Wojna domowa na Ukrainie 9.03.2016r.-385 dzień od nowego rozejmu.


 

W miarę pogłębiania się kryzysu na Ukrainie, toczą się równolegle coraz bardziej nerwowe przetargi w celu dokonania rekonstrukcji rządu, w którym dla obecnego premiera Arsenija Jaceniuka nie byłoby już miejsca.

A więc jak wygląda aktualna sytuacja gospodarcza na Ukrainie?

Według ostatnio opublikowanego sprawozdania pt. „Przegląd aktualności gospodarczych na Ukrainie” 22-28 lutego 2016 roku, wynika że ukraińska gospodarka w ciągu ostatniego roku tylko traciła.

I tak, w ubiegłym roku wymiana towarowa Ukrainy z zagranicą wynosiła 75.64 mld USD, co stanowiło dalszy spadek w porównaniu z 2014 rokiem o 29,2%, w tym eksport towarów z Ukrainy za granicę wyniósł 38,1 mld USD (spadek o 29,3%), a import z zagranicy na Ukrainę wyniósł 37,50 mld USD (spadek o 31,1%). Przy tak ukształtowanych wskaźnikach, stosunek eksportu do importu wyszedł na korzyść Ukrainy, która zanotowała dodatnie saldo handlowe w wysokości 632,5 mln USD i jest to jedyny sukces, bo rok wcześniej saldo to było ujemne i wynosiło 527 mln USD.

W zeszłym roku Ukraina prowadziła wymianę handlową z 217 krajami, z których kraje należące do UE były najważniejszymi partnerami handlowymi dając w sumie poziom 34,1% wartości eksportu, w tym Włochy 5,2%, Polska 5,2%, Niemcy 3,5%, a ponadto Federacja Rosyjska 12,7%, Turcja 7,3%, Chiny 6,3% i Egipt 5,5%.

Jak widać z powyższych wartości, pomimo to, że UE jako całość zajmuje pierwsze miejsce w eksporcie towarów przez Ukrainę, to nadal jako jeden kraj, zajmuje niekwestionowane pierwszeństwo Federacja Rosyjska.

Natomiast jeśli chodzi o import towarów na Ukrainę, to w zeszłym roku do głównych ich dostawców należy zaliczyć kraje UE, których łączny udział w imporcie wyniósł 40,9%, w tym Niemcy 10,4%, Polska 6,2%, Węgry 4,1%. Nadal też i w imporcie, jeśli chodzi o jeden kraj, pierwsze miejsce zajmuje Federacja Rosyjska, z której sprowadzono 20% całości importowanych towarów, Chiny 10,1%, Białoruś 6,5% i USA 3,9%.

Największy udział w eksporcie Ukrainy mają metale nieszlachetne i wyroby z tych metali, co wynosi 24,8% oraz produkty roślinne 20,9%. Natomiast jeśli chodzi o import, to w jego bilansie pierwsze miejsce zajęły produkty mineralne 31,2%, a następnie sprzęt mechaniczny i elektryczny 16,7%.

Jeśli zaś chodzi o poziom produkcji w sektorze rolnym, to po 11 miesiącach 2015 roku łączny poziom produkcji rolnej zmniejszył się z analogicznym okresem roku poprzedniego o 4,7%, z tego w państwowych gospodarstwach rolnych spadł o 4,5%, zaś w gospodarstwach indywidualnych o 5%.

W tym produkcja towarów pochodzenia roślinnego spadła o 4,7%, zaś produkcja towarów pochodzenia zwierzęcego spadła o 4,8%, w tym najbardziej spadła produkcja jaj, bo aż o 14,5%.

Odnotowano również spadek pogłowia zwierząt hodowlanych, który wynosił 4,07%.

Natomiast jeśli chodzi o poziom sprzedaży na rynku wewnętrznym, to zanotowano w okresie styczeń-listopad 2015 roku jego wzrost o 0,3%, w tym towarów pochodzenia roślinnego wzrósł o 2,8%, a towarów pochodzenia zwierzęcego spadł o 6%.

Jeśli zaś chodzi o średnią cenę sprzedaży towarów pochodzących z sektora rolno-spożywczego, to w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku zwiększyły się one średnio o 54%, w porównaniu z analogicznym okresem 2014r.

Jak również podano w „Przeglądzie aktualności gospodarczych na Ukrainie”, zgodnie z rankingiem Światowego Stowarzyszenia Producentów Stali (World Steel Association),Ukraina zajęła w nim 10 miejsce, wśród 66 krajów, które są największymi producentami stali na świecie. Pozycję tą zawdzięcza produkcją stali na poziomie 1,94 mln ton, co stanowi wzrost o 3,6% w stosunku do roku 2014.

Tam też można się dowiedzieć o innym rankingu firmy „Mercel”, wg. którego Kijów zajął 176 miejsce wśród miast nadających się do życia.

Zapewne tak wysoką pozycję zawdzięcza bardzo profesjonalnej policji jaka od niedawna patroluje ulice tego miasta.

http://www.pol-ukr.com/wp-content/uploads/2016/03/Biuletyn-informacyjny-WPHI-Kijow-29-02-2016.pdf

 

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja militarna w Donbasie ponownie zaczęła się uspokajać.

Do najpoważniejszego incydentu w dniu wczorajszym doszło w pobliżu punktu kontrolnego sił powstańczych znajdującego się na drodze Jasinowata-Gorłówka, który został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu moździerzy, granatników i broni ręcznej. W chwili prowadzonego tam ostrzału na terenie punktu kontrolnego znajdowali się ekipy rosyjskich stacji telewizyjnych: „RussiaToday”, „Kanał1”, „Kanał5” i agencji informacyjnej „RIA Nowosti”.

Informacje o incydencie, podczas którego na szczęście nikomu nic się nie stało, zostały przekazane do biura misji obserwatorów OBWE w Doniecku.

Jednak w dzisiaj wydanym przez ukraiński sztab operacji ATO komunikacie wynika, że ukraińskie siły zbrojne w rejonie węzła komunikacyjnego na drodze Jasinowata-Gorłówka, nie prowadzą żadnych operacji militarnych:

„Media rozpowszechniają fałszywe informacje o aktywnej działalności jednostek ukraińskich w rejonie węzła komunikacyjnego koło Jasinowatej,  która miała mieć miejsce w nocy z 8 na 9 marca. Informujemy, że nasi żołnierze należący do ukraińskich sił zbrojnych ściśle i bezwzględnie przestrzegają porozumień mińskich i nie prowadzą żadnych aktywnych działań na linii rozgraniczenia”.

https://web.facebook.com/backandalive/photos/a.346200148870762.1073741828.346164665540977/600275253463249/?type=3

Wygląda więc na to, że jak zwykle wszystkiemu są winni „prorosyjscy terroryści”.

Poza tym od wczesnych godzin nocnych, do około godziny 22:00, w rejonie miejscowości Gorłówka ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników, automatycznych wyrzutni granatów, ciężkich karabinów maszynowych i broni ręcznej w kierunku miejscowości Zajcewo, Żelaznoj Bałki, Żowanki i Gołma. W Zajcewie w wyniku ostrzału spalił się dom jednorodzinny.

W rejonie zaś Nowogorodzka i Majorska toczyły się dość ostre walki.

Do ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy doszło dziś rano w rejonie miejscowości Telmanowo, gdzie pociski uszkodziły trzy domy we wsi Nabiereżnoje oraz pięć domów w miejscowości Nikołajewka, gdzie również w wyniku tego ostrzału został ranny odłamkiem pocisku moździerzowego w brzuch 64-letni mężczyzna.

Nadal na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze prowadzili wczoraj w nocy przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, automatycznych wyrzutni granatów, ręcznych granatników i broni maszynowej ostrzał z kierunku Trechizbienki pozycji Milicji Ludowej ŁRL rozmieszczone koło miejscowości Krasnyj Liman.

***

Wczorajszej nocy około godziny 02:20 na punkcie kontrolnym „Kałanczak” znajdującym się na drodze prowadzącej z kierunku Chersonia na Krym doszło do strzelaniny pomiędzy wezwanymi na interwencję ukraińskimi policjantami a kilkoma członkami batalionu ochotniczego „Ajdar”. Incydent polegał na tym, że jeden z członków  batalionu „Ajdar” zniszczył paszport pochodzącej z Krymu kobiecie. Kobieta ta wezwała wzt. policję. Po przyjeździe grupy interwencyjnej na miejsce jeden z napastników zaczął grozić policjantom pistoletem, w wyniku czego policja oddała w jego kierunku kilka strzałów raniąc go w nogi.

Na koniec kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

107 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.03.2016r.-385 dzień od nowego rozejmu.

 1. BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ z Ługańska, przedstawiciel Milicji Ludowej (czyli sił zbrojnych Republiki Ługańskiej) poinformował, że tamtejsza fabryka amunicji (bodajże jedyna na Ukrainie!) w pełni wznowiła swoją działalnośc i w razie potrzeby jest w stanie zwiększyć swoją dotychczasowa produkcję;
  http://dnr-news.com/dnr/30644-luganskiy-patronnyy-zavod-polnostyu-obespechivaet-narodnuyu-miliciyu-boepripasami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. ZDRADA!? Siostra „heroiny samostijnej” Nadieżdy Sawczenko zwróciła się do obywateli Ukrainy z apelem by wstrzymali sie przed dalszymi „pogromami” placówek dyplomatycznych Rosji na Ukrainie. Według niej takie działania mogą spotkać się z kontrakcją ze strony Rosjan, a MSZ Ukrainy nie bedzie stać na pokrycie wynikłych z tego strat;
  http://nahnews.org/615102-sestra-nadezhdy-savchenko-poprosila-ne-gromit-rossijskie-posolstva/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Sąd apelacyjny w Kijowie uchylił poprzedni wyrok sadu rejonowego i przywrócił byłemu premierowi Ukrainy za czasów „tyrana” Janukowycza, Mykole Azarowowi wypłacanie emerytury. Sąd przychylił się do wniosku adwokatów Azarowa że „aresztowanie emerytury” jest bezprawne ponieważ emerytura jest „formą pomocy społecznej’ oraz „jedynym źródłem dochodów Azarowa”;
  http://dnr-news.com/dnr/30668-apellyacionnyy-sud-kieva-vernul-eks-premeru-ukrainy-nikolayu-azarovu-pravo-na-pensiyu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Herezje’ z brytyjskiego „The Guardian’, czyli „Dlaczego Ukraina potrzebuje Rosji bardziej niż kiedykolwiek”;
  http://www.theguardian.com/world/2016/mar/09/ukraine-needs-russia-nicolai-petro
  Ps. W komentarzach pod artykułem frajerzy z UE dziwią się jak waluta może w przeciągu 2 lat stracić na wartości 350 % i podkreślają że to musi być jakiś błąd ( How can a currency lose 350% of its value? Surely some mistake)…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Media ukrów z dumą donoszą o tym że armia kijowska idzie do przodu
  http://dnr24.com/main/19974-ukrainskie-smi-soobschili-o-tom-chto-vsu-na-donbasse-prodvinulis-vpered.html

  Greenpeace donosi że obywatele Krainy zywią się tym co się da wychodowac w Strefie /Czarnobylskiej/
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_32490%2Fall

  Czy jewrosojuz stanie się częściu Turcji?
  http://www.fondsk.ru/news/2016/03/09/stanet-li-evropejskij-sojuz-chastju-turcii-38999.html
  .http://cs627925.vk.me/v627925488/4246e/oak3pJvfHb0.jpg
  Przepraszam za zdjęcie! 😦
  .http://cs629201.vk.me/v629201272/3df22/ucxNt88H9zU.jpg

  Chochły faktycznie chca od wszystkich kasy – nie tylko od Mongołów
  http://versii.com/news/344573/print

  Chochły skakały pod niebo na wieść o tym że w Bangladeszu rozbił się samolot. Ale przestali skakać jak sie okazało że był ukraiński
  http://antifashist.com/item/aviakatastrofa-v-bangladesh-patrioty-smeyalis-nad-zhertvami-poka-ne-vyyasnilos-chto-samolet-byl-ukrainskim.html#ixzz42PsEfHPR

  .https://youtu.be/2KCPzTkxc6k
  Укронацизм – ударная сила киевской власти

  Najnowszy film z budowy mostu
  .https://youtu.be/ZNYoBFnry9E

  bez kropki!

  OT czyli skandal w Kolonii
  СМИ объяснили скандал в Кёльнской филармонии неприязнью немцев к беженцам
  ➡ Смотреть видео: https://russian.rt.com/article/152762

  Guardian pisze że Rosja jest potrzebna Krainie jak nigdy dotąd
  https://russian.rt.com/inotv/2016-03-10/Guardian-Ot-kraha-Ukrainu-spaset

  Szarij:
  .https://youtu.be/wfjd_FK39wg
  Переименовать Бабий Яр?

  .https://youtu.be/YEVgZYdp6YE
  O pomocy humanitarnej

  Dobranoc!

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „Czy jewrosojuz stanie się częściu Turcji?” mieli już okazję stać się jej częścią w XVII wieku, ale kiedy tylko dwa razy hordy tzw. uchodźców z Turcji pojawiły się pod Wiedniem, to był krzyk „HILFE!” i słanie żałobnych apeli do „die Polacken”…

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Dzień jak co dzień, czyli w dniu wczorajszym w jednej z miejscowości obwodu tarnopolskiego „weteran ATO” w jednym z barów groził że zdetonuje przyniesiony przez siebie ładunek wybuchowy. Jak stwierdziła przybyła na miejsce policja, powodem gróźb była sprzeczka do jakiej doszło w lokalu, „weteran ATO” poczuł sie obrażony dlatego postanowił się zemścić, pobiegł więc do domu PO PRZYWIEZIONY Z TZW. STREFY ATO (!) ŁADUNEK WYBUCHOWY;
  http://vedomosti-ua.com/16416-na-ternopolschine-boec-ato-ugrozhal-vzorvat-vzryvpaket-v-kafe.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.