Wojna domowa na Ukrainie 21.04.2016r.-425 dzień od nowego rozejmu.


„Przynajmniej od 2 lat jesteśmy świadomi, jak wielkim zagrożeniem jest agresja, która doprowadziła do okupowania części jednego z naszych sojuszniczych krajów. Mowa o Ukrainie i agresji ze strony Rosji. Mówimy o tym otwarcie, bo o życiu i zagrożeniu wielu Europejczyków trzeba mówić otwarcie. Przez wiele lat zamykano oczy na to niebezpieczeństwo i udawano, że go nie ma – skończyło się to agresją na Ukrainę i okupacją części tego państwa. Nigdy więcej nie możemy na to pozwolić”– zadeklarował wczoraj podczas uroczystości otwarcia nowego budynku w bazie NATO Force Integration Unit (NFIU) w Bydgoszczy Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

„Otworzyliśmy jedną z najważniejszych struktur, dzięki którym współdziałanie Sił Zbrojnych NATO jest możliwe, gdyż jest to struktura integrująca, pozwalająca przygotować się zarówno do dyslokacji, jak też współdziałania. To bardzo istotny moment w umacnianiu bezpieczeństwa Polski i wszystkich narodów należących do Wschodniej Flanki, ale też państw całej Europy. To część decyzji obronnych, których funkcją jest odstraszenie ewentualnego zagrożenia, a ono w ciągu ostatnich dwóch lat, niestety, dramatycznie wzrosło.

Sprawa ukraińska i okupacja przez stronę rosyjską Ukrainy, jest najważniejszym zagrożeniem dla ładu pokojowego Europy. Prowokacje, ze strony Rosji, z którymi mieliśmy do czynienia ostatnio, tworzą sytuację, którą za wszelką cenę trzeba wyeliminować i wprowadzić jasne reguły zapobiegające w przekształcenie tego typu incydentów w zagrożenie. Rosja musi zrozumieć, że takie prowokacje nie będą tolerowane.

Polska armia będzie większa. Przewidujemy zasadniczy wzrost, co najmniej 50% w polskiej armii, w tym postawienie na przełomie tego i  przyszłego roku na trzy brygady obrony terytorialnej kraju  na flance wschodniej, ale dotyczy to także jednostek operacyjnych”– powiedział w Bydgoszczy Antoni Macierewicz.

Jak widać moje wczorajsze przypuszczenia, że obecnie Antoni Macierewicz jest w bardzo wysokiej formie, co wyraża się jego niebywałym zapałem rewolucyjnym, potwierdzają się.

Przypomnę, że grupy interwencyjne NATO- NFIU, powstały poza Polską w pięciu innych krajach Europy Południowo-Wschodniej, w Rumunii, Bułgarii, na Litwie, w Łotwie i Estonii i jak widać obejmują one całą wschodnią granicę krajów należących do NATO.

Ppowstanie NFIU jest częścią Planu Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan) przyjętego na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 roku. Przewiduje on powstanie Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), czyli tzw. „szpicy”.

Siły tej formacji mają liczyć do 5 tysięcy żołnierzy zdolnych do szybkiego reagowania – nawet w 48 godzin – w razie potencjalnego zagrożenia. Do lipcowego szczytu NATO w  Warszawie siły VJTF mają osiągnąć pełną gotowość operacyjną. – Pierwszy sprawdzian „szpica” przeszła podczas czerwcowych ćwiczeń „Noble Jump” w zeszłym roku w Polsce. Zadaniem NFIU jako zespołów łącznikowych jest ułatwienie współpracy między siłami narodowymi a sojuszniczymi. Jednostki mają odpowiadać za planowanie i koordynację NATO-wskich ćwiczeń, wspierać szybkie rozmieszczanie sił sojuszniczych w regionie, a w razie konieczności ułatwić przyjęcie „szpicy” Sojuszu na terytorium danego państwa.

Grupy NFIU liczą po około 40 żołnierzy. Połowa z nich to przedstawiciele gospodarzy, pozostali to żołnierze z innych państw Sojuszu.

Dowódcą polskiego NFIU jest płk. Artur Bogowicz.

No i wszystko byłoby super gdyby nie wątpliwości szefa  monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfganga Ischingera, który w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Deutsche Welle” zastanawia się „jak NATO może gwarantować bezpieczeństwo na wschodzie Sojuszu i zarazem nie być zagrożeniem dla Rosji?”

Otóż w tym sęk, że są to zaprzeczające sobie cele, a więc albo NATO zmieni swoją koncepcję zapewnienia bezpieczeństwa krajom flanki wschodniej, a więc również wycofa się z pomysłu tworzenia nowych baz i przemieszczania wojsk NATO, w tym amerykańskich na Wschód, albo będzie nadal tworzyła bardzo poważne napięcia w stosunkach z Rosją, rozszerzając swoją ekspansję militarną na byłe państwa bloku komunistycznego.

Wolfgang Ischinger odniósł się również do spotkania Rady NATO-Rosja (RNR) w Brukseli, mówiąc że:

„Byłoby znakomicie, gdyby to ponowne otwarcie rozmów obydwie strony traktowały jako podstawę strategii prowadzonej przez dziesięciolecia przez Zachód: mianowicie zdecydowanej ochrony państw członkowskich NATO i ich terytoriów. I z drugiej strony jako otwarty, obszerny, ukierunkowany na partnerstwo dialog z Rosją. NATO nie chce stworzyć w Europie nowej granicy między wschodem i zachodem, która by przebiegała tylko 1000 km na wschód od dawnej, przebiegającej kiedyś przez Niemcy. Chcemy przezwyciężenia tych granic. Dlatego potrzebujemy dialogu z Rosją i krok po kroku musimy znaleźć drogę, która pozwoli zredukować tę wzajemną, trucicielską propagandę i pełne gróźb gesty militarne. Sam Zachód nie jest w stanie tego zrobić, Rosja musi tu współdziałać. Możemy wysłać sygnał gotowości do dialogu i budowania zaufania. I możemy mieć nadzieję, że poprzez wznowienie RNR tak właśnie zrozumie ten sygnał Rosja”.

Jak widać, jest szalona różnica w podejściu do problemu naszego szefa MON Antoniego Macierewicza a prominentnym politykiem filaru europejskich sił zbrojnych NATO Wolfgangiem Ischingerem.

Proszę zgadnąć, która postawa zwycięży podczas zbliżającego się Szczytu NATO w Warszawie- pana Macierewicza i naszego rządu wspartego przez działania prezydenta Andrzeja Dudy, czy też stanowisko jakie przyjmą przedstawiciele krajów mających największy wpływ na politykę NATO?

http://www.dw.com/pl/wolfgang-ischinger-nato-nie-chce-w-europie-nowej-granicy-mi%C4%99dzy-wschodem-i-zachodem/a-19199596

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal widoczne były oznaki słabnięcia intensywności ostrzału i prowokacji przeprowadzanych przez ukraińskie wojsko ATO w rejonie frontu w Donbasie.

I tak, późnym wieczorem i w nocy, pomiędzy godzinami 20:00 a 23:30, ukraińskie wojsko prowadziły ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników, ciężkich karabinów maszynowych i broni ręcznej w rejonie zachodnich obrzeży Doniecka, na punkt kontrolny znajdujący się koło miejscowości Jasinowata na strategicznej drodze łączącej Donieck z Gorłówką oraz północne przedmieścia Gorłówki, gdzie w dzielnicy Nikitowskiej w wyniku ostrzału zostały trafine pociskami trzy domy jednorodzinne z tego jeden znajdujący się przy ulicy Lisianskiego całkowicie spłonął.

 

Ostrzał ten prowadzony był z kierunku miejscowości Marinka i Awdiejewka oraz Żowanka.

Uspokoiła się również sytuacja na docinku frontu ługańskiego gdzie w ciągu ostatnich trzech dni nie doszło do żadnego istotnego naruszenia warunków zawieszenia broni przez ukraińskie siły ATO.

To ostatnio widoczne osłabienie walk i prowokacji ze strony ukraińskich wojsk na linii frontu w Donbasie może wynikać z szerszego kontekstu sytuacji politycznej na świecie, gdzie zaczęto poważnie podchodzić do sprawy realizacji porozumień mińskich, jak i ze strony ukraińskich czynników politycznych, które po ostatnich przetasowaniach na poziomie koalicji rządzącej, zaczęły pod naciskiem zachodnich protektorów zmieniać swoje nastawienie do wdrażania pokojowej umowy podpisanej w Mińsku.

Dowodem na to mogą być wczorajsze słowa nowo-wybranego przewodniczącego Wierchownej Rady Andrieja Parubija, który w wywiadzie dla agencji „Interfax-Ukraina” powiedział, że aby przeprowadzić skutecznie do końca realizację umowy mińskiej, należy najpierw wypełnić pierwszy jej punkt, a więc doprowadzić do przerwania ognia.

***

Do Donbasu dotarł 51 konwój z rosyjską pomocą humanitarną dla mieszkańców DRL. Łącznie przyjechało 62 samochodów ciężarowych z pomocą, w tym 28 zostało skierowanych do Makiejewki i 27 do Doniecka.

Na koniec kilka zdjęć:

W wyniku wtorkowego ostrzału przez ukraińską artylerię osiedla Zajcewo spłonęły tam całkowicie dwa domy.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

91 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.04.2016r.-425 dzień od nowego rozejmu.

 1. Koniec ‚epopei” ukraińskiego pociągu, który miał „przetrzeć” tzw. nowy jedwabny szlak do Chin, z ominieciem terytorium Rosji. Jak zauważył ukraiński portal pociąg który wyruszył z Ukrainy 15 stycznia tego roku (!!), powrócił do niej 17 kwietnia. Dodatkowo jak napisał autor artykułu, pociąg powrócił PUSTY…
  http://korrespondent.net/ukraine/3672821-poezd-shelkovoho-puty-vernulsia-v-ukraynu-pustym
  Ps. A mogli po drodze chociaż trochę tzw. uchodźców pozbierać, zawsze te parę groszy by wpadło…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tu mi się przypomniały dowcipy z czasów „Sojuza”. Teraz jak najbardziej pasują do krainy na U.

   Jedzie pociąg ze spirytusem. Na każdej stacji sprawdzają co jest w cysternach.
   Spiryt jest’, pajechali
   Na jednej ze stacji patrzą spiryta niet.
   Pytają załogę:
   – Gdzie spirt?
   – Pradali :((
   – A diengi gdzie?
   – Prapili :(((

   I drugi.
   Pociąg pasażerski np. Lwów – Kijów (w oryginale była inna relacja) zatrzymuje się w polu.
   Stoi już dobrą godzinę i jeden z pasażerów pyta konduktora.
   – Szto słucziłoś?
   – Niczewo, niczewo. Łakamatiw pieremieniajut.
   No cóż wymiana lokomotywy to zwyczajna rzecz, ale po kilki godzinach pasażer, widząc przechodzącego konduktora, pyta.
   – Nu sztoż pieremienili?
   – Da, na wodku.

   I tym optymistycznym akcentem żegnam się z Państwem życząc dobrej nocy.
   Do jutra

   Polubione przez 7 ludzi

 2. Jeszcze kilka linków bo mi umkną…

  O NATO – FR
  http://voicesevas.ru/news/22412-vsem-spasibo-konechno-no-razgovor-okonchen.html
  + mem http://cs631420.vk.me/v631420787/2ac81/0t-Ye6pBI3c.jpg

  Wcześniej linkowałem Łotyszy a teraz o Estończykach
  Straszna tragedia w Estonii!!!! Po długich badaniach okazało się że Estończycy nie są potomkami Finów ale Rosjan!
  Co prawda sprawa z roku 2012 ale teraz z lubością jest na róznych portalach „odnawiana”…
  http://jurialhaz.livejournal.com/190197.html
  .http://cs631419.vk.me/v631419194/25f79/W4KSt3Jv1Jo.jpg
  .http://f.pmo.ee/f/2012/10/25/1391398t81h12b1.jpg
  http://voicesevas.ru/news/22397-strashnaya-tragediya-nakryla-estoniyu.html

  Naryszkin porównuje krainę na „U” z Trzecią Rzeszą. Hitler by się pewnie obraził!
  Нарышкин сравнил Украину с Третьим рейхом
  http://www.novorosinform.org/news/id/51424

  + do tego jako bonus tekst i film którego nie mogę zobaczyć bo pisze że jest zabroniony w moim kraju
  http://news-front.info/2016/04/20/gitlerovskaya-germaniya-byla-soyuznikom-ukrainy-v-vojne-protiv-stalinskogo-mordora-narodnyj-obozrevatel-ukraina/
  Ale jak się wklei bez kropki… 🙂

  Polecam:
  http://antifashist.com/item/bandera-dlya-malenkih-banderovcy-eto-soplyakiili-kozyavki.html
  Бандера для маленьких: Бандеровцы – это «сопляки»или «козявки»

  Filmy Grahama
  Новое!!
  Проект В.В. Путина (#4) Крым – Путиловка, Бахчисарайский район
  .https://youtu.be/LcQ7V4bEBHQ

  +
  Новое!!
  Гриша в Крыму 2016 (#5) Гости! Как Крым? Инфраструктура? Сервис?
  .https://www.youtube.com/watch?v=YR4YdPPMtiM

  NATO ocenia postępy Kijowa w reformowaniu armii
  http://nahnews.org/714818-predstavitel-nato-ocenil-uspexi-kieva-v-reformirovanii-vsu/

  Jarosz już podzielił krainę UPAdłą
  .https://youtu.be/FzHB1lW1Ci4

  O zbudowanym przez USA mogilniku w strefie Czarnobyla
  http://dnr-news.com/dnr/31950-amerikancy-postroili-hranilische-oyat-na-chernobylskoy-aes.html

  FR komentuje
  В МИД России прокомментировали запрет российского кино на Украине: http://ria.ru/world/20160421/1416275490.html

  Szarij:
  .https://youtu.be/7E1mRprjYsk
  Энергия кабачков, прорыв в науке и эксперты из РФ

  Blogger Connor ciekawie
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_36501%2Fall
  .https://youtu.be/RfMTPmvYnKM

  Dobre! http://3mv.ru/49106-nastalo-vremya-platit-ukraina-vyvorachivaet-karmany.html
  Настало время платить. Украина выворачивает карманы

  O „wielkiej agrarnej dzierżawie” 🙂
  http://gwinplane.livejournal.com/3094410.html
  .https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t1.0-9/13015444_838614079576284_5257707339266992954_n.jpg?oh=944d74bf36c44a13afde424067e24728&oe=57AB4949

  +
  Цифри не брешуть: як збагатився Яценюк і його міністри (інфографіка)
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_36477%2Fall
  .http://patrioty.org.ua/images/2016/04/19200946_obr_large.png
  http://antikor.com.ua/articles/99416-tsifri_ne_breshutj_jak_zbagativsja_jatsenjuk_i_jogo_ministri_infografika

  O władzach Chersonia z okolicami
  Власти Херсонщины заявили, что не позволят проложить „сухопутный коридор в Крым”
  http://dnr-news.com/dnr/31946-vlasti-hersonschiny-zayavili-chto-ne-pozvolyat-prolozhit-suhoputnyy-koridor-v-krym.html

  Dobre!
  http://likorg.ru/post/trebuet-otcheta-o-delah-buziny-i-kalashnikova
  Украина. “Атмосфера страха: “Оппозиционный блок” требует отчета о делах Бузины и Калашникова”.

  ukraińcy uciekają z UPAdłej Krainy
  http://news-front.info/2016/04/20/kuda-pojti-kuda-podatsya-ukraincy-pokidayut-stranu-arina-matveeva/

  bez kropki na koniec!

  ++
  МАК исключил техническую причину крушения Boeing авиакомпании Flydubai
  ➡ Смотреть видео: https://russian.rt.com/article/159738

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Przypomniała” o sobie „rosyjska opozycjonistka” Maria gajdar, która jak się okazuje w dalszym ciągu pełni stanowisko zastępcy szefa administracji obwodu odeskiego (czyli Saakaszwilego) d/s opieki społecznej. O nieudolność i niegospodarnośc oskarżył ją jeden z działaczy społecznych z Odessy, a także o składanie obietnic (finansowych) nie mających pokrycia w rzeczywistości;
  http://nahnews.org/716286-masha-gajdar-popala-v-ocherednoj-skandal/
  Ps. Coś czuję że dla „Maszy” Gajdarowej może się to źle skończyć, bo jeszcze Poroch może ją złapać , oskarżyć o to że jest „kremlowską wtyką” i zażądać wymiany na Nadię Sawczenko…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Produkcja samolotu transportowego An-124 Rusłan będzie kontynuowana w rosyjskich zakładach „Aviastar” w Uljanowsku. Rosjanie informuje że posiadają juz cała potrzebną dokumentację techniczną, a także wszystkie wymagane międzynarodowe pozwolenia. Dodatkowo w związku z kompletnym upadkiem i zanikiem ukraińskiego przemysłu lotniczego, według strony rosyjskiej, od 30 do 40% specjalistów z Ukrainy przeniosło się do Rosji;
  http://nation-news.ru/189503-an-124-ruslan-poluchit-rossiiskuyu-propisku
  Bez komentarza…

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.