Wojna domowa na Ukrainie 27.04.2016r.-431 dzień od nowego rozejmu.


 

„Boże Ukrainu chrani!” – napisał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na swojej stronie na Twitterze.

Ciekawe skąd minister naszego rządu tak dobrze zna język ukraiński? Może nauczył się wreszcie korzystać z translatora Google, albo jakiś kolega partyjny mu podpowiedział?

https://twitter.com/ZiobroPL?ref_src=twsrc^tfw

No, ale do rzeczy.

Otóż, „Bóg ma ochronić Ukrainę” przed Leszkiem Balcerowiczem, który niedawno został tam powołany przez prezydenta Petro Poroszenkę na szefa prezydencko-rządowego zespołu ds. reform oraz jako przedstawiciela Poroszenki w rządzie Wołodymyra Hrojsmana.

Czym charakteryzowały się rządy Leszka Balcerowicza na początku tzw. transformacji ustrojowej wyjaśnił w dalszej części swojego wpisu na Twitterze Zbigniew Ziobro, wymieniając tam: „aferę FOZZ, alkoholową i inne, upadłe fabryki i PGR-y, za grosze sprzedane banki”.

Zapomniał dodać o aferze „Art-B” oraz rublowej, markowej i wielu wielu innych. W tych czasach też rozpoczynali swoje biznesowe kariery i „dorobili” się pierwszych milionów dolarów nasi rodzimi oligarchowie to np. Jan Kulczyk.

Można więc powiedzieć, że rządy Leszka Balcerowicza, to było jedno wielkie pasmo afer, dzięki którym powstała nowa kasta rządząca naszym krajem. Wtedy też pozbawiono naród polski większości wypracowanych przez niego najcenniejszych składników majątku, a inne zaś doprowadzono do upadłości.

Tak m.in. wyglądało „reformowanie” polskiej gospodarki i finansów przez Leszka Balcerowicza, którego polityka polegała wyłącznie na bezwzględnym wykonywaniu dyspozycji napływających ze strony zachodnich kół finansowych, nie licząc się przy tym z dobrem kraju, a najmniej zaś dobrem ludzi.

W efekcie doszło do wyprzedaży większości zakładów produkcyjnych, resztę zaś doprowadzono do upadku, otwarto drogę do mega-korupcji i przestępczości gospodarczej, zaś wiele milionów Polaków znalazło się na skraju biologicznej egzystencji i wykluczenia. Owoce tego „reformowania” kraju są widoczne do dziś, a więc w postaci całych regionów z dominującą tam biedą i brakiem jakichkolwiek szans na przyszłość- np. Mazur czy też całej ściany wschodniej, emigracji zarobkowej milionów Polaków, patologii, przestępczości i korupcji.

Taką też teraz drogą będzie podążało społeczeństw ukraińskie pod nadzorem wielkiego „reformatora” Leszka Balcerowicza.

Oczywiście część „reform” już wykonały na Ukrainie poprzednie ekipy polityczne, które tam rządziły w ostatnim dwudziestoleciu, ale jeszcze jest bardzo dużo do zrobienia.

Wynika to z prostej przyczyny polegającej na tym, że tamtejsi oligarchowie zadowolili się swoimi zdobyczami, kupując spokój społeczny brakiem dalszych- przekształcających państwo i społeczeństwo- zmian. W efekcie nastąpił tam stan swoistego zawieszenia pomiędzy tym co było w ZSRR, a tym do czego prowadzi kapitalizm. Tak więc na Ukrainie powstała swoista hybryda ustrojowa, która nie była ani totalitarnym socjalizmem, ani też krajem demokratycznym w pełni rozumienia tego słowa.

Musiało to wcześniej, czy później doprowadzić do bankructwa państwa i doprowadziło, więc nie było innego wyjścia jak znaleźć sobie innego sponsora jakim miała zostać UE. W efekcie, coraz bardziej biedniejące społeczeństwo widząc kierunek w jakim zmierza ich kraj dało się sprowokować do buntu mamione świetlaną przyszłością życia w UE. Oczywiście organizatorzy tego przedsięwzięcia zdawali sobie sprawę z nierealności tego typu planów, i gdy zaczęły się pojawiać pierwsze sygnały kierowane ze strony UE, że nie jest tak pięknie jak się na początku wydawało. Władze ukraińskie zaczęły mamić społeczeństwo choćby obiecankami o wprowadzeniu ruchu bezwizowego, co umożliwiłoby milionom Ukraińców- podobnie jak Polaków- pracę na Zachodzie. Tak więc i nawet ten wątpliwy sukces jest obecnie wielce wątpliwy.

Brak zaś „reform” ze strony ukraińskich władz, najpierw niepokoił, a obecnie wywołuje wściekłość ze strony zachodnich partnerów, którzy nie po to sponsorowali tam przewrót, aby teraz obejść się smakiem.

Tak więc, rolą Leszka Balcerowicza na Ukrainie ma być dopilnowanie dokończenia drastycznych cięć w kosztach socjalnych państwa, i co najważniejsze, rozpoczęcia wyprzedaży za bezcen (a najchętniej za darmo) majątku narodowego- szczególnie jego najbardziej dochodowych i strategicznych składników. Możliwe więc, że np. pod doradztwem Balcerowicza uda się to co się nie udało w Polsce, a więc prywatyzacja kolei państwowych.

Czy to się uda?

Nie wiem, ale wiem za to, że Ukraina ma coraz mniej czasu na eksperymenty, bo opór uzbrojonego społeczeństwa coraz bardziej narasta, zaś skrajnie narodowi populiści- oczekujący na zajęcie miejsca przy korycie władzy- powoli zaczynają też tracić cierpliwość. Balcerowicz może się więc stać detonatorem przyśpieszającym zmiany na Ukrainie, ale nie w kierunku oczekiwanym przez MFW, zachodnich aferzystów i różnej maści geszefciarzy. Tylko w kierunku jakim poszła np. Libia po obaleniu tam rządów Mu’ammara al-Kaddafiego. Czym to się skończyło nie miejsce aby to tu opisywać, ale ubocznym skutkiem tej operacji jest zalew od południa krajów UE setkami tysięcy niechcianych tam uchodźców z północnej Afryki. Dzisiaj oczywiście za to i za, wojnę domową w Syrii, która również doprowadziła do jeszcze większej fali uchodźców- oskarża się Rosję.

Czy ktoś zagwarantuje nam, że w przypadku wybuchu wojny domowej na Ukrainie nie zaleje naszego kraju masa wielu milionów uciekinierów?

Kto ich utrzyma i kto weźmie odpowiedzialność za zapewnienie Polakom bezpieczeństwa? Może ci co podburzali Ukraińców do rewolty?

http://yelita.pl/artykuly/art/balcerowicz

http://archiwaipn.hvs.pl/afery-prywatyzacje-bogactwa-naturalne-czyli-polska-w-rekach-masonskiej-mafii/

http://100najbogatszychpolakow.forbes.pl/

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/libia-pograzyla-sie-w-anarchii-o-tym-sie-nie-mowi/1tss4

http://www.psz.pl/117-polityka/wojna-domowa-w-libii-chaos-ktory-zagraza-europie

http://pl.blastingnews.com/swiat/2016/03/wojna-z-isis-przenosi-sie-do-afryki-polnocnej-w-ogniu-walk-staje-libia-00835103.html

http://annur.pl/sytuacja-chrzescijan-w-libii/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na ogół było spokojnie poza bardzo poważnym incydentem do jakiego doszło w późnych godzinach nocny w okolicy Jelienowki, na południe od Doniecka- o czym będzie niżej.

Poza tym uaktywnił się odcinek frontu ługańskiego, gdzie do potyczek sprowokowanych przez wrogie działania podejmowane przez ukraińskich żołnierzy doszło w rejonie Stanicy Ługańskiej oraz Popasnej i Szczastii.

W rejonie zachodnich i północnych obrzeży Doniecka doszło do wymiany ognia w rejonie Awdiejewki i Krasnogorowki. Do incydentów w nocy dochodziło również na obrzeżach Gorłówki oraz uaktywnił się znacznie odcinek południowy frontu, a szczególnie okolice Szirokina, Granitnoje i Pawłopola.

Około godziny 18:30 ukraińskie wojsko w pobliżu miejscowości Szirokino ostrzelało przy pomocy moździerzy kaliber 82 mm i czołgów przedstawicieli misji Wspólnego Centrum Koordynacji i Kontroli Zawieszenia Broni, którzy zmuszeni byli do ukrycia się w schronie.

W nocy, około godziny 02:45, ukraińscy żołnierze otworzyli ogień w kierunku punktu kontrolnego Jelenowka, który znajduje się na południe od Doniecka przy drodze nr. H20. W tym czasie na punkcie kontrolnym znajdowały się pojazdy cywilne, w wyniku czego trzech cywilów, w tym kobieta w  ciąży, zostało zabitych, a kolejnych osiem odniosło poważne rany. Ostrzał przeprowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm. Poza tym zostało tam uszkodzonych sześć domów jednorodzinnych i budynek szpitala.

Jak poinformował rzecznik MON DRL Edward Basurin przed ostrzałem punktu kontrolnego koło Jelienowki widać było przelatującego tam ukraińskiego drona szpiegowskiego.

Dziś rano na miejsce tego tragicznego zdarzenia przybył szef DRL Aleksander Zacharczenko, gdzie stwierdził, że ta ohydna zbrodnia została popełniona w Wielki Tydzień, który poprzedza celebrację Zmartwychwstania Chrystusa.

Na miejscu zdarzenia są też przedstawiciele Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni, którzy potwierdzili okoliczności ostrzału, a więc to, że prowadzony on był z kierunku ukraińskich pozycji.

Poniżej jeszcze dzisiejszy komunikat służby prasowej ukraińskiego dowództwa wojskowego biorącego udział w operacji ATO w Donbasie:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Doniecku przywrócono do ruchu całą trasę przejazdu tramwaju nr.1.

Ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm miejscowości Jelienowka i znajdujący się tam punkt kontrolny.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

108 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.04.2016r.-431 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.