Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2016r.- 417 dzień od nowego rozejmu.


Awdiejewka.

Pomimo podania się przez premiera Arsenija Jaceniuka do dymisji, co w dniu wczorajszym miała zatwierdzić w głosowaniu Wierchowna Rada, nie rozpatrzono tego wniosku.

Dymisja premiera Arsenija Jaceniuka.

Pomimo to, koalicjanci wciąż nie uzgodnili składu nowego rządu, w związku z czym mówi się o rozpisaniu przedterminowych wyborów.

„Wszystko rozbija się o skład rządu. Trwa walka między administracją Poroszenki a Hrojsmanem. Administracja stara się zainstalować w jego rządzie swoich ludzi, a Hrojsman chce mieć w nim swoich” – powiedział dziennikarzom w godzinach wieczornych deputowany „Bloku Poroszenki” Serhij Łeszczenko.

Tymczasem według informacji ukraińskich mediów przewodniczący frakcji „Bloku Poroszenki” Jurij Łucenko powiadomił deputatów swojej frakcji, że jeśli jutro nie będą przyjęte oczekiwane decyzje to prezydent może rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne.

Spór toczy się w ramach ugrupowania „Bloku Poroszenki”:

„Negocjacje na temat nowej Rady Ministrów przeradzają się w farsę. Nie ma zgody odnośnie co do kandydatur z ramienia Bloku Poroszenki. ,Front Ludowy’ czeka, ale cierpliwość się wyczerpuje” – poinformował szef MSW Arsen Awakow, członek rady politycznej ugrupowania Jaceniuka- „Frontu Ludowego”.

Jurij Łucenko, szef frakcji parlamentarnej „Bloku Poroszenki”, miał z kolei oświadczyć, że prezydent nalega, by konflikt wokół nowego rządu został rozwiązany jak najszybciej. W mediach pojawiły się fragmenty jego korespondencji telefonicznej na ten temat, gdzie można dowiedzieć się, że  „w środę mamy podjąć decyzję, albo idziemy na wybory”.

Jeszcze w poniedziałek przed południem Hrojsman ogłosił, że ma już listę kandydatów do tek ministerialnych w swoim rządzie. „Gabinet będzie reformatorski i doprowadzi do odrodzenia wzrostu gospodarczego” – zapowiedział kandydat na nowego premiera, Hrojsman.

Wg. przecieków; spór idzie o obsadę trzech ministerstw- zdrowia, przemysłu i finansów.

Pomimo to, że jeszcze nie zdążono przegłosować wniosku o dymisję premiera Jaceniuka, a już okazało się, że przeciwko niemu toczy się przed Prokuraturą Generalną postępowanie  karne o wzięcie łapówki w wysokości 3 mln dolarów, od właściciela koncernu „RRT” Władymira Iszczuka, za nominowanie go na stanowisko generalnego dyrektora Urzędu Kontroli Radia i Telewizji, który nadaj koncesje dla operatorów radiowych, telewizyjnych i satelitarnych.

Informację powyższą przekazał sekretarz Komitetu Antykorupcyjnego Wierchownej Rady lider partii „Kontrola Narodowa” Dmitro Dobrodomow na swojej stronie na Facebooku:

https://web.facebook.com/%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE-%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B2-1491147001173364/?_rdr

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B2_%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE_%D0%84%D0%B2%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

A więc, gdy został zwinięty nad Jaceniukiem parasol ochronny układu władzy, od razu zaczęły wychodzić na jaw afery do jakich mogło dojść przy jego udziale.

Dzisiaj rano, jak wynika z filmu opublikowanego na Facebooku przez Wołodymira Hrojsmana doszło do uzgodnienia stanowisk w sprawie kandydatów na stanowiska ministerialne w jego rządzie:

https://web.facebook.com/volodymyrgroysman/videos

A więc teraz tylko należy czekać na to jak będą głosować, w sprawie dymisji Jaceniuka i przyjęciu funkcji premiera ukraińskiego rządu przez Wołodomira Hrojsmana, deputowani Wierchownej Rady.

Sprawa wyboru nowego rządu ma zostać definitywnie rozwiązana do jutra, czyli do czwartku 14 kwietnia.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja militarna w Donbasie nie uległa żadnej zmianie i napięcie w okolicy linii frontu utrzymuje się na średnim poziomie działań.

I tak ukraińskie wojsko ponownie w godzinach nocnych, od godziny 20:10, wznowiło ostrzał wsi Zajcewo na północnych obrzeżach Gorlówki. Ostrzał prowadzony był z sąsiedniej wsi Żowanka przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm.

W tym samym mniej więcej czasie ukraińskie wojsko z pozycji zajmowanych w miejscowości Piaski, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm ostrzelało osiedla Żabiczewo znajdujące się na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka koło lotniska.

W wyniku ostrzału przez ukraińskie wojsko północnych obrzeży dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne, w których zostały wybite szyby w oknach i podziurawione odłamkami dachy. Jeden cywil został ranny. Przy użyciu moździerzy została w nocy ostrzelana przez 40 minut z kierunku Marinki wieś Trudowskaja.

Ponadto ukraińskie wojsko ostrzeliwało okolice miejscowości Dokuczajewsk. Ostrzał ten trwał łącznie około 55 minut.

Dziś rano ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm prowadziło ostrzał na punkt kontrolny Jasinowata znajdujący się na drodze Donieck-Gorłówka.

Wczoraj, zastępca szefa specjalnej misji obserwacyjnej OBWE w Donbasie Alexander Hug odwiedził miejscowość Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki, gdzie obiecał, że zostaną tam zainstalowane kamery monitorujące przestrzeganie zawieszenia broni.

Po tym jak odjechali- po wczorajszej  inspekcji- z Zajcewa obserwatorzy misji OBWE niemal natychmiast ukraińskie wojsko rozpoczęło ostrzał tej miejscowości:

Natomiast wg. komunikatu wydanego dziś rano przez służby prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego ATO, w ciągu ostatniej doby do godziny 06:00, wrogie formacje zbrojne ostrzelały 87 razy pozycje ukraińskich wojsk.

***

Wiosenne roboty polowe w DRL zbliżają już się ku ich zakończeniu. Do dnia wczorajszego rolnicy obsiali 80% pól, zaś całość ma zostać obsiana do końca tego tygodnia. Pola obsiano grochem, jęczmieniem, owsem i pszenicą jarą na powierzchni około 30 tysięcy hektarów.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Z okazji przypadającego wczoraj Dnia Kosmonautyki poczta DRL wyrdukowała z tej okazji specjalne znaczki okolicznościowe.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

80 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2016r.- 417 dzień od nowego rozejmu.

 1. I znowu .nój. Pod Kijowem trwa szturm na „bazę” tzw. Kompanii MSW Ukrainy „Tornado”, czyli niesławnego tzw. batalionu ochotniczego „Szachtiorsk”, przeciwko członkom którego (m.in. jego dowódcy Oniszczence) toczą się postępowania karne o gwałty, rozboje i inne przestępstwa popełniane w tzw. strefie ATO. Szturm podjęty przez ukraińskie siły specjalne na polecenie Prokuratury generalnej potwierdził deputowany Mosijczuk (Partia Radykalna), podobno 2 „bojców” „Tornada” zatrzymano;
  http://www.dsnews.ua/society/pod-kievom-spetsnaz-shturmuet-bazu-rasformirovannoy-roty-13042016210900

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciekawa – moim zdaniem – analiza w Obserwatorze politycznym.

  „Nie udała się operacja przejęcia Rosji”

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=39452

  Zabawne, bo trafiłem na artykuł na southfront

  https://southfront.org/wests-failed-russia-take/

  i dopiero jak zmęczyłem do połowy, rzuciłem okiem a w nagłówku jak byk, że to przekład z polskiego
  Ślepota nie boli…. 🙂

  W każdym razie polecam. Bardzo zaangażowany tekst.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Dobranoc z linkiem lub linkami…

  Mem!!!!
  .http://cs543100.vk.me/v543100705/df09/H_J5SfUpqIQ.jpg
  😀
  To tez niezłe!
  .http://cs630522.vk.me/v630522338/2caca/7zS3o2wj_5k.jpg

  To równie dobre!
  🙂
  .http://cs543109.vk.me/v543109616/a19f/EaArKQDWIf8.jpg
  Bezdomni ukraińscy deklaruja że z przyczyn patriotycznych nie pojadą na Krym by nie wspomagać ekonomiki „okupanta”

  .http://cs636521.vk.me/v636521155/1009/MY4znEndXYc.jpg

  🙂
  .http://cs626229.vk.me/v626229104/3092/BJ5YsCWJB9A.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Wielki strach” obleciał tymczasem Dmitro Tymczuka, znanego jako ‚потер нет” (czyli w strefie ATO bez ofiar) który zdradził że do lata tego roku Kijów może utracić wsparcie wojskowe z USA ze wzgledu na problemy z „reformowaniem ukraińskiej armii” (brakiem postępów). Do takich wniosków doszedł po spotkaniu z delegacją z USA jako członek komisji parlamentarnej (Tymczuk jest deputowanym Rady Najwyższej i członkiem frakcji „front Narodowy” Jaceniuka). Podobno ostatecznym terminem jaki danło USA Ukrainie na „poprawę” jest lipiec tego roku, czyli do szczytu NATO w Warszawie;
  >https://www.facebook.com/dmitry.tymchuk/posts/859152344213422

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.