Wojna domowa na Ukrainie 1.04.2016r.- 405 dzień od nowego rozejmu.


Zbliża się kolejna wiosna w Szirokino.

„To będzie wielki krok i pokaz naszej siły bojowej” – podkreślają amerykańscy generałowie- Philip Breedlove i gen. Frederick Hodges w odpowiedzi na wczorajszą decyzję o wysłaniu rotacyjnej brygady pancernej na wschodnią i południową flankę NATO.

Wczoraj Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych (EUCOM) poinformowało, że w lutym 2017 roku w Europie Wschodniej zostanie rozmieszczona– w ramach planowanych rotacji wojsk w tej części kontynentu- amerykańska brygada pancerna. Będzie to realizacja drugiej fazy Europejskiej Inicjatywy Zaufania (ERI), której wartość ma wynieść 3,4 mld dolarów.

„Wykonamy wielki krok, wzmacniając rotacyjną obecność armii i zwiększając ilość sprzętu w wojskowego w Europie. Wdrażanie tego planu pokaże nasze silne i zbalansowane przywiązane do polityki zapewniania naszych sojuszników i partnerów w obliczu agresywnych działań Rosji”– skomentował podjętą wczoraj decyzję amerykański generał Philip Breedlove.

Natomiast dowódca „EUCOM”– generał Frederic Hodges, podkreślił znaczenie psychologiczne podjętej decyzji o rotacyjnym rozmieszczeniu amerykańskiej brygady pancernej: „nasi sojusznicy i partnerzy zobaczą nasz potencjał w postaci obecności brygady pancernej oraz większej ilości nowoczesnej broni w Europie”.

Tak więc od lutego 2017 na wschodniej flance NATO stacjonować ma pełna brygada pancerna z 4200 żołnierzami, 250 czołgami i innym ciężkim sprzętem wojskowym. Brygada ma zmieniać miejsce stacjonowania na zasadzie rotacji w różnych państwach Europy Wschodniej. Otwarte jest, o jakie kraje przy tym chodzi. Co dziewięć miesięcy ma następować wymiana oddziałów i sprzętu.

Wysłanie brygady pancernej odbywa się w ramach uchwały szczytu NATO w Walii w roku 2014, wyjaśnia rosyjski ekspert wojskowy Aleksander Golz  dodając, że „Rosja już na to zareagowała”. Chodzi o to, że Moskwa zapowiedziała, iż utworzy nowe dywizje na zachodzie swojego terytorium. Informacje o ich liczbie były różne.

Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział przed kilkoma dniami, że Rosja jest w trakcie tworzenia dwóch nowych dywizji w swoim zachodnim okręgu wojskowym. NATO rozbudowuje swój militarny potencjał w Europie także w bezpośredniej bliskości rosyjskiej granicy, wyjaśniał Siergiej Szojgu i zaznaczył, że Rosja jest zatroskana i zmuszona reagować.

Poza tym, rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało na początku lutego 2016 reanimację pierwszej armii pancernej, którą rozwiązano w roku 1998 na zachodzie kraju. Nowa armia powstaje na bazie już istniejących dywizji i brygad, lecz zostanie zreorganizowana i wzmocniona.

Ta armia to także część rosyjskiej odpowiedzi na zwiększoną obecność militarną Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej.

Jak powiedział Aleksander Gruszczenko przedstawiciel Rosji przy NATO, po wczoraj podjętej tam decyzji o rotacyjnej obecności amerykańskiej brygady pancernej w rejonie wschodniej i południowej flanki Paktu, że „Moskwa udzieli asymetrycznej odpowiedzi”, zaś ta „odpowiedź będzie maksymalnie efektywna i niezbyt kosztowna”.

„Rosja nie jest biernym obserwatorem wzmocnionej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie” – podkreśli Aleksander Gruszko.

A więc summa summarum, jeśli komuś po stronie zachodniej strzeli coś głupiego do głowy, to na flance wschodniej NATO dojdzie do bitwy zagonów pancernych, które w tym celu już są szykowane.

Czy wzt. możemy czuć się bezpieczniej?

Może tylko ci, którzy mają nadzieję, że zostaną w odpowiednim czasie ewakuowani amerykańskimi samolotami transportowymi bezpiecznie za granicę , bo przecież wszyscy się nimi nie zabiorą. Pozostali siłą rzeczy zmuszeni zostaną- jako bierni obserwatorzy- do uczestniczenia w działaniach toczących się bitew pancernych na jednym z frontów wojny  o globalne panowanie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Od godzin rannych, ukraińskie wojsko prowadziło wczoraj intensywny ostrzał przy użyciu ciężkiej broni, w kierunku celów cywilnych znajdujących się w pobliżu linii frontu. Ostrzelane zostały bronią o kalibrze 152 i 120 mm następujące miejscowości: Zajcewo, Bessarabka i Gołmowskie. W Zajcewie został zniszczony dom, w którym mieszczą się pomieszczenia administracyjne zarządu miejscowości, zaś trzy inne domy jednorodzinne spaliły się. Ze względu na prowadzony ostrzał została tam zamknięta szkoła. W wyniku ostrzału prowadzonego z trzech różnych kierunków, została ranna jedna osoba cywilna.

Łącznie w tym rejonie spadło około 12 pocisków artyleryjskich,  raniąc pięciu cywilów.

Na miejsce przybyli obserwatorzy misji OBWE i STSKK oraz przedstawiciele MON DRL, w tym Edward Basurin.

Poza tym około godziny 16:30 ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, ostrzeliwało przez 25 minut osiedle Sachanka na zachodnich przedmieściach Nowoazowska znajdującego się w części południowej frontu donieckiego. Później, w tym samym rejonie ukraińskie wojsko w godzinach 21:30-23:00, przeprowadziło jeszcze przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm trzy ostrzały, które łącznie trwały 57 minut.

Zaś w wczesną nocą, około godziny 21:30, ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał przy użyciu systemów artyleryjskich kaliber 152 mm, obrzeży miejscowości Spartakus.

W rejonie na północnych obrzeżach Doniecka ostrzelane też zostały mniej więcej w tym samym czasie przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, okolice serwisu „Volvo-Centrum” oraz wsie Żabiczewo i Wiesołoje.

Ponownie też został ostrzelany punkt kontrolny na drodze Donieck-Gorłówka zlokalizowany w rejonie miejscowości Jasinowata. Ostrzał prowadzony z kierunku miejscowości Awdiejewka przez ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy 120 mm rozpoczął się o 21:40. W rejonie punktu kontrolnego spadło łącznie około 12 pocisków, nie powodując ofiar wśród ludzi.

***

 

 

Na koniec kilka zdjęć:

Ostrzelana wczoraj przez ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii wieś Gołmowska na północnych obrzeżach Gorłówki.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.04.2016r.- 405 dzień od nowego rozejmu.

 1. WItam z rana i zanim Szef wrzuci „nowy dzień”… dorzucam

  http://pl.sputniknews.com/opinie/20160401/2442136/Churchill-bez-armii-czerwonej-Polska.html

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=39903
  Historii nie da się zmienić

  Nie można wykluczyć scenariusza w którym ograniczona wojna będzie w interesie potęg?
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=39922

  Polecam Państwa uwadze te interesujące informacje na temat „szczytu nuklearnego” w którym tym razem Rosja nie bierze udziału…
  .https://youtu.be/6CCgBtTI3M8

  Polubione przez 1 osoba

  • Witam i pozdrawiam

   @Brusek
   1. Sprawa polityki historycznej w Polsce, której jesteśmy świadkami ostatnim czasem.
   W moim przekonaniu to już nawet nie ignorancja. Nie wahałbym się nazwać tego zdradą i próbą wynarodowienia sporej części uczciwych i dumnych ze swojej prawdziwej historii Polaków. Jaką więź może czuć przyzwoity człowiek z państwem w którym pluje się na pamięć i groby swoich ojców i dziadków? Wybaczcie patos ale ofiara krwi, którą złożyło na ołtarzu wolności setki tysięcy młodych ludzi jest teraz deprecjonowana w najbardziej ohydny sposób. Nie wiem komu na tym zależy, ale:
   – albo nie jest Polakiem
   – albo to ja już nie jestem Polakiem, bo takiej Polski jaką się teraz „urządza” nie uznaję!

   Nie można się godzić na takie świństwo!

   2. .https://youtu.be/6CCgBtTI3M8
   Interesujący wywiad i jak zawsze przy tej okazji wypływa sprawa najbardziej zakłamanego reżymu na świecie – syjonistycznego państwa Izrael.

   Jako komentarz przypominam wałkowany zapewne wielokrotnie wywiad z Mordechaiem Vanunu?
   Wiem, że wielu zainteresowanych ma zapewne ambiwalentne odczucia na temat jego postawy moralnej.
   Dla mnie to prawdziwy bohater.

   http://wolna-polska.pl/zydowski-faszyzm/wywiad-specjalny-mordechai-vanunu-iran-nie-stanowi-zagrozenia

   P.S.
   Zastanawiałem się, czy umieścić wpis tutaj czy w wątku syryjskim, który uważam za swój matecznik. Z uwagi na to, że jest odpowiedzią na wpis Bruska, zdecydowałem się na wpis w tym miejscu. Mam nadzieję, że gospodarz mi wybaczy pociągnięcie wątku OT.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.