Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2016r.-454 dzień od nowego rozejmu.


Kijów- demonstracja członków skrajnie nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor”, służących w pułku MSWU, przeciwko organizowaniu wyborów w części Donbasu, która znajduje się pod kontrolą władz DRL i ŁRL.

Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego chcą przed szczytem NATO w Warszawie podjąć próbę porozumienia z Rosją.

O ponowne nawiązanie dialogu zabiegały głównie Niemcy:

„Jestem przekonany, że to właściwa droga” – oświadczył szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier podczas ostatniego dnia spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli.

Dyskusję na spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO ws. dalszego postępowania wobec Rosji Frank-Walter Steinmeier ocenił jako kontowersyjną. Obecna sytuacja została przez państwa Sojuszu nie „do końca jednakowo oceniona”. Są też podzielone zdania odnośnie nasilenia rozmów z Rosją.

I tak, najbardziej krytyczne wobec nawiązania ponownie dialogu NATO-Rosja były Polska i kraje bałtyckie, które jednym głosem ostrzegają przed dalszym kontynuowaniem współpracy dokąd nie zostanie definitywnie rozwiązany konflikt na Ukrainie. Zaś kwestię rozwiązania konfliktu na Ukrainie widzą one jako wypełnienia przez Rosję zobowiązań umowy mińskiej oraz zwrot Krymu.

Oczywiście zastrzeżenia te brane są pod uwagę, ale czy przed szczytem NATO w Warszawie dojdzie do spotkania Rady NATO z Rosją zależy wyłącznie od niej. Obie strony muszą się przedtem porozumieć co do porządku obrad i następnie dojść do porozumienia w kwestii ustalenia terminu spotkania, do którego może dojść pomiędzy spotkaniem ministrów obrony krajów członkowskich NATO 14-15 czerwca lub też tuż przed szczytem sojuszu na początku lipca.

W odpowiedzi na te propozycje rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział agencji rosyjskiej „Interfax”, że:

Rosja nigdy nie unikała dialogu. To jedyna droga, by rozwiązywać problemy. Jednak dialog ten powinien być poufny, konstruktywny i z uwzględnieniem obustronnych interesów. W Innym wypadku może być mało efektywny

Mimo wykazywanej dobrej woli prze Rosję w kwestii porozumienia się są jak zwykle niweczone  przez działania sojuszu NATO, do których należy m.in. przyjęcie przedwczoraj (19 maja) do tej organizacji kolejnego państwa- Czarnogóry, co wg. punktu widzenia Rosji nie przyczynia się „do wzrostu bezpieczeństwa w Europie” i stanowi dalsze rozszerzanie bazy NATO, na kolejne kraje stawiając Rosję w trudnej sytuacji.

Tak więc z jednej strony są deklaracje NATO o dialogu, a z drugiej strony organizacja ta podejmuje decyzje, które nie są zgodne z interesem i poczuciem bezpieczeństwa Rosji oraz Europy- szczególnie w jej części Środkowo-Wschodniej i w rejonie Morza Czarnego oraz na Kaukazie.

Tym bardziej, że na konferencji prasowej po spotkaniu szefów dyplomacji krajów członkowskich NATO w Brukseli sekretarz generalny tej organizacji powiedział, że:

„Jestem przekonany, że Rosja rozumie, że na dłuższą metą jest bardziej opłacalna współpraca z NATO, a nie konfrontacja z nią. To samo odnosi się do UE i Zachodu w ogóle”

Czym doprowadził rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową do szewskiej pasji, która odpowiedziała na te obłudne słowa w ten sposób:

„Co?! Ja po prostu nie mogę w to uwierzyć”

I dalej uzasadniła rosyjski punkt widzenia tego problemu:

„To nie Rosja zablokowała współpracę z NATO. I vice versa. To nie Rosja stworzyła NATO i jej członkom zagrożenie. To nie Rosja zachęca inne kraje na całym świecie do popierania działań NATO”

Tak więc Rosja traktuje ostatnią propozycję spotkania z Radą NATO jako wybieg taktyczny, który z jednej strony ma pokazać dobrą wolę paktu a z drugiej strony Rosję- narzucając jej warunki nie do przyjęcia, jako tą która prowadzi politykę awanturnicza i nieodpowiedzialną. A na to Rosja się nie godzi, i albo dojdzie do spotkania na partnerskich warunkach, albo zaproszenie zostanie zignorowane. Poza tym to NATO musi wreszcie zrozumieć, że „bardziej mu się opłaca współpraca z Rosją, a nie konfrontacja z nią”.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym po przejściowym- trwającym dwa dni zaostrzeniu sytuacji w Donbasie- ponownie nastąpiło uspokojenie napięcia militarnego.

Jedyne miejsca gdzie doszło do intensywnego ostrzału ze strony ukraińskich wojsk, była miejscowość Zajcewo leżąca na północnych obrzeżach Gorłówki.

Tam z kierunku wsi Żowanka, około godziny 19:10, ukraińscy żołnierze prowadzili ciężki ostrzał przy użyciu artylerii i moździerzy, zmuszając mieszkańców z ulicy Karbysziewa i Lisjańskiego w Zajcewie do ukrycia się na całą noc w piwnicach.

Oraz zachodnie obrzeża Doniecka gdzie- od godziny 21:45 do 23:00- trwał ostrzał moździerzami kaliber 120 mm wsi Staromichaiłowka i Dokuczajewsk, który został ponownie ostrzelany przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm.

Strona ukraińska również nie przekazała informacji o jakiś poważniejszych walkach czy też incydentach zbrojnych.

Możliwe, że uspokojenie jest reakcją na słowa prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko, który powiedział wczoraj, że problemu z Donbasem nie uda się rozwiązać na drodze siłowej i należy poszukiwać dialogu politycznego w celu uregulowania tam sytuacji. Natomiast postawa Poroszenki jest wynikiem ciągłych nacisków płynących z Zachodu, a nawet ze strony jego protektorów, aby zakończyć konflikt zbrojny w Donbasie na drodze pokojowej szukając jakiegoś rozsądnego konsensusu z drugą stroną.

Jak widać odsunięcie od władzy grupy skupionej wokół Arsenija Jaceniuka zaczyna powoli przynosić pozytywne efekty. Szkoda tylko, że tak powoli, ale za to jest nadzieja, że jest to ostatni rok wojny.

***

Denis Puszilin przewodniczący Rady Krajowej DRL w odpowiedzi na propozycję szefa OBWE, że organizacja ta może w każdej chwili wysłać do Donbasu swoich uzbrojonych pracowników w misji policyjnej polegającej na nadzorowaniu prawidłowego przebiegu wyborów samorządowych w DRL i ŁRL, odpowiedział, że kierownictwo DRL nie zmierza poprzeć tej inicjatywy.

Uzasadnił to obawą różnych prowokacji, za które zostanie obarczona strona powstańcza.

Po okręgu Veneto, teraz włoska Lombardia postanowiła przeprowadzić w lokalnym parlamencie regionalnym głosowanie o uznaniu Krymu za część Rosji.

Inicjatywę poddania pod głosowanie tej sprawy wysunęła „Liga Lombardii-Liga Północna”, której sekretarz generalny pełniący jednocześnie funkcję zastępcy przewodniczącego parlamentu krajowego Paolo Grimoldi poinformował o złożeniu w piątek odpowiedniego dokumentu.

Przypomnę, że parlament regionalny Veneto kilka dni temu przegłosował podobną uchwałę, w której uznano Krym jako integralną część Rosji.

 

***

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w centrum Kijowa członkowie ukraińskiego pułku MSW „Azow” demonstrowali przeciwko przeprowadzeniu niezależnych wyborów w części Donbasu, który znajduje się pod kontrolą DRL i ŁRL.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2016r.-454 dzień od nowego rozejmu.

 1. Portal wp.pl opublikował informację o pozwie Australijczyków przeciwko Rosji w związku z MH17. Rzuciłam okiem na komentarze. Wklejane są bardzo długie propagandowe antyrosyjskie teksty, najczęściej nie na temat.
  Widać, jak natychmiast uaktywniły się środowiska ukraińskie i proukraińskie. Jest to naprawdę plaga i zorganizowana akcja na wezwanie. Świadczy jednocześnie o tym, jak bardzo ukry się boją, że świat może poznać prawdę gdyby doszło do procesu w Trybunale.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title,Australijczycy-pozwali-Putina-Chca-10-milionow-dolarow-za-jedna-ofiare-zestrzelonego-Boeinga,wid,18342786,wiadomosc.html?ticaid=1170cd

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Z cyklu – Ubogacanie europejskiej kultury.

  „”Parada Wyszywanek” przeszła ulicami Warszawy ”
  http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/parada-wyszywanek-przeszla-ulicami-warszawy/kw38lc

  I tu opinie „ubogaconych kulturowo” internautów:

  ~mordotymoja : Ukraina i kultura? Przecież to oksymoron. Powinni zaprezentować piły i noże, którymi mordowali nas na Wołyniu.
  Wała gieroja, wała upadlinie!

  ~już drewne ukry zbierali chrustu : Wyszywanki i widły, no i siekiera – to typowe dla chachlej ”kultury” 🙂 Do tego nakłamać, oszukać, ograbić, a gdy okazja to zamordować, ot takie kijowe ”tradycje”, tylko kto do takich ”parad” dopuszcza w Polsce?

  ~Ada : Ukraińską kulturę to my dobrze znamy, nie trzeba jej tu promować. Gdy tekst artykułu przymierzy się do wiedzy na temat tej kultury to ciarki przechodzą po plecach. Jej ślady znajdziecie w podziemiach klasztoru Św. Andrzeja Boboli. W sierpniu będzie kolejna rocznica. Można się wtedy zapoznać z nimi osobiście. Polecam szczególnie obecnej władzy, żeby nam potem bzdur nie plotła i naszymi ciężko zapracowanymi pieniedzmi nie wianowała potomków naszych katów. zwiń

  I dość adekwatne:

  ~leon : Najbardziej o historię Wielkiej Rzeczpospolitej dba Łukaszenka, remontuje stare pałace, wznowił produkcję pasów słuckich, dba o pamięć o wielkich obywatelach Rzeczpospolitej działających na Białorusi. A my co? Działamy by pamięć o naszych przodkach nie zaginęła? Jasne że nie, tylko gonienie zachodu i włażenie im… gdzieś. zwiń

  Polubione przez 4 ludzi

 3. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/ukrainscy-pogranicznicy-w-starciu-z-wscieklym-tlumem-przy-polskiej-granicy-video

  Ukraińscy pogranicznicy w starciu z wściekłym tłumem przy polskiej granicy [+VIDEO]

  A Poroch mówił wczoraj , że oni bronią cywilizacji europejskiej. 🙂

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/neonazisci-z-azowa-groza-ukrainskim-wladzom-uzyciem-sily-video

  Neonaziści z „Azowa” grożą ukraińskim władzom użyciem siły [+VIDEO]

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.