Wojna domowa na Ukrainie 7.04.2016r.- 411 dzień od nowego rozejmu.


Referendum w Holandii.

Podczas wczorajszego referendum w Holandii na temat tego czy obywatele tego kraju są za czy przeciw porozumieniu w sprawie członkostwa UE z Ukrainą, większość głosujących odpowiedziała- „Nie”.

Przypomnijmy jak doszło do wczorajszego referendum w Holandii.

Otóż eurosceptyczny ruch Geen Peil postanowił skorzystać z nowego prawa w Holandii i wymusić na władzach tego kraju konsultacje ze społeczeństwem w sprawie unijno-ukraińskiej umowy.

Pomysł poparło ponad 420 tysięcy obywateli. Aktywiści namawiają jednocześnie, aby głosować na ”nie” podnosząc, że umowa jest krokiem do członkostwa Ukrainy we Wspólnocie. A to  miałoby kosztować holenderskich podatników miliony euro.

Pomimo to referendum nie jest wiążące. Zwycięstwo eurosceptyków postawiło jednak rząd Marka Rutte, który już zgodził się na przyjęcie umowy, w trudnej sytuacji.

Umowa Brukseli z Kijowem na razie tymczasowo weszła w życie, co jest wynikiem m.in. tego, że jak dotąd Holandia nie ratyfikowała tego porozumienia.

Przypomnę, że frekwencja we wczorajszym referendum przekroczyła 30% uprawnionych do głosowania, a więc jest ono ważne. Natomiast blisko dwie trzecie głosujących (64%) opowiedziało się przeciwko  ratyfikacji umowy umowy o zacieśnieniu współpracy gospodarczej UE z Ukrainą.

A więc nawet intensywna kampania prowadzona przez szefa ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkina w zeszłym tygodniu w Holandii nie zdołała przekonać Holendrów do członkostwa Ukrainy w UE.

 

Po ogłoszeniu wyników wczorajszego referendum w Holandii, premier Mark Rutte oświadczył, że jego rząd ponownie może rozważyć kwestię ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą.

Natomiast przywódca eurosceptycznej i antyemigracyjnej Partii Na Rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders z ogromnym zadowoleniem przyjął wyniki referendum:

„To wotum nieufności wobec elit w Brukseli i Hadze. To początek końca UE”– napisał na swoim profilu na Twitterze lider „PVV”.

Zadowolenie nie kryją też inicjatorzy referendum. „Wyniku nie można zignorować”– podkreślił Thierry Baudet z Forum Na Rzecz Demokracji.

Przed dramatycznymi skutkami holenderskiego „nie” dla całej Europy przestrzegał już wcześniej szef Komisji Europejskiej. „Nie- mogłoby otworzyć drogę do europejskiego kryzysu” – przestrzegał przez referendum Jean-Claude Juncker.

A więc to nie żywiołowy napływ imigrantów z Północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i Południowych Bałkanów, nie zamachy ekstremistów islamskich w Paryżu i Brukseli, nie kryzys spowodowany zaostrzeniem stosunków z Rosją i zdestabilizowanie Ukrainy w wyniku dokonanego tam zamachu stanu są wg. szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera głównymi przyczynami obecnego europejskiego kryzysu, tylko może dopiero otworzyć do niego drogę wynik wczorajszego referendum w Holandii.

Sytuacja ta dowodzi jak bardzo polityczne elity europejskie oddaliły się od rzeczywistości realizując swoje urojone koncepcje, że obecnie głos ludzi stanowi dla nich zagrożenie, bo wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli.

Jak można już dziś przewidywać, na podstawie wyników referendum w Holandii, czas kiedy to podejmowało się decyzje ponad głowami społeczeństw skończył się. Tym samym forsowana koncepcja unijnego nadrządu, który podejmuje za wszystkie kraje członkowskie decyzje polityczne, kończy się, co oznacza w tym sensie, że kończy się również UE z jaką dotychczas mieliśmy do czynienia, a więc na siłę forsowanych i narzucanych przez jej władze krajom członkowskim (szczególnie tym słabszym) swoich praw i przyjętych rozwiązań. Co jest efektem podpisanego w grudniu 2007 roku „Traktatu Lizbońskiego”,  którego podpisanie niemiecki publicysta Alan Posener określił w gazecie „Die Welt”, że spowoduje, tylko to iż „Europa nie będzie ani bardziej efektywna, ani bardziej demokratyczna, ani bardziej przejrzysta, ani bardziej otwarta”.

No i właśnie z tym wszystkim mamy teraz do czynienia, czemu holenderscy obywatele powiedzieli wreszcie „Nie!”.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po trwającej na frontach w Donbasie kilkudniowej względnej ciszy przedwyborczej, w dniu wczorajszym nastąpiła eskalacja działań militarnych strony ukraińskiej.

I tak, od godziny 15:00, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm przez około 10 minut prowadziło ostrzał w okolicy wsi Szirokino na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola.

Półtorej godziny później, ukraińscy żołnierze ostrzelali przy użyciu moździerzy osiedle Zajcewo, na północ od Gorłówki. Pociski spadały też w centralnej części miejscowości na ulicach Busłajewa i Rybałko. Podczas poprzedniego ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko w Zajcewie zostało uszkodzonych sześć domów jednorodzinnych.

W późnych godzinach nocnych, po godzinie 22:30, ukraińskie wojsko przy wykorzystaniu ciężkich moździerzy przeprowadziło ostrzał z kierunku miejscowości Piaski obrzeży donieckiego lotniska i terenu okalającego serwis „Volvo-Centrum”.

W tym samym czasie ostrzelane też zostały zachodnie obrzeża miejscowości Spartakus, gdzie w wyniku tego zostało uszkodzonych lub zniszczonych pięć domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy Kijowskiej nr. 15,17,18,19 i 20. Możliwe, że nie jest to ostateczna liczba strat.

Na odcinku frontu ługańskiego też w dniu wczorajszym było niespokojnie, gdzie w rejonie wsi Kalinowka ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz działek przeciwlotniczych, opancerzonych wozów bojowych, automatycznych wyrzutni granatów i ręcznych wyrzutni kierowanych pocisków rakietowych trzykrotnie ostrzelało pozycje zajmowane przez Milicję Ludową ŁRL. Ofiar tego ostrzału nie było.

W ciągu ostatniej doby walk zginęło trzech powstańców a pięciu zostało rannych. Po stronie ukraińskiej z ciągu ostatnich dwóch dni w okolicy Awdiejewki zostało rannych dwóch snajperów, w tym jeden bardzo poważnie.

Natomiast wg. informacji przekazanych przez służbę prasową dowództwa ukraińskich wojsk biorących udział w tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) przeciwko ludności cywilnej zbuntowanego Donbasu, ukraińskie pozycje miały być 67 razy ostrzeliwane.

I tak gorąco miało być w rejonie Doniecka. W okolicach Ługańskoje, miały zostać ostrzelane przy użyciu opancerzonych transporterów piechoty ukraińskie punkty oporu.

Ponadto przy użyciu moździerzy miały zostać ostrzelane linie obronne wojsk ukraińskich w rejonie następujących miejscowości: Awdiejewki, Niewielska, Nowogorodska, Opytnoje, kopalni Bytówka i Zajcewa. W rejonie Piasków i Swiatłodarska grupy bojowe prowadziły ostrzał przy pomocy ręcznej broni maszynowej i karabinów snajperskich.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieckie Muzeum Krajoznawcze- wystawa prac ceramicznych stworzonych na motywach poezji Anny Riewjakiny pt. „Kroniki miasta”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.04.2016r.- 411 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam. Na początek, z UE płyną głosy współczucia dla świniołaków. Jako pierwsza roztkliwiła się „prezydętówa” Żmudzi zwanej Litwą (po kursach KGB dla „dam do towarzystwa” organizowanych w ówczesnym Leningradzie) Dalia Grybauskaite…
  >https://www.youtube.com/watch?v=xvw4hJtrEmc
  Ps. Ciekawe kiedy nasze „koryciarstwo” (od lewa do prawa) wybierze się znowu do Kijowa by utulić w żalu „braci mniejszych”, „Olo – Monopolo” z „flaszką pocieszenia” (albo od razu z kilkunastoma), „dochtórka” Kopacz ze swym „umiłowanym banderowskokanadyjskim zięciuniem” oraz „wódz naczelny” Duda z kolejna „pożyczką swapową’?

  Polubione przez 11 ludzi

  • A najzabawniejsze jest to, że takimi wypowiedziami radykalizują dotychczas niezdecydowanych i niezainteresowanych głębiej sprawą, a dodatkowo pozbawiają do reszty złudzeń tych, którym wydawało się, że taki jednorazowy sygnał ostrzegawczy w postaci głosu na „nie” w referendum będzie wystarczającym bodźcem do otrzeźwienia kapłanów z Brukseli. Przypadek Junckera, który przed referendum zaczął straszyć konsekwencjami bycia przeciw umowie stowarzyszeniowej, niczego nie nauczył głąbów. Oby tak dalej. Zobaczymy co będzie w czerwcu.

   Polubione przez 9 ludzi

   • „…taki jednorazowy sygnał ostrzegawczy w postaci głosu na „nie” w referendum będzie wystarczającym bodźcem do otrzeźwienia kapłanów z Brukseli.”

    Wątpię tych euromatołów otrzeźwi tylko tabletka z ołowiu lub jakiś Abu z tępym nożem przy ich gardle. Raczej w ramach „demokracji” i euroPEJSkich wartości każą Holendrom głosować jeszcze raz, w końcu dali przykład Irlandczykom, że głosujemy do skutku.

    Polubione przez 6 ludzi

   • Czas by „polskie koryciarstwo” (od lewa do prawa) zrozumiało że UE ma już dość pochrumkiwania oraz pokwikiwania świonałaków i dało sobie spokój z tym upadlającym przymilaniem się do nich, bo jak tak dalej pójdzie to znajdzie się sam na sam (a my Polacy niestety razem z „koryciarstwem”) z ręką w nocniku, czy tez pisząc dosadnie, Z REKĄ W UKRAIŃSKIM SZAMBIE…

    Polubione przez 8 ludzi

 2. Po…rąbało świniołaków. Komisja parlamentarna Rady Najwyższej Ukrainy domaga się (!) od „The New York Times” sprostowania niektórych faktów podanych w opublikowanym na łamach czasopisma artykule o korupcji na Ukrainie (o którym Poroszenko stwierdził że jest elementem „rosyjskiej wojny hybrydowej”);
  http://obozrevatel.com/politics/69247-komitet-radyi-potrebuet-ot-nyt-oprovergnut-faktyi-izlozhennyie-v-state-o-korruptsii-v-ukraine.htm

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Podobno wniosek o dymisję złożyła szefowa Narodowego Banku Ukrainy Gontariewa, według krążących w Kijowie plotek jednym z powodów tej decyzji ma być to że zajmowała się rejestrowaniem w tzw. rajach podatkowych spółek należących do Poroszenki oraz prowadziła w jego imieniu jakieś rozmowy z Rotschild’ami…
  http://www.depo.ua/rus/politics/gontareva-napisala-zayavu-pro-vidstavku–zmi-07042016121400

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Wszędzie czytam, że wynik wyborów w Holandii to wyraz sprzeciwu wobec dążeń integracyjnych UE. A co jeśli taki a nie inny wynik wyborów to sprzeciw wobec rusofobii i sankcjom gospodarczym które odbijają się na kieszeni bardziej niż jakieś tam mgliste pojęcie wspólnoty europejskiej. Może to też sprzeciw przeciwko politykom którzy żyją z podatków obywateli ale realizują interesy które z dobrem obywateli, którzy im w końcu płacą, za wiele wspólnego nie maja.
  Jeśli jednak wynik referendum faktycznie jest wyrazem sprzeciwu przeciwko polityce integracji europejskiej, to Polska ma powód do zmartwienia. Polacy stanowią największą grupę emigrantów, przeciwko Polsce toczą się jakieś tam postępowania o przestrzeganie praworządności a nasi lokalni kacykowie zachowują się jakby Polska potęgą gospodarczą była. Wylądujemy – jak zauważył mania, w szambie razem z Ukrainą i tyle z tego wszystkiego będzie. Będziemy razem komponować pieśni na pohybel Rosji i planować loty w kosmos rakietami zasilanymi wprost z gazoportu….

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W Kijowie trwa awantura wokół knajpy o „wdzięcznej” nazwie „Каратель” (Pacyfikator) znajdującej się na Majdanie którą władze miasta chcą zlikwidować ponieważ została ona założona bez pozwolenia. Jak na razie nie udało się tego zrobić, gdyz jest ona broniona przez „grupy zamaskowanych mężczyzn” („ukraińskich patriotów”);
  http://nahnews.org/687640-v-kieve-bojcy-v-kamuflyazhe-grudyu-vstali-na-zashhitu-karatelya/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Generalissimus” Poroszenko nie odpuszcza. Tym razem podejrzany jest o zatajenie części prezentów jakie otrzymał podczas pełnienia przez siebie funkcji prezydenta Ukrainy, poinformowała o tym dyrektor Funduszu Prezydenckiego który zajmuje sie właśnie wszystkimi przekazanymi głowie państwa podarunkami. Według niej trafiło do nich tylko 80 „pozycji”, głownie książek, albumów i czasopism, choć ukrainskie media informowały o róznych innych prezentach które otrzymał Poroszenko podczas swoich zagranicznych wizyt;
  http://vesti-ukr.com/strana/143271-posle-ofshorgejta-vokrug-poroshenko-razgoraetsja-novyj-skandal
  Ps. WOR…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejny „kandydat do popełnienia samobójstwa”, w obszernym wywiadzie dla ukraińskiego portalu „gordon.ua” Aleksiej Moczanow (ukraiński rajdowiec, jeden z organizatorów tzw. wolontariatu dla „niezwyciężonej armii kijowskiej” i bloger) „bez pardonu” skrytykował obecne władze i „elity” kijowskie, na czele z „generalissimusem” Poroszenka. Opowiedział także jeszcze raz o swojej wizycie w „separatystycznym” Doniecku i rozmowach z liderem Republiki Donieckiej Aleksandrem Zacharczenką na temat wymiany jeńców;
  http://gordonua.com/publications/mochanov-vy-chasom-ne-ohreneli-car-batyushka-petr-alekseevich-126969.html
  Odstrzelą faceta jak nic, wystarczy popatrzeć na zdjęcia i filmiki z jego prywatnego archiwum, które zamieszczono w artykule…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I jeszcze odnośnie referendum w Holandii, ‚specjalne” podziękowania należą się „aryjczykom” z Sonderkommando „Azov” i ich „spontanicznej akcji mającej na celu zachęcenie Holendrów do popierania Ukrainy” 🙂

  Tylko tak dalej STANDARTENFUHRER BIŁECKIJ!

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Witam odnośnie robota – brakowało tylko „sała krainie”! 😀
  Kilka linków zapóźnionych z podziękowaniem dla Szefa i Państwa…

  Sytuacja na froncie:
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35251%2Fall
  .http://cs626121.vk.me/v626121857/2551/c1BJnl6-ktU.jpg

  W wyniku ataku na blokpost lekko ranny został Giwi!
  http://dnr24.com/main/20887-v-rezultate-ataki-na-blok-post-dnr-legkoe-ranenie-poluchil-komandir-ogshb-somali-m-tolstyh.html

  Trechizbienka: „ukraińskie czołgi jeżdzą na oczach obserwatorów OBWE”
  ,https://youtu.be/nsn4Ub0C9R4

  Zakłąd produkujący samochody w Zaporożu od poczatku roku wyprodukował… CZTERY auta!
  Brawo!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35285%2Fall
  A takie autka kiedyś produkowano tysiącami: .http://cs622526.vk.me/v622526453/31085/gI30NyLisHs.jpg

  Ucieszny tekst o spodniach Poproszenki. Polecam!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35284%2Fall
  .http://cs615819.vk.me/v615819674/6ead/tmSKOWcqZik.jpg

  Jak dzisiaj odpowiedział na pytania dziennikarzy WWP którzy pytali o „skandal panamski” – „a gdzie sa jakieś dokumenty w tych papierach”? Faktycznie – tam NIE MA NIC na WWP! To wszystko jedynie pomówienia dziennikarzy!
  Co ciekawe, w dokumentach nie ma tez ani jednego obywatela USA!
  „Подозрительный панамский архив”. Международные СМИ пытались связать офшорный скандал с Владимиром Путиным, однако в самих документах имя президента даже не упоминается, отметила бывшая сотрудница британской разведки: http://ria.ru/world/20160407/1404367549.html

  Pismo otwarte dotyczące ochrony pomników w Polsce
  http://www.polska-kaliningrad.ru/home/10-newsfrompoland/6541-otkrytoe-pismo-v-zashchitu-sovetskikh-pamyatnikov-v-polshe
  Открытое письмо в защиту советских памятников в Польше

  Mem o Pani Smith
  .http://cs543104.vk.me/v543104549/ee23/701-4lrL_TQ.jpg

  Kolejna technika jedzie na granicę z Krymem
  .https://youtu.be/BnJG6bUIQDo

  LNR przekazała ciało zabitego pod Debalczewem bojca
  .https://youtu.be/olT__UNUdKg

  Po referendum w Holandii europejscy urzędnicy nie wiedzą co dalej robić. Mówi się o przekazaniu sprawy do Trybunału w Hadze. Jest prawny pat…
  Пока в Нидерландах подводят итоги и размышляют, что делать дальше, европейские чиновники разводят руками. Реакция на референдум и прогнозы политиков – в материале Ria.ru: http://ria.ru/world/20160407/1404429126.html
  http://vz.ru/news/2016/4/7/804026.html

  Rożin o „Republice Zakarpackiej”
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35270%2Fall
  .http://cs631320.vk.me/v631320033/200f4/23oyZadoTNQ.jpg

  „Republikanami” z Zakarpacia już zajęło się SBU
  http://www.kp.ru/online/news/2358022/

  A Moskal – „wielkorządca Zakarpacia” – będzie dekomunizował Tierieszkową!
  https://lenta.ru/news/2016/04/07/tereshkova/

  Pastor Turczynow odwiedził Awdiejewkę
  http://rus.newsru.ua/ukraine/07apr2016/tyrchinov_dopuskaet.html

  Turczynow odpowiedział na to że Rosja gdyby chciał to zajęła by Krainę w cztery dni (słowa Naryszkina) tak:
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35246%2Fall
  «Видимо, у России действительно серьезные проблемы, если даже спикер Госдумы РФ Нарышкин говорит, что они не продержатся и четырех дней, воюя с такой страной, как Украина», — написал он.

  Ludzi z OBWE wywaliło z pracy w misji. Powodem był udział w ślubie jednego Opołczeńca
  http://sharij.net/50999

  MEGA – ZDRADA!
  Firmy ukraińskie dostarczają materiały do budowy mostu na Krym!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35259%2Fall

  W związku z demobilizacją tak zwanej „czwartej fali” atowców, wydano prikaz by wywalić ze szpitali leżących tam bojców z tej fali mobilizacyjnej, bez względu na stan zdrowia bo sa potrzebne miejsca dla tych co nadal służą w armii
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35257%2Fall

  Dżemilewowi nie podoba się polityka Krainy wobec Krymu
  Крымско-татарский террорист Джемилев возмущён политикой Украины в отношении Крыма
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35247%2Fall

  Pada system bankowy na u’Krainie? Problemy z wypłatami z bankomatów zaczęły się w łykend i co dzień jest gorzej. Kolejki przed bankomatami
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35244%2Fall

  Podsumowanie dnia według Anatola Sz. 🙂
  .https://youtu.be/dQvbJe7Exl8

  Na koniec kolejny film z miejsc gdzie trwaja wykopaliska
  .https://youtu.be/ly6jF-GjWYQ

  Polubione przez 2 ludzi

 10. OT, ale dziwnie przypominające to co się działo (i dzieje) na Donbasie, czyli porzucone zwłoki ‚bojców” armii azerbejdżańskiej po jej ‚zwycięskiej” ofensywie na „separatystyczną’ Republikę Górskiego Karabachu…
  >https://twitter.com/lvov80/status/718133448028905477?ref_src=twsrc%5Etfw
  Ps. Podobno same siły zbrojne Azerbejdżanu maja taki budżet jak cała Armenia, która wspiera Górny Karabach…

  Polubione przez 2 ludzi

 11. TO NIE MY TO ONI! Czyli o katastrofę w związku z tzw. reformą policji na Ukrainie (czyli gwałtowny wzrost przestępczości i faktyczny paraliż działań „nowej europejskiej policji”) szefowa ukraińskiej policji Chatia Dekonaidze (kolejna z „gruzińskiego desantu”) oskarżyła ukraińskie sądy które uznały za bezprawna tzw „certyfikację” większości funkcjonariuszy milicji i nieprzyjęcie ich w szeregi nowo powołanej policji ukraińskiej;
  http://www.radiosvoboda.org/content/news/27660340.html
  Ps. Gruzini fajni i mili ludzie, ale Bóg strzegł by kimkolwiek rządzili…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I na dobranoc, OT dla przypomnienia, czyli 13 lutego 1991 roku „inteligentne bomy bomby” Made in USA zmasakrowały bunkier w irackiej Amiriyaha w którym schroniły się głównie kobiety i dzieci;
  https://en.wikipedia.org/wiki/Amiriyah_shelter_bombing
  Na zdjęciu widoczna ściana na której widać prawdopodobnie odcisk kobiety z dzieckiem (matki) która w ten sposób próbowała ocalić siebie i dziecko…

  I jedyna piosenka która to upamiętniła…
  >https://www.youtube.com/watch?v=DnWq6uH0ERg&nohtml5=False

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.