Wojna domowa na Ukrainie 5.05.2016r.-439 dzień od nowego rozejmu.


Mariupol wczoraj. Ukraińscy funkcjonariusze sił policyjnych ćwiczą się w powstrzymaniu rosyjskiej inwazji.

„Zajęcie państw bałtyckich zajęłoby dużo dużo więcej czasu. Zdolności spowalniania tej agresji, tak by dotarły siły wspomagające NATO Stanów Zjednoczonych i pozostałych państw byłyby wystarczające, o ile utrzymany zostanie Przesmyk Suwalski. To nasza największa siła albo słabość” – powiedział wczoraj w programie informacyjnym telewizji publicznej „TVP Info” szef MON Antoni Macierewicz.

Pomijając to, że zawłaszczona przez PiS telewizja publiczna staje się powoli, ale systematycznie  tubą propagandową tej partii i utworzonego przez nią rządu, to zacytowane wyżej słowa Antoniego Macierewicza dowodzą utrzymywania się u niego bardzo wysokiej formy. A może nawet jej zwyżki?

Obecnie czekam, kiedy on powie, że „Przesmyk Suwalski” chroni całą Europę przed najazdem sowieckim (tfu!- miałem na myśli rosyjskim).

Następnie szef MON odniósł się do kwestii spodziewanego konfliktu z Rosją:

„Problem wojny hybrydowej został wkomponowany w planowanie odpowiedzi na tego typu działania tak, aby uniemożliwić agresorowi grę tą granicą. Warto pamiętać, że istnieje pewna reguła obserwowana od 200 lat, że generałowie przygotowują się do poprzedniej wojny. Trzeba być przygotowanym na agresję hybrydową, ale i na to, że agresor, z którym mamy do czynienia od dłuższego czasu stara się zastosować inną taktykę”.

 

W tak wyłuszczonej przez ministra MON koncepcji dostrzec można przebłysk geniuszu strategicznego, a jak wiemy bardzo często geniusz ociera się o szaleństwo. I oby to drugie u ministra MON nie przeważyło, bo doprowadzi on do tego, że w imię interesów wielkiego kapitału amerykańskiego, zostaniemy usmażeni w fali uderzeniowej eksplozji atomowych.
Nie rozwijając dalej tego mało przyjemnego wątku, chciałbym zauważyć tylko, że przenikliwość powyższej myśli strategicznej z dziedziny wojskowości, jest porażająca. Szczególnie widać to, po zwróceniu uwagi przez Antoniego Macierewicza na bardzo istotny problem, że „trzeba być przygotowanym na agresję hybrydową, ale i na to, że agresor, z którym mamy do czynienia od dłuższego czasu stara się zastosować inną taktykę”
A więc po uwzględnieniu możliwości zastosowania przez „agresora” „agresji hybrydowej” możliwe jest jeszcze zastosowanie przez niego „innej taktyki”.
Toż to jest tak strasznie przenikliwe, że aż nie umiem tego właściwie skomentować.
Jak to mówią ruscy sołdaci: „biez wodki nie razbieriosz”.
A więc pozostawieni przez ministra Macierewicza w niepewności, o jaką to „inną taktykę” rosyjskim „agresorom” może chodzić, zmuszeni jesteśmy nadal żyć w niepewności.
Ale za to mając nadzieję, że może pan Macierewicz kiedyś uchyli rąbka tej tajemnicy?
Nie wdając się dalej w zawiłe kwestie taktyki jaką zaleca szef MON w odpowiedzi na działania „agresora”,  odniósł się natomiast do sprawy sytuacji na Ukrainie, co jak można zrozumieć, że są to dwie powiązane ze sobą sprawy- mówiąc, że:
„Nie ma wątpliwości, wszystkie państwa europejskie są zgodne w tej sprawie, że najazd Rosji na Ukrainę stworzył precedens złamania ładu pokojowego w Europie. Nie zgadzam się, że formalnie wszystko jest w porządku (…) mamy do czynienia z agresją jednego państwa na drugie i z okupacją. Krym jest okupowany, część Donbasu również jest okupowana”.
Macierewicz przypomniał, że Ukraina już w czasach poprzednich rządów PiS mogła zostać członkiem NATO:
„Była taka inicjatywa ze strony świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Byliśmy bardzo blisko podczas szczytu w Bukareszcie, by były otwarte drzwi dla Ukrainy, ale ta sprawa została zablokowana” – zauważył bardzo przytomnie minister dodając, że „gdyby wtedy udało się to zrobić, dzisiaj Ukraina nie byłaby okupowana”.
A więc gdyby nie została „zablokowana” w Bukareszcie na szczycie NATO inicjatyw prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to „dzisiaj Ukraina nie byłaby okupowana”.
Przypomnę, że kij w szprychy idei Lecha Kaczyńskiego wsadziły jak zwykle te niecny duet  Francji i Niemiec.
Co pokazało jednocześnie jak „silną pozycję” ma Polska wśród największych państw członkowskich NATO.
I oby tylko nierealne oczekiwania efektów obecnego szczytu NATO w Warszawie, dla polskiej myśli strategii wojskowej, nie okazały się podobną mrzonką, jak na wspomnianym przez ministra Macierewicza szczycie w 2008 roku w Bukareszcie.
A przecież plany rząd i prezydent Andrzej Duda ma bardzo ambitne, bo jak powiedział minister prezydencki Krzysztof Szczerski: „szczyt NATO w Warszawie ma być szczytem decyzyjnym, a nie refleksyjnym. Po drugie, że te decyzje oznaczają więcej wojska, więcej infrastruktury, więcej wspólnych ćwiczeń i współpracy. I po trzecie, że ważnym elementem konsensusu powinna być wspólna ocena zagrożeń i ich charakteru, szczególnie wobec sytuacji na wschodzie Europy”.
Jeszcze w listopadzie zeszłego roku Krzysztof Szczerski poinformował dziennikarzy, że pomiędzy sojusznikami NATO panuje „niemal pełna zgoda” co do tego, że szczyt w Warszawie musi pójść o krok dalej w stosunku do szczytu w Newport.
Tylko, że od „niemal pełnej zgody” do „pełnej zgody” jest tak daleka droga, że jej cel może być nieosiągalny.
 Wtedy oczywiście ogłosi się z głośnymi fanfarami nowy sukces, tak jak ze spotkaniem prezydenta Dudy z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą podczas Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w marcu tego roku w Waszyngtonie, który miał być, później miało go nie być, ale ostatecznie podczas powitania wysokich gości przez prezydenta Obamę, popatrzyli sobie w cztery oczy z Andrzejem Dudą.

http://swiat.newsweek.pl/barack-obama-nie-spotka-sie-z-duda-w-waszyngtonie-wizyta-dudy-w-usa,artykuly,382866,1.html

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/516645,barack-obama-andrzej-duda-spotkanie-dudy-z-obama.html

 

Na koniec tego wątku jeszcze poniższy cytat i kilka słów komentarza:

„Polska pod rządami braci Kaczyńskich była pośmiewiskiem Europy” (Financial Times)

Czy pod rządami nad-premiera i nad-prezydenta prezesa partii PiS, Polska ponownie stanie się pośmiewiskiem Europy, a co gorsza może pariasem?

A jak wiadomo najbardziej bolesny jest upadek z wysokiego stołka, gdzie sny o potędze i marzenia o imperium mogą się zakończyć tak jak pod koniec osiemnastego wieku- czyli na ponad dwieście lat liczącej niewoli, albo tak samo jak 1 września 1939 roku, gdy zostaliśmy pozostawieni sami sobie przez zachodnich „sojuszników”.

Tak więc pan Antoni Macierewicz zamiast brać się za wytyczanie kierunków strategicznych dla naszej armii, powinien raczej wrócić do historii, którą z racji wykształcenia zna i przemyśleć jeszcze raz losy własnej ojczyzny.

„W książce Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi Andrzej Friszke na podstawie materiałów IPN stwierdził, że w marcu 1968 Antoni Macierewicz miał obciążać w śledztwie innych działaczy opozycji, w tym Wojciecha Onyszkiewicza, Antoni Macierewicz wbrew deklaracjom ostatecznie nie pozwał Andrzeja Friszke” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Macierewicz)

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal utrzymywał się w Donbasie spokój.

Chociaż około godziny 15:40 ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm i opancerzonych wozów bojowych, przeprowadziło ostrzał okolic miejscowości Komiternowo na południowym odcinku frontu donieckiego. Ostrzał prowadzono przez około 10 minut z kierunku znajdującej się pod kontrolą sił ukraińskich miejscowości Gnutowo.

Wczoraj około godziny 17:35 miał miejsce kolejny wypadek polegający na tym, że jedne z rolników podczas prac polowych wykonywanych traktorem najechał na minę. Do zdarzenia doszło w rejonie wsi Sartana koło Mariupola, gdzie 62-letni pracownik tamtejszego państwowego kombinatu rolnego, po zjechaniu z ulicy na pole wjechał na ukrytą tam minę. Ofiara została zabrana do szpitala.

Przypomnę, że od początku 2016 roku jest to już czwarty podobny przypadek, a od początku trwającej operacji ATO w Donbasie takich przypadków było dziewięć.

Coraz więcej w rejonie linii rozgraniczenia w Donbasie pojawia się po stronie ukraińskich sił ATO oddziałów pochodzących z zagranicy najemników.

Większą grupę najemników ubranych w czarne mundury zauważono koło wsi Żowanka na północ od Gorłówki w rejonie kontrolowanym przez ukraińskie wojska. Grupa ta liczy około stu najemników porozumiewających się po angielsku z silnym amerykańskim akcentem.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w donieckim Domu Pracowników Kultury odbyło się spotkanie weteranów II Wojny Światowej połączone z imprezą kulturalno-oświatową.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

***

Pozdrawiam.

Reklamy

81 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.05.2016r.-439 dzień od nowego rozejmu.

 1. Spokojnej nocy dla państwa. Za moment program na kanale Discovery Channel : Operacja : LOT , odcinek 5
  Zobaczymy jak sobie nowi stewardzi radzą. 🙂

  Dobranoc

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Kilka linków na dobranoc…

  Алексей Мозговой был убит год назад,
  Это зависть в чертях клокотала,
  А конечный итог – он совсем мрачноват,
  Что за год с его детищем стало?!

  Развалили бригаду в 5 тысяч бойцов,
  Разменяли на несколько сотен,
  Руководство, вы, видимо, из подлецов?
  И готовились к лисьей охоте…

  Кто пытается правду нести – на подвал,
  Или травлей унижен погано,
  Может кто-то, Шевченко, вас завербовал?
  И как в горле кость, даже Богдана.

  Новороссию предали, как упыри,
  Рой пчелиный жужжит в интернете,
  Вы читали когда нибудь Экзюпери?
  Приручили? … За тех мы в ответе.

  Эта Пчелка из Сочи – чей подлый заказ,
  исполняет?, что укры глумятся…
  Ее лживая сущность видна напоказ,
  Мы последние будем смеяться.

  Всем предателям подлым сейчас говорю,
  Не удастся вам нас опорочить,
  Друг за друга горою – наш „Призрак” в строю,
  Испытания нас лишь упрочат…

  © Лика Кугейко, 2016 г.

  .http://cs636125.vk.me/v636125899/98e9/tpwoIgItxt8.jpg

  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_38078%2Fall&z=video320928594_456239696%2F6cdcfda507edaa77ce%2Fpl_post_-120223306_114

  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_38078%2Fall&z=video320928594_456239690%2Ff5cf75124474bffb61%2Fpl_post_-120223306_114

  .http://cs633820.vk.me/v633820916/2e715/2OBpLvIWmAc.jpg

  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_38078%2Fall&z=video320928594_456239689%2F2f411c548fbebe4c8b%2Fpl_post_-120223306_114

  http://vk.com/video357059915_456239022?list=e5c53732d783fc0286

  =====
  Zacharczenko wręczył medale rodzinom poległych bohaterów
  Захарченко вручил награды родственникам погибших Героев Донецкой Народной Республики (ВИДЕО)
  http://www.novorosinform.org/news/id/52271
  http://news-front.info/2016/05/05/zaxarchenko-vruchil-medali-zolotaya-zvezda-rodstvennikam-geroicheski-pogibshix-voennosluzhashhix/
  .https://youtu.be/6T0YP9AubY0

  Okazuje się, że dyrekcja kopalni gdzie nastapił wybuch ukryła fakt wybuchu jaki nastapił dzień wczesniej
  http://nahnews.org/742160-rukovodstvo-shaxty-gde-pogibli-gornyaki-umolchalo-o-pervom-vzryve-nakanune/

  „Nieznani sprawcy” spalili flagę Izraela w Babim Jarze
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2750354

  Pijani blokersi na granicy z Krymem bawili sie skutecznie granatem
  http://free-news.su/proisshestviya/11339-pyanye-askerovcy-podorvali-sebya
  .http://cs623920.vk.me/v623920875/c44e/pOLovtLBKCY.jpg

  Były specnazowiec a teraz znany bandyta i chyba mafioz o ksywie „Pułkownik” wystapił do władz krainy
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_38061%2Fall
  .https://youtu.be/uuLiQ0w67Qw

  Przypomnienie historii
  .https://youtu.be/16U1L8Pq9Bk
  Казнь бандеровцев, архивные кадры. Обратите внимание, народ на улице ликует! Современным укронацистам на заметку.

  Akcja terreorystyczna jaka była przygotowywana w Moskwie była kierowana z Turcji i Syrii a broń była dostarczana z terytorium U’Krainy
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_38052%2Fall

  Donbas z Texasem. Nikiszino
  .https://youtu.be/g0EAuC8ZsKw

  „Геббельсы” Украины
  Глава украинского Института национальной памяти Владимир Вятрович становится важной политической фигурой.
  .https://youtu.be/ROi4WUc4YNc

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.