Wojna domowa na Ukrainie 2.04.2016r.- 406 dzień od nowego rozejmu.


Wczorajszy ostrzał przez ukraińskie wojsko okolic osiedla Trudowskije na obrzeżach Doniecka.

Według ministra Krzysztofa Szczerskiego, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie na dorocznym szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego miała dwa cele: „uczestnictwo w spotkaniu kilkudziesięciu przywódców państw świata i rozmowę o bezpieczeństwie nuklearnym” oraz „dotyczący kwestii polskich”.

„Prezydent będzie spotykał się z wpływowymi waszyngtońskimi środowiskami i przedstawiał polski punkt widzenia na sprawy bezpieczeństwa międzynarodowego” – wyjaśniał Szczerski.

Dodał, że jeśli chodzi o zainteresowanie Amerykanów zmianami w naszym kraju, Andrzej Duda „jest przygotowany i gotowy udzielić wyjaśnień, gdy takie pytania się pojawią”.
I pojawiły się, ale prezydent Duda przedstawiał punkt widzenia dość jednostronny czyli swojego pryncypała, na którego zresztą polecenie poleciał do Waszyngtonu w celu odbycia rozmowy w amerykańskim prezydentem Barack’em Obamą. Celem zaś tej rozmowy miało być uzyskanie dla Polski gwarancji zabezpieczających jej regionalne zakusy mocarstwowe na wschodniej flance państw NATO. Niestety, ale okazało się, że Stany Zjednoczone nie potrzebują konkurencji nawet na tak mało istotnym odcinku globalnego frontu i w związku z tym zaczęły przywoływać rządy PiS- znajdujące się pod kierunkiem jego prezesa- do porządku.

Tak więc sen o potędze zakończył się dość twardym przywróceniem do rzeczywistości, choć rządy prezesa trwają dopiero od kilku miesięcy. A więc w tak krótkim odcinku czasu osiągnął on to, że Zachód poznał się na jego wycyzelowanych koncepcjach politycznych i wzt. postanowił się od nich odciąć.

Kto nam więc pozostaje jeszcze jako partner?

Może Ukraina?

Ano nawet ukraińscy oligarchowie, którzy przejęli tam władzę w wyniku rewolty lutowej 2014 roku, są na tyle jeszcze trzeźwi, że zdają już sobie sprawę, iż Polska nic nie może. No chyba, że co najwyżej da jeszcze kolejnym tysiącom ukraińskich studentów stypendia, lub też przyjmie kolejnych kilkuset Ukraińców do nisko płatnych prac sezonowych.

Idące głębiej kombinacje są już poza naszym zasięgiem, bo po pierwsze hegemon nie pozwoli abyśmy mu za placami warcholili, zaś po drugie w kwestii finansowej i będącej jej wypadkową- zdolności obronnej jesteśmy po prostu za ciency w uszach.

A więc panie prezesie- nie ma innego wyjścia jak tylko ostre zabranie się do roboty, aby Polska i społeczeństwo polskie miały możliwości pełnego rozwoju, bo tylko siła ekonomiczna państwa i jego obywateli przekłada się na jego znaczenie na arenie międzynarodowej, a nie urojenia o potędze.

Zaś prawdziwym sprawdzianem tego czy w Polsce realnie poprawia się sytuacja ekonomiczna państwa i jego obywateli będzie stanowił powrót z Zachodu milionów pracujących tam naszych rodaków, którym w ich ojczyźnie nikt nie stworzył odpowiednich warunków do realizacji swoich planów i rozwoju.

Można się na koniec jeszcze zastanowić który w celów wyznaczonych prezydentowi Andrzejowi Dudzie na szczyt w Waszyngtonie został zrealizowany?

Otóż żaden. I wzt. warto się zastanowić, czy nie za drogo społeczeństwo polskie płaci za nieskuteczną politykę prezesa PiS na arenie międzynarodowej?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja w Donbasie uspokoiła się nieznacznie, nie dając jednak powodów do tego, że może się ona zakończyć pozytywnie.

I tak ukraińskie wojsko wczoraj wieczorem, około godziny 18:00, wznowiło ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, okolic lotniska, wsi Staromichaiłowki i przedmieść miejscowości Spartakus. Ostrzał ten prowadzony był z okolic szybu wentylacyjnego kopalni Butowskaja i miejscowości Opytnoje.

Później, w godzinach 20:30-21:30, ukraińskie wojsko w łącznym czasie trwania ostrzału wynoszącym 38 minut ostrzelały z kierunku Marinki przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm obrzeże Doniecka w rejonie osiedla Trudowskiego. Poza moździerzami przy ostrzale wykorzystane były wozy bojowe, granatniki i broń strzelecka.

Na odcinku frontu ługańskiego, ukraińskie wojsko w dniu wczorajszym przeprowadziło sześć razy ostrzał w kierunku terenu znajdującego się pod kontrolą władz ŁRL.

I tak, około dziesięć pocisków rakietowych systemu „Grad”, które zostały wystrzelone z kierunku wsi Bogusławskoje spadło na przedmieścia miejscowości Pierwomajsk.

Ponadto trzy razy został ostrzelany rejon miejscowości Łozowoje. Podczas tego ataku ukraińskie wojsko użyło moździerzy kaliber 120 mm, opancerzonych wozów bojowych , automatycznych granatników i broni ręcznej.

Ostrzelana została również wieś Kalonowo, gdzie ukraińscy żołnierze otworzyli ogień z automatycznych granatników i broni ręcznej.

Natomiast przy użyciu broni ręcznej z kierunku Krasnego Limana została ostrzelana miejscowość Trehizbienka.

Jak donosi rzecznik prasowy MON DRL, w dniach 26 marca 1 kwietnia, w wyniku działań militarnych prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy, zostało hospitalizowanych 17 osób, w tym 7 powstańców z sił zbrojnych DRL. Poza tym 9 powstańców, w wymienionym okresie, zginęło w wyniku odniesionych ran.

Ukraińscy żołnierze nadal codziennie prowadzą ostrzał, w tym z broni ciężkiej, wsi i miast znajdujących się pod kontrolą władz DRL. W sytuacji gdy nie ma jasno ustalonej linii frontu, która po rozmowach pokojowych w Mińsku przestała fizycznie istnieć, a zamiast niej pojawiła się linia rozgraniczenia i strefy buforowe, zaczęło dochodzić tam do różnych wypadków, na które szczególnie narażone są dzieci.

I tak w dniu 29 marca uczeń 8 klasy szkoły podstawowej w Dokuczajewsku, przyniósł na zajęcia z matematyki pięć pocisków z ciężkiego karabinu maszynowego i zaczął je rozbierać na lekcji. W wyniku tego nastąpiła eksplozja tych pocisków w wyniku czego: dwóch- 14 i 13-letnich chłopców zostało hospitalizowanych, jeden z nich miał otwarty uraz głowy, zaś drugiemu oderwała eksplozja lewą dłoń.

Ponadto, w dniu 27 marca, w rejonie miejscowości Jenakijewo, wszedł na minę 39-letni mężczyzna, w wyniku czego nastąpiło u niego otwarte złamanie kości piszczelowej.

Natomiast w efekcie ostrzału prowadzonego przez ukraińską artylerię w dniu 31 marca w rejonie Gorłówki, zostało rannych 5 cywilów, w tym 4 w miejscowości Bessarabka, zaś jeden w Gołmie. Ponadto w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, tego samego dnia, w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko, zostało rannych odłamkami dwóch mężczyzn, w wieku 40 i 45 lat.

***

Podczas wczorajszego dnia szczytu dotyczącego bezpieczeństwa jądrowego, jaki ma obecnie miejsce w stolicy Stanów Zjednoczonych Waszyngtonie, ukraiński prezydent Petro Poroszenko powiedział, że referendum w Holandii dotyczące ratyfikacji przez ten kraj układu stowarzyszeniowego z Ukrainą, jest przedwczesne i niebezpieczne, gdyż „prawdziwym celem holenderskiej wewnętrznej debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej jest osiągnięcie konkretnych efektów politycznych”. Tak więc z punktu widzenia ukraińskiego przywódcy, jest bardzo niebezpieczne dla Holendrów, gdyż mogą oni stać się ofiarą tej kampanii referendalnej.

Pomimo to Petro Poroszenko wyraził nadzieję, że w końcu Holendrzy poprą stowarzyszenie Ukrainy z UE, bo jest ona nie tylko dla Holandii, ale również dla całej UE, wielkim rynkiem zbytu.

Na tym samym szczycie w Waszyngtonie Poroszenko zaapelował do przedstawicieli krajów, które posiadają broń jądrową o zapewnienie bezpieczeństwa tym krajom, które jej nie mają w swoich arsenałach militarnych. A więc wyobrażą on sobie w ten sposób, że Stany Zjednoczone wezmą pod swój parasol jądrowy również Ukrainę, zapewniając jej bezpieczeństwo.

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Jasinowatej otwarto 23 aptekę państwowej firmy „Centrum Republikańskie” Dom Handlowy „Lekarstwa Donbasu”. Zaletą tych aptek jest to, że leki tam sprzedawane są tanie, co wynika z faktu, iż ich głównym dostawcą są producenci z Federacji Rosyjskiej.

Z okazji ustanowienia 50 rocznicy dnia geologa, w donieckim Muzeum Republikańskim otwarto wystawę poświęconą historii badań geologicznych w Donbasie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.04.2016r.- 406 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.