniu strategicznym, gdyż w rejonie tym znajduje się stacja uzdatniania wody bytowej oraz droga łącząca Donieck z Gorłówką. Rozmieszczono też tam stanowiska snajperskie i punkty ogniowe moździerzy kaliber 82 mm, trzymając obecnie pod kontrolą cały ten teren, których prowadzi się ostrzał w kierunku samochodów poruszających się po tej drodze. Z tego też względu władze DRL czasowo wstrzymały tam ruch samochodowy.

Poza tym w nocy z poniedziałek na wtorek doszło do walk trwających około godzinę w rejonie Marinki i do ostrzeliwania pozycji ukraińskich na terenie zajętym przez ukraińskie wojska pomiędzy drogą Jasionwata-Gorłówka, a Awdiejewką, w wyniku czego ukraińscy żołnierze z ciężkimi stratami zmuszeni zostali do wycofania się.

Na odcinku frontu ługańskiego tradycyjnie ukraińskie wojsko przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, automatycznych granatników i broni ręcznej ostrzelali kilkakrotnie wczoraj późnym wieczorem linie obronne Milicji Ludowej ŁRL znajdujące się w pobliżu wsi Kalinówka. Nie ma ofiar wśród ludności cywilnej i powstańców.

***

W Kijowie nadal trwa przepychanka polityczna dotycząca rekonstrukcji rządu i odwołania premiera Arsenija Jaceniuka.

Według byłego ambasadora USA na Ukrainie Steven’a Pifer’a, na stanowisko nowego premiera zostanie powołana dotychczasowa minister finansów Natalia Jareszko.

https://twitter.com/steven_pifer?ref_src=twsrctfw

Natomiast amerykański sekretarz stanu John Kerry, zaproponował wczoraj, aby rozszerzyć wykonanie umowy mińskiej o przekazanie Ukrainie deputowanej Wierchownej Rady Nadii Sawczenko, która obecnie postawiona jest przed moskiewskim sądem podejrzewana o współudział w zamordowaniu dwóch rosyjskich dziennikarzy latem 2014r pod Gorłówką.

Ze swej strony szefowa dyplomacji unijnej Federica Mogherini wyraziła zaniepokojenie faktem rozpoczęcia kolejnej głodówki przez Nadię Sawczenko, żądają jednocześnie jej natychmiastowego uwolnienia. Powtórzyła też poprzednie stanowisko władz UE, że uwolnienie Sawczenki jest jednym z warunków wdrożenia porozumienia podpisanego w lutym ubiegłego roku w Mińsku, polegającego na zobowiązaniu stron do uwolnienia wszystkich osób nielegalnie zatrzymanych w związku z toczącym się konfliktem zbrojnym w Donbasie.

Takie nagłe zainteresowanie się losem Nadii Szewczenko przez amerykański departament stanu i dyplomację unijną może wynikać z faktu, że w dniu wczorajszym ukraiński prezydent Petro Poroszenko zaapelował do swoich zachodnich sojuszników do zwiększenia nacisków na władze Rosji w celu jej uwolnienia.

https://twitter.com/poroshenko?ref_src=twsrctfw

Na koniec kilka zdjęć:

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet władze dzielnicy Lenińskiej w Doniecku zorganizowały kiermasz, na którym można było kupić po obniżonych cenach mięso, nabiał, ryby, pieczywo, owoce i warzywa.

Wczoraj w Doniecku rozpoczęły się otwarte mistrzostwa w hokeju. Pierwszy mecz rozegrały drużyny „Kristal” i „Wiking”, kolejny zaplanowano na 13 marca, kiedy to przeciwko sobie wystąpią zespoły „Alians” i „Legion”.

Donieckie Centrum Kultury i Literatury- koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Doniecka Państwowa Filharmonia Akademicka- koncert zespołu cygańskiego pod tytułem „Cygańskie szczęście”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.03.2016r.- 384 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dalszy ciąg „prześladowań” „heroiny samostijnej” Sawczenko w rosyjskim areszcie. Jak stwierdziła odwiedzająca ją rosyjska działaczka organizacji monitorujacej osoby przetrzymywane w aresztach i więzieniach, Sawczenko ma do swojej dyspozycji dwuosobową celę wyposażoną w łóżko, stół, krzesła, regały, a nawet telewizor. Na chwilę obecną Sawczenko ma przygotowywać się do jutrzejszego posiedzenia sądu;
  http://nahnews.org/611826-nadezhdu-savchenko-ustraivaet-kamera-s-televizorom/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. P.o. gubernatora Doniecka z nadania Kijowa Żebriwskij pożalił się w mediach ukraińskich że ukraińskie organa ścigania i SBU utrzymują ‚stabilność” na „wyzwolonych” terenach obwodu donieckiego, ale pomimo tego część burmistrzów znajdujacych się tam miejscowości oczekuje powrotu Republiki Donieckiej…
  http://www.segodnya.ua/criminal/mery-osvobozhdennyh-gorodov-na-donetchine-zhdut-vozvrashcheniya-dnr-zhebrivskiy–697285.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie czytałeś co opowiadał ten „pokancerowany aryjczyk” co go w Parlamencie Europejskim pokazywali? Oni to wszystko robią żeby „potrollować ruskich szpionów”. Banda idiotów, tylko dlaczego ich uzbroili w broń ciężką…

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Wpajają nam że na u’krainie nie ma faszystów…

  Turniej walk w pod kijowskim Borispolu.
  Wśród sponsorów
  http://svastone.com/
  W których asortymencie można znaleźć na przykład
  http://svastone.com/magazin/futbolki/sva-stone-futbolka-dinamo
  http://svastone.com/magazin/futbolki/sva-stone-futbolka-tactical-beard-club
  A tu rarytas
  http://svastone.com/magazin/futbolki/sva-stone-futbolka-perunov-tsvet
  Polecam przyjżeć się tatuażom na przedramieniu i na karku „modela”.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.