Wojna domowa na Ukrainie 16.03.2016r.- 392 dzień od nowego rozejmu.


Donieck- stacja uzdatniania wody, którą ostatnio ukraińscy żołnierze wzięli sobie za cel ostrzałów.

Dwa lata temu, w niedzielę 16 marca 2014 roku o godzinie 08:00 czasu lokalnego, rozpoczęło się na półwyspie krymskim referendum w sprawie przyłączenia Republiki Autonomicznej Krymu do Rosji.

Do głosowania było uprawnionych około 1,5 mln osób, które mogły oddać swoje głosy w 1024 lokalach wyborczych. Zachód określił plebiscyt jako nielegalny, natomiast Rosja zapowiedziała, że uzna jego wynik.

„Radio Swoboda” podało, że referendum zostało zbojkotowane przez Tatarów krymskich, w wyniku czego Republika Autonomiczna Krymu nie mogła powołać komisji wyborczych w zamieszkanych przez nich osiedlach. Taka sytuacja miała miejsce m.in. Bakczysaraju i jego okolicach, gdyż nie znaleźli się chętni do zasiadania w komisjach. Późnym wieczorem kilka tysięcy osób zebrało się na placu Lenina w Symferopolu, aby chroniąc pomnik zademonstrować swoje poparcie dla przyłączenia Krymu do Rosji.

Szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew oświadczył, że według wstępnych wyników – po podliczeniu 50% głosów – 95,5% uczestników referendum opowiedziało się za przyłączeniem półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Frekwencja wyniosła 81,36%. Z kolei wicepremier Rustam Temirgalijew powiedział, że Rada Najwyższa przyjmie oficjalny wniosek o włączenie Krymu do Rosji już w poniedziałek 17 marca.

Tego samego dnia ukraiński minister obrony Igor Teniuch oświadczył, że resort obrony Ukrainy osiągnął porozumienie z Flotą Czarnomorską i rosyjskim ministerstwem obrony ws. rozejmu na półwyspie krymskim, który obowiązywał do 21 marca.

Następnego dnia po głospwaniu szef komisji ds. referendum Michaił Małyszew podał, że według ostatecznych wyników referendum 96,77% głosujących opowiedziało się za zjednoczeniem Krymu z Rosją.

Następnie Rada Najwyższa Krymu przyjęła uchwałę o niepodległości Krymu, za czym głosowało 85 deputowanych. Specjalny status w ramach republiki otrzymało miasto Sewastopol, w którym stacjonuje Flota Czarnomorska. Natomiast szef Rady Najwyższej oświadczył, że ukraińskie jednostki wojskowe na półwyspie zostaną rozformowane.

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk stwierdził, że:

„Krym jest terytorium państwa ukraińskiego. Mieszkają tam nasi obywatele. Nie będzie żadnego uznania tak zwanego referendum”

Z kolei w godzinach wieczornych służby prasowe Kremla podały, że prezydent FR Władymir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu suwerennym i niepodległym państwem.

W związku z ogłoszeniem niepodległości, Krym rozpoczął wprowadzenie zmian. Nazwę Republiki Autonomicznej Krymu zmieniono na Republikę Krymu, natomiast nazwę Rady Najwyższej zmieniono ze skutkiem natychmiastowym na Państwową Radę Republiki Krymu. Ponadto zdecydowano, że rubel stanie się oficjalną walutą na półwyspie, a 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski. Parlament Krymu uchwalił również nacjonalizację ukraińskich spółek sektora naftowo-gazowego „Czornomornaftohaz” i „Uktranshaz”, znajdujących się na półwyspie.

Tego samego dnia w godzinach porannych p.o. prezydenta Aleksander Turczynow oświadczył, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji wojska, który został wydany „w związku z trwającą agresją w Republice Autonomicznej Krymu, którą Rosja stara się ukryć, organizując farsę o nazwie referendum”. Decyzję poparł parlament, który przyjął ustawę w tej sprawie. Zaś sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andriej Parubij poinformował, że władze planują powołać w szeregi armii 20 tys. rezerwistów i 20 tys. ludzi do nowo powstałej „Gwardii Narodowej”.

24 marca minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się w Hadze z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andriejem Deszczycą. Podczas spotkania Ławrow zasugerował, że Rosja nie widzi innej możliwości rozwiązania konfliktu jak federalizacja Ukrainy, czyli „aby każdy region miał możliwość bezpośredniego wyboru swoich władz, ustawodawstwa i gubernatorów, miał prawo zaspokajać swoje potrzeby, prawa swoich obywateli w zakresie gospodarki, finansów, kultury, sfery socjalnej i prawa do kontaktów z regionami państw sąsiednich, czy to Polski, Litwy czy Federacji Rosyjskiej”.

28 marca minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył, że wszystkie ukraińskie bazy na Krymie są pod kontrolą rosyjską. Dodał również, że wszyscy ukraińscy żołnierze, którzy pozostali wierni władzom w Kijowie, opuścili już półwysep. Ponadto prezydent Władimir Putin polecił ministrowi Siergiejowi Szojgu, aby przystąpił do przekazywania Ukrainie pozostawionego na Krymie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, należącego do ukraińskich jednostek, które nie przeszły na stronę armii rosyjskiej.

11 kwietnia parlament Krymu, uchwalił nową konstytucję. Ustawa zasadnicza, uchwalona przez 88 z 100 deputowanych zakłada, iż Republika Krymu jest prawnym i demokratycznym państwem w składzie Federacji Rosyjskiej, z kolei stosunki Republiki Krymu z Federacją Rosyjską określa umowa. Na czele republiki Krymu będzie stał przewodniczący, wybierany przez parlament na okres pięciu lat. Przewodniczący republiki formuje rząd Republiki i podejmuje decyzję o dymisji rządu. Ma także prawo rozwiązać parlament Krymu w wypadkach, przewidzianych przez federalne ustawodawstwo i konstytucje podmiotów Federacji Rosyjskiej.

15 kwietnia ukraiński parlament przyjął ustawę o terytoriach okupowanych, związaną z aneksją Krymu przez Federację Rosyjską. Za terytoria okupowane uznano Autonomiczną Republikę Krymu, Sewastopol, przestrzeń powietrzną nad nimi oraz wody wewnętrzne i wody terytorialne wokół półwyspu. Dokument określa reguły podróżowania na półwysep krymski zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i obywateli innych państw.

W odpowiedzi na referendum na Krymie resort finansów USA nałożył sankcje na siedmiu krymskich separatystów (w tym na Aleksieja Czałego i Rustama Temirgalijewa) oraz firmę gazową „Czornomornaftohaz”, mającą swoją siedzibę na półwyspie.

Z kolei Komitet ds. Praw Człowieka ONZ opublikował specjalny raport, dotyczący głównie wydarzeń na Krymie. Według niego podstawą rosyjskiej interwencji na Krymie była dezinformacja. Komitet stwierdził, że „wykorzystywane w celu uzasadnienia działań Rosji informacje o atakach na etnicznych Rosjan na Ukrainie są fałszywe”, a „doniesienia o nacjonalistycznych ekstremistach są wykorzystywane do tworzenia atmosfery strachu”.

Według badań Instytutu Gallupa przeprowadzonych w czerwcu 2014, 93.6% etnicznych Rosjan, i odpowiednio 68.4% Ukraińców, uznało, że referendum było ważne. Procent ogólny wyniósł 82.8%. Na pytanie, czy przyłączenie Krymu do Rosji polepszy jakość życia ankietowanych i ich rodzin, odpowiedzi potwierdzającej udzieliło 73,9% mieszkańców, a przeczącej  5.5%.

Dnia 25 marca 2014 roku kongres Rady Europy w wydanym przez siebie oświadczeniu potępił rosyjską „aneksję Krymu”, nie uznając przeprowadzonego na Krymie referendum.

26 marca na forum Rady Praw Człowieka ONZ, 42 państwa przyjęły wspólne oświadczenie, wyrażając swoje wsparcie dla zachowania integralności terytorialnej Ukrainy, nie uznawanie referendum krymskiego, dalej państwa te potępiły „aneksję Krymu” przez Rosję i wyraziły zaniepokojenie losem Tatarów krymskich oraz aktywistów i dziennikarzy zaginionych na półwyspie.

Wśród krajów potępiających włączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej na forum ONZ znalazły się Stany Zjednoczone, większość państw Unii Europejskiej, Kanada, Australia, Japonia i Gruzja. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr. 68/262 z 27 marca 2014 uznała przyłączenie Krymu za sprzeczne m.in. z Deklaracją Zasad Prawa Międzynarodowego z 24 października 1970 i Aktem Końcowym KBWE z 1 sierpnia 1975.

Rezolucja ta nie jest jednak prawnie wiążąca na mocy art. 25 Karty Narodów Zjednoczonych.

Następnie kraje zachodnie rozpoczęły wprowadzać wobec Federacji Rosyjskiej sankcje, które jak na razie obowiązywać mają do dnia 23 czerwca 2016 roku.

Poniżej mapa, na której zaznaczono na ciemnozielono kraje z UE, które poparły sankcje wobec Rosji, a na jasnozielono kraje spoza UE, które również przyłączyły się do sankcji:

Tak wyglądało kalendarium przyłączenia Krymu do Rosji, czego właśnie dziś przypada druga rocznica rozpoczęcia tego procesu.

Jakoś nasze media zupełnie zapomniały o tym doniosłym wydarzeniu.

Ciekawe dlaczego?

Na koniec tego wątku dodam, że po przeprowadzonych w dniach 8-10 marca badaniach opinii społecznej w USA, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Włoch, okazało się, że we wszystkich tych krajach około 1/3 badanych uważa, że Krym należy do Rosji.

Szkoda, że takich też badań nie przeprowadzono w Polsce i na Ukrainie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja militarna na linii frontu w Donbasie zdecydowanie uspokoiła się.

Pomimo to nadal ze strony ukraińskiej prowadzony był ostrzał w kierunku terenu znajdującego się pod kontrolą DRL jak i w kierunku stanowisk obronnych sił powstańczych.

I tak, już w godzinach popołudniowych, ukraińscy żołnierze ponownie przeprowadzili ostrzał moździerzowy stacji uzdatniania wody, która doprowadza wodę dla znacznej części ludności Doniecka. Ostrzał ten uniemożliwił przybycie obserwatorów z misji OBWE, którzy mięli tam dokonać inspekcji i sporządzić raport o poprzednich ostrzałach.

Ponadto w  godzinach nocnych ukraińskie wojsko ostrzeliwało z kierunku miejscowości Żowanki przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni ręcznej wieś Zajcewo, na północnych obrzeżach Gorłówki oraz teren na zachód od Spartakusa.

Jak poinformował rzecznik prasowy MON DRL Edward Basurin, w wyniku ostatnich ostrzałów prowadzonych przez stronę ukraińską zginęło dwóch powstańców.

OBWE udokumentowała wczoraj brak 11 ukraińskich czołgów w miejscu ich składowania, w tym brakuje 2 czołgi T-72 i 9 szt T-64 oraz trzech moździerzy 2B9M kaliber 82 mm.

Natomiast wg. komunikatu wydanego dziś rano przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operację ATO w Donbasie, miało w ciągu ostatniej doby dojść 42 razy do ostrzału w kierunku pozycji zajmowanych przez ukraińskie wojsko.

I tak, w rejonie miejscowości Awdiejewka miano ostrzeliwać pozycje ukraińskie przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, ciężkich karabinów maszynowych, granatników i broni ręcznej. Natomiast w rejonie Nowogorodska i Ługańskoje dodatkowo jeszcze prowadzono ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych.

W okolicy Mariupola miało zostać ostrzelane stanowisko bojowe znajdujące się w Szirokino.

Walki miały też toczyć się w rejonie Niewielskiego i Opytnoje.

***

Od dziś w Donieckiej Republice Ludowej rozpocznie się wydawanie paszportów DRL. Tym samym władze DRL formalnie zrywają więź prawną z tą częścią Ukrainy, która podlega jeszcze administracji centralnej.

 

Na koniec kilka zdjęć:

https://i0.wp.com/cs627816.vk.me/v627816400/3dd57/JdehVrgyA3o.jpg

Obszerna fotorelacja z polskich obchodów Masielnicy w Donbasie, którą zrealizował Dawid Hudziec- jedyny korespondent z Polski po właściwej stronie frontu.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.03.2016r.- 392 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Donieck- stacja uzdatniania wody, którą ostatnio ukraińscy żołnierze wzięli sobie za cel ostrzałów.”

  Cóż, chłopaki uczą się „od najlepszych” – bombardowania Drezna, Hamburga,
  naloty na cele cywilne w Jugosławi jak choćby .https://www.youtube.com/watch?v=GIi2QDJYLwk
  czy z ostatnich naloty na szpitale czy podstacje elektryczne w Aleppo tuż przed wkroczeniem wojsk syryjskich.
  Tak działają faszyści. Nie waże czy ich znak to
  .https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/archive/8/86/20140418113945!Parteiadler_der_Nationalsozialistische_Deutsche_Arbeiterpartei_(1933%E2%80%931945).svg
  Czy też
  .http://europeanpost.co/wp-content/uploads/2015/03/NATO-Logo-for-website-page.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Aryjczyki” z Sonderkommando „Azov” znowu się tłumaczą, tym razem z występu ich „członka Jarosława” w Rydze podczas „marszu weteranów SS”, który chciał maszerować z flagą ukraińska, na co ochrona zabroniła, a do tego wszystkiego wmieszał się Graham Phillips;
  http://www.mixnews.lv/ru/society/news/2016-03-16/197460
  >https://www.youtube.com/watch?v=v0sz0P44fxc
  Tzw. służby prasowe Sonderkommando „Azov” zaprzeczyły jakoby jakikolwiek „członek” ich Sonderkommando został wysłany do Rygi, wszystkie „aryjskie członki” są podobno na „stanowiskach bojowych” pod Mariupolem i Donieckiem…
  http://www.mixnews.lv/ru/exclusive/news/2016-03-16/197467

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Wspomnień czar”, czyli „ustawka” jak za najlepszych czasów tzw. komuny p.t. ‚Ukraińscy emeryci remontują sprzęt wojskowy dla niezwyciężonej armii kijowskiej” (lato 2015 roku);
  http://argumentua.com/stati/sobes-bronetekhnika-kak-pensionery-volontery-remontiruet-boevye-mashiny
  „Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów o których mówimy i prawda ekranu”…
  > https://www.youtube.com/watch?v=SdCF7FDQb04

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Szopki” ze zwolnieniem Prokuratora Generalnego Ukrainy Szokina ciąg dalszy. Okazuje się ze powrócił z „urlopu” na swojej stanowisko i nie zamierza z niego sam odejść (co przekazał jeden z jego zastępców). Jedyną możliwością by go odwołać ze stanowiska jest w tej chwili przegłosowanie tego w Radzie Najwyższej Ukrainy, ale do tego brakuje oczywiście głosów deputowanych…
  http://nahnews.org/630164-shokin-ne-speshit-uxodit-golosov-za-ego-otstavku-poka-net/

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejny „rzetelny” materiał z Onetu.
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czy-europa-uwolni-nadie-savchenko/8nvrm5

  Warto poczytać komentarze. Chyba kończy się okres łatwego odmóżdżania.
  Np.
  ~rata_tran : Panna Sawczenko, widząc że się nie wywinie rosyjskiemu prokuratorowi, prawdopodobnie zaczęła grać na psychiatryk. I kto wie czy to nie będzie najlepsze dla niej wyjście?
  Bo wtedy, jak będzie grzeczna, jak pozwoli się „wyleczyć” rosyjskim „specjalistom”, jak złoży stosowne oświadczenia i po „wyleczeniu” powie w końcu odpowiednią prawdę, to może utargować na rzecz swojej wolności kochanej nawet jakieś 8-10 lat, albo i więcej. I pewnie nie umrze na suchoty w jakiejś tiurmie albo obozie karnym.
  Cały czas do niektórych dziennikarzy nie dociera jeszcze, że w sprawie o którą jest owa panna sądzona, ofiarami byli właśnie dziennikarze.
  Widać, że „ogólnoświatowe” środowisko dziennikarskie bardzo żałuje dziennikarzy, którzy każdego roku giną w różnych konfliktach, jednak pod warunkiem że nie są to dziennikarze rosyjscy …

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Zdrada morsko-dalekowschodnia. Ukraina straciła swoją zdolność do dostarczania mąki pszennej do Korei Północnej, która na chwilę obecną jest głównym importerem produktów ukraińskich. Wielkość ukraińskiego eksportu mąki może być zmniejszona, jeśli problem powstały (po tym jak 1 marca miedzynarodowe linie żeglugowe bez podania przyczyny odmówiły dalszego przewozu towarów dostarczanych do Korei Płn) nie zostanie rozwiązany;
  http://infoindustria.com.ua/postavki-ukrainskoy-muki-v-koreyu-pod-ugrozoy-sryiva/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. .https://youtu.be/HWDOOv76YtM
  Jasinowacki posterunek. Film nowy

  O banderowcach z SS Galizien film stary ale wazny…
  .https://youtu.be/0cd3yZI5cPw

  Dalej nie rozumiem dlaczego Rosja kupuje w USA ichni papier toaletowy?
  http://www.mk.ru/economics/2016/03/16/rossiya-kupila-u-ssha-tualetnuyu-bumagu-na-pyat-milliardov-dollarov.html
  Россия купила у США «туалетную бумагу» на пять миллиардов долларов

  OT
  Misja na Marsa idzie zgodnie z planem
  .https://youtu.be/jKl5Bm5hLqk

  A na kosmodromie przygotowana do startu rakieta która poleci do ISS Alfa
  .https://youtu.be/k4r0_tEVEWA

  Tymczasem Turczynow mówi że Zachód nie daje kasy ukrom bo sie boi Rosji
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_33209%2Fall

  O ukraińskich ścierwach które przewyższają gestapo
  http://ren.tv/novosti/2016-03-16/pravoohraniteli-izuchayut-zapisi-pytok-na-ukraine-radikaly-pereplyunuli-v

  Kijów przyznaje się do istnienia u nich tajnych więzień ale nie chce się zgodzić na wizytacje Czerwonego Krzyża
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_33208%2Fall

  Tymczasem w Doniecku wypadek z udziałem samochodu MCK
  .https://youtu.be/QSWamv9t3GQ

  Bardzo cięzkie walki pod Donieckiem
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_33220%2Fall
  .http://cs7064.vk.me/c540109/v540109095/13667/h15k6ekEkx8.jpg
  .http://cs7064.vk.me/c540109/v540109095/13670/kCNzICiorEQ.jpg
  Mapki!

  OBWE nie może się doliczyć 11 czołgów ukropów…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_33214%2Fall

  Na temat ukraińskiego języka wywiady
  .https://youtu.be/0Wwsbh1aeGg

  Przypomnienie Jugosławii – rok 1999
  .https://youtu.be/QS1jJHqBc18

  Dobranoc!

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Matwiej ganapolski „rosyjski żydobanderowiec” przebywający na „emigracji w Kijowie i tam udzielający sie w prokijowskich mediach, znowu dostał niemiły „prezent” od widzów z Ukrainy. Tym razem „nie wypaliło” pytanie w sondzie o to jaka powinna być „strategia Ukrainy by przywrócić kontrolę nad Krymem” 53 % odpowiedziało żeby „dać sobie spokój” i „przekazać go Rosji”…
  >https://pbs.twimg.com/media/CdshtR7WwAIJ-Fk.jpg
  ps. I znowu Anton Heraszczenko (doradca szefa MSW Ukrainy i deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z „Frontu Narodowego” Jaceniuka) będzie go lżył od „agentów Mordoru”…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W związku z „napadem”, a właściwie „wyniesieniem” z posiedzenia rady miejskiej Odessy swojego zastępcy „Saszy” Borowika, gubernator Odessy Saakaszwili oskarżył władze miasta o to ze składają się z „band gangsterów, złodziei oraz oszustów” którzy rozkradli majątek miasta wspólnie z obecnym burmistrzem (przeciwko któremu w wyborach startował właśnie Borowik);
  http://hvylya.net/news/digest/vlast-v-odesse-zahvatila-vorovskaya-kamarilya-saakashvili.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. I na koniec „gorzka pigułka do przełknięcia” bo cukru prawdopodobnie na Ukrainie tez zabraknie. Poinformował o tym dyrektor finansowy jednego z większych ukraińskich przedsiębiorstw rolnych stwierdzając że w 2017 roku przewidywany jest niedobór cukru ze wzgledu na zmniejszeniem areału upraw buraka cukrowego. Ma to związek z tym że rolników po prostu nie będzie stać na zakup środków (nasion, paliwa, nawozów) potrzebnych przy uprawie tej rośliny;
  http://latifundist.com/novosti/30638-posevy-saharnoj-svekly-budut-sokrashchatsya

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.