Wojna domowa na Ukrainie 10.03.2016r.- 386 dzień od nowego rozejmu.


Rosyjska ambasada w Kijowie po kolejnym dniu demonstracji pod hasłem „FreeSavchenko”.

Grupa europosłów zażądała w środę natychmiastowego uwolnienia przez Rosję ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko.

„Jesteśmy głęboko zmartwieni pogarszającym się zdrowiem pani Sawczenko, która prowadzi strajk głodowy w proteście przeciwko bezprawiu, którego jest ofiarą od 2014 roku i przeciwko odroczeniu końcowej rozprawy – ostatniego epizodu w serii kafkowskich rozpraw sądowych” – oświadczyli wspólnie szef komisji spraw zagranicznych PE, Niemiec Elmar Brok, przewodniczący parlamentarnej komisji stowarzyszenia UE-Ukraina, Chorwat Andrej Plenković oraz stały sprawozdawca PE ds. Ukrainy Jacek Saryusz-Wolski.

Poza tym ponad 50 europosłów z różnych grup politycznych, w tym polscy eurodeputowani, podpisało się z kolei pod listem do szefowej unijnej dyplomacji UE Federiki Mogherini, postulując wprowadzenie sankcji wizowych i finansowych wobec 29 osób odpowiedzialnych za porwanie, uwięzienie i sfabrykowanie zarzutów wobec Nadii Sawczenko.

Na czele listy osób, które – zdaniem eurodeputowanych – UE powinna objąć sankcjami jest prezydent Rosji Władimir Putin. Widnieją na niej również nazwiska szefów rosyjskich służb, prokuratorów oraz sędziów, którzy orzekali w sprawie Sawczenko.

Polski parlament też nie próżnował i przyjął przez aklamację zaprezentowany przez posłankę Małgorzatę Gosiewską z PiS w tej sprawie tekst uchwały domagającej się uwolnienia Nadii Sawczenko.

Podczas odczytywania treści uchwały, posłowie wstali z miejsc. Członkowie klubu PO trzymali zdjęcia z napisem „Solidarni z Nadią Sawczenko”:

Później Małgorzata Gosiewska z PiS wzięła udział w nielicznym, bo liczącym około 100 osób, proteście zorganizowanym w sprawie uwolnienia Nadii Sawczenko, przez Fundację Euromajdan pod rosyjską ambasadą w Warszawie:

Sytuacja ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko była w środę tematem rozmowy telefonicznej szefów MSZ Rosji i Ukrainy – Siergieja Ławrowa i Pawło Klimkina.

Siergiej Ławrow powiedział ukraińskiemu rozmówcy, że Rosja przygotowywała zezwolenie dla ukraińskich lekarzy na wizytę u Sawczenko, ale jej „aroganckie zachowanie” w sądzie sprawiło, że wizyta ta stała się niemożliwa.

Natomiast rzecznik prezydenta Władymira Putina Dmitrij Pieskow odnosząc się głosów protestu napływających z Zachodu w sprawie uwolnienia Nadii Sawczenko powiedział, że Kreml uważa za niedopuszczalne próby ingerowania w jej proces sądowy. „Nie możemy zgodzić się z próbami ingerowania w procesy sądowe, które odbywają się w naszym kraju ściśle według obowiązującego prawa rosyjskiego” – powiedział Pieskow na specjalnie w tym celu zorganizowanej konferencji prasowej.

Tak więc Zachód podjął zorganizowaną akcję propagandową mającą na celu wymuszenie- na rosyjskich władzach- zwolnienia ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko oskarżonej o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy jeszcze przed tym jak zapadnie wyrok. W ten sposób ci, którzy organizują te akcje udowadniają, że pomimo domagania się przez nich przestrzegania prawa, protesty temu zaprzeczają.

Ciekawe dlaczego w stolicach krajów europejskich, które popierają otwarcie reżym w Kijowie, nie organizowano wcześniej podobnych protestów przeciwko działaniom ukraińskich sił zbrojnych w Donbasie.

Widocznie jedna Nadia Sawczenko jest dla nich ważniejsza niż tysiące cywilów, którzy zginęli w Donbasie od ukraińskich pocisków, kiedy to celowo prowadzono ostrzał terenów zamieszkałych i niszcząc infrastrukturę socjalno-bytową doprowadzając tam w ten sposób do klęski humanitarnej.

Czy ci, którzy tak bardzo troszczą się o los ukraińskiej pilotki podejrzanej o współudział w dokonaniu zbrodni wojennej, kiedykolwiek zatroszczyli się o los sterroryzowanych przez kijowskiej siły zbrojne ludzi Donbasu? Czy Zachód wysłał tam jakąś pomoc humanitarną, nie mówiąc o lekach czy też środkach finansowych na odbudowę zniszczonej infrastruktury?

Sytuacja ta dowodzi jak bardzo obłudną grę prowadzą liderzy polityczni krajów demokracji zachodnich, która polega na tym, że zbrodnie popełniane w ich interesie nie są nazwane zbrodniami, i jednocześnie udaje się, że ich nie ma. Nie dotyczy to tylko sytuacji w Donbasie, ale podobny przykład możemy podać w odniesieniu do Syrii, gdzie masowo dokonywali islamscy fanatycy religijni  mordów na wyznawcach innych religii, w tym Chrześcijan, a media i społeczność Zachodu- nie mówiąc o liderach politycznych- ten fakt całkowicie ignorowała, udając, że nic takiego nie ma tam miejsca.

Ta obłuda wynika z faktu polegającego na tym, że sojusznicy Zachodu mogą sobie pozwolić na więcej, bo robią to w imię realizacji zachodnich celów i  ich interesów. Natomiast, ci których postawa jest uznana za wrogą, nie mogą liczyć na żadną pobłażliwość, i nie dość tego ciągle będą publicznie upominani i łajani za swoją niezależność. Dlatego też w zachodnich mediach nie usłyszymy słowa potępienia wobec tych działań podejmowanych na Ukrainie, które są skierowane przeciwko obiektom dyplomatycznym Federacji Rosyjskiej, a zamiast tego ciągle można usłyszeć jakie to wielkie nieszczęście spotkało Nadię Sawczenko, którą rosyjskie władze postanowiły za przestępstwa postawić przed swoim sądem.

Poniżej film z wczorajszej bardzo demokratycznej demonstracji ukraińskich radykałów pod rosyjską ambasadą w Kijowie:

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal dochodziło w Donbasie do incydentów militarnych prowokowanych przez stronę ukraińską, ale ich intensywność z dnia na dzień powoli maleje.

I tak, w rejonie punktu kontrolnego sił powstańczych znajdującego się koło miejscowości Jasinowata na drodze łączącej Jasinowatą z Gorłówką, wczoraj w nocy ukraińscy żołnierze przez około 59 minut prowadzili ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm. Tam też ostrzał prowadzą ukraińscy snajperzy. Poza tym prowadzono też ostrzał w kierunku miejscowości Mineralnoje znajdującej się w pobliżu Jasinowatej.

Również w godzinach nocnych ukraińscy żołnierze ostrzelali przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i ręcznej broni maszynowej północne obrzeża Doniecka, a tam miejscowość Żabiczewo oraz okolice serwisu „Volvo-Centrum”.

Na odcinku frontu ługańskiego również ukraińskie wojsko prowadziło z kierunku miejscowości Ługańskoje ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych, automatycznych wyrzutni granatów i karabinów maszynowych na pozycje Milicji Ludowej ŁRL rozmieszczone w okolicy wsi Kalinowka.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck przedszkole nr. 17- w dniu wczorajszym odbyła się impreza edukacyjno-rozrywkowa pt. „Młoda Republika”.

Odessa- demonstracja przed konsulatem Federacji Rosyjskiej.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

93 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.03.2016r.- 386 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny tzw. gimbus zasilił tabor „bojców ATO”, tym razem z Przykarpacia (obwód iwano-frankowski);
  http://www.versii.if.ua/novunu/prikarpatskih-shkolyariv-nichim-voziti-adzhe-avtobusi-zabrali-v-zonu-ato/
  I cały artykuł o tzw. gimbusach w „służbie” „bojców ATO”;
  http://kloch4.livejournal.com/3636.html
  Słynne zdjęcie „”uczniów”…
  >http://ic.pics.livejournal.com/kloch4/71168306/137029/137029_original.jpg

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Kolejna „przewała”, tym razem w jednej z elektrociepłowni w Charkowie, która chce zakupić mazut od firmy „Ukristgaz” po cenie przeszło dwukrotnie wyższej niż obecnie (pomimo że na rynku można go zakupic znacznie taniej), a wszytko dlatego że „Ukristgaz” powiązana z oligarchami Bojko i Firtaszem (przyjacielem niejakiego Olka – Monopolka) oraz z Julią Tymoszenko, poprzez jednego z dyrektorów „przypadkowo’ syna byłego ministra z jej rządu…
  http://www.objectiv.tv/100316/125296.html
  „Komenty” pod artykułem, jak zwykle bezcenne 🙂 „Ну и что никто не может остановить эту явную коррупцию? Так на хрена был майдан и все эти реформы если на местах не боятся закона и делают всё в угоду своего обогащения?” (Czy nikt nie może przeciwstawic się tej jawnej korupcji? To na cholerę był majdan i te wszystkie reformy…)

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Następna „przewała”, tym razem prokuratura wojskowa obwodu donieckiego prowadzi śledztwo w sprawie 7 milionów hrywien które miały być przeznaczone na budowę umocnień w tzw. strefie ATO (obwód doniecki). Według prokuratorów umocnienia miały składać sie z konstrukcji żelbetowych (tak przewidywały projekty), a faktycznie zostały zbudowane ze znacznie tańszej blachy…
  http://ua.korrespondent.net/ukraine/3640977-na-budivnytstvi-blindazhiv-rozikraly-7-milioniv

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Policja w Odessie wszczęła śledztwo w sprawie ‚zabójstwa’ jednego z adwokatów, Jurija Grabowskiego reprezentującego jednego z domniemanych tzw. rosyjskich specnazowców zatrzymanych na Ukrainie w maju 2015 roku. Z adwokatem nie ma od kilku dni kontaktu, dlatego tez sąd musiał odłozyć rozprawę, a policja wszczęła (jak sama podaje) „rutynowe” dochodzenie w tej sprawie;
  http://ria.ru/world/20160310/1387716857.html#ixzz42WRsvsRP
  Ps. Nie jestem jakimś ‚specem” od ukraińskiego prawa, ale wydaje mi się to trochę dziwne…

  Polubione przez 6 ludzi

 5. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/srodkowy-palec-ukrainskiej-nawigatorki-sawczenko-powiedziala-ostatnie-slowo/qhd9br

  Na pewno to już było. Pewnie nawet jakiś czas temu. Ale chodzi mi o sam film. Ta Szewczeko, to ona normalna nie jest. Normalny człowiek tak się nie zachowuje Ona absolutnie straciła kontakt z rzeczywistością i powinien nią się zajać się psychiatra. Ja wiem że stress, że więzienie że brak poczucia kontroli, że presja z dwóch stron. Ale mimo wszystko. No i ta głodówka… kobieta dobrze się trzyma, bez dwóch zdań.
  Przed referendum ten film powinno puścić w Holendrom w telewizji, niech posłuchają sobie hymnu w wykonaniu heroiny i posłuchają co podsądna ma do powiedzienia sądowi. A potem niech sobie wyobrazą, jak wesoło będzie z Ukraińcami we wspólnej UE.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Dyrektor MFW: „w ekonomikę Ukrainy nikt już nie włoży nawet jednego centa”
  http://riafan.ru/508077-direktor-mvf-v-ukrainskuyu-ekonomiku-nikto-ne-vlozhit-ni-centa

  To było – o postrzeleniu ajdarowca o ksywie „Tatar”. Tu dodatkowe informacje
  . https://youtu.be/idHFWWNIJ1w

  Dalszy ciąg sprawy Sawczenko. Chyba nie było?
  Okazuje się że „list od Poroszenki” napisał niejaki „pranker Wowan”
  http://lenta.ru/news/2016/03/10/haha/

  A tu rozmowa Wowana z sekretarzem Poroszenki
  http://ria.ru/society/20160310/1387887205.html

  Aksenow, obecny „szef” Krymu twierdzi, że na szefa rządu Autonomii Krymu został powołany decyzją Janukowicza w dniu 27 lutego 2014. W tym momencie Krym nie miał jeszcze żadnych kontaktów z przedstawicielami Rosji a Janukowicz wieczorem podpisał decyzję…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_32589%2Fall

  To jest dobre!
  Nacgwardzistom z Zaporoża którzy wracają do cywila każą oddawać wszystko, zgodnie z podpisaną listą. Okazuje się że punkt nr 17 spisu mówi o majtkach i takowe musza teraz oddawać! Przydadza się następnym!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_32588%2Fall
  . http://cs627225.vk.me/v627225579/42a4c/YmJCd1PAJJw.jpg
  Lista
  . http://cs627225.vk.me/v627225797/3fb4f/GsKgzAEgFVQ.jpg
  Majtki patriotyczne-bojowe wzór 2015

  Terroryści czczą pamięć terrorysty. O Szuchewiczu mowa….
  . https://youtu.be/ISwgGEnp7AQ

  Mem akuratny!
  . http://cs7064.vk.me/c628824/v628824445/40b52/FRZq5Kzulf8.jpg

  Plus liberalna historia Rosji
  . http://cs630823.vk.me/v630823343/1a829/QjalJi45k7w.jpg

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Rosyjska działaczka” (specjalstka d/s wojsk rosyjskich na Ukrainie oraz „handlarka” zajmująca się wyłudzaniem pieniędzy od rodzin „bojców ATO”) Jelena Wasiliewa znowu w akcji! Tym razem powiadomiła że pod Wołnowacha zatrzymano jednego z liderów ‚separatystów” Igora Bezlera ps. „Bies” (byłego „komendanta” Gorłówki). Jednak jak podaje ukraiński portal przekazujący ten „njus” „Официальной информации, как вы понимаете, нет. Так что за достоверность вышеизложенной информации мы тоже не ручаемся. Ведь в тех же соцсетях Гиркина-Стрелкова „убивали” не единожды. А он доселе жив, здоров и даже очень упитан” (Oficjalnej informacji, jak wam wiadomo nie ma. Więc my też nie możemy ręczyć za prawdziwość powyższych informacji(!!!) Na tych samych portalach także Girkina/Striełkowa „zabijali” juz nie jeden raz. A on cały czas żywy, zdrowy i dobrze odzywiony”;
  http://joinfo.ua/incidents/1158862_Pod-Volnovahoy-poyman-vernuvshiysya-DNR-Igor.html
  Ps. Pierwszy raz widze jak ukraiński portal podchodzi z takim SCEPTYCYZMEM do „rewelacji” Wasiliewej, widać że sobie wyrobiła odpowiednią „markę” nawet na Ukrainie…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I znowu przypomniał o sobie (p)oślica PiS Gosiewska która zapowiedziała że w kwietniu przedstawi w Hadze, gdzie siedzibę ma Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, swój „wstrząsający” raport przedstawiający ‚dowody zbrodni popełnionych podczas rosyjskiej agresji na Ukrainie’ zebrane podczas jej pobytu w tzw. strefie ATO;
  http://www.radiopolsha.pl/6/248/Artykul/243955
  Ps. Jeżeli to będa takie „dowody” jak te zdjęcia które zamiast przedstawiać „rosyjskich najemnikó” lub ‚separatystów” pastwiących się nad „ukraińskimi patriotami” PRZEDSTAWIAŁY SYTUACJĘ NA ODWRÓT, TO JA Z TEGO MIEJSCA PROSZĘ PANIĄ GOSIEWSKĄ O OPAMIĘTANIE! NIECH PANI NIE KOMPROMITUJE SIEBIE , SWOJEJ PARTII (W SZCZEGÓLNOŚCI JEJ PREZESA) A TAKŻE RZĄDU NASZEGO KRAJU SKŁADAJĄCEGO SIĘ Z CZŁONKÓW TEJ PARTII. I jeszcze jedno, proszę nie brac ze soba alkoholu na pokład samolotu lecącego do Hagi żeby nie doszło znowu do takiej ‚afery” jak w Charkowie…
  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/479355,poslanka-gosiewska-pod-wplywem-alkoholu-na-lotnisku-awantura-w-charkowie.html
  http://natemat.pl/129001,se-malgorzata-gosiewska-z-pis-awanturowala-sie-na-lotnisku-w-charkowie-spoznila-sie-wrocila-z-imprezy-o-szostej

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Aberracja umysłowa na Ukrainie ciąg dalszy. „Ukraiński patriota” Ilia Kenigsztajn (!!!) wyjaśnił dlaczego PayPal Inc., amerykańska firma oferująca usługi płatnicze umożliwiające firmom i klientom indywidualnym posiadającym adres e-mail nie chce uruchomic swoich usług na terytorium Ukrainy. Według niego jest to skutek tego że europejskie biuro PayPal znajduje się „pod wpływem antyukraińskiej propagandy Federacji Rosyjskiej’…
  http://ain.ua/2016/03/09/637058

  Polubione przez 3 ludzi

 10. To jest własnie Ukraina…W centrum Odessy NN sprawcy ‚rozstrzelali” ochroniarzy zajmujących się odbiorem i przewozem gotówki, jeden z „inkasentów” zginął na miejscu, drugiego ciężko rannego przewieziono do szpitala;
  http://www.segodnya.ua/regions/odessa/rasstrel-inkassatorov-v-odesse-vse-prestupniki-skrylis-698314.html
  http://obozrevatel.com/crime/58420-v-odesse-neizvestnyie-rasstrelyali-inkassatorov-est-zhertvyi–opublikovano-video.htm
  Uwaga! Zdjęcia drastyczne (18+);
  >https://www.youtube.com/watch?v=b7cp1fV1Ndo
  Ps. Tam przyszła „Europa”…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Trwaja ciężkie walki zarówno w DNR jak i LNR
  http://vk.com/feed?w=wall224619251_32125
  http://vk.com/feed?w=wall224619251_32126
  http://vk.com/feed?w=wall278249567_62965
  http://vk.com/feed?w=wall301268094_4158

  Ukry ostrzelali skutecznie swoja grupę zwiadowczą. Wszedzie piszą o ciezkich walkach i ogromnych stratach ukrów
  http://riafan.ru/508109-bei-svoih-chtoby-chuzhie-boyalis-vsu-rasstrelyali-svoih-razvedchikov

  Choc jeszcze wszystko jest mozliwe – jak przed tym blokiem
  .http://cs633122.vk.me/v633122420/18d07/la-ylcecUPc.jpg

  Szarij o „aryjczykach”
  .https://youtu.be/o8nm1N-4Tjk

  DObranoc…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cenckiewicz niczym się nie różni od tych którzy w latach Polski stalinowskiej prześladowali żołnierzy AK czy PSZ na zachodzie. Taki zrobi wszystko żeby się przypodobać władzy, opluje kazdego i na każdgo znajdzie haka.
   Facet urodził sie w 1971, a to znaczy ze jego rodzice urodzili się krótko po wojnie. Facet urodził się w Gdyni, ale jego rodzice prawdopodobnie przeprowadzili się tam dopiero po wojnie. Pzenieśli się do miasta ze wsi. Gdynia została wyzwolona w trakcie operacji pomorskiej – właśnie przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego (Ludowego). Rodzice Cenckiewicza wychowywali się w PRL-u. Rozwijali się, pobrali, wychowali syna, który mógł się uczyć i w efekcie zostać naukowcem. Dzisiaj syn naukowiec pluje na żołnierzy dzięki którym wszystko się zaczeło. Ale jeśli Pan Cenckiewicz uważa i upiera się przy tym że I i II Aramia Wojska Polskiego to nie jest Armia Polska, to tym gorzej, bo to tylko oznacza że absolutnie cała Polska została wyzwolona przez Armię Czerwoną a państwowość została Polsce podarowana przez Stalina.

   Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.