Wojna domowa na Ukrainie 11.05.2016r.- 444 dzień od nowego rozejmu.


„Motorola” na czele swojego batalionu na paradzie z okazji dnia zwycięstwa w Doniecku.

Przed dzisiejszym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów formatu normandzkiego w Berlinie, gospodarz spotkania- szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier zażądał od stron konfliktu na Ukrainie gotowości do kompromisów i konkretów aby w ten sposób przybliżyć możliwość wprowadzenie w życie programu pokojowego w Donbasie.

„Połamaliśmy już sobie zęby próbując od miesięcy nakłonić Moskwę, Kijów i separatystów do dalszego wcielania w życie uzgodnionych przez nich porozumień. Jeżeli w ogóle nastąpił jakiś postęp, to dzieje się to w ślimaczym tempie (…) Przełamanie konfliktu ukraińskiego następuje najwyżej milimetr po milimetrze, co na dłuższą metę jest to nie do przyjęcia „ – podkreślił niemiecki dyplomata.

Zaznaczył przy tym, że należy koniecznie uniknąć powrotu do eskalacji konfliktu, ale jasne deklaracje tylko w tym obszarze dążeń do zapewnienia pokoju na Ukrainie, są już nie wystarczające, bo niezbędne są również wyraźne postępy w realizacji innych uzgodnień przyjętych na początku ubiegłego roku w Mińsku.

Na dzisiejszym spotkaniu w Berlinie strona niemiecka będzie domagała się przede wszystkim uregulowania wszystkich problemów związanych z przeprowadzeniem wyborów samorządowych na terenie Donbasu w jego części kontrolowanym przez nieuznawane przez Kijów władze republikańskie DRL i ŁRL.

Pomimo to, że już dziś zw strony Moskwy docierają jednoznaczne sygnały, że obecnie realizacja postanowień mińskich przez Kijów jest „beznadziejna”, a więc nie budząca dalszych nadziei na odwrócenie się tej tendencji w najbliższej przyszłości.

Natomiast jeśli chodzi o władze ukraińskie, to one jak na razie milczą jak grób. Pewnie mają jakiegoś asa w rękawie- a jest nim podjęcie w ciągu najbliższych tygodni przez UE decyzji w sprawie dalszych losów sankcji nałożonych na Rosję.

Tak więc to sankcje są siłą napędową zapewniającą wywarcie zdecydowanego nacisku na Rosję. Zaś przedłużanie sankcji leży przede wszystkim w interesie Stanów Zjednoczonych, które w ten sposób prowadzą obecnie wojnę podjazdową z Rosją i od usłużnych im państw wasalnych ze wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy.

Jeśli więc rząd amerykański podejmie decyzję o dalszym kontynuowaniu sankcji, to narzędziem dającym pretekst do ich przedłużania są władze w Kijowie.

Wystarczy, że tak jak dotychczas będą sabotowały wdrażanie porozumień mińskich, zaś na linii rozgraniczenia utrzymując ciągle się tlące zarzewie konfliktu. Co jak wiemy, jak na razie, udaje się to Kijowowi doskonale.

Teraz tylko ewentualna bardzo silna presja UE na Ukrainę, co w obliczu postępującego kryzysu ekonomicznego i zapaści gospodarczej powodujących dalsze ubożenie społeczeństwa, które w końcu może zbuntować się wobec takiej polityki- nie będzie trudne.

Wszystko zależy od determinacji władz unijnych i najważniejszych krajów UE w wymuszeniu własnej koncepcji politycznej, która będzie jednocześnie w opozycji do globalnych interesów światowego hegemona. Ważne jest to przede wszystkim z punktu widzenia interesu Europy, której ciągle grozi wybuch „otwartej wojny w środku Europy”– podkreślił wczoraj szef niemieckiej dyplomacji Steinmeier.

Jak widzimy ostateczną stawką, czego nie ukrywał wczoraj gospodarz berlińskiego spotkania, jest zapobiegnięcie wojny w naszej części Europy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym jak na razie- pomimo zbliżającego się spotkania normandzkiej czwórki w Berlinie- było stosunkowo spokojnie.

Do jedynych incydentów doszło w godzinach 14:00-20:00, w rejonie donieckiego lotniska, północnych przedmieść Doniecka, okolicach miejscowości Spartakus oraz w rejonie punktu kontrolnego Jasinowata na strategicznej drodze Donieck-Gorłówka. Ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, granatników i ręcznej broni maszynowej prowadzony był z kierunku Awdiejewki, Opytnoje oraz szybu wentylacyjnego kopalni „Butowska”.

Nie słabnie aktywność ukraińskich snajperów, którzy poza członkami sił zbrojnych DRL wybierają na swój cel również ludność cywilną.

Nadal też trwa po stronie ukraińskiej przemieszczanie sprzętu i ludzi w rejonie przyfrontowym. Zauważalne jest wzmocnienie o lepiej wyszkolonych i uzbrojonych żołnierzy.

Dodam, że strona ukraińska, również nie wskazywała w swoim codziennym komunikacie na zaostrzenie się sytuacji w rejonie linii rozgraniczenia.

Z okazji przypadającej dzisiaj drugiej rocznicy referendum w Donbasie, szef rządu DRL Aleksander Zacharczenko przekazał życzenia mieszkańcom republiki:

„Дорогие жители Донецкой Народной Республики! Уважаемые Земляки!

Сегодня мы празднуем очередную годовщину создания свободной и независимой Донецкой Народной Республики. 11 мая 2014 года народ сделал свой выбор на всенародном Референдуме, который привел к историческим переменам в жизни Донбасса.

Сегодня мы строим счастливую и процветающую страну, в основе которой лежат принципы Свободы, Справедливости, Совести и Равенства.

Мы добились права жить в собственной стране, пройдя через суровые испытания и трудности.

В ответ на наше стремление к свободе, в ответ на мирный протест простого трудового человека враг бросил на нас армию, карательные батальоны, организовал беспрецедентную экономическую и продовольственную блокаду. В ответ на агрессию киевской хунты наши жители сплотились, встали плечом к плечу и показали, что такое донбасский характер.

Борьба еще не окончена, враг еще стоит у наших ворот, но, несмотря на все трудности, мы восстанавливаем нашу Отчизну и закладываем прочный фундамент независимой и процветающей страны.

Мы открываем новые шахты, восстанавливаем заводы, развиваем сельское хозяйство, создаем новые рабочие места. Несмотря на все сложности, нам удалось зафиксировать коммунальные тарифы на довоенном уровне, добиться существенного снижения потребительских цен, обеспечить устойчивый рост заработных плат, пенсий и пособий.

Убежден – какие бы сложности ни вставали на нашем пути, мы выстоим, защитим завоевание народа и добьемся новых побед и на военном, и на мирном фронтах.

Мы с уверенностью смотрим в будущее и твердо уверены в том, что наши дети и внуки будут жить в независимой и процветающей стране!

От всего сердца поздравляю всех с праздником – Днём Рождения Донецкой Народной Республики!

Будьте счастливы, дорогие мои земляки!

Глава Донецкой Народной Республики

Александр Захарченко”

***

Deputowany ukraińskiego parlamentu z frakcji „Front Ludowy” Anton Gieraszczenko wezwał ukraińskie władze do wprowadzenia pełnej kontroli nad kanałami informacyjnymi, akredytacji dziennikarzy oraz możliwość blokowania zasobów internetowych.

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Kilka innych zdjęć z obchodów Dnia Wielkiego Zwycięstwa w Doniecku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

 

Ps.

Poza ostatnimi atakami na mojego bloga i blokowania mi dostępu do internetu- o czym pisałem wczoraj- również niektóre strony podające informacje z DRL też, z niewiadomych bliżej powodów, zostały zablokowane przez przeglądarki.

Nie wiadomo czy to jest tylko taki czasowy kaprys tych co czujnie trzymają rękę na pulsie, przygotowanie się przez nich do całkowitego odcięcia pewnych obszarów zasobów internetowych dla opinii publicznej, czy też trwała tendencja.

Powiem tylko, że internet, który miał być narzędziem zapewniającym wolność wypowiedzi i rozpowszechnienia niezależnych informacji, może również stać się narzędziem służącym do globalnej manipulacji.

Kto zaś może nad tym mieć kontrolę?

Tylko ten kraj, który wszystkie nitki tej sieci trzyma we własnych rękach.

A który to kraj, to niech każdy sam sobie odpowie.

Reklamy

68 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.05.2016r.- 444 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.