Wojna domowa na Ukrainie9/10.04.2016r.- 413/414 dzień od nowego rozejmu.


Skutki wczorajszego ostrzału przez ukraińskie wojsko miejscowości Jakowlewki.

„Zła wiadomość dla Europy, zła wiadomość dla Polski i warto, by elity polityczne krajów Europy Zachodniej podjęły wysiłki, by przywrócić polityce europejskiej akceptowany społecznie wymiar” – powiedział po ogłoszeniu wstępnych wyników referendum w Holandii prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Według prezydenckiego ministra wyniki referendum w Holandii pokazują, że „w krajach rdzeniowych Unii Europejskiej” narasta fala eurosceptycyzmu:

„Widać, że kraje centralne UE mają dziś ogromny kłopot z zaufaniem obywateli do projektu europejskiego. Tym razem to rozczarowanie Unią w centralnych krajach Europy skanalizowało się w holenderskim referendum w sprawie Ukrainy. Problem jest natomiast znacznie głębszy i dzisiaj przed politykami centralnych krajów UE stoi wielkie wyzwanie, by przywrócić projektowi europejskiemu nadzieję” – powiedział  Krzysztof Szczerski.

No to panie Szczerski, nic nie stoi na przeszkodzie aby to właśnie pan „przywrócił projektowi europejskiemu nadzieję”. Jeśli więc PiS pomoże to można liczyć na przekonanie obywateli krajów centralnych UE do projektu europejskiego.

Tym bardziej, pomoc Szczerskiego i PiS-u jest tak ważna w przełamaniu narastającego eurosceptycyzmu, bo formacja ta chciałaby, aby Europa była silna i zdolna do tego, by się rozszerzać.

Rozszerzać się oczywiście o Ukrainę i Gruzję.

Szczerski zauważa przy tym bardzo trzeźwo, że głos Polski za tym „aby Europa była silna i zdolna do tego, by się rozszerzać, spotyka się dzisiaj z brakiem zaufania Europy Zachodniej. Jest to rzeczywistość, z która musimy się zmierzyć.

Zapomniał jakoś przy tym dodać, że tak poprzednie, jak i obecny rząd, bardzo mocno trudziły się aby to zaufanie utracić.

Tak więc jego apele do krajów Zachodniej Europy po referendum w Holandii o „odpowiedzialną politykę i działanie po referendum tak, by nie zatrzymać europejskiego zainteresowania Wschodem, w tym przede wszystkim Ukrainą, bo inaczej wielki projekt, jakim było promieniowanie Europy na Wschód może zostać zatrzymamy przez negatywną ocenę społeczeństw Europy Zachodniej bieżącej polityki europejskiej”.

Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, przed całą UE stoi „bardzo ważne zadanie, aby do tego, co jest oczywiste w Polsce, że jedność europejska służy Europie i Europa powinna promieniować na swoje najbliższe otoczenie, przekonać społeczeństwa Europy Zachodniej”.

„Oczekujemy od rządu Holandii odpowiedzialnego podejścia do przyszłości UE i tego, by na to referendum odpowiedział działaniami, które przywrócą UE dynamikę i zaufanie społeczne, bo nie byłoby dobrze, gdyby pojawiały się kolejne działania, które pogłębiałyby kryzys, w jakim znalazła się UE w wyniku utraty zaufania społecznego, a także błędów politycznych popełnionych chociażby w związku z kryzysem imigracyjnym” – podkreślił na koniec swojego wywodu  Krzysztof Szczerski.

Jak widać ambicje prezydenckiego ministra są bardzo duże, chciałby on wpływać na politykę suwerennych krajów członkowskich UE i opinię ich społeczeństw, w tym nawet ma on oczekiwania wobec holenderskiego rządu „odpowiedzialnego podejścia do przyszłości UE”.

I zapewne rząd jak i obywatele tego kraju wezmą sobie głęboko do serca rady Krzysztofa Szczerskiego, szczególnie, że wykazał on tak dużo szczerej troski nad problemem jedności europejskiej.

 

Na zakończenie dodam, że w związku z negatywnym wynikiem referendum w Holandii dotyczącego przyjęcia Ukrainy do UE, Taras Mikołajewicz Daraga zamieścił e-petycję, w której domaga się wprowadzenia- jako krok odwetowy za wynik referendum w Holandii- dla obywateli tego kraju wiz wjazdowych na Ukrainę:

„W związku z wyraźnie nieprzyjaznym stosunku do Ukrainy i Ukraińców, który został zademonstrowany przez obywateli Królestwa Niderlandów podczas referendum, a także biorąc pd uwagę fakt, że Ukraińcy muszą uzyskać wizy uprawniające do wjazdu na teren Królestwa Niderlandów, należy rozważyć wprowadzenie wiz dla poddanych Królestwa Niderlandów chcących wjechać na Ukrainę”.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w piątek i sobotę w Donbasie miał miejsce wzrost napięcia militarnego spowodowanego prowokacjami zbrojnymi jakich dopuszcza się ukraińskie wojsko sił ATO.

I tak, w piątek po godzinie 14:30, ukraińskie wojsko kolejny już raz przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm przeprowadziło ostrzał terenu wokół punktu kontrolnego znajdującego się na drodze Donieck-Gorłówka koło miejscowości Jasinowata.

Później, od godziny około 17:30, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, przez około 25 prowadziło ostrzał Zajcewa na północ od Gorłówki i okolic byłego lotniska w Doniecku. Poza moździerzami ostrzał prowadzony był tam przy użyciu granatników i ręcznej broni maszynowej.

Około godziny 21:00 ukraińscy żołnierze ponownie rozpoczęli ostrzał obrzeży Doniecka, tym razem przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm ogień prowadzono na teren kopalni „Oktriabrskij Rudnik” i okolice ulicy Astronautów.

Następnie około północy, przez 96 minut ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz działek przeciwlotniczych, granatników i broni ręcznej prowadziło intensywny ostrzał północnych obrzeży Doniecka i Gorłówki. Ostrzelane zostały Zajcewo, Żabiczewo, Wiesiełoje oraz okolice serwisu „Volvo-Centrum” i Zakładów Chemicznych.

Kolejny też raz, w godzinach 22:00/01:00, ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał drogi Donieck-Gorłówka w okolicy miejscowości Jasinowata przy użyciu czołgów, który wspomagany był ogniem moździerzy kaliber 120 i 82  mm.

Łącznie w piątek ukraińskie wojsko 360 razy prowadziło ostrzał terenu znajdującego się pod kontrolą władz DRL.

Natomiast na odcinku frontu ługańskiego ukraińskie wojsko wystrzeliło ponad 20 razy w stronę pozycji Milicji Ludowej ŁRL.

W wyniku ukraińskiego ostrzał zostało rannych dwoje cywilów, zaś od kuli snajpera zginął żołnierz sił zbrojnych DRL.

Wczoraj ukraińscy żołnierze już przed południem, od godziny 10:30, prowadziło ostrzał na kilku odcinkach frontu donieckiego na raz.

I tak ostrzał oraz sprowokowane przez stronę ukraińską walki toczyły się w rejonie miejscowości Sachanka na południe od Komiternowa, w okolicach punktu kontrolnego znajdującego się na drodze Donieck-Gorłówka, w Marince i Makijewce oraz na przedmieściach Awdiejewki.

Ostrzał w rejonie miejscowości Sachanka na odcinku południowym frontu donieckiego, został przez ukraińskie wojsko wznowiony w późnych godzinach nocnych, kiedy to po godzinie 23:40 przez 25 minut prowadzony był ostrzał tej miejscowości przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i broni ręcznej.

Mniej więcej w tym samym czasie ukraińskie wojsko przy użyciu broni ciężkiej ostrzelało osiedla Staromichaiłowka na zachodnich obrzeżach Doniecka, w wyniku czego zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Artema.

W nocy zostały także ostrzelane przez ukraińskie wojsko przy użyciu artylerii kaliber 122 mm oraz czołgów przedmieścia Spartakusa. Ostrzał prowadzony był z kierunku miejscowości Awdiejewki.

Ponadto ukraińskie wojsko w sobotę przeprowadziło trzy razy ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, czołgów i opancerzonych wozów bojowych oraz automatycznych granatników i broni ręcznej rejonu miejscowości Łogwinowo i wsi Kalinowka znajdujących się na odcinku frontu ługańskiego. Tam też miało dość do walk w rejonie Stanicy Ługańskiej.

Poniżej film dokumentujący skutki ostrzał w dniach 8-9.04.16r. miejscowości Jakowlewki:

Oraz filmy dokumentujące ukraiński ostrzał miejscowości Żabiczewo oraz Spartakusa i walk jakie miały miejsce na obrzeżach Awdiejewki:

Wczoraj, kolejny już raz w ciągu ostatnich kilku dni została ostrzelana przez ukraińskie wojsko misja obserwatorów Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiKZB). Do incydentu doszło gdy kolumna samochodów wiozących grupę obserwatorów WCKiKZB zbliżała się do stanowiska monitoringu. Wystrzelone ze strony ukraińskiej pociski moździerzowe kaliber 82 mm przeleciały ponad głowami obserwatorów. W ich kierunku oddano również strzały z broni ręcznej.

Natomiast wg. komunikatu przekazanego dziś rano przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO w Donbasie, w ciągu ostatniej doby „rosyjscy najemnicy” mieli 91 razy ostrzelać pozycje obronne strony ukraińskiej:

W okolicach Dokuczajewska ukraińskie wojsko rozrzuciło za linią frontu następujący komunikat:

***

Ukraińskie media opublikowały listę firm, których właścicielem jest ukraiński prezydent Petro Poroszenko:

Na koniec kilka zdjęć:

Wczorajszy ostrzał przez ukraińskie wojsko wsi Jakowlewki.

Ostrzelany przez ukraińskie wojsko przy użyciu dział „Hiacynt” cmentarz w Makijewce.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

83 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie9/10.04.2016r.- 413/414 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jak nie Donbas, bursztyn, czy gaz to skarby historii, czyli świniołaki znowu w akcji. W obwodzie czerkaskim rozgrabiono kurhan pogrzebowy (prawdopodobnie scytyjski), przybyli na miejsce lokalni historycy podejrzewają że prawdopodobnie zrabowano kosztowności ze złota które najczęściej składane były w nich jako ofiary dla pogrzebanych w nich dostojników;
  http://korrespondent.net/ukraine/3666371-v-cherkasskoi-oblasty-razghrabyly-tysiacheletnyi-skyfskyi-kurhan

  Polubione przez 4 ludzi

  • Parę miesięcy temu nazad, ataman Biletsky postulował na antenie 112, że należy uznać Państwo Islamskie. Najwyraźniej dla pewnych grup ukraińskich patriotów IGIL jest tak atrakcyjnym wzorcem cywilizacyjnym, że zaczynają wprowadzać w życie pewne idee podejrzane w Palmyrze. Dlatego drogi Panie, proszę ostrożnie z tym zarzucaniem złodziejstwa. To ewidentna manifestacja ideologicznego zaangażowania 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

 2. „Wojny bursztynowe”. W obwodzie żytomierskim Gwardia Narodowa poinformowała o „pierwszych sukcesach’ w walce z nielegalnymi kopaczami bursztynu, podobno udało im się dostać w rejon jednego z leśnych masywów gdzie przejeli sprzęt należący do kopaczy (zdjęcie jak z wojny w Wietnamie);
  http://korrespondent.net/ukraine/3666098-yantarnye-voiny-natshvardyia-otchytalas-ob-uspekhakh
  Z kolei w w obwodzie rówieńskim do ‚roboty” wzięła się podobno miejscowa policja, ktora rozpoczęła „operację specjalną” w rejonach gdzie prowadzono rabunkowe wydobycie bursztynu;
  http://delo.ua/ukraine/v-rovenskoj-oblasti-policija-ostanovila-massovuju-dobychu-jantar-315120/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sądząc po ilości i jakości sprzętu, to byli jacyś niezrzeszeni kopacze, wolni strzelcy, których „ustrzelono” żeby
   a ) zlikwidowac konkurencję
   b) policja gwardia mogła wykazać jakieś sukcesy
   Problemem Kijowa nie jest to że kilku obywateli kopie bursztyn, tylko to, ze są już zorganizowane całe brygady wydobywające jantar na skalę przemysłową.
   Ci ludzie są dobrze zorganizowani i… ochraniani zarówno przez lokalnych polityków jak i milicję we współpracy z … bandytami.
   Mówimy tutaj nie o kilku pompach (jakie widać na zdjęciu) ,ale o calych zmianach z setkami pomp pracujacymi rame w ramie, których ochraniaja uzbrojone w bron palną drużyny najemnikow.
   Juz kilka prób przetwania „wykopalisk” wykazały, że jeśli dojdzie do konfkiktu z osobami zarządającymi całym procederem to poleje sie krew. Chyba, że zarzadzający procederem gracze postanowią sie wycofac lub na jakis czas ograniczyc produkcje.
   Patrzac zas na zdjęcia sądzę ,że zlikwidowano … opustoszałą „kopalnię”. Najprostrzym sposobem wydobycia bursztynu jest doprowadzenie z pobliskiego zbiornika wodnego (jezioro, rzeka) wód w wykopanych kanałach i zalanie lasu. Powstaje bagienne wyrobisko z którego łatwo przez ręczne lub mechaniczne sita odsiać z iłów i piasków cięższe kamienie w tym i bursztyn.
   Tutaj jak widac nie mozna było juz sprowadzic wode i kopanki sały sie nieoplacalne wiec brygada przenuiosla sie w inne miejsce. Zostali tylko „wolni strzelcy”.
   Straty w środowisku naturalnym sa straszne, nikt nie rekultywuje terenów po goraczce bursztynu ( brak środków z zasobów państwa a instytucje ekologiczne zaproponowały bna ten cel cały … 1 mln euro).

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Okazuje się ze o władze w USA walczą dwaj „etatowi agencji Kremla”, czyli Donald Trump („oczywista oczywistość”) oraz…Hillary Clinton, której ‚związki z Kremlem” odkrył w tzw. papierach z Panamy, ‚The Observer’…
  http://observer.com/2016/04/panama-papers-reveal-clintons-kremlin-connection/
  I co na to nasze „euroatlantysty” z dyplomatołem Waszczykowskim na czele, zakochane bez pamięci w „juesej’?

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W Odessie parszywcy na koniec zajść palili zerwane „gieorjijewki” i złozone kwiaty
  .https://youtu.be/MERnsmfyj8g

  A tu przypomnienie – Odessa 10.04.2014
  .https://youtu.be/t5vLogBdFgY

  Sensacja z FR na temat opozycjonisty Nawalnego
  .https://youtu.be/oCTY7smajyk

  Na DOnbasie zlikwidowano islamistę z Tatarstanu
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35545%2Fall
  http://monavista.ru/news/na_donbasse_likvidirovan_protureckiy_nacist-rusofob_iz_tatarstana/

  Były szef sztabu Ukrainy: specłuzby juz się przygotowują do zmiany reżimu
  http://gordonua.com/publications/eks-nachalnik-genshtaba-zamana-specsluzhby-uzhe-sobirayut-tolstye-papki-na-vlast-122964.html

  Saakaszwili uważa że dymisja Jaceniuka to jego zasługa
  Саакашвили назвал своей заслугой отставку Яценюка
  http://lifenews.ru/news/196056
  http://dnr-news.com/dnr/31643-saakashvili-ob-otstavke-yacenyuka-borba-prinesla-pervyy-rezultat.html

  Jaceniuk wszystko ceduje na Grojsmana – i odpowiedzialność też
  Смена ослов на переправе: Яценюк переложил всю ответственность на Гройсмана
  «Блок Петра Порошенко (по факту — правящая партия, прим. „Русской Весны“) представил Владимира Гройсмана на пост Премьер-Министра. Делая все для сохранения стабильности, я заявляю о своем решении передать ответственность», — сообщил Яценюк на своей официальной страничке в «Твиттер».
  Как уже сообщала «Русская Весна», Премьер-министр Украинского Государства Арсений Яценюк сегодня подал в отставку.

  O tym, że kijowianie ukrywaja ilość zabitych na DOnbasie. Nam jest towiadome ale chyba pierwszy raz zaczeto mówić o tym w ukraińskiej TV
  .https://youtu.be/3VmomQvvyyo

  Klimkin przyznał że całoroczny budżet ambasady ukrów w Holandii poszedł na reklamy referendalne
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_35575%2Fall
  «Мы использовали весь бюджет посольства. Он был не таким значительным, но достаточным для того, чтобы обеспечить информационную составляющую», — сказал министр.
  Конкретную сумму, которую Украина выделила на агитационные работы по поводу референдума в Голландии, министр иностранных дел так и не назвал.

  Одесскому депутату грозит уголовное дело за флаг Украины с пенисами,-СМИ
  .http://cs604326.vk.me/v604326150/23a4/O1rK_PLDYsc.jpg
  🙂

  . https://youtu.be/jpkQarCx2tA
  ЕВРЕЙ В КИПЕ ЦИНИЧНО УНИЖАЕТ УКРАИНЦА

  Z Historii:

  Rocznica opatentowania ręcznej kamery przez Prószyńskiego.
  http://vk.com/video-103295265_456239076?list=6d069a05f79b17be98

  +

  Trochę muzyki w dwóch odsłonach
  .https://youtu.be/YQZl6cvyYxE
  .https://youtu.be/dczFtJHDzzE
  +
  http://vk.com/video87281183_171536659?list=1c7d35ea7910ff14d7

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie trafiłam, ale w 2014 r. z zainteresowaniem i zaskoczeniem przeczytałam artykuł „napoleończyka” , również na łamach „Do Rzeczy”, pt. „Muzyczka Majdanu”. Tytuł nawiązuje do nazwiska uczestnika Majdanu. ps. Saszka Biłyj.
   Niestety, wtedy byłam jeszcze bardzo niezorganizowana w gromadzeniu dokumentacji historycznej i jedynie skopiowałam artykuł, bez linku.
   Artykuł jest (prawdziwą) analizą zdarzeń z tłem historycznym. Jest ostrzeżeniem dla Polski. Szczególnie w świetle „Wołynia”.

   „Wielu Polaków, widząc na Majdanie Pawła Kowala, szefa kanapy Polska Jest Najważniejsza, zastanawiało się czy rzeczywiście Polska jest dla niego najważ¬niejsza. To samo myślano o innych dygni¬tarzach (Buzek), partyjnych wodzach, wodzusiach i przywodzusiach (Protasiewicz) ściskających się z „banderowcami”. Zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego (opublikowane m.in. przez wysokonakładową „Angorę”), stojącego na majdańskiej trybunie ramię w ramię z szefem Swobody, Tiahnybokiem, człowiekiem głoszącym, że „polskie robac-two trzeba było wyplenić jak Wołyń długi i szeroki” — wzbudziło u wielu szok, a u in¬nych raczej stan typu,,/straszno, ismieszno”. Zwłaszcza, że tuż obok stał Muzyczko, a nad nimi falował transparent „Rżnij Lachów i Jewrejów!”. Wódz PiS-u zmieniał swoje poglądy (na Rosjan, na komunistów, na współpracowników, itd.) równie często jak kobiety zmieniają swój nastrój i wy¬strój, lecz w sprawie swej sympatii wobec Ukraińców jest stały, głuchy wobec takich diagnoz: „Sojusz z pogrobowcami Bandery, którzy zdominowali Majdan, to najgorszy alians dla Polski jaki sobie można wyobra¬zić” (Marek A. Koprowski, 2014).” [….]

   „Ukraińcy bowiem, identycznie jak Litwini, nienawidzą Lachów z genetycz¬ną wprost zawziętością, i nie da się ich przejednać żadnym kucaniem, czołganiem, podlizywaniem. Może raczej warto pie¬lęgnować swą godność narodową, panie i panowie piszczący: „Sława Ukraini!”.”

   Skopiowałam z kopii niezbyt fortunnie dwa niewielkie fragmenty. ( artykuł z 2014 r.)

   Polubione przez 5 ludzi

    • Dziękuję za link a Pani Ariadzie za „zajawkę”.

     Fascynację Łysiakiem wyniosłem głównie ze słabości do „aluzyjnej” literatury fantastycznej (tu najlepszym przykładem jest wywoływany czasami do tablicy Gene Wolfe). Pamiętam jakie wrażenie zrobił na mnie „Flet z mandragory”.
     Jeśli dodać do tego oszałamiająca erudycję to do nabożnego wręcz szacunku już niedaleko.
     Potem jakoś straciłem kontakt i zainteresowanie publicystyką Pana Łysiaka. Permanentny niedobór czasu, kompletny brak zrozumienia dla „napoleonistycznych” fascynacji autora i w końcu absolutny „konflikt światopoglądowy” z tym co zdawał się głosić Pan Waldemar spowodowały, że zniknął z horyzontu moich zainteresowań.

     Nie pozostaje nic innego, jak zrewidować swoje poglądy i zrobić rzetelną kwerendę internetową, bo najwyraźniej Pan Łysiak ma bardzo trzeźwy stosunek do „kwestii ukraińskiej”.

     Pozdrawiam

     Polubione przez 4 ludzi

 5. News sportowy :

  Polska – Tunezja 28 – 24

  w 3 meczu turnieju kwalifikacyjnego do IO Rio de Janerio 2016 🙂 Komplet punktów , oznacza 1 miejsce i lepszy koszyk w losowaniu grup w turnieju IO. Plan wykonany. 🙂

  🙂 🙂 Brawo chłopaki!!

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Wiceprezydent USA Joe Biden (znany ze swoich słownych wpadek, czyli gadania głupot) podziękował ustępującemu ze stanowiska premiera Ukrainy, za 2 lata „reformowania Ukrainy”. Pogratulował także ustepującemu rządowi Ukrainy „osiągnięć” dokonanych w przeciągu ostatnich dwóch lat, w szczególności koniecznych reform gospodarczych oraz podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską;
  http://korrespondent.net/world/worldabus/3666504-baiden-poblahodaryl-yatsenuika-za-rabotu
  ps. Demencja starcza, czy za dużo bourbona?

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Kilka linków na dobranoc…

  Dobrowolec opowiada po co przyjechał na Donbas
  .https://youtu.be/b3anObQa8HE

  Kalinowo, Pierwomajsk… Wszędzie wojna…
  .https://youtu.be/cyI692XohSA

  „Jaceniuk do oststka kurczowo trzymał się władzy”
  .https://youtu.be/rQwc9RwLZW8

  O tym że USA stracą rację bytu jak straca kontrole nad innymi krajami
  .https://youtu.be/nZ6tvpHIXbw

  Mem od śp. Muamara złosliwy
  .http://cs626625.vk.me/v626625962/2ef7/nE3VtArMEh8.jpg

  Mem o „prombergach” – czyli takich co bronią strefy przemysłowej Awdiejewki
  .http://cs631928.vk.me/v631928978/2cb8e/oEgZ4zQ9fsE.jpg

  .https://youtu.be/oATbPItQMAA
  U’Kraina czeka na nowego przywódcę

  W kilku punktach krótko i na temat
  http://vk.com/feed?w=wall-15007644_1397957

  Wspomnienia z Iłowajska
  .https://youtu.be/y-zCO9ZYEhg

  I mem na zakończenie dnia dobry!

  Dobranoc! 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.