Wojna domowa na Ukrainie 18.05.2016r.- 452 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński specjalista od zestrzeliwania dronów.

 

„Nie wydaje się nam, żebyśmy musieli respektować to porozumienie (chodzi o umowę NATO- Rosja pod nazwą ‚Aktu Założycielskiego o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie między NATO a Federacją Rosyjską’ podpisaną w Paryżu w 1997 roku- dopisek mój)”– powiedział w zeszły weekend szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski na konferencji im Lennarta Meri w Tallinie.

Siedzący obok Waszczykowskiego zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow słuchał tych słów bardzo niechętnie wywołując u niego irytację, bo według Vershbowa dotrzymanie umowy NATO-Rosja nie podlega żadnej dyskusji. Dlatego też, propozycje polskich władz dotyczące ustanowienia stałych baz wojsk NATO dysponujących znacznymi siłami, tj. takimi, które zapewnią Polsce pełne poczucie bezpieczeństwa, nie wchodzi w grę. Jedynie na co mogą liczyć kraje członkowskie sojuszu ze wschodniej flanki NATO, to wysłanie do nich po jednym batalionie o sile od 300 do 800 żołnierzy, co nie godzi we wspomnianą wyżej umowę.

Polska dyplomacja natomiast jest zdania, że sprawę ważności tej umowy przekreśliła sama Rosja, dokonując agresji wobec Ukrainy i anektując Krym. Poza tym, wg. tej opinii umowa ta została podpisana przed przystąpieniem Polski do NATO więc jej ona nie obowiązuje.

Nie rozumie przy tym Witold Waszczykowski, że kwestionowanie ważności umowy NATO-Rosja przez Polskę nie zmienia faktu, że będzie ona nadal obowiązywać wobec innych członków NATO, nawet w obliczu tego, że od 2014 roku NATO zawiesiło praktycznie współpracę z Rosją. Tak więc Polska umowy może nie respektować, ale robi to wyłącznie na własny rachunek

W świetle tego na szczycie NATO polskie władze nie mogą liczyć na nic innego, jak tylko uzgodnienie kwestii rozwiązania w ramach obowiązującej umowy zwanego forward presence, które polega właśnie na rozmieszczeniu tylko po jednym batalionie sił wojsk NATO na terenie krajów flanki wschodniej.

Podobną opinię ma dyrektor ds. strategicznych francuskiego ministerstwa obrony Philippe Errera, który powiedział, że „jeżeli chce się w Warszawie jedności, nie jest pomocne wysuwanie argumentów, które dzielą”.

Postawa gospodarzy zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie budzi niepokój nie tylko u zachodnich sojuszników, ale również kraje ze wschodniej flanki NATO, w imieniu których Polska tak zawzięcie walczy o utworzenie tam stałych baz NATO. Niepokój tych krajów wynika z tego, „że Polska może zatruć klimat warszawskiego szczytu” niwecząc możliwość osiągnięcia jakiegoś sensownego wspólnego kompromisowego porozumienia.

Dlatego też kraje te uważają, że zabezpieczenie flanki wschodniej przez umieszczenie tam po jednym zdolnym do walki batalionie w każdym z nich, jest programem minimum, który trzeba osiągnąć aby uzyskać zabezpieczenie tego co stanowi dla nich realne zagrożenie, czyli możliwość odcięcia połączenia lądowego od pozostałych krajów NATO w wyniku utworzenia przez rosyjskie wojska korytarza, w tzw. przesmyku suwalskim.

Pytaniem oczywiście jest, w jakim celu Rosjanom potrzebny jest taki korytarz?

Czy siły zgromadzone w Kaliningradzie mogą służyć do zaatakowania na tak wąskim odcinku frontu całej Europy, czy też choćby- Polski?

Oczywiście problem z przesmykiem suwalskim może mieć miejsce, ale tylko w przypadku wybuchu otwartego konfliktu militarnego NATO-Rosja, bo umożliwiałby on przerzucenie sił sojuszu najdalej na Wschód lub służyłby do ich tam odcięcia.

No, ale przecież wiadomo jest, że sojusz NATO- jest paktem „obronnym” i takie obawy w tym momencie są płonne.

Sądzić można, że wszelkie próby amerykańskie zbliżenia swoich sił zbrojnych ku granicom Rosji zostaną storpedowane przez koalicję europejskich liderów sojuszu w zarodku, natomiast Polsce coś tam na otarcie łez i zamkniecie ust zostanie rzucone.

Tak więc rozbuchane przez propagandę nadzieje pokładane przez polskie władze w efekty warszawskiego szczytu NATO (i tu nie chodzi tylko o obecnie rządzącą opcję) pękną jak bańka mydlana i trzeba będzie ponownie ogłosić klęskę jako sukces 🙂

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczyt_NATO_w_Pary%C5%BCu_1997

http://wpolityce.pl/swiat/190115-kostrzewa-zorbas-porozumienie-nato-rosja-o-silach-sojuszu-w-nowych-panstwach-czlonkowskich-nie-dotyczy-zbiorowej-obrony-nie-jest-prawnie-wiazace-i-zostalo-zlamane-przez-rosje

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przesmyk_suwalski

http://wpolityce.pl/polityka/267697-prof-szeremietiew-przesmyk-suwalski-to-kluczowe-miejsce-jesli-rosja-zechce-rozpoczac-wojne-nasz-wywiad

http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/suwalki/art/8977385,suwalska-brame-bronia-jedynie-przestarzale-armaty,id,t.html

http://niezalezna.pl/71738-nato-ostrzega-polska-najbardziej-zagrozonym-rejonem-po-donbasie

http://fakty.interia.pl/polska/news-przesmyk-suwalski-budzi-obawy-problemem-militarna-dominacja-,nId,2204174

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj sytuacja na linii frontu w Donbasie uległa skokowemu zaostrzeniu. Ostrzał i walki toczyły się w rejonie Doniecka i Gorłówki oraz na południowym odcinku frontu i na froncie ługańskim.

Co prawda ich intensywność nie jest tak wielka jak przed ostatnim uspokojeniem, ale wzrost napięcia jest wyraźnie większy.

Ostrzał przez noc trwał w rejonie donieckiego lotniska, Adwiejewki, Spartakusa i Żabunki, wokół punktu kontrolnego Jasinowata, Zajcewa na zachodnio-północnych przedmieściach Gorłówki oraz w rejonie Dokuczajewska, Łogwinowa, Sachanki, Pawłopola i Granitnoje.

Z odcinka frontu ługańskiego napłynęły informacje o ciężkim ostrzale prowadzonym przez ukraińskie wojsko w kierunku sił powstańczych rozmieszczonych w rejonie wsi Rajewka, gdzie trafiony przez snajpera zginął jeden milicjant a kolejny został ranny.

Łącznie w tym rejonie z opancerzonych wozów bojowych i automatycznych granatników 40 razy prowadzono ostrzał w kierunku linii obronnych sił zbrojnych Milicji Ludowej ŁRL.

Według dzisiaj ogłoszonego komunikatu biura prasowego ukraińskiego dowództwa wojskowego prowadzącego operację ATO w Donbasie, w ciągu ostatniej doby „prorosyjskie uzbrojone bandy nie zaprzestają ostrzału sił ATO”. „W ciągu minionej doby przeciwnik 24 razy posłużył się bronią przeciwko ukraińskim obrońcom”.

I tak, wg. tego komunikatu: wczoraj wieczorem bojownicy mieli naruszyć bardzo poważnie warunki umowy o zawieszeniu broni ostrzeliwując przez ponad godzinę ciężką artylerią kaliber 152 mm pozycje ukraińskich wojsk w rejonie miejscowości Sławno na froncie mariupolskim. Tam też użyto wobec ukraińskich wojsk w rejonie miejscowości Granitnoje moździerzy kaliber 120 mm, a w rejonie Pawłopola granatników.

W rejonie Doniecka pozycje sił ATO w okolicy Awdiejewki miały zostać ostrzelane moździerzami kaliber 120 i 82 mm.

Nie było też spokojnie na ługańskim odcinku frontu, gdzie w rejonie Stanicy Ługańskiej i Trochizbienki miały zostać ostrzelane pozycje ukraińskie z granatników i ciężkich karabinów maszynowych:

Poniżej film dokumentujący skutki przedwczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię przedmieść Dokuczajewska- miejscowości leżącej na południe od Doniecka:

***

 

Na koniec dosłownie kilka zdjęć:

Skutki przedwczorajszego ostrzału przez ukraińską artylerię przedmieść Dokuczajewska, miejscowości leżącej na południe od Doniecka.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

18 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.05.2016r.- 452 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam 🙂
  Strach się bać …
  1)Szef ukraińskiego parlamentu chce zawieszenia dyskusji o ludobójstwie na Wołyniu. Polski poseł – uhonorowania największego ukraińskiego polonofoba
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/szef-ukrainskiego-parlamentu-chce-zawieszenia-dyskusji-o-ludobojstwie-na-wolyniu-polski-posel-uhonorowania-najwiekszego-ukrainskiego-polonofoba

  2)Newsbalt.ru: Mateusz Piskorski zatrzymany przez ABW
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/newsbalt-ru-mateusz-piskorski-zatrzymany-przez-abw/hlhpr3

  Polubione przez 8 ludzi

 2. Wczoraj Szef o tym pisał, dzisiaj pisze Onet i pokazuje zdjęcia.

  Na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym w Przemyślu podmieniono tablice
  http://wiadomosci.onet.pl/rzeszow/na-ukrainskim-cmentarzu-wojennym-w-przemyslu-podmieniono-tablice/e8e7y1

  I oczywiście komentarze:

  ~Das Boot : „W lutym br.(2011 – P.J.) Prezydent Robert Choma przedstawił „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Przemyśla na lata 2010 -2015”. Na 164 stronie wspomnianego dokumentu widnieje pod pozycją 23. plan inwestycyjny na kwotę 900 000 zł Adaptacja, ochrona i konserwacja obiektu – Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Przemyślu. Dla postronnego czytelnika jest to zwykły cmentarz wojenny, dla wtajemniczonych wiadomo, iż na tym cmentarzu leżą zmarli na gruźlicę żołnierze ukraińscy z 1920 r., a przede wszystkim pochowani kilka lat temu członkowie UPA, którzy zginęli atakując ludność cywilną i Wojsko Polskie w styczniu 1946 r. w Birczy. Społeczeństwo gminy Bircza nie zgodziło się aby mordercy mieli upamiętnienie na terenie ich gminy. Teraz władze Przemyśla za pieniądze niedoszłych ofiar budują nekropolię mordercom! Druga sprawa, to co ma być wykonane aż za 900 000 zł? Odpowiedz znajdziemy w dokumencie: „Oczyszczenie z otaczających zakrzaczeń na działce nr 973, stworzenie zaplecza sanitarnego, doprowadzenie wody oraz energii elektrycznej”.
  Warto tu wspomnieć, iż cmentarze żołnierzy polskich, którzy zginęli za Ojczyznę są od lat nieremontowane.” zwiń

  ~marta liswska do ~przemyslanin : W Przemyślu na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym, na którym spoczywają m.in. żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii, doszło do incydentu. Na dwóch zbiorowych mogiłach UPA nieznane osoby zamontowały nowe tablice w miejsce tych z nazwiskami zmarłych. Ich treść brzmi następująco „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów, bestialskich katów, oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci. Pamiętamy”.
  My Przemyślanie popieramy pomysł zamiany tablic ponieważ to my i nasze rodziny znają prawdę o organizacji UPA pod komendantura BANDERY. Czcić zbrodniarzy i oprawców narodu polskiego w naszym kraju to już zachodzi na żenadę. zwiń

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Ukraina wyznaczyła cenę wywoławczą za OPP, państwowego producenta nawozów, na 13 mld 175 mln hrywien (2 mld zł), informuje Reuters- podaje Puls Biznesu.
  Cena nie jest zaniżona, W 2009 roku zakupem spółki interesował się KUlczyk- proponiowana wtedy kwota za zakład wynosiła 525 mln $ ( około 2 mld złotych).
  http://wyborcza.biz/biznes/1,147744,7035933,Kulczyk_ma_chrapke_na_chemie_w_Odessie.html?disableRedirects=true

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Witam

  Pozwolę sobie zacytować apel Pana Zbigniewa Sekulskiego, „stałego komentatora” na forach polskiej edycji sputnika:

  Zbigniew Sekulski
  APEL: UWAGA. Potwierdza się informacja o rozbiciu siedziby partii Zmiana i aresztowaniu wybitnego eksperta w obszarze geopolityki. Działacza na rzecz sprawiedliwości społecznej. Międzynarodowego aktywistę na rzecz obrony państw i narodów niszczonych w kolejnych agresywnych wojnach USA i NATO. Byłego rzecznika jedynej pozasystemowej patriotycznej partii jaka była Samoobrona, człowieka skromnego, błyskotliwego mówcę o dyskretnej charyzmie – MATEUSZA PISKORSKIEGO. Faszyzacja i banderyzacja Polski gwałtownie przyśpiesza. Awanturnictwo militarystyczne pcha Polskę do konfrontacji z Rosją. Rozpoczęta budowa bazy amerykańskich rakiet w Redzikowie grozi Polsce nuklearną zagładą. MATEUSZ PISKORSKI od zawsze stoi konsekwentnie na stanowisku, które przeciwstawia się tym zagrożeniom. Wyraźmy nasze przeświadczenie, że przyjaźń Polski z Rosją o jaką walczy PISKORSKI to również nasza sprawa w najgłębszym interesie Polski i nie pozwolimy sobie narzucić urzędowej rusofobii i nie będą nam wasalskie rządy dyktować naszych wyborów moralnych ,politycznych i sojuszniczych. Niezwłocznie należy powołać KOMITET OBRONY MATEUSZA PISKORSKIEGO być może naszego przyszłego kandydata na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej bo to jest człowiek odpowiedniego formatu..

  Pozdrawiam

  Polubione przez 7 ludzi

 5. Witam i dziękując za wykład na temat choroby umysłu jaką opanowały mózgi /o ile itsnieja/ naszych „elyt” – dorzucam linków kilka:

  Na poczatek sensacyjna informacja bez kropki przy której wszystkie dotychczasowe brednie ukraińskie znikają zupełnie!

  W ciagu trzech tygodni Kraina na U rozpocznie przygotowania do swojej edycji „eurośpiewactwa”
  https://russian.rt.com/article/303262

  А будет ли Евровидение-2017?
  🙂
  https://cont.ws/post/271404
  .http://cs636716.vk.me/v636716805/a31b/WdDzlFjWbU8.jpg

  Na poczatek ukry potrzebują drobne 10 mln Euro na eurośpiewactwo
  http://dnr-news.com/dnr/32673-na-ukraine-nazvali-summu-kotoruyu-gotovy-potratit-na-evrovidenie-2017.html

  Zacharczenko stwierdził że jezeli Kijów nie zacznie działac zgodnie z „Mińskiem-2” – to na Donbasie odbędą się wybory
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_39326%2Fall

  Nulandowa rozmawia w Moskwie z Rosją na temat u’Krainy
  http://antifashist.com/item/valcmana-ne-pozvali-za-stolik-k-nuland-i-surkovu-garant-propil-nezavisimost-ukrainy.html#ixzz48z8kAH5D
  Вальцмана не позвали за столик к Нуланд и Суркову: гарант «пропил» независимость Украины
  .http://cs633820.vk.me/v633820343/29a83/2DqJwTiPU2g.jpg
  .http://ria.ru/world/20160518/1435653368.html#ixzz490rJHGUq

  Kraina bije rekordy w wyrębie lasów
  http://anna-news.info/node/57954

  O rolnictwie Krainy pesymistycznie
  http://amdn.news/pochiemu-ukrainie-nie-byt-aghrarnoi-svierkhdierzhavoi

  O drogach a raczej „drogach” w Krainie Szaleństwa. Ocenia się że remont zajmie 100 lat
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_39315%2Fall

  Na CAŁE SZCZĘŚCIE!!!! jest Balcerowicz! 😀
  .http://cs633518.vk.me/v633518710/2a9bd/0Ab1jb7XETQ.jpg
  Слава хероям ато, майдаунам слава! За шикарную жизнь украинцев!

  W Kijowie nieznani sprawcy okradli mieszkanie człowieka z OBWE
  http://amdn.news/v-kiievie-oghrabili-kvartiru-obsieshnika

  Banderowcy strzelają do siebie a raczej postrzelili dowódcę
  Басурин: возле Авдеевки каратели прострелили руку своему командиру
  http://www.novorosinform.org/news/id/53081

  Info z Jasiniowatej
  .https://youtu.be/0_05rueP6Lg

  Info ze szkoły w Putiłowce, gdzie w szkole odsłonieto tablicę pamiatkową poświęconą poległemu Olegowi Gryszinowi
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_39321%2Fall
  .https://www.youtube.com/watch?v=atofRwJ8JT4
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_39321%2Fall&z=album-76371964_231942652

  Info o wypłatach emerytur w LNR
  Новый порядок возобновления выплаты пенсий на территории ЛНР вступит в силу 20 мая
  http://www.novorosinform.org/news/id/53082

  Jako OT i przerywnik polecam bardzo ciekawy tekst o współpracy kapitału amerykańskiego z hitlerowskimi Niemcami. Doskonały tekst!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_39314%2Fall

  O ostrzale Dokuczajewska o którym pisał Szef
  http://warsonline.info/ukraina/novosti/ukraine/vsu-podvergli-tiazhelomu-obstrelu-dokuchaevsk-razrushen-elevator.html
  + mapka .http://warsonline.info/images/stories/news/16/05may/ukraine/dokuchaevsk-novotroickoe.jpg

  plus informacje i mapki z Noworosji

  Донбасс. Гуманитарная карта ДНР и ЛНР
  .http://cigr.net/uploads/posts/2016-05/medium/1463504693_gumanitarno-medicinskie-karty-dnr-i-lnr-2016.05.10-17.png
  http://cigr.net/glavnoe/26430-gumanitarno-medicinskaya-karta-dnr-i-lnr-17052016.html

  .http://cigr.net/uploads/posts/2016-05/medium/1463513661_dnr-info-2.jpg
  Обзор главных военных событий в Донецкой Народной Республике за 17 мая 2016.
  http://cigr.net/glavnoe/26432-dnr-voennaya-obstanovka-v-respublike-za-sutki-infografika.html

  .http://cigr.net/uploads/posts/2016-05/medium/1463513114_lnr-inforgrafika-2.jpg
  Обзор главных военных событий в Луганской Народной Республике на 17 мая 2016.
  http://cigr.net/glavnoe/26431-lnr-voennaya-obstanovka-v-respublike-za-sutki-infografika.html

  Handel Noworosji z Krainą kwitnie ale kasy nie ma?
  Сотрудники ДЖД ДНР: зарплату нам не платят с февраля, а грузы на Украину как шли, так и идут
  http://www.novorosinform.org/articles/id/5549

  Mem!
  .http://cs626719.vk.me/v626719420/a08c/DcxJFx73C4c.jpg

  Co robił oberprokurator w więzieniu…
  http://comitet.su/item/za-chto-sidel-lucenko-v-tyurme-i-kak-on-stal-prokurorom-e-bondarenko.html
  .https://youtu.be/jcX13iIsyeE

  Zwyczajne sprawy czyli zatrzymali „głównego prokuratora” za 300 mln grzywien
  https://tsn.ua/ukrayina/zastupnika-golovnogo-prokurora-kiyivschini-zatrimali-za-habar-v-300-mln-grn-650591.html

  O „Adolfiku” co płakał nad niedolą ukrów gnębionych przez Lachów i Jewrejów – to nie jest żart ale ze szkolnego podręcznika!
  И пришел няшный адольфик до благородного украiньского народу и начал топить печи сначала евреями, а кое-кто из благородного народу ему помогал, шоб створить спiльную державу поскорее и без посторонних, да так старались, что не заметили, что евреи-то закончились, поляки и коммунисты тоже, и горят в тех печах их сородичи… „А не брат ты мне ни по родине, ни по матери, – вскричал тогда благородный, – адольфы мне теперь братья, они под над усе!” И не будет примирения никогда, потому что пришел новый сердобольный адольф, а посторонние и „неблагородные” опять мешают великую державу построить. Не будет и единой Украины, и не было никогда. Потому что от Иудиного семени Иудино племя на пепле проросло, буйно сорной травой заколосилось. А от сожженых Иудой в печах и бивших адольфа на фронтах – Бессмертный полк на крови дедов… И один у бессмертных способ сохранить себя и память предков – пройтись по родным полям с косой.
  .http://cs629202.vk.me/v629202813/4b4fd/xdOucQUQQjM.jpg

  Polubione przez 7 ludzi

 6. Kijowianie przyznaja że nie maja kasy na eurośpiewanie
  http://www.info-leaks.ru/archives/10004
  Минфин Украины допустил отказ от «Евровидения» из-за нехватки денег

  http://vk.com/brusek?z=video13865257_456239023%2Fe40c00f1c0f6c2f29d%2Fpl_wall_274493429
  Film

  .https://youtu.be/II8jqAYrKI0
  Совет Венето проголосовал за резолюцию о признании статуса Крыма и отмену санкций против РФ
  http://sana.sy/ru/?p=73479

  Podobno pod Krasnogorłowką ukraińska grupa zwiadu wpadła w okrążenie
  http://lugradar.net/2016/05/123226
  .https://youtu.be/kdRyoESCeoQ

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Waszczykowski nie chce zrozumieć, że Rosja nie ma podstaw by w oparciu o ostatnio obowiązującą u nich doktrynę zaatakować Polskę, skoro w Polsce jest jedynie 13 tysięcy obywateli przyznających się do rosyjskiego pochodzenia. Zupełnie nie chce zrozumieć, co miało miejsce przez ostanie dwa i pół roku na Ukrainie, woli pozostać ignorantem by w oparcie o własną (i nie tylko) ignorancję budować polską politykę zagraniczną. No, ale szkodzenie interesom polskim, u naszych popisowych dyplomatołków jest ostatecznie normalne.

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.