Wojna domowa na Ukrainie 8.04.2016r.- 412 dzień od nowego rozejmu.


„Chciałbym wszystkim przypomnieć, że prawdziwym celem organizatorów referendum nie jest umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą i Unią Europejską. Jest to atak na jedność Europy, atak na europejskie wartości” – powiedział Petro Poroszenko w wystąpieniu w czasie jego wizyty w Japonii.

Oczywiście ten atak na jedność Europy i europejskie wartości, dokonany został po przez atak na Ukrainę, która zapewne jest nosicielem tych wartości?

Otóż, sprawa polega na tym, że społeczeństwo holenderskie głosując przeciwko akcesji Ukrainy w szeregi  państw UE, zagłosowało właśnie przeciwko braku wartości- i to nie tylko europejskich- na Ukrainie, a szczególnie wśród jej obecnych elit politycznych i  rządowych.

Bo czyż odwoływanie się do ideologii banderyzmu, zbrodnie popełniane na ludności cywilnej Donbasu, korupcja i bezprawie, zestrzelenie pasażerskiego samolotu wpisują się w fundament europejskich wartości?

Tego właśnie Poroszenko, jak i inni z obecnej junty rządzącej w Kijowie nie rozumieją, że nie wystarczy chcieć być w Europie, bo w Europie jest miejsce tylko dla krajów, które wyznają wartości europejskie.

Jednak- nie umiejący wyciągać właściwych wniosków- Petro Poroszenko ma nadal nadzieję, że holenderskie referendum nie stanie na przeszkodzie ukraińskiej drogi do Europy:

” Chcę z całą odpowiedzialnością oświadczyć, że Ukraina będzie kontynuowała implementację umowy stowarzyszeniowej z UE oraz zapewni dalsze tworzenie strefy wolnego handlu z UE, ponieważ jest to droga do modernizacji państwa ukraińskiego i wzmocnienia jego niepodległości”– oświadczył w Japonii Poroszenko.

W tym samym błędzie jest szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin, który towarzyszy Poroszence w czasie wizyty w Japonii:

„Nic się nie zmienia, umowa obowiązuje jak dotychczas, na razie na zasadach tymczasowych, więc zarówno umowa o strefie wolnego handlu jak i współpraca w różnych innych dziedzinach będą trwały nadal” – powiedział Klimkin.

Ponadto Klimkin ocenił, że wyniki referendum są problemem dla władz Holandii, które muszą zastanowić się nad swoimi dalszymi działaniami:

„Oczywiście, wyniki głosowania pokazują stosunek Holendrów do Europy, dążenie eurosceptyków do naruszenia jej jedności i mobilizacja właśnie tego obozu była silnie odczuwalna”.

I tu Klimkin ponownie się myli, bo szef holenderskiego rządu już zapowiedział, że wyniki referendum są dla niego wytyczną:

„Po wczorajszym referendum w sprawie umowy UE z Ukrainą Holandia nie może kontynuować procesu jej ratyfikacji „– napisał na swoim profilu na Facebooku Mark Rutte.

https://web.facebook.com/ministerpresident?_rdr

A więc sytuacja w opinii szefa holenderskiego rządu jest bardzo jasna i nie ma już mowy o żadnych dalszych próbach kontynuacji procesu ratyfikacji  przez Holandię umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą.

Dlatego też przewodniczący ukraińskiego parlamentu Władymir Groisman napisał na swojej stronie na Facebooku, że wynik referendum w Holandii musi stanowić dla władz ukraińskich sygnał alarmowy:

„Szanujemy wolę obywateli holenderskich, choć też rozumiemy, że to referendum ma jedynie doradczy, jest ono bardzo niepokojącym sygnałem Ukrainy. Dla nas istnieje tylko jeden sposób, aby bronić swojej europejskiej przyszłości- wszyscy musimy pracować nad naprawą błędów i dać wyraźny sygnał, i obywatelom Ukrainy, i społeczności międzynarodowej, że systematycznie zmierzamy w kierunku europejskich reform”.

https://web.facebook.com/volodymyrgroysman/?rf=447457438681875

A więc, aby osiągnąć ten cel, którym  jest „europejska przyszłość” Ukrainy, jej władze  powinny teraz zacząć systematycznie odchodzić od ideologii banderyzmu, rozliczyć zbrodnie jakich dokonano w imię tej ideologii, podporządkować się warunkom umowy pokojowej podpisanej w Mińsku oraz wziąć się wreszcie poważnie za walkę z korupcją i przestępczością oraz bezprawiem- szczególnie wśród urzędników państwowych .

Czy ukraińskie władze to zrobią?

Oczywiście, że nie, bo one nie rozumieją na czym te „europejskie wartości” polegają. A polegają one nie tylko na chęci bycia członkiem bogatej Europy, ale również na przestrzeganiu zasad, które legły u podstaw jej dobrobytu i tolerancji światopoglądowej.

Ale to widocznie jest już dla Ukraińców za trudne do pojęcia.

Na koniec tego wątku zacytuję jeszcze szefa ukraińskiej fundacji „Odrodzenie” Jewhena Bystryckiego, który powiedział, że:

„Holenderscy eurosceptycy wymierzyli policzek zjednoczonej Europie, a Ukraina otrzymała coś, co nazwałbym lekcją poniżenia międzynarodowego”

Bystrycki wyjaśnił, że „nie” dla umowy o stowarzyszeniu z Ukrainą, wyrażone podczas referendum przez Holendrów, jest ostrzeżeniem dla UE, krytykowanej za słabość, polegającą na braku umiejętności rozwiązywania ważnych problemów.

„Ukrainie natomiast pokazano, że w stosunkach międzynarodowych brakuje jej podmiotowości. Pod tym terminem rozumiem brak zjednoczenia wewnętrznego i integralności politycznej” – podkreślił.

„Niestety, na Ukrainie mamy do czynienia z permanentnym kryzysem polityczno-rządowym, nie możemy poradzić sobie z korupcją, a władze są faktycznie niezdolne do skonsolidowanych działań na rzecz wprowadzenia radykalnych reform” – dodał.

Bystrycki zauważył, że Ukraińcy nie powinni lekceważyć wyników referendum w Holandii jeśli naprawdę chcą integracji z UE.

„Nie możemy powiedzieć, że uczestniczymy w nie naszej grze. Uczestniczymy w grze europejskiej, która jest już także i naszą grą, jeśli oczywiście chcemy być w przyszłości w systemie Unii Europejskiej i jeśli chcemy, by umowa stowarzyszeniowa nadal działała” – powiedział.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej w południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatnich kilku dni, w Donbasie nastąpił wzrost napięcia militarnego wywołanego działaniami zbrojnymi prowokowanymi przez stronę ukraińską.

I tak, już w godzinach popołudniowych, około godziny 15:20, ukraińskie wojsko z kierunku miejscowości Nowogorodsk, przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, granatników i ręcznej broni strzeleckiej przeprowadzili ostrzał miejscowości Żieleznej Bałki na południowych obrzeżach Gorłówki.

Natomiast późnym wieczorem, około godziny 19:20, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm ukraińskie wojsko ostrzelało teren wokół punktu kontrolnego na drodze Donieck-Gorłówka, który znajduje się koło miejscowości Jasinowata.

Ostrzał w tym rejonie został przeprowadzony ponownie po godzinie 21:00 i trwał łącznie aż do północy. Poza użytą z poprzedniego ostrzału bronią ukraińskie wojsko tym razem użyło również dodatkowo czołgu, który w stronę punku oporu sił powstańczych wystrzelił pięć pocisków.

Wieczorem ukraińskie wojsko przeprowadziło późnym wieczorem, po godzinie 19:30, ostrzał północnych obrzeży Doniecka, w tym okolice lotniska i serwisu „Volvo-Centrum” oraz zachodnich obrzeży miejscowości Spartakus, gdzie w wyniku tego ostrzału zapaliły się dwa domy jednorodzinne znajdujące się w okolicy skrzyżowania ulic Solniecznej i 60-lecia Rewolucji Październikowej. Ostrzał ten prowadzony był z kierunku miejscowości Piaski i szybu wentylacyjnego kopalni „Butowka” przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i czołgów.

Późnym wieczorem zostały też ostrzelane z kierunku osiedla Marinka linie obronne sił powstańczych w rejonie wsi Trudowskaja.

Poza tym około północy, od godziny 23:30 przez około 40 minut ukraińskie wojsko przeprowadziło przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm z kierunku miejscowości Nowotroitskoje ostrzał okolic miejscowości Dokuczajewsk.

Ponadto, w kierunku pozycji sił powstańczych ukraińskie wojsko wystrzeliło łącznie w ciągu ostatniej doby ponad 100 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm 6 razy prowadząc ostrzał w rejonie frontu ługańskiego na miejscowości Kalinowka i Krasnyj Liman.

Pod ogniem ukraińskich moździerzy znalazła się również wczoraj w godzinach popołudniowych grupa obserwatorów misji Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji. Ostrzał miał miejsce na drodze Donieck-Gorłówka.

Natomiast wg. informacji podanej dziś rano przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa operacji ATO w Donbasie, w ciągu ostatniej doby, do godziny 06:00 dnia dzisiejszego, pozycje wojsk rządowych miały zostać zaatakowane aż 70 razy.

Głównie warunki rozejmu były nieprzestrzegane w rejonie miejscowości Awdijewki, Ługańskoje, Piasków, Opytnoje, Niewielskoje, Wierchnotoreczokoje, Artiemowa, Kamionki, Swietłodarska i Bogusławskiego.

Tak jak przy poprzednich ostrzałach teraz też miały być w użyciu moździerze kaliber 120 i 82 mm.

W rejonie Trochizbienki i Stanicy Ługańskiej, na odcinku frontu ługańskiego, ukraińskie linie obrony miały zostać ostrzelane przy użyciu granatników i broni ręcznej.

Do potyczek zbrojnych dochodziło też w rejonie frontu południowego koło Mariupola.

***

Wczoraj odwiedził Awdiejewkę przewodniczący ukraińskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksander Turczynow. Wcześniejsze takie niezapowiadane wizytacje najwyższych oficjeli reżymu kijowskiego na linii frontu poprzedzały atak ukraińskich wojsk ATO na pozycje sił powstańczych w celu ich przełamania i likwidacji:

 

Prowadzący samochód pod wpływem alkoholu ukraiński żołnierz sił ATO staranował ciężarówką wojskową „Ural” miejski autobus w miejscowości Selidowo:

Na koniec kilka zdjęć:

Dwa lata po zdobyciu siedziby SBU w Ługańsku.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

122 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.04.2016r.- 412 dzień od nowego rozejmu.

  • „Rosja blokuje tranzyt ukraińskich wyrobów cukierniczych do Gruzji i Azerbejdżanu
   To chyba mamy wyjaśnienie agresji na Gornyj Karabach.
   Jak śpiewał „wieszcz”: „A słodkich pierniczków dla wszystkich nie starczy i tak”
   :(((

   Polubione przez 2 ludzi

 1. Kolejny skandal na Ukrainie ze skradzionymi w Europie obrazami. Tym razem mają byc to dzieła skradzione z muzeum Castelvecchio we włoskiej Weronie o wartości 15 mln euro. Do Odessy przyjechało w tej sprawie dwóch włoskich detektywów, którzy poszukują dwóch członków międzynarodowego gangu złodziei złozonego z kilkunastu Włochów i Mołdawian. 12 członków przestępczej grupy zostało aresztowanych 2 tygodnie temu podczas akcji policji we Włoszech i Mołdawii, a dwóch miało zbiec właśnie na Ukrainę;
  http://www.politnavigator.net/na-ukraine-skryvayutsya-prestupniki-pokhitivshie-iz-italyanskogo-muzeya-sem-kartin-stoimostyu-15-mln-evro.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Drogi Ukrainy, czyli przejazd trasą Połtawa-Krzemieńczuk;
  >https://www.facebook.com/den.kazansky/videos/vb.100002085647117/1031974440215401/?type=2&theater
  Komentarz pod filmikiem „Я не понимаю, как дорога, соединяющая два крупнейших города одной из самых богатых областей может быть в таком состоянии” (Nie mogę zrozumieć jak droga która łączy dwa największe miasta jednego z najbogatszych obwodów, może znajdować się w takim stanie)

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Zdrada! Amerykański ekspert Clifford Gaddy wysunął teorię, że za aferę z tzw. dokumentami z Panamy może srać tak naprawdę…Rosja, napisał w sobotę amerykański „The Washington Post”. Według eksperta może o tym swiadczyć to ze w „panamskich przeciekach” nie ma „prawie żadnych informacji, które mogłyby zaszkodzić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi”. Według niego świadczyć o tym ma także to że niemiecki „Süddeutsche Zeitung” miał otrzymać dokumenty od hakera „który ma poparcie rosyjskich władz’…
  http://www.interfax.ru/world/502895
  Oryginalny artykuł;
  https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2016/04/09/the-not-completely-crazy-theory-that-russia-leaked-the-panama-papers/

  Polubione przez 1 osoba

  • Nie wiem czemu, ale jak czytam o „panama papier” to przypomina mi się jedna zwrotka z wierszyka Andrzeja Waligórskiego.

   „Panamczyk nie nosi panamy, bo ją uważa za banał
   Poza tym jest zawsze skrzywiony, bo tuż pod nosem ma kanał.
   Gdy o wspomnienia z Panamy kobietę zapytać chcemy,
   To zwykle nam odpowiada: – z Panamy? Ale z któremy? „

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.