Wojna domowa na Ukrainie 24.04.2016r.- 428 dzień od nowego rozejmu.


 

„Stany Zjednoczone domagają się większego zaangażowania Niemiec w militarną obecność na flance wschodniej NATO” – podaje magazyn „Der Spiegel“. Zaznacza przy tym, że niemiecka kanclerz Angela Merkel będzie konfrontowana z tym żądaniem podczas zwołanego przez nią mini szczytu w Hanowerze. Oprócz prezydenta USA i kanclerz Niemiec wezmą w nim w poniedziałek udział szefowie rządów Wielkiej Brytanii, Włoch oraz prezydent Francji.

„Der Spiegel”, powołując się na doniesienia z kręgów rządowych, pisze, iż USA naciska, by niemiecka armia bardziej intensywnie uczestniczyła w planowanym stacjonowaniu rotacyjnych jednostek NATO na wschodniej granicy Sojuszu. USA oczekują przede wszystkim od Niemiec i Wielkiej Brytanii wysłania oddziałów i sprzętu wojskowego potrzebnych natowskim oddziałom stacjonującym w Polsce, Rumunii i państwach bałtyckich.

Jak podaje hamburski magazyn, Obama poczynił już odpowiednie zapowiedzi w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Decyzja o nowej misji ma zapaść na lipcowym szczycie NATO w Warszawie a misja ma być dodatkowym sygnałem dla wschodnich partnerów, którzy czują się zagrożeni przez Rosję.

Jak sądzę tańsze i bardziej bezpieczne dla krajów czujących zagrożenie ze strony Rosji, byłoby podesłanie im większej ilości jakiś bardzo skutecznych środków uspakajających. Bo rotacyjna obecność brygady pancernej wojsk amerykańskich i kilku batalionów armii brytyjskiej i niemieckiej- razem wziętych (oczywiście o ile rządy tych krajów zdecydują się na podjęcie decyzji o wysłaniu swych wojsk i postawieniu się w ten sposób w pozycji konfrontacyjnej wobec Rosji- co wydaje się mało prawdopodobne), da tylko względne poczucie bezpieczeństwa, zachowanie którego nadal będzie budziło narastający niepokój. A więc i podejmowania w stresie bardzo nieodpowiedzialnych decyzji, np. dalszego prowokowania Rosji i eskalowania napięcia na wschodniej granicy sojuszu NATO, z czego niektóre tuzy naszego rządu są znane.

Nie wiem, na ile uda się jutro amerykańskiemu prezydentowi zmusić niemieckich i brytyjskich partnerów do współuczestniczenia w rotacyjnej obecności ich wojsk na wschodniej flance NATO, ale zapewne nie przypadkowe jest powiązanie rozmów w tym temacie z problemem uzgodnienia warunków umowy z USA o wolnym handlu, czyli Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji).

Tak więc, udział niemieckich żołnierzy w pilnowaniu wschodniej granicy paktu NATO, może stanowić kartę przetargową, polegającą na tym, że jeśli rząd niemiecki zgodzi się na podpisanie umowy TTIP, to Amerykanie nie będą naciskać na zaangażowanie niemieckich pododdziałów w swoje gierki wschodnie.

Zobaczymy co z tego wyniknie, ale jak na razie wszystkie inicjatywy amerykańskie kończą się fiaskiem.

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/barack-obama-in-deutschland-auf-der-hannover-messe-a-1088617.html

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/ttip-demonstration-in-hannover-gegen-freihandelsabkommen-mit-usa-a-1088912.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Transatlantic_Trade_and_Investment_Partnership

http://ase.tufts.edu/gdae/Pubs/wp/14-03CapaldoTTIP_ES_Polish.pdf

http://uwagattip.pl/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na linii frontu w Donbasie panował względny spokój, a intensywność ostrzału i prowokacji ze strony ukraińskich wojsk nadal malała.

I tak, w godzinach wieczornych i nocnych, pomiędzy godziną 19:00 a 02:00, ukraińskie wojsko przy użyciu ciężkich haubic kaliber 152 mm, moździerzy 120 i 82 mm oraz wozów opancerzonych, ciężkich karabinów maszynowych, granatników i broni ręcznej przeprowadziło z pozycji w Żowance, Nikołajewce i Marince ostrzał północnych obrzeży Gorłówki w Zajcewie oraz zachodnich obrzeży Doniecka we wsi Trudowska.

Natomiast wg. nieoficjalnych źródeł po stronie ukraińskiej w ciągu ostatniej doby miało dojść 41 razy do ostrzału na pozycje obronne sił ATO.

Chyba naciski zachodnie na ukraińskie władze, aby wreszcie zakończyły konflikt w Donbasie i rozpoczęły dialog z władzami zbuntowanych republik w celu wdrożenia porozumienia pokojowego podpisanego w lutym zeszłego roku w Mińsku, zaczęły wreszcie przynosić efekty?

Jaka zaś jest prawda, dowiemy się, jak sądzę, w ciągu najbliższych tygodni.

***

Wczoraj na trasie Gorodiszcze-Równo-Starykonstantinow miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek samochodowy, którym zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a trzeci został bardzo ciężko ranny.

Wypadek spowodował żołnierz kierujący samochodem osobowym, który jadąc z nadmierną prędkością nie zdołał wyhamować i uderzył w tył jadącej przed nim ciężarówki:

 

Na koniec kilka zdjęć:

Subotnik w Doniecku.

Wczoraj w Donieckiej Filharmonii Akademickiej podpisywano okolicznościowe koperty i zademonstrowano kolekcję znaczków z okazji 125 rocznicy urodzin rosyjskiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

115 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.04.2016r.- 428 dzień od nowego rozejmu.

 1. http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/na-linii-frontu-ryzyko-kolejnych-incydentow-z-udzialem-rosji-szramka-musimy-wyrazic/59vhyf

  Tak się zastanawiam, co to jest z tymi posłami. To już i Kukiz’15 wpisuje się w świętą wojnę z Rosja i do tego roi sobie jakieś wizje w których Polska jest rozgrywającym NATO a nie zaledwie polem bitwy w przypadku konfliktu.

  Na rusofobii gra już PO i PIS, cały elektorat jest już więc zagospodarowany i niewiele da się tu ugrać. Można wprawdzie spróbować zagospodarować elektorat który zdaje sobie trud myślenia a nie tylko posługuje się emocjami, tyle że to wymagałoby nie pieprzenia głupot i zadania sobie trudu logicznego myślenia. .

  Polubione przez 5 ludzi

  • Niesamowite!!!
   Nawet jest o tym na Łonecie.
   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/katastrofa-lotu-mh17-to-ukrainski-samolot-mogl-zestrzelic-boeinga-777/bzvss6

   Czyżby było coś na rzeczy?

   I oczywiście komentarze:

   ~anka : Ukraiński samolot?
   To niemożliwe! Przecież ukraińskie samoloty napędzane ukraińską demokracją pomagają wszystkim ludziom. Niektórych nawet za darmo do nieba podwożą. Ale żeby strzelać???

   ~Niemravy : Jeśli nawet zrobił to ukraiński myśliwiec to zrobił to w walce bo jak uczy historia ich heroje największe sukcesy odnosili w walce z nieuzbrojonym przeciwnikiem.

   ~Trolinski : Tez mi nowosc ! Ukrainska wieza sprowadzila na teren walk i kazala znizyc lot aby wygladalo lepiej kto zestrzelil ! Wszyscy wiedza kto tylko niektorzy udaja glupich ! Cel byl jeden wplatac europe w konflikt z rosja !

   Polubione przez 7 ludzi

   • Jeszcze jedna smutna konkluzja z forum pod tym tekstem:

    „Tego filmu polscy telewidzowie nie zobaczą, bo zakaże emisji ambasada ukraińska.
    Po emisji francuskiego dokumentu „Ukraina. Maski rewolucji” mieliśmy awanturę nazajutrz po emisji na TVN24 i ostra reprymenda ambasadora ukraińskiego. Właściciele tej strachliwej stacji podkulili ogony i przeprosili za nie podporządkowanie się ambasadzie i zapewnili, ze już się to nie powtórzy.
    PiSowska telewizja tym bardziej tego filmu nie wyemituje, bo jest bardziej probanderowska niż czekoladziarz.”

    Polubione przez 8 ludzi

   • Taka sama zagrywka, jak wałkowana w mediach USA sprawa 28 utajnionych stron z raportu o zamachu z 11 września. Nie wierze w takie przypadki nagłego nawrócenia akurat teraz, gdy można coś na tym ugrać. Trochę subtelniejsza wersja zagrywki z odciętą głową konia w łóżku adresata przekazu.

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.