Wojna domowa na Ukrainie 18.03.2016r.- 394 dzień od nowego rozejmu.


Szef misji OBWE w Donbasie Aleksander Hug przyjechał wczoraj na inspekcję punktu kontrolnego znajdującego się w pobliżu miejscowości Jasinowata na drodze Donieck-Gorłówka.

W związku z ostatnim ochłodzeniem w relacjach amerykańsko-polskich warszawski korespondent niemieckiej gazety „Süddeutsche Zeitung” Florian Hassel spekuluje, że Barack Obama przybędzie na szczyt NATO w Warszawie, ale jednocześnie „odrzuci militarne życzenia PiS oraz odmówi osobistego spotkania z prezydentem, panią premier i z człowiekiem z kotem”.

 

Florian Hassel uzasadnia to tym, że odkąd władzę w Polsce przejęło PiS pojawiły się niedociągnięcia oraz zachwiana została polityczna równowaga w kraju.

„Ważne decyzje dotyczące spraw zagranicznych są podejmowane w Warszawie nie przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, nie przez premier Beatę Szydło czy prezydenta Andrzeja Dudę  lecz wyłącznie przez człowieka z kotem”, bo tak określił Jarosława Kaczyńskiego jeden z unijnych dyplomatów, robiąc aluzję do słabości szefa PiS do kotów.

W związku z taką sytuacją na początku marca ambasador USA Paul Jones przeprowadził rozmowę z prezesem PiS, nawiązując w niej do pierwszej wizyty Kaczyńskiego w 2006 r. w Waszyngtonie. Wówczas podkreślał „człowiek z kotem” przyjazny stosunek Polski do Stanów Zjednoczonych oraz głosił „daleko idącą walkę o wolność”. Ambasador Jones chciał się teraz upewnić, czy wartości związane z wolnością są dla Kaczyńskiego nadal ważne i czy w związku z konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego szef PiS zamierza postąpić zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej.

Gdy doszło do spotkania ambasadora Jonesa z Jarosławem Kaczyńskim, gotowy był też projekt opinii Komisji Weneckiej. Jednak, jak pisze korespondent „SZ”, ambasador nie otrzymał od prezesa PiS pozytywnej odpowiedzi, a samo spotkanie przebiegło w „lodowatej atmosferze”. Kilka dni później, Kaczyński oburzał się na obce siły, które chcą podporządkować sobie Polskę i trzymać ją „jako kolonię”. A 14 marca podkreślił raz jeszcze w telewizji publicznej, że ani najnowsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego („TK”) nie zostanie opublikowane, ani też „TK” nie zostanie uznany. Jednak jeszcze ostrzejsze, w opinii „SZ”, było wystąpienie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który oburzony na Stany Zjednoczone powiedział: „Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, nie będą mówili nam, co to jest demokracja”.

Fakt, że Jarosław Kaczyński pomimo długotrwałych upomnień rządu USA odmawia zakończenia ataku na „TK”, ma z jego punktu widzenia sens, co wynika z tego, że „Kaczyński chce ostatecznie wyłączyć trwale sędziów, by nie przeszkadzali mu w rozbudowie autokratycznej władzy” – pisze Florian Hassel. Jednocześnie wskazuje, że „Warszawa izoluje się nie tylko w UE, lecz, w opinii wielu Polaków, izoluje się też od dużo ważniejszych Stanów Zjednoczonych”.

A przecież jednocześnie „Polska postrzega NATO i USA jako jedynych gwarantów własnego bezpieczeństwa”. Dlatego w planach rządu PiS ważnym elementem jest to, żeby w Polsce przebywało na stałe 10 tys. amerykańskich żołnierzy. O to chce zabiegać również 31 marca prezydent Duda. „Jednak Biały Dom nie potwierdził dotąd, że prezydent Obama chciałby się z nim spotkać” – wskazuje „SZ” i tłumaczy, że wynika to z tego, iż Duda jest również współwinny w łamaniu prawa przez rząd w Warszawie, odmawiając zaprzysiężenia trzech sędziów „TK” wybranych zgodnie z prawem.

Tak więc wystarczyło niecałe pół roku rządów „człowieka z kotem” aby posypał się misternie ułożony w czasach rządów koalicji PO-PSL plan PiS oparcia swojej pozycji na bardzo mocnym zacieśnieniu stosunków politycznych ze Stanami Zjednoczonymi i dodatkowo na uzyskania od nich gwarancji bezpieczeństwa Polski wobec deklarowanego- i ciągle propagandowo nagłaśnianego przez tą partię- zagrożenia, które jakoby grozi nam ze strony imperialnej Rosji.

Można sobie w tym momencie zadać pytanie: czy kwestia „TK” jest na tyle istotna w oczach amerykańskiej administracji- w świetle uporczywego łamania przez USA prawa i standardów demokratycznych tak wobec własnych obywateli jak i w ramach prowadzonej agresywnej polityki międzynarodowej wobec innych krajów- w tym sojuszników, że dziś pochyla się ona nad zapędami autorytarnymi „człowieka z kotem”?

Otóż, jak sądzę, w świetle obecnie zmienionej sytuacji w skali globalnej, Ameryka i UE szukają już nowych koncepcji aby móc tym wyzwaniom sprostać, a sztywna pozycja Polski- szczególnie pod rządami obecnego rządu- będzie proces ten utrudniała. Dlatego też, podobnie jak to miało miejsce gdy po raz pierwszy wygrał wybory prezydenckie Barack Obama, kiedy to ogłoszono przez Stany Zjednoczone wobec Rosji politykę „resetu”, Polska zaczęła być marginalizowana, co skończyło się katastrofą samolotu rządowego z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie.

Wtedy to na kierownictwo PiS- a szczególnie jego prezesa- powinna ta sytuacja podziałać jak kubeł zimnej wody, przede wszystkim z uwagi na to, że pomimo szeroko prowadzonej akcji przez Antoniego Macierewicza w USA, kierownictwo tego kraju nie wykazało żadnego zainteresowania w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy polskiego samolotu rządowego w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem.

A dlaczego administracja amerykańska nie wyraziła takiej chęci?

Otóż z podobnego powodu jaki ma miejsce dzisiaj, gdyż stosunki na linii USA-Polska gwałtownie oziębły. A powodem tym jest polityka prowadzona wobec Rosji, bo ona jest nadrzędna, zaś Polska traktowana jest w tym kontekście jako wygodny element nacisku, gdy istnieje do tego odpowiednia sytuacja.

Tylko, że środowiska polityczne związane z PiS-em nie umieją w swoim zasklepieniu ideowym tego jak zwykle na czas pojąć. Tak więc po raz drugi mamy oto taką sytuację, że zmienia się stosunek USA i UE do Rosji, a Polska nadal twardo stoi na swoich oderwanych od bieżących realiów świata, pozycjach.

Tak więc podobnie jak wtedy mamy wokół siebie samych wrogów. Przy tym pozycja Polski osłabła, zaś ostatnia nadzieja jaką ma być nieodwzajemniona przyjaźń z Ukrainą, zaczyna też powoli się chwiać w posadach, bo Zachód już wobec niej ma inną koncepcję, w której pozycja naszego kraju ulegnie marginalizacji.

Czyli, nie zostało osiągnięte nic, aby wzmocnić nasze poczucie bezpieczeństwa po przez rozmieszczenie na teren Polski amerykańskich i NATO stałych baz wojskowych. Zamiast tego będziemy musieli wydać wiele setek miliardów dolarów na nikomu nieprzydatną amerykańską broń, a jednocześnie polityka ugłaskiwania Ukrainy doprowadziła do tego, że nadal kwestie historycznych tragicznych relacji nie doczekały się jednoznacznego wyjaśnienia, zaś zbrodnie na naszych rodakach dokonane przez Ukraińców w czasie II WŚ. i tuż po niej na naszych terenach przygranicznych, nie zostały potępione.

Tak więc, jaka tylko opcja polityczna- wywodząca się z etosu styropianu- nie rządziła by w Polsce, to i tak w ostateczności Polska pozostaje na przegranej pozycji, co wynika z braku długoterminowego planu koncepcji prowadzonej polityki międzynarodowej. Zaś ta, jaką odziedziczyliśmy po Piłsudskim- dotycząca „międzymorza” jest obecnie tak samo oderwana od realiów świata, jak była już w momencie swego powstania.

Czyli, że konsekwentnie nasze elity polityczne umieją trzymać się mitów, zaś jakaś twórcza polityka, dzięki której moglibyśmy odnosić korzyści ze swojego strategicznego położenia geograficznego- jako łącznik i pośrednik pomiędzy Wschodem a Zachodem, jest poza zasięgiem ich możliwości intelektualnych. I ta ich niemoc przeraża.

Jakie to siły powodują, że nasz kraj nie potrafi wykorzystać walorów swego położenia, potencjału ludnościowego i surowcowego oraz gospodarczego, dla swojego dobra?

http://www.sueddeutsche.de/politik/polen-kalter-wind-aus-washington-1.2910201

***

Na tym kończąc ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym w Donbasie nadal utrzymywał się względny spokój, ale pomimo to ukraińskie wojsko na niektórych odcinkach frontu prowadziło ostrzał w kierunku terenu znajdującego się pod kontrolą powstańców i dopuszczało się różnych prowokacji militarnych.

I tak, w nocy, w godzinach od 22:30 do 24:00 ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i broni ręcznej przeprowadziło ostrzał zachodnich obrzeży Doniecka, gdzie w dzielnicy Piotrowskiej został trafiony pociskiem dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Szestakowa nr. 97. Rano przeprowadzona zostanie kontrola, czy w wyniku tego ostrzału nie zostały uszkodzone i inne domy znajdujące się w jego zasięgu.

Pod ukraińskim ostrzałem prowadzonym z kierunku osiedla Marinka znalazła się również wieś Staromichaiłowka.

Nadal ukraińskie wojsko prowadziło w nocy ostrzał wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki, gdzie zostało uszkodzonych 10 domów w tym dwa spłonęły. Na szczęście nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

Na odcinku frontu ługańskiego również ukraińskie wojsko przeprowadziło czterokrotny ostrzał w kierunku pozycji sił Milicji Ludowej ŁRL. Ostrzał ten z kierunku Ługańskoje prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i 82 mm, granatników automatycznych oraz broni ręcznej na teren otaczający wieś Kalinowkę. Ostrzelana też została z tego samego kierunku przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm miejscowość Łozowa.

Poza tym ukraińscy żołnierze z 14 brygady zmechanizowanej prowadzili ostrzał drogi znajdującej się na północ od Dokuczajewska. Cel ostrzału stanowiły samochody cywilne przemieszczające się na trasie Jelenowka-Dokuczajewsk.

***

W Muzeum Regionalnym w Równem, pijany do nieprzytomności ukraiński żołnierz z sił ATO, zbił szybę w samolocie, który w tym muzeum jest eksponatem z II WŚ. i tam trzymając w ręku pistolet, zagroził że wszystkich powystrzela.

Człowiek ten, którym okazał się 34-letni mieszkaniec Dniepropietrowska został aresztowany. Posiadał on przy sobie legitymację żołnierza ATO oraz pistolet „Makarowa” z pełnym magazynkiem:

Ukraiński oddział Straży Granicznej zatrzymał w pobliżu wsi Pereszły w pobliżu z granicą z Białorusią w obwodzie ługańskim na Wołyniu, mieszkańca jednej z przygranicznych miejscowości, który usiłował furmanką wywieźć na Białoruś znaczną ilość sała. I on taką ilość dobra chciał wywieźć za granicę, gdy ludzie na Ukrainie głodują:

Na koniec kilka innych zdjęć:

Donieck Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej- wystawa znaczków pt. „Święta w donieckiej filatelistyce” z serii „Filatelistyka doniecka- znane i nie znane”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Ps.

Jako, że dziś decyduje się kwestia mojego niespodziewanego wyjazdu, który co gorsza nie wiadomo jak długo będzie trwał, bo może to być równie kilka dni jak i kilka tygodni. Od jutra może nastąpić taka sytuacja, że w tym okresie moje relacje nie będą się ukazywały.

No chyba, że jednak nie wyjadę, to wtedy wszystko będzie po staremu- czego sobie i Państwu Życzę!

 

AdNovum.

Reklamy

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.03.2016r.- 394 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński politolog Kost (Konstantin) Bondarenko, dyrektor Fundacji ‚Ukraińska polityka” stwierdził że jeżeli Jaceniuk dalej będzie się kurczowo trzymał stanowiska premiera Ukrainy, to stanie się bardziej znienawidzony na Ukrainie od Prezydenta Rosji i będzie obwiniany o wszystkie klęski oraz niepowodzenia (w tym także te urojone). Jak stwierdził Bondarenko jezeli na przykałd padnie bydło w obwodzie połtawski to tak jak dzisiaj mówi się że to „Putin winny”, bedzie się mówiło że to „Wszystko przez Jaceniuka”;
  http://www.politnavigator.net/yacenyuk-zajjmet-mesto-putina-kievskijj-politolog.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dobranoc państwu i udanego weekendu. Mam nadzieję , że jutro ukaże się nowy tekst szefa i jego nieobecność się nie potwierdzi. 🙂
  Śpijcie dobrze.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W związku z tym że AdNovum rozważa wyjazd, to będącym u władzy i piszącym nową historię Polski, dedykuję wiersza Asnyka…..

  Szukajcie prawdy jasnego płomienia!
  Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg…
  Za każdym krokiem w tajniki stworzenia
  Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia,
  I większym staje się Bóg!

  Choć otrząśniecie kwiaty barwnych mitów,
  Choć rozproszycie legendowy mrok,
  Choć mgłę urojeń zedrzecie z błękitów,
  Ludziom niebiańskich nie zbraknie zachwytów,
  Lecz dalej sięgnie ich wzrok.

  Każda epoka ma swe własne cele
  I zapomina o wczorajszych snach…
  Nieście więc wiedzy pochodnię na czele
  I nowy udział bierzcie w wieków dziele,
  Przyszłości podnoście gmach!

  Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
  Choć macie sami doskonalsze wznieść;
  Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
  I miłość ludzka stoi tam na straży,
  I wy winniście im cześć!

  Ze światem, który w ciemność już zachodzi
  Wraz z całą tęczą idealnych snów,
  Prawdziwa mądrość niechaj was pogodzi –
  I wasze gwiazdy, o zdobywcy młodzi,
  W ciemnościach pogasną znów!

  Tytuł wiersza: Do młodych – no cóż, treść do terazniejszości pasuje, ale tytuł nie bardzo…..

  Czy się to komuś podoba czy nie, to historia Polski ma juz ponad 1000 lat i zawiera w sobie nie tylko wzloty ale i upadki, zawiera w sobie rozbicie dzielnicowe, zawiera rozbiory, zawiera lata okupacji, zawiera też PRL wraz z wszystkim którzy wtedy tę Polskę budowali tak jak potrafili najlepiej.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. O zatrzymanym byłym szefie policji z Winnicy. Chciał ponoć dać noge do ROsji. Oskarżaja go o „separatyzm”
  http://sharij.net/49190
  http://www.novorosinform.org/news/id/49430

  Historia Noworosji
  http://rusvesna.su/recent_opinions/1407956096

  ROsja powiedziała że „południowego rurociągu” nie będzie i że „nie ma już takiego tematu” co ponoć spowodowało popłoch w Jewropie’
  http://ria.ru/world/20160318/1392150245.html
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_33456%2Fall
  http://www.rosbj.ru/2016/03/18/1088-%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BA%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%8E%D0%B7%D0%B0/

  Znów się „objawił” Timczuk „Nie ma strat”. Jedni komentują że się odgraża że w 2 tygodnie ukry „odwojuja” DOnbas, inni twierdzą że Poroszenka dał rozkaz by w ciagu 2 tygodni zdobyc DOnbas
  http://www.novorosinform.org/news/id/49417

  http://dnr-news.com/dnr/30921-troe-ukrainskih-voennyh-pogibli-pod-avdeevkoy-pri-popytke-sobrat-udarnyy-bespilotnik.html
  Minus trzy
  Басурин: Трое украинских военных погибли под Авдеевкой при попытке собрать «ударный беспилотник»

  Azowcy w akcji. Oni zawsze – ukraińcy – ty tylko potrafią iść na dzieci, kobiety i starców
  .https://youtu.be/JaT_pxrFX_s

  ukraińcy z małej litery żądają od ONZ by pomoc szła tylko do cześci DOnbasu okupowanej przez ukraińców
  http://www.62.ua/news/1159854

  Jakaś ZDRADA? Wyladował samolot rosyjski!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_33468%2Fall

  O ukraińskiej ziemi – dobre
  http://vk.com/brusek?z=video-47458276_171046356%2F03cb6d7ae23eff54e3%2Fpl_post_-53014752_9505

  USA znów oskarżają Rosje o „niewypełnianie Mińska-2”. Co ma piernik do wiatraka?
  Госдеп обвинил Россию в несоблюдении Минских соглашений
  ➡ Смотреть видео: https://russian.rt.com/article/154115

  Z drugiej strony:
  Халява не пройдет. США обещают давить на украинскую власть с целью ускорить проведение реформ.
  Украина также должна полностью выполнить свою часть Минских соглашений.

  http://goo.gl/0m9JJv

  Pokłońska na konferencji
  .https://youtu.be/_AqAB1KY2zY
  http://vk.com/brusek?z=video261789801_456239036%2F954e99de9d7570de77%2Fpl_post_-62358666_997887
  http://rusvesna.su/news/1458298406

  Na budowie mostu
  .https://youtu.be/4U5OBTSvLHw

  + WWP na budowie
  .https://youtu.be/e-EGlA48HJA
  http://vk.com/brusek?z=video-75074685_456239046%2F4a8555d7192b4465e2%2Fpl_post_-75074685_5493
  http://vk.com/video-40316705_456239222?list=2752c98fad94fec844
  .https://youtu.be/XnI69S1fMms

  Bez kropki

  Решения Нюрнбергского трибунала должны соблюдаться во все времена

  Такое заявление сделала Глава Комитета Госдумы по безопасности Ирина Яровая. Она предложила обратиться к парламентам государств ООН и потребовать неукоснительного соблюдения Евросоюзом решения Нюрнбергского трибунала.
  http://anna-news.info/node/55064

  W Charkowie spaliła się siedziba parszywców
  http://rusvesna.su/news/1458306973

  Zacharczenko odsyła wierchowną do lekarza psychiatry
  .https://youtu.be/-YfGcHb1fc8

  Matka Sawczenko chce ziemi i to w odpowiednim miejscu w Kijowie
  .https://youtu.be/oNAyOGosA0o

  Lenin jedzie…
  .https://youtu.be/QmbFpDABhw0

  + o kosztach obalenia Lenina
  http://antifashist.com/item/za-snos-pamyatnikov-i-smenu-tablichek-zaplatyat-malenkie-ukraincy.html#ixzz43EWbCzkC

  Алена Алексеева о нарушении Украиной договоренностей по обмену пленными
  .https://www.youtube.com/watch?v=qd2aS6QqWAc

  Dobranoc…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Zanim Szef się pojawi…

  Witam,

  Katastrofa w ROstowie nad DOnem.

  Nad ranem rozbił się samolot z Dubaju. Wszyscy zginęli. 55 osób pasażerów plus 7 osób ekipy.
  Oprócz Rosjan zginęli Ukraińcy, i obywatele innych krajów. Potem dorzuce informacje. Samolot zrzucał paliwo by lądować. Dyspozycja zabroniła ladowania ze względu na huraganowy wiatr. Oni jednak lądowali i spadli na pas ze 100 metrów…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jak nie mógł lądować , a wylądował to wina pilotów jest oczywista. Albo dostał silny podmuch wiatru boczny, albo pionowy i sprowadził go w dół. Samolot na tym nagraniu opublikowanym uderzył w ziemię z dużą siłą. 😦 Kolejna tragedia w lotnictwie.
   A co do szefa, to szefa pojechał , czy poleciał, bo można by szefa na flightradar-e pooglądać.
   Oby szybko wrócił, wie ktoś ile w końcu potrwa ta jego nieobecność??

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Witam i pozdrawiam Załogę wątku ukraińskiego. Również przyłączam się do wyrazów troski o Gospodarza. Mam nadzieję, że wszystko prędko wróci na właściwe tory bo to forum to kopalnia informacji i poglądów.

  Moskiewski „łososiowy” organ światowego geszefciarstwa publikuje w drugą rocznicę (ależ ten czas szybko leci!) powrotu Krymu do macierzy swoje zdanie na temat konsekwencji jakie z sobą przyniosło to wydarzenie. Konia z rzędem temu kto zrozumie to mamrotanie cadyka, bo ja jestem na to za głupi:

  Tu oryginał:
  http://www.vedomosti.ru/opinion/articles/2016/03/18/634116-bolshe-oshibka

  Tu „reprint” na onecie:
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wiedomosti-krym-byl-bledem-do-ktorego-rosja-dlugo-sie-nie-przyzna/dk0cle

  A w tekście takie „kąski”:

  „W polityce wewnętrznej zdaniem „Wiedomosti” „postkrymska mobilizacja i retoryka antyzachodnia umożliwiły bezprecedensowy atak na instytucje społeczeństwa obywatelskiego – niezależne media, organizacje pozarządowe i obrońców praw człowieka”. (Skoro publikują te brednie w Moskwie, to chyba nie jest tak źle z wolnością słowa???)

  „Wysoki pozostaje poziom zaufania do prezydenta „jako symbolu odrodzenia wielkości państwa”. Przy czym – wskazują „Wiedomosti” – jest to „negatywna” wielkość państwa”

  A tu najlepsze:
  „Dziennik przyznaje, że Rosjanie odnoszą się ze stoicyzmem do kryzysu gospodarczego, m.in. dlatego że jeszcze od czasów Związku Radzieckiego znany jest im status „negatywnej wielkości” ich państwa.”

  Po lekturze tego hasbaryckiego bełkotu doradzam wzięcie jakiegoś odmulacza. Uczucie obserwacji świata oczyma andersenowskiego Kaja, w którego źrenicy tkwi odłamek zwierciadła Królowej Śniegu może powodować dyskomfort 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Adnovum…do Królewca czy dalej?… za Don? Jak tak człowiek poczyta tą sieczke z omleta i od Was to coś może w rezultacie wyłowi. Rus się na tę chwilę z jankiem dogadał to inne rozkazy padają ?
  Co do kontynuatora, Pana „Bruska”, kompromituje Pana wpis o „wstydzie z bycia Polakiem..”. Czy Pan nim kiedykolwiek był ?

  Polubienie

 8. Chciałbym coś napisać odnośnie pierwszego video…
  – smutnym jest fakt, że dzięki precyzyjnej, w zasadzie radzieckiej broni pierwszy lepszy burak bez problemu może z odległości ponad dwóch kilometrów Cię zabić, trafiając prosto w głowę
  I zrobi sobie kolejne nacięcie na kolbie, scyzorykiem.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.