Wojna domowa na Ukrainie 25.04.2016r.-429 dzień od nowego rozejmu.


Donbas- ukraińska artyleria.

Kanclerz Angela Merkel, występując na konferencji prasowej po rozmowie z amerykańskim prezydentem, powiedziała, że rozejm na wschodzie Ukrainy nie jest stabilny i nie jest respektowany. Dodała, że z Obamą przedyskutowała sposoby na to, by zapewnić realizację mińskich porozumień.

Jakie to mają być „sposoby” Angela Merkel nie ujawniła.

Natomiast ze swej strony amerykański prezydent Barack Obama podczas spotkania w Hanowerze zgodził się ze swoją „przyjaciółką”– jak określił Angelę Merkel, że sankcje wobec Rosji mogą być zniesione dopiero wtedy, gdy znalezione zostanie polityczne rozwiązanie dla Ukrainy.

Prezydent  Barack Obama podkreślał też rolę negocjowanej właśnie umowy o wolnym handlu, TTIP. Umowa ta, wedle części ekspertów, może być porównywana do stworzenia NATO – da transatlantyckiej wspólnocie zdolność do budowania przeciwwagi wpływów Azji i wzmacnia siłę zachodniej cywilizacji, nie tylko w kontekście konkurencji z Rosją.

Stwierdził również, że państwa NATO powinny zwiększyć wydatki na obronę do poziomu zadeklarowanego na szczycie NATO w Walii. Nie wiadomo natomiast jaki finał ma proponowana przez stronę amerykańską obecność wojsk niemieckich na wschodniej flance paktu NATO.

Jak sądzić można, zgoda na podpisanie umowy TTIP przez niemiecki rząd, amerykański pomysł wzmocnienia flanki wschodniej o niemieckie oddziały wojskowe został umieszczony ad acta. Prawdopodobnie amerykański prezydent osiągnął swój cel, pomimo potężnego sprzeciwu Niemców przeciwko podpisaniu tej umowy, którym była deklaracja o podpisaniu umowy TTIP i teraz sprawa rozmieszczenia kontyngentu niemieckiego na flance wschodniej przestanie go interesować.

Jeśli zaś chodzi o protesty Niemców skierowane przeciwko umowie TTIP wynikają z obaw o zawieszenie obowiązujących w UE norm sanitarnych i ekologicznych, a także wzięcia w karby krajów UE przez amerykańskie koncernu. Porównuje się, że konsekwencje podpisania umowy TTIP będą miały znacznie poważniejsze konsekwencje niż utworzenie NATO.

W efekcie- ostatniej jako prezydenta- wizyty Baracka Obamy w Niemczech, uzyskał on poparcie niemieckiej kanclerz dotyczące podpisania umowy TTIP oraz określony został warunek do kiedy mają obowiązywać sankcje nałożone na Rosję. Otóż mają one zostać zniesione gdy „zostanie znalezione polityczne rozwiązanie dla Ukrainy”, a więc dla zbuntowanych republik w Donbasie.

Co ciekawe nie padło ani jedno słowo na temat Krymu.

Czyżby zdając sobie sprawę, że podtrzymywanie sankcji pod pretekstem aneksji Krymu przez Rosję, nie ma najmniejszego sensu, przestano po prostu poruszać ten temat?

Jakby tego nie oceniać, to spotkanie Obamy z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w Hanowerze pokazało prawdziwe priorytety jakimi kieruje się amerykańska polityka zagraniczna, a są nimi tylko i wyłącznie sprawy gospodarcze i biznes.

I w imię tego prowadzone są wojny, przewroty rządowe, rewolty i planowane są dalsze posunięcia w skali globalnej.

Bo po prostu Ameryka nie ma obecnie nic pozytywnego do zaproponowania innym krajom poza przemocą i zachowaniem swojej pozycji jako jedynego mocarstwa światowego. Oczywiście za to wszystko płacą najwyższą cenę zwykli ludzie.

Na zakończenie tego wątku przypomnę, że obecnie rządzący PiS zadeklarował już wcześniej bezwarunkowe podpisanie przez polski rząd umowy TTIP. Natomiast poprzednią tego typu umowę- a więc ACTA, bez zapoznania się z jej treścią, jako jeden z pierwszych na świecie podpisał rząd Donalda Tuska.

Tak właśnie prezentuje się ta niezależność polskich władz, które w tym przypadku po prostu pełnią wyłącznie rolę amerykańskiego lokaja.

http://www.dw.com/pl/niemcy-masowe-protesty-przeciwko-ttip-i-ceta/a-19210222

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym dało się zauważyć kolejne lekkie słabnięcie napięcia militarnego w pobliżu linii rozgraniczenia na froncie w Donbasie.

I tak najbardziej intensywny ostrzał ukraińskie wojsko prowadziło na obrzeżach Gorłówki, gdzie nawet użyto pocisków moździerzowych zawierających fosfor. W wyniku ostrzału tego typu pociskami miejscowości Zajcewo spłonęły tam całkowicie dwa domy jednorodzinne przy ulicy Tokariewa nr. 46 i Brusiłowa nr. 25. Intensywność prowadzonego w niedzielę ostrzału była tak duża, że mieszkańcy cały dzień musieli się ukrywać w piwnicach.

Poza tym ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, granatników i broni ręcznej prowadziło wczorajszej nocy, w godzinach pomiędzy 21:40- 22:40, ostrzał zachodnich przedmieść miejscowości Spartakus. Głównie walki i ostrzał koncentrował się w okolicach szybu wentylacyjnego kopalni „Butowskaja”.

Raport służby prasowej ukraińskiego dowództw wojskowego operacji ATO w Donbasie, potwierdza dalszy spadek intensywności ostrzału i walk na linii frontu informując, że podczas ostatniej doby miało dojść tylko do 29 ostrzałów pozycji ukraińskich wojsk. Jednocześnie w komunikacie strony ukraińskiej wskazała ona na jeszcze inne miejsca, w których miało dojść do incydentów zbrojnych:

Jak poinformował wczoraj przedstawiciel biura prasowego kancelarii prezydenckiej Petro Poroszenki, Aleksander Motjaznik, w ciągu ostatniej doby w strefie ATO zginęło 3 ukraińskich żołnierzy, a 6 zostało rannych.

W nocy z soboty na niedzielę dwóch ukraińskich żołnierzy, po tym jak między ich kolegami z 54 brygady zmechanizowanej doszło do strzelaniny, uciekła w strefę neutralną frontu, gdzie dostali się pod ogień własnych wojsk. W związku z tym zmuszeni zostali przejść na stronę kontrolowaną przez Milicję Ludową ŁRL, gdzie po zdaniu broni poprosili o zapewnienie im bezpieczeństwa.

Jak poinformował wczoraj przedstawiciel MON DRL Edward Basurin, coraz częściej potwierdzają się podejrzenia o tym, że ukraińskie dowództwo ATO skierowało sprzęt wojskowy pozostający do tej pory w strefie bezpieczeństwa elektrowni atomowej w Czarnobylu. Sprzęt ten jak i komponenty służące do jego naprawy posiadają wysoki stopień napromieniowania, zagrażając w ten sposób życiu i zdrowiu obsługujących go załóg oraz środowisku naturalnemu. Informacje na temat wykorzystania bojowego w ramach ATO są przez ukraińskie dowództwo wojskowe utajnione.

***

We wczorajszym wydaniu brytyjskiej gazety „MailOnline” ukazał się artykuł mówiący o tym, że w lecie 2014 roku malezyjski samolot pasażerski MH-17, skierowany przez ukraińskich kontrolerów lotu nad Donbas, mógł zostać zestrzelony w ramach „czarnej operacji” amerykańskiej CIA, przez ukraiński samolot wojskowy lub też, że do katastrofy mógł doprowadzić wybuch dwóch bomb ukrytych wcześniej w samolocie.

Celem zaś tej operacji miały być osiągnięcie trzech zamierzeń: po pierwsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji, po drugie ukazanie Rosji jako kraju barbarzyńskiego, nie przestrzegającego żadnych zasad i prawa międzynarodowego,  a po trzecie aby wzmocnić obecność NATO w Europie Wschodniej, a szczególnie na Ukrainie.

Oczywiście żaden z tych celów nie został osiągnięty, bo ten koronkowy plan po prostu został spartaczony.

Ciekawe jak teraz wykaraskają się organizatorzy tego zamachu przy publikacji raportu w oparciu o wyniki holenderskiego śledztwa na temat okoliczności katastrofy malezyjskiego samolotu MH-17?

Jak sądzę, właśnie to mataczenie w sprawie katastrofy samolotu MH-17 było jednym z powodów, który spowodował, że Holendrzy w referendum w sprawie przyjęcia Ukrainy do UE powiedzieli- NIE!

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3556177/Was-MH17-shot-Ukrainian-fighter-jet-BBC-documentary-claims-Boeing-777-targeted-plane.html

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku miała miejsce- w dniu poświęconym pamięci ludobójstwa 1,5 mln Ormian zamordowanych przez Turków w latach 1915-1916, konsekracja „Chaczkara”, czyli kamiennego krzyża.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludob%C3%B3jstwo_Ormian

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

 

***

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

80 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.04.2016r.-429 dzień od nowego rozejmu.

 1. Rosyjski adwokat „heroiny samostijnej” Sawczenko Mark Fejgin skomentował zapowiedzi „generalissimusa” Poroszenki o rychłym uwolnieniu jego klientki z rosyjskiego więzienia. Fejgin stwierdził na swoim mikroblogu że nie podziela optymizmu Poroszenki że uwolnienie Sawczenko nastąpi w przeciągu nadchodzących tygodni;
  http://obozrevatel.com/politics/19025-fejgin-prokommentiroval-zayavlenie-poroshenko-o-skorom-osvobozhdenii-savchenko.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Garśc „njusów” z Odessy, gdzie w nocy NN sprawcy ostrzelali z granatnika filię jednego z banków;
  http://dnr-news.com/dnr/32077-v-odesse-ofis-banka-obstrelyali-iz-granatometa.html
  W nocy doszło także do bijatyki w centrum miasta, gdy grupa zamaskowanych osób rozpędziła miejscowy „majdan” (taka nowa swiecka tradycja na Ukrainie, czyli jak nam się coś nie podoba, to robimy sobie „majdan”) zorganizowany w proteście przeciwko burmistrzowi Odessy, Giennadijowi Truchanowowi )oskarżanemu przez „ukrpatriotów” o to że jest „kremlowskim agentem”);
  http://dnr-news.com/dnr/32078-v-odesse-neizvestnye-razgromili-mestnyy-maydan.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Lider Republiki Donieckiej Aleksander Zacharczenko stwierdził że pojawienie się „uzbrojonych obserwatorów OBWE” zostanie potraktowane jako „interwencja”;
  http://dnr-news.com/dnr/32059-zaharchenko-poyavlenie-vooruzhennoy-missii-obse-na-donbasse-budet-rassmatrivatsya-kak-intervenciya.html
  Dodał także, w odpowiedzi na oświadczenie szefa misji Alexandra Huga, że uroczysta defilada w Doniecku z okazji Dnia Zwycięstwa odbędzie się pomimo sprzeciwów misji OBWE. Hug w wydanym wcześniej oświadczeniu stwierdził ze udział sprzętu wojskowego w defiladzie może zostac uznany za naruszenie porozumień pokojowych;
  http://dnr-news.com/dnr/32060-dnr-ne-budet-reagirovat-na-popytki-obse-prepyatstvovat-provedeniyu-parada-pobedy-zaharchenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Hug w wydanym wcześniej oświadczeniu stwierdził ze udział sprzętu wojskowego w defiladzie może zostac uznany za naruszenie porozumień pokojowych”- a jaka jest jego opinia na obecność ciężkiej broni po stronie ukraińskiej i codziennie prowadzony przez ukraińskie wojsko terenów znajdujących się pod kontrolą władz DRL i ŁRL?

   W tym akurat temacie jakoś nie protestuje ten Hug.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • ” Chyba BBC zostało opanowane przez „kremlowską agenturę”…”- toż to sama agentura. Tym bardziej, że mają wyemitować 9 maja film dokumentalny na temat przyczyn katastrofy malezyjskiego samolotu MH-17, w którym udowadniają, że to Ukraina go zestrzeliła.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.