Wojna domowa na Ukrainie 20.05.2016r.-453 dzień od nowego rozejmu.


 

„Sojusz dostrzega to zagrożenie, dostrzega agresywną postawę Rosji i jest gotowy odstraszyć jakiekolwiek incydenty”– powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas wczorajszej wizyty w Brukseli.

Jak widać Polska nie ma żadnych innych problemów w relacjach zagranicznych, które zajmowały by szefa MSZ, jak tylko „odstraszanie jakichkolwiek incydentów”. Chociaż to i tak dobrze, bo mógłby również jeździć i głosić po świecie o odstraszaniu duchów lub odczynianiu innych jakiś guseł.

Dzień przed wystąpieniem dla prasy przez Witolda Waszczykowskiego, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział,  że dowództwo wojskowe NATO proponuje rozmieścić aż kilka batalionów (o liczebności od 300 do 850 żołnierzy) w krajach wschodniej flanki.

Oczywiście szefa polskiej dyplomacji takie rozwiązanie nie zadowala, ale wyraził on nadzieję, że na dzisiejszy dzień wystarczy „stanowiąc odpowiedź na zagrożenie rosyjskie”.

Co najciekawsze Waszczykowski uczestniczył w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów należących do NATO w Brukseli, które poświęcone było tylko dwóm tematom: po pierwsze ministrowie podpisali zgodę na przystąpienie Czarnogóry do sojuszu, a po drugie omawiane były tam zagrożenia związane z kierunkiem z  Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Jak widać z tego, sprawa wzmocnienia flanki wschodniej w  celu „odstraszenia jakichkolwiek incydentów” ze strony Rosji nie były tam omawiane.

Czyli można powiedzieć, że sprawa została już załatwiona i teraz tylko pozostaje ogłoszenie jej jako wielki sukces polskiej dyplomacji i naszego rządu po zakończeniu spotkania na szczycie NATO w lipcu w Warszawie.

Oczywiście pójdą w niepamięć wcześniejsze szumne zapowiedzi jak to w Polsce miały powstać stałe bazy dla wojsk amerykańskich, i skierowane tu zostaną całe armie sojusznicze, które obronią nasz kraj przed wszelkimi wyimaginowanymi zagrożeniami i fobiami elit rządzących. Tylko, że na te zagrożenia już nikt się nie chce nabrać, nawet wielki brat z Zachodu dostrzegając ewentualny problem z przesmykiem suwalskim, który trzeba by było silenie wzmocnić gdyby jakiś szaleniec zdecydował się jednak dokonania ataku na Wschód.

Pomimo to nadal nasz minister MSZ zachowuje dobry humor i zimną krew rasowego pokerzysty, bo pytany wczoraj przez dziennikarzy na konferencji prasowej w Brukseli, o to czy nie ma obawy, że wzmocnienie południowej flanki NATO odbędzie się kosztem jej wschodniej części, Waszczykowski przytomnie odpowiedział, że nie ma takiej obawy, bo „sojusz ma być skierowany na wszystkie strony. Tutaj nawet w żargonie używa się określenia 360 stopni. Wszystkie zagrożenia, chociaż są różne, muszą spotkać się z odpowiedzią sojuszu, różną oczywiście”.

Witold Waszczykowski sprawia wrażenie słonia poruszającego się niezdarnie w składzie porcelany, którego sytuacja, w jakiej się niespodziewanie znalazł jako szef polskiej dyplomacji, wydaje się sama sobie mocno niezrozumiała.

Tak się jakość składa, że od nowego milenium Polska nie ma szczęścia (albo inaczej mówiąc ma pecha) do tego aby w stosunkach z zagranicą reprezentowana była przez właściwego człowieka, a przecież wiadomo, że szef dyplomacji jest wizytówką kraju jaki reprezentuje na zewnątrz, a wiec i wizytówką wszystkich Polaków.

http://natemat.pl/167341,witold-waszczykowski-to-zawodowi-dyplomaci-maja-zachowywac-sie-dyplomatycznie-a-ja-nie-jestem-dyplomata

http://www.o2.pl/galeria/waszczykowski-naprawde-tak-powiedzial-wielka-wpadka-5970363819566209g

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Waszczykowski

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym utrzymywał się stan podwyższonego napięcia militarnego w Donbasie.

Łącznie podczas ostrzału, który rozpoczął się w późnych godzinach popołudniowych (pomiędzy godziną 17:40 a 20:30, a następnie od 21:00 do 04:30), ukraińscy żołnierze wystrzelili w kierunku pozycji sił powstańczych łącznie około 100 pocisków  moździerzowych kaliber 120 i 82 mm. Ostrzał moździerzami wspomagany był przy wykorzystaniu p.panc. pocisków kierowanych, granatników i ręcznej broni maszynowej. Ogień prowadzono z kierunku miejscowości Awdiejewka, Nowotroczkoje i Krasnogorowka w stronę wsi Staromichaiłowaka na zachodnich przedmieściach Doniecka, w rejon punktu kontrolnego Jasinowata znajdującego się na strategicznej drodze łączącej Donieck z Gorłówką i w okolicy Dokuczajewska, leżącego na południe od Doniecka.

W rejonie punktu kontrolnego Jasinowata trwa przez całą ostatnią dobę ostrzał snajperski prowadzony od strony pozycji ukraińskich. Poza tym wymiana ognia prowadzona jest tam z obu stron, tak więc toczą się tam regularne walki.

Podczas przedwczorajszego ostrzału północnych przedmieść Doniecka w wyniku trafienia przez pocisk moździerzowy spalił się dom jednorodzinny przy ulicy Środkowej nr. 1 oraz uszkodzone zostały dwa inne domy, które znajdowały się w pobliżu. Ostrzał ten nie spowodował żadnych ofiar wśród ludności cywilnej.

Widoczne są już objawy słabnięcia inicjatywy ukraińskich sił zbrojnych, co może dowodzić tego, że w ciągu najbliższych kilku dni sytuacja na froncie ponownie się uspokoi.

***

Sekretarz Generalny OBWE, Lamberto Zannier powiedział wczoraj, że kierowana przez niego organizacja jest gotowa w każdej chwili wysłać do Donbasu uzbrojonych przedstawicieli misji policyjnej, których zadaniem byłoby dbanie o zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w czasie kampanii wyborczej i w czasie samych wyborów lokalnych na terenie DRL i ŁRL:

„OBWE jest gotowa wysłać setki uzbrojonych swoich pracowników, którzy będą  pilnować aby przebieg wyborów odbywał się w spokojnej atmosferze”.

Zannier nie wykluczył, że misja będzie współpracować z lokalnymi organami ścigania DRL i ŁRL aby w ten sposób uniknąć popełnienia możliwych przestępstw w czasie trwania całego procesu wyborczego. Ponadto pilnowaliby oni skuteczniej przestrzegania zawieszenia broni w czasie wyborów.

Na koniec kilka aktualnych filmów:

 

***

***

Pozdrawiam.

Reklamy

19 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.05.2016r.-453 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.