Wojna domowa na Ukranie 6.04.2016r.- 410 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińska wersja bałwana.

Na spotkaniu w Berlinie, poświęconemu sytuacji w gospodarce światowej, uczestnicząca w nim szefowa MFW Christine Lagarde wypowiedziała się w sprawie ukraińskiego wątku afery „Panama Papers”, w tym dotyczące także prezydenta Petro Poroszenki, twierdząc że nie mają one wpływu na pomoc Zachodu dla Ukrainy.

Podobnego zdania jest również niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz ambasador UE na Ukrainie Jan Tombiński.

Wszystkie te osoby jednocześnie twierdzą, że nie znają szczegółów dotyczących Ukrainy afery „Panama Papers”, ale za to wiedzą, że skandal ten nie wpłynie na stosunki miedzy Kijowem a UE.

Przypomnę, że spółki offshorowe zakładane w tzw. rajach podatkowych służą do ukrycia nie legalnych dowodów oraz uniknięcia płacenia podatków.

Tak więc ukraiński prezydent, którego majątek szacuje się na 869 mln dolarów, zarejestrował w sierpniu 2014 roku na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmę o nazwie „Prime Asset Partners Ltd.” oraz dwie firmy na Cyprze i w Holandii- „CEE Cofectionery” i „Roshen Europe B.V.”. Oczywiście firmy te nie zostały przez niego umieszczone w deklaracji majątkowej.

W tym samym duchu wypowiadają się również ukraińscy „eksperci”.

I tak, Ołeks Szałajski z portalu „Naszi Hroszi” zajmującym się śledzeniem korupcji wśród urzędników państwowych, powiedział, że „prezydentowi można zarzucić jedynie to, że nie wpisał zarejestrowanej przez panamską kancelarię firmy do swojej deklaracji majątkowej”.

Dodał przy tym, że:

„Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu ma służyć ta cała kampania wokół Poroszenki. Nie widzę w tym żadnego bezprawia. Wszyscy przecież wiedzą, że prezydent jest właścicielem ogromnej fabryki i że jej struktury są niejasne, ale tak właśnie prowadzi się biznes na Ukrainie”.

Natomiast ukraiński politolog Ołeksand Palij uważa, że „nie ma tam niczego, co kompromitowałoby Poroszenkę, to przyznają nawet zagorzali krytycy prezydenta. Ta sprawa mogłaby wpłynąć na ukraińską politykę, gdyby były w niej jakieś argumenty, ale ich niestety nie ma„.

Komentator polityczny Witalij Portnikow uważa, że w sprawie firm Poroszenki powinni wypowiadać się przede wszystkim prawnicy, bo „na razie widzimy jedynie gorące dyskusje w internetowych sieciach społecznościowych. Narodowe Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Generalna odmówiły zajęcia się tym tematem”.

Odmiennego zdania jest lider ukraińskiej „Partii Radykalnej” Ołeh Liaszko, który na swoim profilu na Facebooku napisał, że „domagamy się powołania w parlamencie specjalnej komisji śledczej do zbadania faktów istnienia tajnych firm i kont prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w rajach podatkowych”.

Ołeh Liaszko odniósł się również do sprawy odmowy wszczęcia przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne ( to te które zakupiło dla swoich funkcjonariuszy skarpetki po 15 dolarów za parę, o czym pisałem we wczorajszej relacji) śledztwa w związku z materiałami ujawnionymi w ramach afery „Panama Papers”. Według niego „odmowa ta świadczy o zależności biura od władz i o udawaniu walki z korupcją”.

W komunikacie Narodowe Biuro Antykorupcyjne podało, że zgodnie z ustawą o jego działalności i kodeksem karnym Ukrainy, nie może się ono zajmować sprawami dotyczącymi urzędującego prezydenta.

Innego zdania niż Angela Merkel, Christine Lagarge, Jan Tombiński oraz liczni ukraińscy „eksperci” od wszystkiego, jest Transparency International Ukraina, Ołeksij Chmara, który ogłosił, że:

„Jeśli powoływana jest nowa firma, w której jako beneficjent wskazany jest urzędnik państwowy, oznacza to, że jest on bezpośrednio zaangażowany w prowadzenie biznesu. Oznacza to złamanie prawa niezależnie od warunków, czy miejsca rejestracji”.

Dlaczego więc Angela Merkel i Christine Lagarde- orędowniczki walki w korupcją na Ukrainie, w tym przypadku dotyczącym ukraińskiego prezydenta i szefowej Banku Narodowego, wykazują wbrew swoim poglądom dużą tolerancję?

Otóż świadczy to o rozdwojeniu jaźni przedstawicieli Zachodu, którym nielegalne bogacenie się tego czy innego ukraińskiego oligarchy nie przeszkadza. Natomiast przeszkadza im to, że niemieccy, amerykańscy i inni przedsiębiorcy nie są dopuszczani przez oligarchiczny układ panujący na Ukrainie do tamtejszego majątku narodowego i przynoszących znaczne profity zamówień publicznych.

Tak więc nie interesuje ich tak naprawdę problem korupcji jako działania niezgodnego z prawem, ale jako problem uniemożliwiający robienie dobrych interesów (podobnie jak to ma miejsce w Polsce i innych krajach postkomunistycznych) przez firmy i państwa zachodnie na Ukrainie. Jak sądzę, nacisk w tym kierunku idzie m.in. na sprzedaż- po korzystnej cenie- zachodnim inwestorom ukraińskiej firmy „Naftohaz”.

Tak więc jak wreszcie kijowskie władze ustąpią (a głównie ukraińscy oligarchowie, które to władze znajdują się pod ich kontrolą) i zaczną dopuszczać wreszcie do ukraińskiego tortu zachodnich inwestorów wtedy też o korupcji na Ukrainie przestanie się mówić i pisać- podobnie jak to ma miejsce u nas w kraju.

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w Donbasie pomimo względnego uspokojenie się sytuacji militarnej ukraińskie wojsko prowadzi ostrzał terenu znajdującego się pod kontrolą władz powstańczych oraz prowadzi akcje bojowe na powstańcze linie obrony.

I tak, w rejonie północnych przedmieść Doniecka, już od godzin przedpołudniowych (od 11:00) ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy 82, granatników i broni strzeleckiej przeprowadziło ostrzał z kierunku miejscowości Awdiejewka i Opytnoje na stanowiska obronne sił powstańczych znajdujących się na obrzeżach miejscowości Spartakus oraz w rejonie lotniska.

Później, około 23:00, z kierunku miejscowości Krasnogorowka ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm przeprowadziło trwający około 15 minut ostrzał na pozycje obronne sił powstańczych w rejonie Staromichaiłowki na obrzeżach dzielnicy Kirowskiej- na zachód od Doniecka.

Tam też w nocy dochodziło do wymiany ognia z ukraińskimi żołnierzami zajmującymi stanowiska bojowe w miejscowości Marinka.

Do nocnych walk dochodziło też w rejonie punktu kontrolnego znajdującego się na wysokości miejscowości Jasinowata na drodze Donieck-Gorłówka.

W rejonie Gorłówki ukraińskie wojsko prowadziło wczoraj późnym wieczorem przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników i broni ręcznej ostrzał Zajcewa. Walki tam toczyły się w nocy ze średnim natężeniem.

Ponownie została ostrzelana przez ukraińskie wojska w godzinach 22:00-24:00 przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm  z kierunku miejscowości Szirokino (leżąca na wschód od Mariupola) wieś Sachanka. W sumie wystrzelono w kierunku tej miejscowości 33 pociski moździerzowe, zaś łączny czas ostrzału trwał 36 minut.

 

***

Nowoajdarski Sąd Rejonowy uznał winnym jednego z ukraińskich żołnierzy sił ATO, z 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej, który w dniu 31 lipca 2014 roku w miejscu stacjonowania brygady w Wiesełaja Gora koło Sławianoserbska w obwodzie ługańskim zabił dwóch wziętych do niewoli cywilów. Cywile- 49- letni i 25-letni mężczyźni zostali zatrzymani na terenie zakwaterowania 30 brygady z podejrzeniem o udział w walkach po stronie separatystów. Tam umieszczono ich w betonowej studni.

Oskarżony o dokonanie zabójstwa wrzucił do studni, w której przetrzymywano dwóch mężczyzn, granat ręczny RDG-5. W wyniku eksplozji granatu wzięci do niewoli mężczyźni zmarli od odniesionych ran.

 

Na koniec kilka  aktualnych filmów:

 

***

Pozdrawiam.

84 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukranie 6.04.2016r.- 410 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dał „czadu” p.o. gubernator Ługańska z nadania Kijowa Grigorij Tuka (zwany „gauleiterem”) który pokazał zdjęcie zniszczonej ciężarówki i napisał że należała do ‚separatystów”. Jak się okazało zdjęcie przedstawia ciężarówkę „niezwyciężonej armii kijowskiej” zniszczoną w wyniku najechania na minę pod Awdijewka…
  >https://twitter.com/MoskRU/status/717794751278350336
  Ps. D e b i l….

  Polubione przez 2 ludzi

   • Chyba za mało poszło do urn w Holandii – zdaje się że frekwencja 29%

    ….
    Ooooooo! ????
    http://ria.ru/world/20160406/1403882872.html

    Próg ważności (30%) przekroczony! Większość przeciw ukrom!
    По обновленной информации, участие в голосовании приняли 32% граждан страны, имеющих право голоса, чего достаточно для признания результатов референдума. Согласно первым опросам, 36% участников референдума проголосовали за ратификацию соглашения, 64% выступили против.

    Polubione przez 1 osoba

 2. Oglądnałęm sobie program na pierwszym programie poświęcony katastrofie smoleńskiej. Program jak program, argumenty jak argumenty. Ale to co zauwazyłem tak między wierszami: Obraz świata wg PIS jest następująca: Rosja to największy wróg Polski a Putin nie cofnie sie absolutnie przed niczym żeby tylko zrobić na złość prawdziwym patriotom. Czyli antyrosyjskość będzie grania do końca świata bo to zagrożenie ze strony zdradzieckiej Rosji ma zjednoczyć Polaków pod skrzydałami PIS. Jeśli dodamy do tego zagrożenie ze strony Islamu i emigrantów to mamy wykreowany PIS jako jedyny obrońca Narodu Polskiego przez zagrożeniem zewnętrznym.
  Oczywiście Ci którzy się nie zgadzaja z wizją świata wg PIS to agenci albo Sorosa albo Putina i jako tacy stanowią zagrożenie wewnętrzne.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Na temat katastrofy smoleńskiej, to jakby się PIS starał to i tak nie zaklnie rzeczywistości. Natomiast wg mnie, współczesna antyrosyjskość to pokłosie piłsudczyzny, później podgrzewana przez „niedorobionych” polityków, którzy musieli mieć wroga,

   Polubione przez 4 ludzi

 3. A już nawet nie zliczę ile raz nazywali mnie kremolowcem, albo agentem Putina. I to tylko dlatego, że nie zgadzałem się w dyskusjach z antyrosyjskim agreswnym tonem. Niesamowite jakie spustoszenie w umysłach sieje rusofobia.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Na dobranoc kilka linków z dawno nie polecanego Regnum. Warto zajrzeć!

  http://regnum.ru/news/polit/2113212.html
  Крах банковской системы Украины: генеральная репетиция

  «Офшорный гейт» – «Порошенко – геть!»
  Подробности: http://regnum.ru/news/polit/2112392.html

  Перпендикулярная Польша: «Северный коридор» против «Северного потока-2»
  Подробности: http://regnum.ru/news/economy/2112776.html

  Правительство РФ и людоеды из ЕС: людоеды начинают и выигрывают…
  Подробности: http://regnum.ru/news/society/2112891.html

  DOBRANOC!

  PLUS Satanowski!

  Евгений Сатановский׃ Украина давно не была под Польшей, вот и дождалась 06 04 2016

  Polubione przez 1 osoba

 5. Właściwie informacja o referendum i powyższe zdjęcie nie powinno znikać przez cały dzień z jedynki Onetu. Tak na logikę to jedna z najbardziej intresujących dziś informacji. Próżno jej jednak szukać 😀

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.