Wojna domowa na ukrainie 11.04.2016r.-415 dzień od nowego rozejmu.


„Od dzisiejszego dnia moje zadania są szersze, niż tylko stanowisko szefa rządu”– powiedział we wczorajszym wystąpieniu telewizyjnym w programie „10 minut z premierem”, Arsenij Jaceniuk.  Zapowiedział w ten sposób złożenie swojej dymisji z funkcji premiera, którą ma rozpatrzyć Wierchowna Rada na najbliższym posiedzeniu we wtorek- 12 kwietnia.

Przypomnę, że Arsenij Jaceniuk został powołany na stanowisko premiera 27 lutego 2014 roku, a więc zaledwie kilka dni po obaleniu władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i jego ekipy. Podczas głosowania nad kandydaturą Arsenija Jaceniuka na stanowisko premiera opowiedziało się 371 z 450 deputowanych Wierchownej Rady. A więc zwycięstwo było wtedy absolutne.

Pierwsza rezygnacja premiera miała miejsce już 24 lipca 2014 roku, kiedy to podał on się po rozpadzie koalicji rządowej (partie „Udar”, „Swoboda” i „Batkiwszczyna” opowiedziały się wtedy za przedterminowymi wyborami) do dymisji. Obowiązki premiera miał wtedy objąć wicepremier Wołodymyr Hrojsman, ale ostatecznie w dniu 29 lipca 2014 roku Wierchowna Rada nie przyjęła rezygnacji premiera Jaceniuka.

Po wyborach do Wierchownej Rady w listopadzie 2014 roku, kiedy to na czele nowo powołanego ugrupowania „Front Ludowy” Arsenij Jaceniuk został wybrany deputowanym. Następnie wyłonieni po tych wyborach deputowani ponownie wybrali w dniu 2 grudnia 2014 roku Jaceniuka na urząd premiera.

W lutym 2016 roku doszło ponownie do rozpadu koalicji rządowej i prezydent Petro Poroszenko zawnioskował o przyjęcie wniosku o wotum nieufności. Wniosek ten doprowadził do permanentnego kryzysu politycznego na Ukrainie, działania rządu zostały sparaliżowane, ale mimo to urzędujący premier zapowiedział, że nie ustąpi kontynuując wprowadzanie „reform”. Jednak w dniu wczorajszym nagle ogłosił swoją dymisję, którą Wierchowna Rada rozpatrzy w dniu w najbliższy wtorej 12 kwietnia.

W swoim przemówieniu telewizyjnym Arsenij Jaceniuk wyjaśnił, że postanowił zrezygnować z urzędu, gdyż frakcja parlamentarna „Blok Petra Poroszenki” wysunęła kandydaturę Wołodymyra Hrojsmana na szefa rządu:

Dążenie do zmiany jednego człowieka zaślepiło polityków i sparaliżowało ich wolę wprowadzania realnych przemian. Proces zmiany rządu przekształcił się w bezmyślny bieg w miejscu”

Ustępujący premier podzielił się z telewidzami swoimi planami na przyszłość. Oświadczył, że będzie chciał zająć się m.in. kontrolą działalności koalicji i działać na rzecz zwiększenia zagranicznego wsparcia dla Ukrainy.

„Od dziś widzę swoje zadania szerzej, niż na stanowisku premiera: nowa ordynacja wyborcza, reforma konstytucyjna, reforma sądownictwa i koalicyjna kontrola nad działalnością nowego rządu. Międzynarodowe wsparcie Ukrainy. Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Jest to część mojego programu”-przedstawił swoje bardzo ambitne plany po spodziewanym odwołaniu 12 kwietnia- a więc w rocznicę kiedy poleciał pierwszy człowiek w kosmos i z tej okazji ustanowionego Dnia Kosmonautyki- z urzędu premiera Arsenij Jaceniuk. Czyżby dowodziło to, że ma rzeczywiście dalekosiężne plany?

Wieczorem, po ogłoszeniu decyzji o rezygnacji, do Jaceniuka zadzwonił wiceprezydent USA Joe Biden. Po słowach pocieszenia rozmowa przeszła na temat znaczenia kontynuowania reform gospodarczych i działań na rzecz niezależności energetycznej Ukrainy.

„Przywódcy zgodzili się, że te zmiany muszą być nieodwracalne i że dalszy postęp jest kluczowy, by zapewnić narodowi Ukrainy dostatnią przyszłość” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

Tak więc Arsenija Jaceniuka, który usiłował zachować choćby pozory jakiejś niezależności na pełnionym przez siebie stanowisku premiera ukraińskiego rządu zajmie teraz, z dużym prawdopodobieństwem, jego miejsce Wołodymyr Hrojsman- człowiek Poroszenki.

Co ta zmiana przyniesie dobrego niebawem się przekonamy, ale już można wysnuć wniosek, że na jakieś pozytywy nie ma co liczyć.

Raczej nastąpi konsolidacja władzy oligarchów nad Ukrainą, który trochę swoich wpływów gospodarczych przekażą firmą swoich zagranicznych sponsorów. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie jakiegoś konsensusu i pogodzenia interesów finansowych.

A co z reformami?

Ano reformy służą tylko jako narzędzie nacisku na kijowską juntę w celu dopuszczenia przez nią do co lepszych kąsków ukraińskiej gospodarki firm krajów sojuszniczych, w tym przede wszystkim amerykańskich i niemieckich.

Z resztą problemów społeczeństwo musi samo dać sobie radę.

https://web.facebook.com/maria.zakharova.167?_rdr

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82odymyr_Hrojsman

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj sytuacja militarna w Donbasie nieznacznie ustabilizowała się.

I tak, nadal ukraińskie wojsko korzystając z tego, że siły powstańcze nie mogą zgodnie z warunkami umowy podpisanej w Mińsku ściągnąć na linię frontu broni ciężkiej, prowadzi przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm ostrzał terenu wokół punktu kontrolnego na drodze Donieck-Gorłówka mieszczącego się w okolicy miejscowości Jasinowata. Wczorajszy ostrzał tego miejsca rozpoczął się około 23:00 i trwał do północy. Jak podają źródła nieoficjalne w wyniku takiego ostrzału zginęło już 7 powstańców a 13 zostało rannych.

O tej samej porze i przy użyciu tej samej broni ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał obrzeży miejscowości Spartakus , Mineralnoje, Jakowlewki  oraz okolice serwisu „Volvo-Centrum” na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał prowadzony był ze stanowisk ogniowych ukraińskiego wojska w rejonie Marinki, Piasków i Awdiejewki.

W Jakowlewce w wyniku ostrzału, zapalił się od bezpośredniego trafienia pociskiem Dom Wakacyjny Towarzystwa Ogrodniczego „Fakiel”.

Wcześniej, bo w godzinach wieczornych, ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał i następnie sprowokowało walki w rejonie Gorłówki. I tak od godziny 19:10 z kierunku miejscowości Majorsk ukraińskie wojsko przy użyciu czołgów, moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych otworzyło ogień w kierunku linii obrony zlokalizowanych na zachodnich obrzeżach Gorłówki, w tym na terenie kopalni „Jużnaja”.

Następnie od godziny 19:40, ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii, moździerzy i broni ręcznej prowadziło ostrzał i atakowało pozycje wojsk powstańczych na linii miejscowości Nowogorodsk- Szirokaja Bałka, Krasnyj Partizan-Wierchnietoreczkoje i Ozierjanowki.

Później ukraińskie wojsko przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, działek przeciwlotniczych, granatników i ręcznych karabinów maszynowych rozpoczęli ostrzał osiedla Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki. W wyniku tego ostrząłu czrety domy znajdujące się przy ulicach Lisianskogo i Poliewtajewa zostały uszkodzone, zaś na ulicy Ribałko wybuchy pocisków zniszczyły dachy, elewacje i okna w wielu domach jednorodzinnych.

Na odcinku frontu południowego w okolicach Mariupola, ukraińskie wojsko ze stanowisk ogniowych w Szirokino przeprowadziło w nocy, około godziny 22:10, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ostrzał wsi Sachanka.

Jak podał wczoraj dowódca brygady „Somalia” Michaił Tolstych ps. „Giwi”, bojownicy ukraińskich oddziałów „Prawego Sektora” próbują w ciągu ostatnich dwóch dni przy użyciu broni wymusić na wojsku regularnej ukraińskiej armii, przejęcie wpływów na punktach kontrolnych znajdujących się w pobliżu Doniecka. Miejsca walk, które prowadzone są przy użyciu automatycznych granatników, wielkokalibrowych karabinów „Skała” oraz ręcznej broni maszynowej, znajdują się w zasięgu wzroku od stanowisk obronnych żołnierzy brygady „Somalia”.

Natomiast wg. komunikatu przekazanego dziś rano przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego ATO, w ciągu ostatniej doby do godziny 06:00 w dniu dzisiejszym „wrogie formacje zbrojne” przeprowadziły 64 razy ostrzał pozycji wojsk ukraińskich.

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Odessie na Kulikowym Polu przed Domem Związków Zawodowych ukraińscy „patrioci” uniemożliwili przeprowadzeniu wiecu antyfaszystowskiego. Tym razem obyło się bez ofiar.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

Pozdrawiam.

Reklamy

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na ukrainie 11.04.2016r.-415 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.