Wojna domowa na Ukrainie 22.04.2016r.-426 dzień od nowego rozejmu.


Na donieckim lotnisku zakwitły tulipany.

Lobbing amerykańskich kół wojskowych przez zbliżającym się Szczytem NATO w Warszawie zaczął przybierać na sile.

Jednym z takich lobbystów popieranym przez skrajnie antyrosyjskie koła polityczna w USA jest kandydujący obecnie na dowódcę sił NATO w Europie (SACEUR) generał Curtis Scaparrotti, który niedawno powiedział, że „brygada pancerna USA stacjonująca na stałe w Europie byłaby skuteczniejsza w odstraszaniu rosyjskiej agresji w tym regionie niż obecność rotacyjna”.

Uzasadnił taką potrzebę wyraźnie widocznymi ze strony  Rosji „jej agresywne zachowanie, które kwestionuje obowiązujące normy międzynarodowe, co polega na częstym naruszaniu prawa międzynarodowego”.
Jak częste „naruszanie prawa międzynarodowego” przez Rosję i na czym ma ono polegać gen. Scaparrotti oczywiście nie wyjaśnił.

Gen. Scaparrotti podkreślił, że zgadza się z innymi dowódcami wojskowymi co do tego, iż Rosja stanowi największe zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i że Waszyngton powinien niezłomnie potwierdzać swoje prawa.

Oczywiście nie wymienił tej grupy „innych dowódców wojskowych”, z którymi się on zgadza w sprawie zagrożenia ze strony Rosji. Można więc przyjąć, że jest to taki propagandowy zwrot retoryczny mający na celu dodanie do swoich skrajnych poglądów większego znaczenia, jako tych które cieszą się poparciem szerszej grupy z kręgów najwyższego dowództwa wojskowego.

W odniesieniu do incydentów jakie w zeszłym tygodniu miały miejsce na Bałtyku pomiędzy ćwiczącymi tam na wodach międzynarodowych, ale jednocześnie w pobliżu wybrzeża Rosji, a rosyjskimi samolotami bojowymi Su-24, gen. Curtis Scaparrotti powiedział, że:

„Z perspektywy militarnej powinniśmy żeglować i latać wszędzie tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe, i powinniśmy być silni, wyraźni i konsekwentni w naszym przesłaniu w tej kwestii” – powiedział Scaparrotti w senackiej komisji sił zbrojnych, zapytany na przesłuchaniu w sprawie jego nominacji.

Ponadto gen. Scaparrotti jest zdania, że Waszyngton powinien dostarczyć Ukrainie broń, której kraj ten potrzebuje, by bronić się przed siłami wspieranymi przez Rosję, łącznie z rakietowymi pociskami przeciwczołgowymi.

Powiedział też, że jest „zaniepokojony” zagrożeniem, jakie rosyjskie okręty podwodne stwarzają dla szlaków żeglugowych USA.

Ciekawe dlaczego nie zauważył również problemu zagrożenia stwarzanego przez amerykańskie okręty podwodne dla szlaków żeglugowych FR?

Jak z tego widać amerykański kandydat na stanowisko głównego dowódcy SACEUR przedkłada propagandę nad rzetelną analizę obecnej sytuacji politycznej w Europie Wschodniej, akcentując zagrożenia chce dalszego wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich na flance wschodniej NATO, dozbrojenia ukraińskiej armii oraz dalszej eskalacji konfliktu z Rosją, którą uznał za najbardziej zagrażającą Stanom Zjednoczonym.

A więc, wg. niego, to już nie terroryzm arabski stanowi największe zagrożenia dla USA. A pamiętać należy, że pod pretekstem walki z tym zagrożeniem amerykańskie władze prowadzą już od ponad piętnastu lat permanentną wojnę z państwami „wspierającymi terroryzm”, w tym przeprowadzono operację tzw. arabskiej wiosny- w wyniku której obalono wszystkie (poza syryjskim) niezależne od Waszyngtonu i UE reżymy na Bliskim Wschodnie, i Afryce Północnej- dziś okazuje się, że zagrożenie z tej strony przestało nagle istnieć zaś głównym wrogiem dla USA stała się Rosja.

Taka postawa niektórych kręgów politycznych i przemysłowych oraz powiązanych z nimi wyższych dowódców armii amerykańskiej dowodzi, że one w rozpoczętym po zamachach 11 września2001 zamachach szaleństwie już się nie zatrzymają dokąd nie podporządkują sobie całego świata.

Czy im ten szalony plan się uda?

Zobaczymy, ale to ciągłe igranie z ogniem na beczce prochu może w pewnym momencie doprowadzić do tragedii, gdy z amerykańskimi właścicielami kompleksu  militarno-finansowego i przemysłu wydobywczego związanego z ropą naftową i gazem ziemnym, wyleci w powietrze cały świat.

Dodam, że po raz kolejny okazuje się, że w krzewieniu „wolności i demokracji” najskuteczniejszy jest czysty i nieskrępowany merkantylizm. W tej sytuacji należy mieć tylko nadzieję, że Europejczycy są na tyle trzeźwi, że się obudzą, zanim koledzy zza Atlantyku puszczą ich w skarpetkach, oczywiście w imię euroatlantyckiej solidarności. Niestety, w kraju nad Wisłą solidarne gadanie od rzeczy nadal w cenie czego dowodziła bardzo skutecznie poprzednia ekipa polityczna rządząca w Polsce, zaś obecna przyjęła za swój podstawowy program w polityce zagranicznej.

http://www.reuters.com/article/us-usa-military-europe-idUSKCN0XI2CI

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal trwał proces wygaszania konfliktu na linii styku w Donbasie.

Pomimo to, ukraińskie wojsko w godzinach 20:00-24:00 przeprowadziło ostrzał o średniej intensywności na zachodnich obrzeżach Doniecka i na odcinku frontu południowego ostrzeliwując tam miejscowość Sachanka.

Ostrzał prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz ciężkich karabinów maszynowych, granatników i broni ręcznej  z kierunku miejscowości Marinka i Szirokino.

Pomimo spokoju jaki utrzymywał się przez kilka ostatnich dni na odcinku frontu ługańskiego, wczoraj rano ukraińskie wojsko przeprowadziło niezbyt intensywny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm w kierunku pozycji sił Milicji Ludowej ŁRL znajdujących się w okolicy miejscowości Kalinowka.

Natomiast wg. komunikatu ogłoszonego dziś rano przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego sił ATO w Donbasie, w ciągu ostatniej doby „rosyjscy najemnicy” 30 razy przeprowadzili ostrzał pozycji ukraińskich żołnierzy, w tym 7 razy z zabronionej mińskim porozumieniem broni.

I tak, ukraińskie pozycje miały zostać ostrzelane przy użyciu moździerzy, granatników i ciężkich karabinów maszynowych w rejonie Zajcewa, Awdiejewki i Wierchnotoreczkogo. Natomaist w pobliżu Ługańskoje przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, zaś w rejonie Marinki ostrzał prowadzili snajperzy.

Na odcinku frontu południowego na wschód od Mariupola, ukraińskie wojsko w miejscowości Szirokino miało zostać ostrzelane przy użyciu moździerzy, granatników i wyrzutni pocisków przeciwpancernych.

Komunikat ten donosi też o walkach w rejonie Ługańska, a tam w okolicy Stanicy Ługańskiej i Trochizbienki.

Po ostatnich intensywnych walkach w rejonie miejscowości Awdiejewka strona ukraińska zgłaszać zaczęła bardzo poważne straty wśród żołnierzy ATO, które mają wynosić około 10 zabitych i czterdziestu kilku rannych.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Doniecka Filharmonia- wczoraj odbył się pierwszy koncert z okazji 125 rocznicy urodzin Siergieja Prokofiewa pt. „Wiosna Prokofiewa” w wykonaniu sławnej pianistki Walentiny Lisicy.

Wczoraj w Makiejewce w Instytucie Badań nad Bezpieczeństwem w Górnictwie był dzień otwarty, na którym prezentowano urządzenia i usługi związane z ochroną pracy oraz bezpieczeństwem i higieną pracy w przemyśle górniczym.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

100 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.04.2016r.-426 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jeszcze raz a propos Balcerka.
  Żeby się ukraińska mafia nie przeliczyła, bo może się okazać, że światowa banksterka wkurzona faktem, że nie dopuszcza się jej do fantów właśnie wysłała swojego Le(ch)ona zawodowca 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Portal FAN informuje, że Polska postanowiła wmieszać się w konflikt na Ukrainie i przygotowała raport o jakoby mających tam miejsce przestępstwach armii rosyjskiej. Dziś polscy parlamentarzyści przekazali ten raport do Hagi, wcześniej prezentowali w Brukseli.
  Animatorką raportu jest oczywiście Gosiewska.
  Usiłowałam znaleźć potwierdzenie tej wiadomości na stronie Sejmu, ale nie ma tam aktualnych publikacji. Ścieki natomiast albo są niedoinformowane, albo boją się mimo wszystko opinii Polaków na ten temat.

  http://riafan.ru/518403-novosti-novorossii-v-dnr-za-edoi-antirossiiskaya-isterika-lisica-v-donbasse?utm_source=novoross&utm_medium=vk&

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dodatki:
  O filmie „Wołyń” – prośba o wsparcie finansowe
  http://filmwolyn.org/

  O Katyniu czyli o tym ze w 2012 roku sąd europejski uznał dokumenty mówiące o tym, ze zbrodni dokonali funkcjonariusze stalinowscy za fałszywki…
  http://pravoslav-voin.info/main/2100-evropejskij-sud-priznal-dokumenty-po-katyni.html
  Ja ciągle przeszukuję internet za takimi i innymi informacjami, bo mam coraz więcej watpliwości co do tego że mojego bliskiego krewnego, którego nazwisko widnieje na pomniku w Katyniu zamordowali obywatele ZSRR i coraz więcej watpliwości czy faktycznie jego resztki są w Katyniu…

  Na granicy z Krymem banderowcy dumki zawodzą ale w innych miejscach nawet i strzelają!
  http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201604221222-xkko.htm
  dumki: .https://youtu.be/a_K5q5K-amE

  Oligarcha Firtasz ma coraz większe problemy finansowe!
  Заводы Фирташа «скрипят» под миллиардными убытками
  http://nahnews.org/716815-zavody-firtasha-skripyat-pod-milliardnymi-ubytkami/

  O tym w jaki sposób CIA prowokuje to co się dzieje na Donbasie
  http://news-front.info/2016/04/21/cru-koordiniruet-provokacii-vsu-na-donbasse-cherez-shajtan-bat-sbu/

  OT ciekawostka. Niedawno było o tym jak pewien „prozaik” i fantasta pisuje o tym, że to Stalin chciał napaść na Niemcy ale Niemcy go zaskoczyli. Polecam!
  http://histrf.ru/biblioteka/book/dienpobiednoie-obostrieniie-kak-nam-dokazyvaiut-chto-my-proighrali-voinu
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_36664%2Fall
  .http://cs636226.vk.me/v636226374/265d/EaET768-PhQ.jpg

  OT historyczne. Krótka historia miasta Kijów
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_36655%2Fall

  O OBWE na DOnbasie tekst nużący – to znaczy piszą do znudzenia to samo, że OBWE nie chce zauważać tego co robią banderowcy itd…
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_36654%2Fall
  Mem do tego: .http://cs626821.vk.me/v626821962/5141/WU4y2w8k9bk.jpg

  + film: .https://youtu.be/w5rw2N0ZRQs
  ОБСЕ позиционирует себя как нейтральная сторона, наблюдающая за конфликтом в Донбассе, представители которой должны из первых уст сообщать о ежедневных событиях. Но так ли это? Действительно ли отчеты ОБСЕ являются надежными, точными и объективными, как они и должны быть?

  Europa zaczyna się bać „ukraińskich gastarbaiterów”
  http://nahnews.org/715732-italiya-ne-rossiya-evropa-boitsya-vpuskat-ukrainskix-gastarbajterov/?utm_source=amaidan&utm_medium=vk&utm_campaign=amaidan
  .

  O „kadrowym kryzysie” w ukraińskiej milicji / policji
  http://riafan.ru/518058-dudchak-ukrainskoi-policiei-upravlyaet-pokolenie-pepsi-igrayushchee-v-mashinki?utm_source=amaidan&utm_medium=vk&utm_campaign=amaidan
  Дудчак: Украинской полицией управляет поколение Pepsi, играющее в машинки

  Ukry poświęcają wiele czasu i pieniędzy na likwidację pomników! Kolejny dzień trwa likwidacja jednego! Ale beton kiedyś robili!
  В Измаиле 15-й день подряд не могут снести постамент от памятника Ленину
  Называется умели при #СССР строить на века!!!
  .http://cs627625.vk.me/v627625710/47d25/7U8TnAna9DI.jpg
  .http://cs627625.vk.me/v627625710/47d2d/DDb5cThgDcs.jpg
  .http://cs627625.vk.me/v627625710/47d35/UHrIpTv_XJo.jpg

  W Odessie celnicy ukraińscy ukradli… byczą spermę wielkiej wartości. (?????)
  .http://cs631717.vk.me/v631717262/22381/cE8sGGkbNbY.jpg

  mem z Leninem! 🙂
  A w zasadzie plakat!
  .http://cs630829.vk.me/v630829336/2566b/SPyt3LPZsaY.jpg

  Wszystko będzie dobrze!
  .https://youtu.be/J7gu48_BLuQ

  +
  Боец АТО рядом со снарядоми для детей Донбасса. Неистовую злобу вызывает эта мразь
  .http://cs633921.vk.me/v633921630/19b59/EtU8jswlb9M.jpg

  Zdjęcie z podpisem
  Если терроризмом называется то, что мы убиваем
  убийц наших детей, то пусть история запишет нас как
  террористов!
  .http://cs625618.vk.me/v625618270/3ca5f/m0ze_-QuddM.jpg

  Spis przestępstw „ruskich barbarzyńców”
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_36628%2Fall
  Dodał bym jeszcze że sukinkoty dali Królewstwu Polskiemu konstytucję kilkadziesiąt lat wcześniej niż sobie a dodatkowo kazali się Polakom rozmnażać jak króliki, przez co ilość Polaków pod zaborem rosyjskim wzrosła kilka razy!
  Nie mówiąc o tym, że zbudowali w okupowanej Warszawie wiele infrastrukturalnych budowli na światowym poziomie! I nie wspominając o rozwoju przemysłu w Polsce!
  Barbarzyńcy!

  Do Odessy przypłynęły tureckie okręty. Krótki tekst i zdjęcia
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_36623%2Fall

  Kościelni /uniccy = czyli papistowscy/ komisarze…
  УНИАТСКИЕ КОМИССАРЫ ДЛЯ УГОЛОВНОЙ ПЕХОТЫ
  Игорь Друзь – председатель „Народного собора Украины и Новороссии” – о том, как завербованным в ВСУ уголовникам униатские и католические попы прощают убийства в Донбассе.
  .https://youtu.be/tyXTJ_3rZ4o

  НОВОРОССИЯ – СТРАНА НА КРОВИ РУССКИХ ЛЮДЕЙ
  Петр Мультатули – начальник сектора исторических оценок и анализа РИСИ – о том, что, несмотря на политическую конъюнктуру, Новороссия существует в живом, духовном плане, и это обязательно станет связующим факторов в деле собирания земель Русского мiра.
  .https://www.youtube.com/watch?v=9TImDQTHRck

  Polubione przez 2 ludzi

  • OT ciekawostka. Niedawno było o tym jak pewien „prozaik” i fantasta pisuje o tym, że to Stalin chciał napaść na Niemcy ale Niemcy go zaskoczyli. Polecam!
   http://histrf.ru/biblioteka/book/dienpobiednoie-obostrieniie-kak-nam-dokazyvaiut-chto-my-proighrali-voinu
   http://vk.com/brusek?w=wall274493429_36664%2Fall
   .http://cs636226.vk.me/v636226374/265d/EaET768-PhQ.jpg
   // zwykła polityczna polewa, zero faktów. A warto by było gdyby doomorośli „czyściciele” historii zmierzyli się z tematycznymi opracowaniami, np. Marka Sołonina i innych rosyjskich piszących w temacie…. Ale do tego potrzebna jest głęboka wiedza faktograficzna, nie postawa politruka.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Ale przecież Ty sam cos takiego napisałeś jeszcze w poniedziałek:

    „co do historii – upraszcza się o jej nie zmienianie. Koncentracja wojsk ZSRR na flance zachodniej nie była błędem taktycznym lecz działaniem zaplanowanym jako przygotowanie wojsk do rozwinięcia w ataku na Europę zachodnią. Cóż, Adolf był szybszy….

    Liked by 5 people
    dymilustra , Kwiecień 18, 2016 at 16:22”

    No chyba ze czegos tu nie zrozumiałem.

    Polubienie

    • wszystko się zgadza – ja podtrzymuję swoje zdanie. Rzecz w tym jak rzeczony temat jest przedstawiany/omawiany w linkowanych artykułach. Unikanie rzeczowej (czyli opartej na faktach) dyskusji to typowe podejście dla zabarwione politycznie relatywizacji historii. A większość takich „zgryzów” bierze się z tego, że wciąż ukrywa się przed nami wiele z prawdziwych (a nie zmyślonych z pobudek politycznych) przyczyn różnych zjawisk czy zdarzeń z naszej przeszłości. Jak np. prawdziwe przyczyny wprowadzenia bolszewików do Rosji czy przyczyny wybuchu I i II wojen światowych …. Do tego wiele rządów utajnia niewygodne czy kompromitujące dokumenty na wiele dziesięcioleci a bez udokumentowanych źródeł ciężko jest bronić jakiejkolwiek – nawet bardzo prawdopodobnej -teorii.

     Polubione przez 2 ludzi

 4. Były szef Departamentu Informacji MSZ Ukrainy Oleg Wołoszyn podczas konferencji w Kijowie stwierdził ze wielu politykom na Ukrainie, a w szczególności Poroszence, nie w smak byłby powrót „heroiny samostijnej’ Sawczenko z rosyjskiego więzienia i wejście przez nia w ukraińską politykę. według Wołoszyna Sawczenko miałaby by wśród Ukraińców „status podobny do pierwszego człowieka w kosmosie, czyli Jurija Gagarina”. Skrytykował także rozmowę telefoniczną w sprawie Sawczenki, o której mówił Poroszenko nazywając ja „falstartem”;
  http://www.politnavigator.net/luchshe-by-ona-ne-vozvrashhalas-u-poroshenko-boyatsya-chto-navodchica-savchenko-nachnet-obnimatsya-s-timoshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tak się trochę zabawię we wróżkę.
  Balcerowicz jako doradca Poroszenki nie będzie miał takich dylematów jak w stosunku do swoich rodaków, będzie bardziej radykalny w konstrukcji kaftanu „bezpieczeństwa” ekonomicznego dla Ukraińców.
  Natomiast ta jego radykalność będzie co prawda trochę uciążliwa dla oligarchów niemniej jednak zaproponuje on pewne rozwiązania które w perspektywie czasu pozwolą im odzyskać a nawet uzyskać wiele korzyści, które będą zadowalającą rekompensatą.
  Mam tylko jedną wątpliwość:
  Co będzie kiedy w UE nastąpi kryzys gospodarczy?
  Czy na Ukrainie powtórzy się coś na podobieństwo lat trzydziestych?
  Jakie skutki tego będą po naszej stronie na Podkarpaciu?
  Pozdrawiam tych którzy mnie ośmieszają i lekce sobie ważą.

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Kilka ciekawostek przedpołudniowych 🙂
  W pierszym kwartale br władzom w Kijowie udało się zwrócić do skarbu państwa łącznie 3 tys. dolarów pozyskanych w drodze korupcji.
  Rząd Ukrainy zaplanował, że w 2016 roku do budżetu państwa zostaną zwrócone miliardy hrywien.
  „W pierwszym kwartale oraz przy obecnym kursie, do budżetu państwa powróciło około 3 tys. dolarów. Przypomnijmy, w bieżącym roku rząd planuje odzyskać 7,7 mld hrywien. W przeliczeniu daje to 2 mld na kwartał. Gołym okiem widać, że rząd wraz z organami ścigania nie nadąża z realizacją planu budżetowego” – powiedział Kaniewski.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/5612-ukrainie-udalo-sie-zwrocic-do-skarbu-panstwa-jedynie-3-tys-dolarow-pozyskanych-w-drodze-korupcji.html
  Mania już podawał tę informację ,ale chyba warto powtórzyć…
  Siedem osób otrzymało rany postrzałowe, pięć zostało brutalnie pobitych, rozbito także sześć samochodów. Takie są skutki ataku przyjezdnych napastników na mieszkańców wsi Serhijiwka w rejonie nowotroickim na Chersońszczyźnie.
  Bezczynność organów ścigania i bezkarność przestępców wywołały u mieszkańców wsi oburzenie. 18 kwietnia zablokowali oni drogę w pobliżu Nowotroickiego Sądu Rejonowego i wymagają aresztowania przynajmniej dwóch uczestników ataku, ponieważ dziesięciu wypuszczonych od razu zniknęło.
  Komentarz:
  Zaskoczyło mnie ,że „Azowcy” w tym konflikcie profecjonalnie cytat z artykułu:
  „Azowcy” zareagowali natychmiast, zatrzymując wszystkich uczestników ataku, którzy byli bez dokumentów, jednak mieli białą broń i narkotyki.
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/5618-na-chersonszczyznie-napastnicy-otworzyli-ogien-przeciwko-mieszkancom-wsi-by-odebrac-ziemie.html
  Strony porozumiały się, że prawo uczniów szkół mniejszości narodowych do zdawania egzaminów końcowych z języka ojczystego powinno być w pełni zapewnione.
  Komentarz: Poza deklaracjami tego typu jednak nie ma zadnego innego
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/5621-ambasador-rzeczypospolitej-polskiej-na-ukrainie-henryk-litwin-spotkal-sie-z-ministrem-edukacji-i-nauki-ukrainy.html

  Polubione przez 1 osoba

 7. Tu inne ciekawostki
  Mieszkańcy Łucka (Ukraina) protestowali przed Konsulatem Polski. Powód: pracownicy urzędu nie nadążają z przyznawaniem wiz dla Ukraińców.
  Najmocniej szokuje stanowisko miejscowych „elyt”, cytat:
  Podczas nadzwyczajnej sesji Wołyńskiej Rady Obwodowej 8 kwietnia 2016 roku o tym problemie opowiedział z trybuny wybranym przedstawicielom społeczności deputowany Jurij Cejko. Zwrócił się on do przewodniczącego Rady Obwodowej Ihora Pałyci z prośbą o protokół powierzenia aparatowi Rady przygotowania apelu do Rządu Ukrainy. „Niech tam udzielą wyjaśnienia: dlaczego strona polska nie chce przyjmować dokumentów w sprawie wizy”, – wyjaśnia Jurij Cejko.
  Ci ludzie naprawdę chcą by do Polski przeprowadziło się na stałe większość Ukraińców!!!!
  http://wschodnik.pl/ukraina/item/5596-w-lucku-pikietowano-polski-konsulat.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Ci ludzie naprawdę chcą by do Polski przeprowadziło się na stałe większość Ukraińców!!!!”- jeśli UE nie chce przyjąć Ukraińców, to Ukraińcy przeniosą się do UE.
   W tym przypadku wybrali sobie Polskę jako najsłabsze ogniwo- „ch**** d*** i kamieni kupa” a na tej kupie siedzi obecnie prezes i zarządza.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.