Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2016r.- 452 dzień od nowego rozejmu.


 

Zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie generał brygady Krzysztof Król powiedział, że „szpica NATO (VJTF) przyda się, by sytuacje przewidziane w art. 4- podstęp, niepokoje społeczne, naruszenie granic – nie przerodziły się w otwarty konflikt zbrojny”. Szpica została pomyślana jako „odpowiedź na zagrożenia hybrydowe na naszym obszarze operacyjnym” – powiedział, dodając, że „plany można dostosować do sytuacji”.

Ze słów generała Króla jasno wynika, że jednym z zadań do jakich została powołana szpica NATO jest wg. zacytowanego art.4 udział w tłumieniu „niepokojów społecznych”, które też są w interpretacji liderów politycznych niektórych krajów UE taktyką działań w ramach wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję.

W tym miejscu pojawia się bardzo istotny problem polegający na tym: czy podstawowym zadaniem szpicy- do jakiego została ona powołana- jest tłumienie „niepokojów społecznych”, czy też przeciwstawienie się, na zasadzie „odstraszania” rosyjskiemu zagrożeniu?

Pytanie jest o tyle istotne, bo artykuł 4 traktatu NATO, nic nie mówi o żadnej agresji zewnętrznej, poza enigmatycznym sformułowaniem dot. „naruszenia granic”.

Natomiast jeśli chodzi o samą odpowiedź w rozstrzygnięciu tego dylematu można znaleźć w samych informacjach dotyczących działania szpicy, a więc jej liczebności i czasu potrzebnego jej do zajęcia stanowisk bojowych.

Otóż tzw. szpica- czyli powołane na szczycie sojuszu NATO we wrześniu 2014 roku w Newport Tymczasowych Sił Natychmiastowego Reagowania (ang. Very High Readiness Joint Task Force, VJTF)- to nic innego jak licząca tylko 5 tys. żołnierzy międzynarodowa brygada, która ma być wspierana przez siły morskie, lotnictwo i oddziały specjalne np. polski „Grom” (proszę zwrócić uwagę w jakim celu i kiedy po raz pierwszy ta policyjno-wojskowa jednostka zostanie użyta w Polsce).

Natomiast jeśli chodzi o przewidziany czas reakcji szpicy na ewentualne „zagrożenia”, to wynosić on ma 48 godzin + tydzień, czyli łącznie 9 dni aby przygotować się do przemieszczenia.

Dodam, że siły tej brygady mogą zostać wzmocnione jeszcze dwiema brygadami, ale nie podano w jakim terminie mają być one przygotowane do opuszczenia swoich miejsc stacjonowania.

Przypomnę jeszcze, że gro sprzętu i ludzi przemieszczać się będzie po drogach lądowych lub też zostanie przetransportowana statkami, co oczywiście wydłuża czas ich dotarcia w rejon trwającego konfliktu.

Jak więc z powyższego widać: de facto siły te w żaden sposób realnie nie mają możliwości zająć na czas pozycji obronnych wobec atakującego wroga, no chyba że utworzą one linię obrony daleko od granic wschodniej flanki krajów NATO (np. na Odrze) lub też są przewidziane do zupełnie innych zadań niż obrona przed atakiem zewnętrznym wrogich sił zbrojnych na jedno, lub kilka, krajów członkowskich sojuszu od strony flanki wschodniej czy też z każdego innego hipotetycznego kierunku..

Na ten fakt zwróciła również uwagę brytyjska gazeta „Financial Times” („FT”) w artykule, który ukazał się w poniedziałek,  poświęconemu tematowi szpicy NATO.

Otóż, wg „FT”, „siły VJTF są narażone na atak już na etapie rozmieszczania ich, w przypadku konfliktu z Rosją”.

Wynika to z tego, na co zwróciłem wcześniej uwagę, że czas reakcji gotowości do wymarszu takiej szpicy w warunkach realnego konfliktu zbrojnego, jest zdecydowanie za długi, i siły VJTE nie odegrałyby w takim konflikcie żadnej roli, natomiast groziłoby im jeszcze na etapie przemarszu, czy też w trakcie formowania się do wymarszu, rozbicie.

Więc jeśli nie są one przeznaczone do tego aby skutecznie stawić opór zbrojny zewnętrznemu agresorowi, to w takim razie po co, przeznaczając na nią tak wielkie środki finansowe, powołano te siły zbrojne?

Stąd wniosek, że siły szpicy nie są przygotowywane na wypadek rozpoczęcia konfliktu militarnego z Rosją, czy też z innym krajem na terenie Europejskiego teatru działań wojennych. No chyba, że służyć one będą w takim przypadku tylko do utworzenia pierwszej silnej linii obronnej np. na Odrze, tylko w tym miejscu proszę mi wyjaśnić, po co Rosji zajmować jest całą Polskę i do tego zagrozić bezpośrednio Zachodowi dalszą ekspansją militarną?

Tak więc, pod pretekstem wykreowanego i sprowokowanego zagrożenia rosyjskiego, państwa NATO utworzyły siły szybkiego reagowania, nie w celu bronienia granic swoich członków przed agresją zewnętrzną, tylko do ochrony władz krajów zagrożonych rewoltą i otwartym buntem społecznym.

Podobne znaczenie mają plany powołania na najbliższym szczycie NATO, który ma się odbyć w lipcu w Warszawie, czterech batalionów, które rotacyjnie mają być rozmieszczone we wszystkich krajach flanki wschodniej, czyli: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Siły te łącznie mają liczyć od 600 do 3400 żołnierzy, co jak na stawienie oporu potężnym armiom ze Wschodu jest ilością po prostu rozbrajającą.

Czyli można przyjąć, że te oddziały- w sytuacji gdy wiadome już jest, że siły główne VJTE, mają bardzo długi czas reakcji służący im do przygotowania się do wymarszu- zajmą jako pierwsze pozycje bojowe w przypadku zagrożenia wewnętrznego w danym kraju lub grupie państw izolując najpoważniejsze ogniska buntu społecznego i nic po za tym nie są zdolne wykonać. Bo ich zdolności obronne są czysto symboliczne w przypadku zmasowanej ofensywy zewnętrznej przeprowadzonej przez wrogie siły zbrojne. Natomiast do izolowania buntów społecznych przy czynnej współpracy sił policyjno-wojskowych kraju stacjonowania nadają się wyśmienicie. To samo można powiedzieć ze szpicą NATO, której czas reakcji na początku zamieszek nie jest istotny, natomiast jest istotny ich udział w późniejszym przywracaniu porządku i tłumieniu buntu.

Dodam jeszcze, że na Zachodzie temat domniemanego zagrożenia na flance wschodniej ze strony Rosji i sytuacja na Ukrainie praktycznie przestał już interesować opinię publiczną.

https://pl.wikipedia.org/wiki/NATO_Response_Force

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka_Wojskowa_GROM

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/7ac5075c-1a96-11e6-b286-cddde55ca122.html#axzz495WfYm2u

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ostatnia noc w Donbasie była bardzo gorąca, i to nie ze względu na temperaturę, tylko dlatego bo od północy ukraińskie wojsko postanowiło hucznie przywitać przyjazd dobrej cioci Nuland do Kijowa.

Bardzo intensywne odgłosy zawieszenia broni dochodziły od strony północnych przedmieść Doniecka, dzielnicy Oktriabskiej,, punktu kontrolnego Jasinowata i wschodnich obrzeży Doniecka: Awdiejewki, Staromichaiłowki i Trudowskiej, na pólnoc od Doniecka w okolicach Spartakusa oraz ostrzelany został ponownie Dokuczajewsk.

W wyniku wczorajszego ostrzału przez ukraińskie wojsko miejscowości Zajcewo, na północnych obrzeżach Gorłówki, zostały zniszczone dwa domy przy ulicy Karbuszewa nr. 71 i 81 oraz uszkodzone dziewięć innych przy ulicy: Polietajewa nr. 121, 123 i 128, ulicy Łaczisa nr. 7 i 9, ulicy Lisjanskogo nr. 7, ulicy Karbuszewa nr. 66, ulicy Brusiłowa nt. 28 i ulicy Ribałki nr. 212.

W rejonie frontu ługańskiego również sytuacja zaczęła się zaostrzać. I tak przedwczoraj, ukraińskie wojsko 5 razy naruszyło tam warunki zawieszenia broni, 30 razy prowadząc ostrzał przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, 10 przy użyciu automatycznych wyrzutni granatów oraz przy wykorzystaniu broni ręcznej. W rezultacie ostrzału snajperskiego został zabity w okolicy wsi Rajewki jeden milicjant, a kolejny odniósł rany.

Natomiast w dniu wczorajszym kijowskie siły zbrojne 4 razy naruszyły tam warunki zawieszenia broni ostrzeliwując z ręcznych granatników p.panc, automatycznych wyrzutni granatów i broni ręcznej stanowiska obronne Milicji Ludowej ŁRL rozmieszczone w rejonie wsi Kalinówka.

***

Rada Krajowa włoskiego regionu Weneto przegłosowała wczoraj rezolucję wzywającą włoski rząd do potępienia polityki UE względem Krymu i do szukania rozwiązania dotyczącego zniesienia sankcji antyrosyjskich.

Jak widać monolit europejskich państw jednomyślnie popierających sankcje wobec Rosji, jaki chciał z tak wielkim trudem zbudować Donald Tusk wraz z  Angelą Merkel zaczyna powoli, cegiełka po cegiełce, pękać i sypać. Po prostu powoli kraje UE zaczynają mówić swoim językiem dbając przede wszystkim o własny interes a nie po dyktando tandemu Berlin-Waszyngton.

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w Międzynarodowym Dniu Muzeów w donieckim Narodowym Muzeum Sztuki miało miejsce uroczyste odsłonięcie obrazu Wasilija Zabaszty zatytułowanego: „Semen Gułak-Artemowskij i Michaił Glinka”.

Donieck- Narodowe Muzeum Sztuki dalsza część uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2016r.- 452 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dziękując za wręcz „łopatologiczny” wstępniak – i Państwa jak zawsze ciekawe wpisy – dorzucam:

  The Wall Street Journal twierdzi, że Francja nie chce oddać w łapki NATO europejskich systemów obrony przeciwrakietowej. USA uważają że taka postawa Francji może być uznana przez Rosję jako „oznaka słabości” NATO
  https://russian.rt.com/inotv/2016-05-19/WSJ-Franciya-otkazivaetsya-otdavat-sistemu

  O trzeciej nad ranem miał lądować w Egipcie samolot pasażerski który wystartował z Francji. Ale nie doleciał i zwyczajnie „się zapodział” nad Morzem Śródziemnym. Jakos dziwnie często samoloty „znikają z radarów”…
  Trwa akcja poszukiwawcza w której biorą udział także statki handlowe…
  http://ria.ru/world/20160519/1436254178.html
  http://ria.ru/world/20160519/1436401539.html

  Akcja „off-shorowa” trwa – wrodzy dziennikarze znów pisza o milionach euro jakie Poroszenka trzyma w rajach podatkowych…
  http://ria.ru/world/20160519/1436326443.html

  Zaczyna się pisać, że WADA zakaże udziału w zbliżających się Igrzyskach całej reprezentacji z Federacji
  http://friend.livejournal.com/2343089.html

  O „deportacjach po europejsku”. Warto!
  http://nk.org.ua/geopolitika/eto-vam-ne-dobrenkiy-stalin-eto-deportatsiya-po-evropeyski-55441
  Услышав слово «депортация», большинство людей кивают головами: «А как же, слышали: Сталин, крымские татары, народы Кавказа, поволжские немцы, корейцы Дальнего Востока…»

  Szarij odkrył, że zwyciężczyni „eurośpiewania” wygrała bezprawnie bo jej piosenka była znana i śpiewana wczesniej niż mówi o tym regulamin konkursu – czyli przed 1 września 2015
  .https://youtu.be/sm3lPLSpysY
  хм, так песня украины была просто нелегитимна, потому что исполнялась раньше 1 сентября 2015 года!

  OBWE o „Mińsku” – nie ma postępu ale rozmawiac trzeba! Tak wymyslili!
  A temat amnestii dalej „wisi”…
  http://gordonua.com/news/war/obse-v-minske-ne-dostignut-progress-po-voprosu-o-zalozhnikah-tema-amnistii-otlozhena-132970.html

  Colonel o tym samym:
  http://colonelcassad.livejournal.com/2755096.html

  Дейнего: ОБСЕ поддерживает требование о введении наблюдателей от ДНР и ЛНР в СЦКК
  Dejnego twierdzi, że OBWE podtrzymuje propozycję by do komisji obserwatorów dołączyć przedstawicieli DNR i LNR
  http://www.novorosinform.org/news/id/53106

  Kijów z portretami Hitlera. Okno Overtona?
  .https://youtu.be/Bbd9IykDeVg
  http://comitet.su/item/kiev-2016-s-portretami-gitlera.html

  Mem z Satanowskim! 🙂
  .http://cs636216.vk.me/v636216600/17551/AmVLs5CzjhE.jpg

  Rosyjskie banki wychodza z u’Krainy. Pisza że „zamierzają” – ale to się chyba już dzieje albo stało…
  О намерении госбанков РФ продать свои украинские «дочки»
  http://www.novorosinform.org/articles/id/5559

  Nowa broń „mińskiego formatu” – ciemnoskórych banderowcach…
  http://john-connor85.livejournal.com/103518.html

  Nacgwardia ćwiczy pod Odessą
  .https://youtu.be/ymZyrehRkHY

  Zaraz po tych zdjęciach ten bohater zginął
  http://vk.com/brusek?z=video-92739722_456246306%2F796711c7cd27c96fba%2Fpl_post_-92739722_199960
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_39344%2Fall
  Съемка для НТВ стала последней в жизни молодого защитника Донбасса
  Ополченец ДНР Олег Кривенко с позывным Изя должен был стать героем репортажа НТВ. Но так случилось, что отснятые кадры стали последними в его жизни.

  O dziennikarskiej etyce
  http://john-connor85.livejournal.com/103739.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • W sprawie rosyjskich banków wychodzących z Ukrainy…
   To może być zapowiedź zmiany w polityce Kremla. Choć popaganda „demokracji” wskazywała Moskwę jako jedyną strone odpowiedzialną za konflikt na Ukrainie to kraje Zachodu również przyczyniły się do podgrzewania atmosfery.
   Federacja Rosyjska, tak jak pisał o tym Pan Dawid postanowiła, że gdy tylko nastroje społeczne odwrócą się na Ukrainie ( zniechęcenie Zachodem i jego „reformami”), będzie możliwe pokojowe „przejęcie” kraju ( pozyskanie/zainstalowanie/ władz przychylnych Rosji)
   Rosja wspierała swoje banki na Ukrainie (min finansowo je dokapitalizowując) licząc ,że po jakimś czasie banki te pomogą we wdrażaniu tego planu, np ratując przed zamknieciem ukraińskie przedsiębiorstwa w ramach „wielkiej prywatyzacji” szykowanej przez władze w Kijowie.
   Jesli FR wycofa swój kapitał jedynymi podmiotami gotowymi do przejecia najważniejszych zakładów na Ukrainie beda oligarchowie i kapitał zagraniczny. Ci pierwsi bedą dążyć do jak najszybszej kapitalizacji zysków, nawet kosztem upadłości zakładów. Wkońcu nigdy nie wiadomo, czy konkurent oligarcha za kilka lat nie przejmie części władzy w kraju i nie odbierze przedsiębiorstwa.
   Ci drudzy będą po części bedą liczyć na zysk, po części zas ….będą likwidować konkurencję (zamykanie zakładów).
   kolejnym problemem są kredyty, nawet MFW nie chce dawać $$$ Ukrainie, a kredyty w tym karju sa potrzebne, bo przedsiębiorcy nie maja srodków na prowadzenie działalności ( rolnicy na zasiewy, importerzy na zakup towarów itd itp) bez kredytów finansowanych przez banki rosyjskie wiele osób bedzie miało zamkniętą drogę do prowadzenia własnego biznesu :/
   Ostatnim elementem układanki jest dalsze osłabienie systemu bankowego na Ukrainie ( pośrednio zaś hrywny) i wpychania Ukrainy w stagnację.
   Powtarzam w stagnację , bo ceny podtawowych towarów eksportowych na Ukrainie rosną ( stal i wyroby stalowe, chemiczne, zboże ) i przy takich światowych trendach krajowa gospodarka ma dobre warunki by rosnąc.
   Ale swiatowe trendy to niestety nie wszystko, bez dobrego zaplecza finansowego nie możliwa bedzie pomoc dla przedsiębiorstw na Ukrainie i ten kraj czekają kolejne ciężkie lata…

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Naftogaz nie chce płacić za gaz dostarczany do Noworosji. Wynika z tego że uważają iż Donbas to nie jest u’Kraina?
  http://anna-news.info/node/57999

  mem prawie doskonały!
  .http://cs604421.vk.me/v604421526/ca7a/Teo65RFZIK0.jpg

  Walcman czyli Poroszenka po żonie tworzy „separatyzm” czyli chce stworzyć krymsko-tatarską „autonomię” 🙂
  http://antifashist.com/item/valcman-separatist-1-prezident-predlozhil-sozdat-krymsko-tatarskuyu-avtonomiyu.html

  Tymczasem w Nowym Jorku WWP!
  Гигантский подмигивающий В.Путин порадовал жителей Нью-Йорка.
  .https://youtu.be/yFIdHXCIhXU
  На гигантском щите на главной площади Нью-Йорка неожиданно появилось изображение президента России Владимира Путина, что изрядно удивило и повеселило прохожих. Это дело рук «свитчеров» – группировка хакеров, которая взламывает рекламные щиты и размещает на них видео шуточного, провокационного или политического характера. К примеру, в Киеве не так давно «свитчеры» запустили на рекламном щите ролик, посвященный беспределу украинских политиков.

  Niewyjaśnione manewry samolotu egipskiego
  Необъяснимые маневры самолёта EgyptAir А320 перед исчезновением
  http://www.novorosinform.org/news/id/53136

  Dzień wyszywanek – takie staroukraińskie święto
  .https://youtu.be/nxQXtFSEckE

  Znaleziono kolejny schowek dywersantów
  http://vk.com/feed?w=wall-67059574_1520224
  .http://cs7001.vk.me/v7001266/20083/WpgDZ68PHdg.jpg
  .http://cs7001.vk.me/v7001490/20486/Ej4H41vExuM.jpg
  .http://cs7001.vk.me/v7001439/20539/ogh-Q3_UJpM.jpg

  .http://cs633518.vk.me/v633518710/2acb4/SN098yV8c8M.jpg
  90% emerytów okolic Odessy otrzymuje 1300 grzywien

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Witam czwartkowym popołudniem.

  I artykuł z mojego ulubionego Łoneta
  Ratujmy najsłabszych! Sytuacja dzieci na Ukrainie jest dramatyczna
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ratujmy-najslabszych-sytuacja-dzieci-na-ukrainie-jest-dramatyczna/r7g3yg

  Najlepsze jest wytłuszczone prawie na samym początku:
  „Przygotowujemy paczki z pomocą humanitarną. Jedna paczka to 25 zł. Jedna Twoja wpłata uratuje jedną osobę!”
  Czyli – „kasa misiu, kasa”

  A co na to nieuświadomieni politycznie internauci?

  ~jaro7 : Panie Wyrwał wiem że jest pan ukrainofilem i dlatego widzi pan to co panu pasuje.Biedne dzieci(dlaczego nie pomagają im bardzo bogaci oligarchowie,mogą im fundować leczenie,i dawać na życie.Ale nie robią tego z prostego powodu,mają za granicą FRAJERÓW którzy wszystko dają na upaine pomimo że wzamian dostaja środkowy palec),ale nie widzi pan rozkwitającego nazizmu i banderyzmu.Wiem że w Polsce NIE ma rzetelnych dziennikarzy(zwłaszcza w sprawach Rosji,Upainy,Żmudzi,czy Syrii),ale odrobina przyzwoitości by sie przydała. zwiń

  ~Motyla noga : Nas nie interesuje jakaś ukraina, szczególnie ta zachodnia, gdzie żyje dziki lud, ani jakieś łzawe historie. Pomagać należny tylko mieszkańcom Doniecka i Ługańska, którzy zostali napadnięci przez kijowych majdaniarzy. Dzięki inicjatywie Bractwa Prawosławnego św. Cyryla i Metodego działającego w Polsce, każdy może pomóc ludności Donbasu, bez ryzyka, że coś zostanie rozgrabione przez ukraińskie dzikusy, ponieważ transporty jadą przez Białorus i Rosję. Na początku kwietnia pojechały 2 tiry z 15 tonami żywności, odzieży i środkami chemicznymi, wysłano także łóżka szpitalne od fińskiej firmy. Serdeczne podziękowania należą się naszym górnikom z KGHM Polska Miedź S.A., którzy dostarczyli kilka palet żywności. Darczyńcami są także osoby z zagranicy.
  Polacy dobrze wiedzą, że trzeba pomagać ludności rosyjskiej napadniętą przez ukraińskich zwyrodnialców, więc ukraińscy bandyci niech tu nie żebrzą o wsparcie dla siebie, tylko wracają do lasu chrust zbierać, bo noce jeszcze chłodne, a od 1 maja wstrzymano dostawy gazu z Polski 🙂 zwiń

  ~jart : O ile pamiętam, niedawno nasz prezydent Duda zawiózł na Ukrainę 1 miliard euro ( prawie 4,4 miliarda zł). Myślałem że to właśnie dla tych głodujących dzieci, a on zamiast dla dzieci, dał te pieniądze banderowcom na kupno żelastwa żeby ten konflikt trwał jak najdłużej. A za ten „podarunek” dla banderowców byłyby paczki po 25 zł dla 176 milionów dzieci. A co to obchodzi prezydenta! My mamy karmić dzieci a PISi prezydent będzie karmił banderowców i to naszymi pieniędzmi! zwiń

  Polubione przez 6 ludzi

  • Jakoś mam dziwne przeczucie ,że te Dudowe 4 miliardy zł , to zapłata żyjącym banderowcom za wymordowanie ca” 150 tys bezbronnych Polaków na Ukrainie, bo ja liczę to tak : Poroszence brak było kasy na wszelkie emerytury i leczenie tych zbrodniarzy, gdyż całą kasę wali na front wojny domowej, tedy wycyganił od Dudy tę niby pomoc dla Ukrainy, aby obdzielić nią wszelkich banderowców , także tych co walczą z Ukraińcami ruskiego pochodzenia ! Mylę się ?

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Według RMF FM Polska będzie próbowała zablokować powrót do rozmów NATO– Rosja jeszcze przed lipcowym szczytem Sojuszu w Warszawie. Zdaniem Piotra Kalety już samo rozważanie takiej możliwości świadczy o „poważnym rozdźwięku” w Sojuszu, a odblokowanie rozmów w tej chwili byłoby niekorzystne. – Musimy pokazać silny głos, bo to przecież Polska jest na pierwszej linii zagrożenia; tu nie ma już żartów – mówi Onetowi poseł PiS.
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zablokowane-obrady-nato-rosja-pierwsza-linia-zagrozenia/4tm06c

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Ukraina uzgodniły w środę reformy, które muszą być wdrożone, zanim MFW ostatecznie zatwierdzi w czerwcu wypłatę trzeciej transzy z aktualnego programu wsparcia wynoszącego 17,5 mld dol. Priorytetem jest walka z korupcją.
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/944947,porozumienie-mfw-ukraina-w-sprawie-warunkow-kontynuowania-pomocy.html
  Komentarz: były premier Jaceniuk w wypopwiedziach liczył na pomoc od „demokracji” na łączną kwotę minimum 10 mld $. Środki te BYŁY uwzględnione w budżecie 🙂
  Tymczasem pierwsza rata od MFW MOŻE (ale nie musi) być wypłacona w czercu bieżącego roku.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Nie tylko dla rolnika…

  Rolnicy na Ukrainie w kwietniu rozpoczęli zbiory pierwszych truskawek z krajowych upraw pod osłonami. Ceny są zdecydowanie niższe niż w ubiegłym roku – podaje fruit-inform.com.
  Ponadto ceny skupu są wyjątkowo niskie. Niskie ceny związane są z małym popytem na owoce. W zeszłym roku głównym odbiorcą ukraińskich truskawek był Krym. Obecnie popyt krajowy jest na niskim poziomie, a z powodu blokady handlu na Krymie, sprzedaż w to miejsce jest niemożliwa.
  http://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/ukraina_kiepski_poczatek_sezonu_truskawkowego_niski_popyt_i_ceny,5320.html
  Ukraińscy producenci spodziewają się wzrostu eksportu produktów na rynek unijny w ramach umowy stowarzyszeniowej. Federacja Pracodawców Ukrainy będzie lobbować na rzecz zwiększenia kwot na bezcłowe dostawy soku winogronowego, pomidorowego i całkowitego zniesienia kwot w przypadku soku jabłkowego – informuje fruit-inform.com.
  http://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/ukraina_chce_zniesienia_kontyngentow_na_dostawy_soku_jablkowego_do_ue,5064.html
  Komentarz: no to szykuje się konkurencja dla polskich sadowników.
  Ceny warzyw szklarniowych ( na Ukrainie) są dużo tańsze niż w analogicznym okresie rok temu. Niska cena spowodowana jest brakiem popytu z Rosji i Białorusi – podaje fruit-inform.com.
  Niskie ceny spowodowane są brakiem popytu eksportowego. W zeszłym roku producenci otrzymywali wyższe ceny ponieważ warzywa eksportowane były do Rosji i Białorusi.
  http://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/ukraina_drastycznie_niskie_ceny_warzyw_szklarniowych,5542.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Pakiet z tvn-u

  Wysoka przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland przypomniała w Moskwie, że USA popierają pełne i jak najszybsze wdrożenie mińskich porozumień, w tym przeprowadzenie zgodnie z nimi wyborów w Donbasie.
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/nuland-porozumienia-minskie-nadszedl-czas-by-nacisnac-na-gaz,644900.html
  W czasie audiencji na placu Świętego Piotra, w której uczestniczyło prawie 30 tysięcy osób, Franciszek powiedział: – Szczególnie serdecznie pozdrawiam ukraińskie dzieci, sieroty i tych, którzy uciekli z powodu przedłużającego się konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju.
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-papiez-franciszek-modlil-sie-o-pokoj-na-ukrainie,644860.html
  Niemieckie radio Deutschlandfunk udokumentowało ponad 4 tys. przypadków stosowania tortur wobec przeciwników politycznych na wschodzie Ukrainy. Większość incydentów ma miejsce na terenach opanowanych przez prorosyjskich separatystów. Donbas: Tygrysy i przeterminowana amunicja. Chcieli zlinczować oficera Rosja dostarcza… czytaj dalej » Porwania i tortury zdarzają się także na terenach kontrolowanych przez władze Ukrainy – informuje w środę Deutschlandfunk. Ofiarami represji padają zarówno osoby cywilne, jak i członkowie organizacji paramilitarnych. Rzeczywista liczba przestępstw może być dużo wyższa – twierdzi rozgłośnia
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/zaszokowany-skala-nienawisci-masowe-tortury-w-donbasie,644783.html
  KOmentarz: proszę zwrócić uwagę na materiał video. Poznają państwo miejsce i ofiary?

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Temat jest omawiany w „Syrii”, ale sądzę, że bardziej pasuje tu, na „Ukrainie”

  Zarzut szpiegostwa i wniosek o areszt dla lidera „Zmiany” Mateusza P.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zarzut-szpiegostwa-i-wniosek-o-areszt-dla-lidera-zmiany-mateusza-p/gtfer8

  Jak to jest, że w tym ponoć demokratycznym kraju, kryminalista, ułaskawiony przez Prezydenta wbrew obowiązującemu prawu, rządzi służbami specjalnymi. Widać jak na dłoni „dobrą zmianę”.

  Tu opinie internautów:

  ~ketjow : Dziwne, że akurat go aresztowali przed szczytem NATO. Zmiana jest przeciwna instalowaniu amerykańskich baz w Polsce i zamierzała protestować w czasie szczytu. Druga rzecz to podobno ABW włamała się do siedziby partii. To nie było przeszukanie bo przeszukanie odbywa się w obecności właściciela. ABW włamało się i wyniosło dokumenty, dyski itd pod nieobecność działaczy partii. Coś w tym wszystkim nie gra. zwiń

  ~Deckung! : A co z banderowską jaczejką o nazwie „Otwarty Dialog”? Czemu tam nie pojawiają się smutni panowie z ABW?

  Polubione przez 7 ludzi

 9. Jest pokłosie „patriotycznej rekonstrukcji grobów zbrodniarzy z UPA” w Przemyślu.

  Bohdan Czerwak jeden z liderów OUN-M domaga się przeprosin od Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Zdaniem przewodniczącego Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów patriotyczna rekonstrukcja była profanacją grobów.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/szef-oun-zada-przeprosin-za-patriotyczna-rekonstrukcje-grobow-banderowcow

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tę wiadomość usłyszałam dziś w rządowych mediach ( „narodowych” – jak już się je określa w związku z zamiarem wprowadzenia haraczu na rzecz reżimowej propagandy, ściąganego na rachunku za energię elektryczną).
  Przedstawiono dotychczasową działalność Mateusza Piskorskiego i jego poglądy polityczne (użyto oczywiście sloganów). Nawet, gdybym niczego nie wiedziała na temat M.Piskorskiego – po tej krótkiej informacji przedstawionej z zamiarem dyskredytacji jego osoby – zyskałby moje poparcie.
  Poinformowano, że stawia mu się zarzut szpiegostwa, ale jeszcze nie wiadomo na rzecz jakiego kraju. Nie ma więc dowodów.
  „Gnije coś w państwie duńskim” – powiedział Hamlet. W Polsce już od dawna stadium rozkładu jest na którymś z dalszych etapów.
  Wypowiedziano wojnę postawie innej od obowiązującej linii politycznej. Dąży się do zniszczenia ludzi, których poglądy różnią się od oficjalnie głoszonych.

  Polubione przez 8 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.