Wojna domowa na Ukrainie 3.04.2016r.- 407 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińska patriotka.

Nadzieje pokładane przez delegację ukraińską przez jej udział w szczycie bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie,  podobnie i jak polskiej delegacji pod kierunkiem prezydenta Andrzeja Dudy, okazały się płonne.

Już nawet sama informacja o spotkaniu ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki z amerykańskim przywódcą Barack’iem Obamą, o czym informowała służba prasowa Poroszenki, może tak na prawdę być wymysłem strony ukraińskiej- czyli rzecznika prasowego ukraińskiego prezydenta, bo spotkania tego, które nota bene miało się odbyć w cztery oczy, nie potwierdziły służby informacyjne Białego Domu.

Natomiast na pewno doszło do spotkania Petro Poroszenki z wiceprezydentem Joseph’em Biden’em i sekretarzem stanu John’y Kerry’m.

Podczas tego spotkania postawiono jako warunek przekazania trzeciej transzy kredytu w wysokości 1 mld dolarów sformowanie przez Kijów nowego rządu i rozpoczęcie przez ten rząd skutecznej walki z korupcją.

Problem „ukraińskiego korupcyjnego bagna” poruszył w swoim artykule również „New York Times”, co od razu wywołało reakcję przebywającego w USA Petro Poroszenki, szczególnie w świetle tego, że to on personalnie został oskarżony przez tą gazetę o to, że jest osobiście zainteresowany w utrzymaniu patologicznego systemu niszczącego jak nowotwór Ukrainę od środka.

Otóż Petro Poroszenko, w odpowiedzi na tekst „New York Times” powiedział, że tego typu artykuły są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję wobec Ukrainy.

Jak widać ukraińskie demokratyczne władze podstępem zostały zaatakowane przez prasę ich największego sojusznika i protektora, która tym niecnym sposobem- oczywiście  na osobiste zlecenie Putina- prowadzi wojnę hybrydową z czystą jak łza Ukrainą.

A co z korupcją na Ukrainie?

Ano korupcja ma się tam tak dobrze jak nigdy przedtem.

Na marginesie problemów zakończonego przedwczoraj szczytu bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie, warto zatrzymać się nad jeszcze jednym wątkiem, którym jest spotkanie- do którego tam miało dojść, ale jednak do niego nie doszło- pomiędzy prezydentami Andrzejem Dudą i Barack’em Obamą.

Pomimo deklaracji prezydenckiego ministra Witolda Waszczykowskiego, że „nie było umówionego spotkania z Obamą”, które miało być, ale pomimo ciężkich trudów m.in. Waszczykowskiego do niego nie doszło, bo:

„Prezydent Obama uznał, że w trakcie tego szczytu spotka się z przedstawicielami trzech państw azjatyckich – Chinami, Korei Południowej i Japonii. Czy to znaczy, że jeśli ze wszystkimi politykami z Europy nie spotka się, ale przywita, to jest to afront? Zacznijmy poważnie rozmawiać o tych sprawach. Apeluję do dziennikarzy: „nie kłamcie”,,– napisał w swoim oświadczeniu Witold Waszczykowski.

Jeśli więc stronie polskiej nie zależało tak bardzo na spotkaniu się- przy okazji szczytu bezpieczeństwa nuklearnego- prezydentów Obamy i Dudy, to dlaczego od kilku miesięcy podawano pełne nadziei informacje w prasie, że do takiego spotkania może dojść i jest one planowane przez biuro prezydenta Andrzeja Dudy?

Jednak- jak można był się wcześniej spodziewać- w ostateczności do niego nie doszło, i prezydent Duda został potraktowany per noga przez amerykańskiego prezydenta, co zostało przyjęte z nieukrywaną wściekłością przez wierchuszkę PiS. Od razu też rozpoczęto szukanie winnych, oczywiście w sobie ich nie dostrzegając, zaś to że do takiego spotkania usilnie dążono, puszczono w niepamięć, udając że nic takiego nie miało miejsca.

 I tak, nie trzeba było długo czekać aby znaleźć winnego, którym ma być, wg. „Gazety Polskiej Codziennej” („GPC”), ambasador polski w USA, Ryszard Schneph, zaś dowodem na jego winę ma stanowić jego życiorys. Co możemy zrozumieć jako to, że pracuje dla rosyjskich służb.

Tak więc- to nie prezes PiS za pośrednictwem Andrzeja Dudy dostał kopniaka w zadek na otrzeźwienie, ale krecia robota ambasadora Ryszarda Schnepha się do tego międzynarodowego afrontu naszego prezydenta przyczyniła.

Przy tej okazji nieudanego spotkania Dudy z Obamą zapewne znajdzie się jakiś  pretekst do odwołania polskiego ambasadora w Waszyngtonie i osadzenie na jego miejsce swojaka. Tak będzie teraz prowadzona wymiana kadr tych środowisk, które wywodzą się z okresu walki o zaprowadzenie władzy ludowej na te, które wobec październikowej odwilży były w opozycji.

Ciekawe jaki życiorys będzie miał ten swojak zainstalowany na stanowisku ambasadora w Waszyngtonie i czy „GPC” go ujawni?

http://www.nytimes.com/2016/04/01/opinion/ukraines-unyielding-corruption.html?ref=international&_r=0

http://niezalezna.pl/78424-schnepf-resortowy-ambasador-ktorego-sikorski-wyslal-do-usa-zobacz-dokumenty

http://polska.newsweek.pl/ryszard-schnepf-bezpieka-ambasada-rp-w-waszyngtonie-,artykuly,383224,1.html

http://sejm24.pl/waszczykowski-o-braku-spotkania-dudy-z-obama/

***

Na tym kończąc ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym w Doniecku sytuacja nadal poprawiała się.

I tak, wczesnym wieczorem, około godziny 18:50, trwały walki przy użyciu moździerzy, granatników i broni ręcznej, w trójkącie miejscowości Awdijewka-Jasinowata-Spartakus.

Po godzinie 18:45 ukraińskie wojsko r0zpoczęło krótki, ale intensywny ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii okolic donieckiego lotniska i przedmieść miejscowości Spartakus.

Ponadto ukraińskie wojsko, około 24:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm ostrzelali wieś Łukowo koło Telmanowa. W sumie z kierunku miejscowości Nowosielówka ukraińscy żołnierze wystrzelili sześć pocisków moździerzowych na teren Łukowa.

Na tym samym odcinku frontu ukraińskie wojsko ostrzelało w nocy miejscowość Sachankę.

Łącznie w ciągu poprzedniej doby ukraińskie wojsko 170 ostrzelało teren znajdujący się pod kontrolą DRL, w tym 24 razy naruszyło warunki zawieszenia broni.

Według danych przekazanych przez MON DRL, na teren republiki spadły 133 pociski moździerzowe kaliber 120 i 82 mm oraz nieokreślona liczba pocisków wystrzelonych z czołgów, granatników i opancerzonych wozów bojowych. Wg. tych samych danych ostrzelane zostały następujące miejscowości:  Zajcewo, Jasiniowataja, Spartakus, Dokuczajewsk, Grigorowka, Łukowo, okolice donieckiego lotniska i obrzeża dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

Natomiast w pobliżu trasy P-66, na północ od miejscowości Kirowsk, prywatny samochód, którym poruszali się kobieta i mężczyzna najechał na minę nieznanego pochodzenia. W wyniku eksplozji samochód marki „Gazelle” uległ całkowitemu zniszczeniu, zaś jadące nim osoby zginęły na miejscu wypadku.

Okoliczności tego zdarzenia oraz tożsamość jadących samochodem osób są obecnie ustalane.

W wyniku przedwczorajszego ostrzału przez ukraińskie wojsko miejscowości Komiternowo, w rejonie frontu południowego, na zachód od Mariupola, zginął jeden żołnierz sił republikańskich DRL i dwóch cywilów zostało rannych.

Władze wojskowe ŁRL przekazały informację, że w najbliższym czasie będzie miała ekshumacja ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w zeszłym roku usiłując przebić się z okrążenia. Jak na razie znaleziono mogiłę, w której znajduje się dziesięć ciał ukraińskich żołnierzy.

Jak podał rzecznik MON DRL Edward Basurin, wg. danych posiadanych przez wywiad wojskowy; w szeregach ukraińskiego 16 batalionu 58 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej walczą amerykańscy najemnicy, którzy szkolą ukraińskich żołnierzy w skonfigurowaniu sprzętu do lokalizacji artyleryjskich punktów ogniowych. Udział zagranicznych instruktorów w rejonie frontu jest naruszeniem porozumień z Mińska i jednocześnie w tym przypadku stanowi kolejną zbrodnię wojenną.

W związku z coraz częstszymi wypadkami spowodowanych wejściem lub wjazdem na miny przez osoby cywilne co kończy się ich śmiercią lub poważnym kalectwem, właściwe służby  MON DRL będą w miejscach najbardziej niebezpiecznych instalować tabliczki ostrzegawcze. 1200 tabliczek ostrzegających o zalegających lub ukrytych minach, przekazał władzom DRL Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj i dziś trwa w Doniecku ostatnia runda  mistrzostw w unihokeja drużyn szkolnych.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.04.2016r.- 407 dzień od nowego rozejmu.

  1. Na dobranoc OT, czyli jakie samochody są najbardziej poszukiwane w danych krajach

    Znając opinie Polaków o Skodach (do których ja nic nie mam) świadczy to o rzetelności (zachodnich) badań opinii publicznej.

    Tym żegnam Państwo i życzę miłego poniedziałku
    :)))

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.