Wojna domowa na Ukrainie 6.05.2016r.-440 dzień od nowego rozejmu.


„Będziemy kontynuowali nasze zaangażowanie za sprawą czterokrotnego zwiększenia nakładów, podnieśliśmy nakłady z 790 mln do 3,4 mld dolarów, dzięki czemu będziemy mogli utrzymywać całą dywizję wraz ze sprzętem w Europie; na wschodniej flance będzie ciężki brygadowy zespół bojowy składający się z 4 tys. żołnierzy, którzy zagwarantują płynną rotacyjną obecność w Europie (…) W Polsce żołnierze będą obecni każdego dnia”– obiecał podczas wczorajszej wizyty w naszym kraju zastępca sekretarza departamentu stanu USA Antony Blinken.

Jak widać ranga naszego kraju z punktu widzenia Waszyngtonu jest tak poważna, że na rozmowy do Polski przysyła on podrzędnych urzędników w randze wiceministrów.

Jak należy sądzić- słowa jakie zostają wypowiedziane na takim szczeblu mają podobną rangę jak osoba która je wypowiada, a więc podrzędną.

Dlatego też, można przyjąć, że wizyta Antony Blinkena w Warszawie ma charakter techniczny, zaś deklaracje przez niego wygłaszane wyłącznie wymiar propagandowy.

Warto też zwrócić uwagę z kim się spotkał amerykański przedstawiciel sekretariatu stanu. Otóż spotkał się on z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim i jego prezydenckim odpowiednikiem Krzysztofem Szczerskim.

Oczywiście wśród rozmówców nie znalazł się szef MON, co wskazuje że kwestie współpracy wojskowej nie były tam omawiane.

Tak więc jaki był prawdziwy cel wizyty zastępcy sekretarza stanu USA w Warszawie.

Jak należy sądzić głównym powodem tej wizyty było upewnienie się czy Polska nadal będzie popierać przedłużenie sankcji wobec Rosji, co potwierdzają słowa samego Blinkena:

„Kryzys na Ukrainie został wywołany przez Rosję i musi być zakończony przez Rosję poprzez pełne wypełnienie porozumień mińskich (…) do tego momentu sankcje wobec Rosji muszą zostać utrzymane”

Drugą istotną przyczyną wizyty Blinkena w Warszawie była kwestia zapowiedzianej już budowy przez zachodnioeuropejskie i rosyjskie firmy wspólnego gazociągu przechodzącego pod dnie Bałtyku „Nord Stream-2”.
Jak wiadomo, krajom które chcą konsekwentnie rozszerzać blokadę ekonomiczną Rosji na kierunku europejskim, budowa tego gazociągu jest solą w oku, bo uniemożliwia ewentualną blokadę dostaw gazu ziemnego do UE dostarczanego przez rury przechodzące przez ich terytorium.
Tak więc w ten sposób unika się z jednej strony problemu z gwarancją dostaw gazu do krajów UE oraz uniemożliwia się prowadzenie gry na obniżenie cen gazu przez Rosję, pod presją szantażu odcięcia jej dróg transportu tego gazu.
Tak więc, czy obie inicjatywy amerykańskie- a więc: przedłużenie sankcji i zablokowanie budowy „Nord Strem-2” uda się zrealizować, to pokaże najbliższa przyszłość, ale już dziś można przyjąć, że będzie to przez Waszyngton bardzo trudne do przeforsowania, nawet przy poparciu Polski i krajów flanki wschodniej NATO.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Kolejny już dzień w Donbasie utrzymuje się spokój.

Do jedynych incydentów doszło w rejonie Doniecka, gdzie ukraińskie wojsko w późnych godzinach wieczornych przeprowadziło krótki ostrzał przy użyciu wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i moździerzy kaliber 82 mm terenu lotniska o jego południowo-wschodnich obrzeży w tym przedmieść miejscowości Spartakus oraz kolejny już raz ostrzeliwując okolice Dokuczajewska leżącego na południe od Doniecka.

Ogień na wymienione wyżej rejony prowadzony był z Opytnoje, szybu wentylacyjnego kopalni „Butowka” oraz miejscowości Nowotroiczkoje.

Na odcinku frontu ługańskiego też dochodziło do sporadycznych incydentów polegających na ostrzeliwaniu z kierunku miejscowości Nowozwanowki przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów pozycji sił Milicji Ludowej ŁRL w rejonie wsi Kalinowka.

Jest to pierwszy taki tydzień od rozpoczęcia na wiosnę 2014 roku przez siły ukraińskie pacyfikacji ludności cywilnej w Donbasie prowadzonej pod pretekstem operacji antyterrorystycznej (ATO).

Jeśli przez najbliższe tygodnie- a więc do planowanych wyborów samorządowych w DRL i ŁRL- ten stan rzeczy się utrzyma, to będzie można powiedzieć, że pierwszy etap konfrontacji obecnie sprawującej władzę junty w Kijowie prowadzonej wobec mniejszości rosyjsko-języcznej zakończył się kompletnym fiaskiem.

Co zaś będzie działo się dalej, to czas pokaże, a przede wszystkim to jaką koncepcję będzie miał w sprawie wykorzystania Ukrainy do swoich celów zaoceaniczny hegemon. Zaś jego postawa zależna jest od wypadkowych dwóch sił: poparcia dla polityki USA przez kraje europejskie i władze unijne oraz w jaki sposób będzie rozwijał się kryzys w samych Stanach Zjednoczonych. Jak na razie opór wewnętrzny społeczności poszczególnych krajów UE wobec prowadzonej dyktatorskiej polityki USA narasta, co musi odbić się wcześniej czy później na postawie samych władz.

***

Na koniec jeszcze zamieszczę link do tekstu jaki się ukazał jako odpowiedź do  rozpowszechnianych w polskich wiodących mediach o tym jakoby jakaś amatorska grupa śledcza „Bellingcat” zidentyfikowała wyrzutnię, z której zestrzelono malezyjskiego Boeinga lot MH-17 w lecie 2014 roku nad Donbasem:

http://colonelcassad.livejournal.com/2738278.html

Poniżej linki do artykułów jakie się na ten temat ukazały w polskich mediach:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/grupa-bellingcat-zidentyfikowala-wyrzutnie-z-ktorej-zestrzelono-malezyjskiego-boeinga/c82hxh

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1565660,Nowy-trop-w-sprawie-zestrzelenia-samolotu-MH17

http://wyborcza.pl/1,75399,19674133,zestrzelenie-boeinga-nad-donbasem-to-wina-putina.html

http://niezalezna.pl/74624-grupa-20-rosyjskich-zolnierzy-oni-wiedza-kto-zestrzelil-boeinga

http://forsal.pl/artykuly/915920,portal-bellingcat-rosyjscy-zolnierze-zestrzelili-malezyjskiego-boeinga.html

http://wpolityce.pl/swiat/277043-w-holandii-nie-ma-drwin-z-sekty-mh17-prokuratorzy-zbadaja-raport-dowodzacy-ze-to-rosjanie-zestrzelili-samolot

Żadne z powyższych mediów nie zamieści oczywiście informacji podważającej wiarygodność „dowodów” przedstawionych przez amatorów z komercyjnego portalu „Bellingcat”, bo po co: kiedy zamierzony cel propagandowy został już wcześniej osiągnięty.

Ta sytuacja jest jeszcze jednym z wielu dowodów, że „demokratycznej” prasie nie chodzi o informację, ale o propagandę.

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- festiwal „Gwiezdny Uniwersytet-2016”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

 

 

Reklamy

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.05.2016r.-440 dzień od nowego rozejmu.

  • „Ale jakoś tak nic nie mają przeciwko temu procederowi u Nauczyciela, czyli w Ostoi Demokracji”- bo ostoja jedynie słusznej demokracji wyznaje staropolską zasadę:

   „Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie” 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Nie zwróciłem nawet uwagi. Zdjęcie wrzuciłem bez kropki , bo ładne barwy ma. Nie widziałem nigdy akrobacji w czasie tankowania, ale do odważnych świat należy. Teoretycznie są do wykonania, ale praktycznie mogą się skończyć tragicznie. 🙂

    Lepiej żeby nie próbowali, jeszcze us- scy piloci z wrażenia depresji dostana, jak zobaczą ile ich dzieli o prawdziwych rosyjskich asów przestworzy. Ale my tez mam dobrych lotników akrobatów. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

 1. http://sptnkne.ws/bmh6

  Wicepremier Ukrainy zaapelował do Ukraińców, by wyrzekli się gazu

  Niech wyrzekną się od razu wody i prądu, powrót do korzeni tzn. ,, dzikich pól ” byłby najlepszym rozwiązaniem. Pan Balcerowicz już się postara by nie stać ich było na jakiekolwiek media.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. http://sptnkne.ws/bkVf

  Defilada Zwycięstwa 2016 na Placu Czerwonym

  9 maja w Moskwie odbędzie się tradycyjna Defilada Zwycięstwa na Placu Czerwonym.

  Defilada zacznie się o godz. 10:00 czasu moskiewskiego. Dla uczczenia 71. rocznicy Zwycięstwa nad Moskwą przeleci 71 śmigłowców i samolotów.

  Rosyjski czołg „Armata”, który rok wcześniej został pokazany podczas jubileuszowej Defilady Zwycięstwa w Moskwie, znów przejedzie Placem Czerwonym.

  Defiladę Zwycięstwa odbierze prezydent Rosji Władimir Putin.

  Transmisję na żywo będzie można oglądać na stronie Sputnik Polska w poniedziałek 9 maja o godz. 9:00 (CET).

  Mam nadzieję, że jakaś transmisja tv tez będzie.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Witam z wieczora i z tradycyjnym podziękowaniem zapodaję linków kilka:

  Rocznica!
  .http://cs628526.vk.me/v628526491/54d44/lTUhexWt4-s.jpg

  Codzienna tradycja – „cyborg z ATO” skończył ze sobą za pomocą staroukraińskiego, tradycyjnego granatu
  http://dnr24.com/main/21635-v-vinnickoy-oblasti-kiborg-pokonchil-zhizn-samoubiystvom.html

  Mniej tradycyjnie ale typowo:
  [+18] Погибший украинский каратель, который пытался прорваться в ДНР
  .https://youtu.be/1FHihr2Z_GI

  Memy!

  Jak Rosja i Polska mogą szybko zlikwidować ukraiński problem? Ano, należy dac im wizy!
  .http://cs630618.vk.me/v630618526/2c06f/IDfZtlpGuwQ.jpg

  .http://cs636828.vk.me/v636828402/5112/U99UCcT1oyM.jpg
  Budynej Wierchownej obecnej na zdjęciu z czasów okupacji niemieckiej. Jak widać hitlerowcom Lenin ze Stalinem nie przeszkadzali!

  Graham:
  .https://youtu.be/8qsGGJgELHg
  Грэм Филлипс: о фильме и планах на будущее. 10.04.2016

  CIekawie zrobione:
  .http://cs621126.vk.me/v621126619/16d36/1ma2JKPhKC4.jpg

  Międzynarodowy skandal?
  .https://twitter.com/ntvru/status/728635473732640768
  Этот звонок вызовет международный скандал! Пранкеры Вован и Лексус позвонили латвийскому депутату от имени Яроша.

  Skąd wzięła się nazwa „Donbas”, kto i kiedy to wymyslił?
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_38135%2Fall
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%95%D0%B2%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87_(%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%88%D0%B8%D0%B9)
  http://ru-wiki.ru/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%95%D0%B2%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87_(%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%88%D0%B8%D0%B9)

  Po tym „smrodku dydaktycznym” info z LNR, gdzie stworzono 20 nowych parków
  Жители ЛНР создали 20 новых парков на территории республики
  http://www.novorosinform.org/news/id/52329

  Kronika „pikującego tryzuba”
  .https://youtu.be/tuXDl6yzay4

  „Rewolucja krowiego łajna”. Taki tytuł – chyba dobrze to przetłumaczyłem?
  http://antifashist.com/item/revolyuciya-korovego-derma.html

  Problem graniczno-dyplomatyczny pomiędzy Białorusią a tzw. UPAdliną. Mieszkańcy UPAdliny zablokowali prace białoruskiej strony nad wytyczeniem granicy. Problem w tym, że po białoruskiej stronie powinien byc tzw. „Żyrowski kanał” a tamtejsi mieszkańcy z niego czerpia wodę do wymywania bursztynu i nie pozwalają Białorusinom tyczyć tej granicy…
  .https://youtu.be/nJ7tUz_mGU8
  Тем временем на границе Беларуси и Украины теплится небольшой конфликт.
  Жители Любешовского района Волынской области Украины заблокировали проводимые Белоруссией работы по демаркации границы двух стран. Об этом в четверг, 5 мая, сообщает «Интерфакс-Украина» со ссылкой на пресс-секретаря Государственной пограничной службы Украины Олега Слободяна.
  «Неудовольствие жителей Волыни может привести к срыву полевых демаркационных работ, а это грозит ухудшением двухсторонних межгосударственных отношений», — отметил он.
  По его словам, камнем преткновения стал Жировский канал, проходящий вдоль приграничных территорий и по договору принадлежащий Белоруссии. Представитель пограничного ведомства отметил, что вода канала может требоваться жителям для мытья янтаря при незаконной добыче этого камня.

  Ponad 2000 mieszkańców strefy okupowanej przez ukrów, którzy uciekli do DNR będą świętować Dzień Zwycięstwa w DNR
  http://dnr24.com/main/21617-bolee-dvuh-tysyach-bezhencev-s-okkupirovannoy-vsu-territorii-vstretyat-den-pobedy-v-dnr.html

  Po polsku od Pana Dawida:
  http://novorossia.today/116405-2/
  W BRANIEWIE UCZCZONO PAMIĘĆ ŻOŁNIERZY ARMII CZERWONEJ

  Zdjęcia od Pana Dawida
  http://vk.com/brusek?z=album-49924948_231342811
  Dzień Polonii i Dzień Konstytucji RP 2016
  Общество Польской Культуры „Полония”

  + Patriotycznie w Doniecku
  http://tragediadonbasu.pl/patriotycznie-w-doniecku/

  O Odessie:
  Jak zabijano w Odessie (+18)
  http://tragediadonbasu.pl/jak-zabijano-w-odessie-18/

  Polacy spotykają Nocne Wilki
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_38118%2Fall
  Nocne Wilki składają wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza

  +
  http://novorossia.today/117107-2/
  W Donbasie spokojnie – Novorossia Today

  http://tragediadonbasu.pl/wojsko-drl-zniszczylo-ukrainska-baze-w-marince/

  Ukraiński paint szop
  .http://cs633927.vk.me/v633927400/2b0f1/n8-FoEOtWVk.jpg

  Ilość turystów odwiedzających UPAdlinę zmniejszyła się o 90%
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_38112%2Fall
  .http://cs631224.vk.me/v631224962/24ccd/y6NGOdVUySg.jpg

  Jeszcze raz o Odessie
  .https://youtu.be/O12mJeT8j48
  Одесситка Яна Айзикович-Попеску на свободе. Герои 2 мая

  + „W budynku Związków w Odessie wszystko poszło doskonale”
  .https://youtu.be/MPZ7usJhwbo

  Odessa 2016
  .https://youtu.be/YopCThoUH48

  O tym jak Niemcy płacą za antyrosyjska propagandę. Sami Niemcy o tym piszą!
  http://rg.ru/2016/05/05/germaniiu-ulichili-v-finansirovanii-antirossijskoj-propagandy-na-ukraine.html

  U’Kraina jako baza dla międzynarodowego, islamskiego terroryzmu
  Украина превратилась в базу для международного террористического подполья, считает политолог Владимир Киреев: http://ria.ru/radio_brief/20160505/1427222677.html

  Estońska zdrada!
  http://riafan.ru/520915-premer-ministr-estonii-ulichil-nato-vo-lzhi-o-rossiiskih-specsluzhbah
  Премьер-министр Эстонии уличил НАТО во лжи о российских спецслужбах

  Dodatkowe fotki Papieża z „gieorgijewką”
  .http://cs621931.vk.me/v621931302/240a5/NtVt0xQA4wU.jpg
  .http://cs630216.vk.me/v630216214/2a52e/xVzyUByRri8.jpg
  .http://cs627529.vk.me/v627529784/58d38/0nGFzC13lgE.jpg
  .http://cs630016.vk.me/v630016007/2c8f9/Ye05fnvqJOY.jpg

  Z frontu:
  Затишье на передовой: Военнослужащие ДНР укрепляют позиции
  .https://youtu.be/gkTyONVB-hM

  Próby Parady w Moskwie:
  .https://youtu.be/Aw0nUUrEgCg
  .https://youtu.be/RxmJUoPyd4Q
  + .МОБИЛЬНЫЙ РЕПОРТЕР ОТ 6.05.2016г.
  .http://youtu.be/Na-_oG0qM8A

  Pożar w Doniecku
  .https://youtu.be/HLKgBf7bJ7s

  Kamień węgielny pod pomnik który będzie poświęcony walkom pod Iłowajskiem
  .https://youtu.be/Mn0OXnfHR5c

  Mem!
  .http://cs636520.vk.me/v636520985/6806/YWnCbYQQBN8.jpg

  + mem o tym, że ukraińcy wygrali II WŚ!!!
  .http://cs7008.vk.me/v7008510/3889c/ZZ_Fxnjbv0w.jpg

  + czyba dowcip – ale tam jest wszystko mozliwe?
  .http://cs636127.vk.me/v636127768/5143/Wn-VLvqgIY4.jpg

  .http://cs631224.vk.me/v631224962/24c91/Kqb7Av_reas.jpg
  Nowy środek bojowy ukrów

  Polubione przez 5 ludzi

   • 🙂 🙂 Niech pograją , razem z tym swoim prezydentem , mogą tez wziąć naszego speca od ekonomii do kompanii – Balcerowicza, nikt w Polsce się nie z martwi , jak ten pan wróciłby z odstrzeloną głową, może jedynie TVN i inne podobne tuby propagandowe. 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

 4. http://sptnkne.ws/bmjT

  USA proponują UE, by „zrobiła sobie przerwę” w budowie Gazociągu Północnego-2

  Na tą ofertę to ja bym im tak odpowiedział zamieniając w tekście pewne słowa na inne :

  Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!

  Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, kurwa twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego, co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa twoja mać.

  O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie nas w dupę pocałować!

  🙂

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.