Wojna domowa na Ukrainie 12.04.2016r.- 416 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińscy żołnierze w Awdijewce.

Stany Zjednoczone podkreślają znaczenie utworzenia nowego rządu na Ukrainie w jak najkrótszym czasie. Tak stwierdził rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner.

„Uważamy, że jest bardzo ważne zatwierdzenie przez parlament nowego rządu, który poświęci się dla realizacji niezbędnych reform, szczególnie tych rekomendowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską”– oświadczył Mark Toner.

Wyraził przy tym przekonanie, że nowy ukraiński rząd dołoży wszelkich starań w celu wypełnienia postanowień umowy podpisanej w Mińsku.

A więc ze strony amerykańskiego sojusznika jak widać nie ma taryfy ulgowej i trzyma on rękę na pulsie w sprawie ukraińskiej. Taką opinię wzmacnia fakt, że słowa Marka Tonera wyprzedzają niejako fakty, bo przecież dopiero dziś parlament w Kijowie podejmie decyzję co z tym fantem, w postaci dymisji premiera Jaceniuka zrobić. W ten sposób amerykańska administracja pełna niepokoju o przyszłość swoich interesów na Ukrainie już wczoraj wyraziła oczekiwania wobec nowego rządu.

Czy nadzieje te zostaną spełnione, to się okaże, ale jak na razie nawet niektórzy niemieccy publicyści mają wątpliwość co do efektów dymisji Arsenija Jaceniuka i powołania nowego rządu uważając, że nie może on stać się tylko kozłem ofiarnym mającym za zadanie tymczasowe rozładowanie napięcia politycznego i społecznego, bo nie przywróci to zaufania do ukraińskiej polityki.

Chodzi o to, że Arsenij Jaceniuk zbyt długo trzymał się stołka. Teraz ukraiński premier robi krok do przodu i odchodzi. Zaoszczędził tym samym Ukrainie zaostrzenia kryzysu rządowego, który od dwóch miesięcy trzyma w napięciu całą sferę życia politycznego i blokuje wdrażanie reform.

Wprawdzie w lutym Jaceniuk uzyskał w parlamencie wotum zaufania, ale koalicja rządowa rozpadła się, a rządzenie Ukrainą stało się niemożliwe.

Swoją dymisją Jaceniuk uchronił Ukrainę przed przedterminowymi wyborami, o których spekulowano od dawna. Przedłużyłyby one tylko stan nieprzewidywalności politycznej. Dlatego teraz Ukraina szybko potrzebuje nowej koalicji rządowej, która przeprowadzi we wiarygodny sposób konieczne reformy, bo skłócone ze sobą w Kijowie partie zaprzepaściły w ostatnich miesiącach wiele zaufania – w kraju i za granicą.

Nowy, i przede wszystkim zdolny do działania rząd, mógłby powstać, gdyby zakończono w Kijowie potyczki polityczne. Tylko w ten sposób Ukraina odzyskałaby siłę potrzebną aby podążać ścieżką reform, które rozpoczął dotychczasowy rząd, mimo wielu swoich zaniedbań.

A więc, utknęła w miejscu planowana prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw,  ciągle jeszcze nie wprowadzono zmian w kluczowych obszarach wymiaru sprawiedliwości. Nadal też podejrzane kliki pociągają za sznurki jak np. ostatnio w sprawie nielegalnego wydobywania bursztynu. Oligarchowie wciąż posiadają przemożny wpływ na kształt polityki. Co nie dziwi, bo przecież oligarchą jest też prezydent Petro Poroschenko, który wciąż, pomimo swego wysokiego urzędu nie pozbył się różnych firm, wśród których jest także kanał telewizyjny. Od chwili opublikowania tzw. kwitów panamskich, Poroszenko jest podejrzewany o to, że prowadzi wobec fabryki czekolady „Roshen” podejrzane transakcje za granicą unikając w ten sposób opodatkowania.

Dlatego też, nie tylko wymiana rządu jest ważna, ale i to, że prezydent Petro Poroszenko musi dowieść, ile warte są jego obietnice o zwalczaniu korupcji i kumoterstwa. Do tej pory zrobił w tej kwestii o wiele za mało. I jak na razie nic nie wskazuje na to, że chce zrobić cokolwiek więcej, zadowalając się istniejącym obecnie na Ukrainie status quo.

Zaś status quo dla Ukrainy oznacza doprowadzenie do całkowitego zniszczenia tego państwa, gdzie jedynymi beneficjentami tej katastrofy zostaliby ukraińscy oligarchowie.

Jak na razie przewodniczący Wierchownej Rady Władymir Groismann odmówił w dniu wczorajszym propozycji przyjęcia funkcji premiera zaproponowanej mu przez prezydenta Petro Poroszenkę.

Natomiast gubernator Odessy Michaił Saakaszwili ocenił, że rezygnacja Jaceniuka z funkcji premiera nie wystarczy do tego aby wyprowadzić Ukrainę z kryzysu, bowiem głównym jego sprawcą jest prezydent Poroszenko i jego otoczenie. Saakaszwili wezwał również deputowanych, by nie oddawali swego głosu poparcia dla nowego gabinetu, który miałby zostać powołany w zakulisowych rozgrywkach z nieznanych wcześniej ludzi.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj obrzeża Doniecka i Gorłówki były pod intensywnym ostrzałem ukraińskich żołnierzy, który rozpoczął się już od godziny 18:00. Ostrzał przy użyciu ciężkiej broni maszynowej, automatycznych wyrzutni granatów, moździerzy, pojazdów opancerzonych, granatników i czołgów prowadzony był na Zajcewo, obrzeża Kurganki, Szirokoj Bałki i kopalni „Izotowa”, 6/7 i „Gagarina”. Natomiast w okolicach Doniecka, ostrzeliwane było intensywnie lotnisko, obrzeża dzielnicy Oktjabrskiej, punkt kontrolny Jasinowata, miejscowość Spartakus i wieś Trudowskaja na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, gdzie toczyły się walki piechoty.

Późnym wieczorem, około godziny 20:00 ukraińskie wojsko rozpoczęło przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm ostrzał okolic punktu kontrolnego na drodze Donieck-Gorłówka znajdującego się na wysokości miejscowości Jasinowata. Ostrzał ten trwał do północy.

Pod ogniem broni ciężkiej ukraińskich wojsk znalazły się również północne przedmieścia Doniecka, miejscowość Spartakus oraz Wiesiełoje, gdzie przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm był prowadzony ostrzał przez około 11 minut.

Również intensywny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm przeprowadzony został przez ukraińskie wojsko na teren miejscowości Sachanka, gdzie łącznie spadło 54 pocisków.

Na ługańskim odcinku frontu nadal nie było spokojnie, gdzie ukraińskie wojsko przeprowadziło trzykrotnie ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, automatycznych wyrzutni granatów,wyrzutni pocisków przeciwpancernych i broni ręcznej w kierunku stanowisk obronnych Milicji Ludowej ŁRL mieszczących się w okolicy miejscowości Łozowa i wsi Kalinowka.

***

W elektrowni atomowej w Zaporożu, a szczególnie chodzi tu o blok nr. 6, nastąpił wzrost promieniowania. Jako środek zapobiegawczy eksperci zalecili ludności zamieszkującej tereny wokół elektrowni do powstrzymać się od przebywania na otwartej przestrzeni, używać masek medycznych i wypić profilaktycznie słaby roztwór jodu a także czerwone wino.

Przypomnę, że ukraiński rząd przeznaczył na remont bloków energetycznych w tej elektrowni w sumie 700 mln dolarów, ale już z tej kwoty zdefraudowano 420 mln dolarów, co właśnie jest przyczyną braku właściwego zabezpieczenia pracy reaktorów jądrowych zaporoskiej elektrowni atomowej.

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku szef DRL Aleksander Zacharczenko uczestniczył w otwarciu Alei Pamięci Obrońców Donbasu.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

88 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.04.2016r.- 416 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukry walą ostro!
  http://maxpark.com/community/5512/content/5174014?_utl_t=vk

  A propos Striełkowa:
  http://vk.com/feed?z=video-48725093_456239043%2F363c906e57ab0444eb%2Fpl_post_-48725093_7518
  Вопрос Гиркину-Стрелкову о Музее Новороссии от ополченца

  Zbierane są podpisy by Jaceniuka wysłać do okopów na DOnbas!
  Ждем с нетерпением: на Украине собирают подписи за отправку Яценюка в окопы Донбасса
  http://www.novorosinform.org/news/id/50933

  .http://cs636623.vk.me/v636623863/99d/UjBOpEyVue4.jpg
  🙂

  Dobranoc!

  Polubione przez 4 ludzi

  • Brusku skąd wiadomo Ci o obecnej awarii i będącej jej skutkiem ostrzeżeniem dla miejscowej ludności ?
   Z treści artykułu, który przywołałeś to nie wynika.
   Wynika, że eksperymentują /z udziałem firm zachodnich/ w stosowaniu do radzieckiej EA zachodnich rodzajów prętów i chłodziwa.
   Awaria jako taka miała miejsce w grudniu 2014 r. o ile dobrze pamiętam.
   Choć nie przeczę, iż tego rodzaju eksperymenty zawierają w sobie poważny pierwiastek ryzyka – powinno się je robić w laboratoriach a nie z marszu na ,,żywym organizmie” stwarzając potencjalne zagrożenie dla świata.
   Zapewne w emocjach i w dobrych intencjach zrobiłeś o jeden krok za daleko więc na przyszłość powinieneś uważać, aby ktoś nie posądził Cię o naciąganie faktów pod własne chęci 🙂
   Pozdrawiam 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.