Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2016r.- 462 dzień od nowego rozejmu.


Jasinowata.

„Będziemy zmuszeni teraz w odpowiedni sposób zareagować. I o ile wczoraj te części terytorium Rumunii nie wiedziały, co znaczy być na naszym celowniku, to dzisiaj będziemy musieli przedsięwziąć pewne środki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Tak samo będzie w przypadku Polski”– powiedział rosyjski prezydent Władymir Putin na konferencji prasowej po spotkaniu z greckim premierem Aleksisem Ciprasem.

W dalszej części swojej wypowiedzi podkreślił również, że to nie Rosja robi w tej sprawie pierwszy krok, tylko reaguje na działania USA. „Nie podejmiemy żadnych działań zanim nie zobaczymy rakiet na sąsiadujących z nami obszarach”– powiedział Władymir Putin.

„Rosja zmuszona jest myśleć o usuwaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, związanych z rozmieszczeniem w Europie systemu obrony przeciwrakietowej” – stwierdził dwa tygodnie temu  Władimir Putin na spotkaniu z przedstawicielami rosyjskiego przemysłu obronnego.

Wypowiadając się na temat tarczy zainstalowanej w Rumunii, Władymir Putin powiedział, że celem rozmieszczania w Europie elementów amerykańskiej tarczy nie jest obrona, lecz wzmacnianie potencjału jądrowego:

„To nie są systemy obronne, to część strategicznego jądrowego potencjału USA przeniesiona na peryferie; w tym wypadku tymi peryferiami jest Europa Wschodnia. Ludzie, którzy podejmują stosowne decyzje, powinni wiedzieć, że do tej pory żyli spokojnie, dostatnio i bezpiecznie. Teraz, po rozmieszczeniu tych elementów obrony przeciwrakietowej, my będziemy zmuszeni pomyśleć o tym, żeby usunąć pojawiające się zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”.

Rosyjski prezydent cytowany przez agencję „RIA Nowosti” powiedział, że wyrzutnie, które będą instalowane w Polsce „mogą być łatwo wykorzystane do rozmieszczenia rakiet średniego i bliskiego zasięgu„. Przy czym taka zamiana „odbywa się w absolutnie krótkim terminie i my rzeczywiście nie będziemy mogli zauważyć, co się tam dzieje”.

Ocenił to jako dodatkowe zagrożenie twierdząc, że w tym przypadku dochodzi do naruszenia traktat INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Władymir Putin powiedział, że rosyjskie propozycje współpracy z USA w sferze obrony przeciwrakietowej zostały faktycznie odrzucone. Według niego strona amerykańska jedynie pozorowała chęć odbycia pertraktacji, bo „wszystkie działania mają charakter jednostronny”.

Uważa on również, że rozmieszczenie na morzu systemu „Aegis” , którego elementy znajdują się na okrętach bazujących w Hiszpanii oraz kolejnych komponentów tarczy antyrakietowej w Rumunii i w Polsce, iż są to „dodatkowe kroki w kierunku zdestabilizowania międzynarodowego systemu bezpieczeństwa i rozpoczęcia nowego wyścigu zbrojeń”. Dodał jednak, że Rosja nie włączy się do tego wyścigu, ale będzie realizować plany przezbrojenia swojej armii i floty.

Rosyjski prezydent oświadczył, że Rosja podejmie wszystkie niezbędne kroki, by „zapewnić, utrzymać tę strategiczną równowagę sił, która jest najpewniejszym zabezpieczeniem przed pojawieniem się konfliktów wojennych na wielką skalę”

Innego zdania niż rosyjski prezydent jest jeden z ideologów amerykańskiej polityki globalnej George Friedman, który twierdzi, że „Ameryka ma swoje ograniczenia, Stany Zjednoczone nie dążą do wojny z Rosją w odpowiedzi na ograniczoną penetrację Ukrainy”. Tylko czy na poważnie można brać słowa człowieka, który kilka lat temu przewidywał, że „dziś Polacy mają wszelkie podstawy, by rządzić w regionie. Będziecie prawdziwym mocarstwem w Europie, ale już teraz widzimy mocarstwową politykę Polski w tej części Starego Kontynentu”.

W swojej książce pt. „Następne 100 lat” Friedman przekonuje o tym, że Polska stanie się co najmniej regionalną potęgą w ciągu najbliższych kilkunastu lat, co ma być następstwem głownie amerykańskiej pomocy militarnej w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.

Już chyba teraz wiadomo kto koncesjonowanym przy Okrągłym Stole polskim „patriotom”, którzy dorwali się ostatnio do władzy w naszym kraju, namieszał tak w głowach, że jeżdżą oni obecnie po świecie jak zaczadzeni urojeniami o potędze, a świat się z takiej postawy ukradkiem w kułak śmieje. Bo czyż nie śmieszna jest ta bufonada gdy ostatnie osiągnięcia Polski są wyłącznie skutkiem jałmużny jaką łaskawie przekazują nam kraje zachodnie UE. Polska, której nie jest stać na zakup nowych samolotów bojowych, nowych czołgów, nowych okrętów wojennych,  w której większość sprzętu bojowego jest w spadku po znienawidzonym przez obecne elity polityczne PRL-u, gdzie największymi płatnikami podatków są zagraniczne sieci handlowe, bo przemysł w zasadzie istnieje tylko teoretycznie, staje się pośmiewiskiem Europy i to tylko dzięki celowemu podpuszczeniu przez amerykańskie środowiska wywodzące się z kręgów militarnych i wielkiej finansjery.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Treaty_on_Intermediate-range_Nuclear_Forces

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/george-friedman-o-polsce-bedziecie-mocarstwem/eywf8

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym jeszcze bardziej zaostrzyła się sytuacja na linii frontu w Donbasie, co wynikać może po pierwsze z przekreślenia umowy mińskiej przez reżym w Kijowie, który uznał, że nic mu się na drodze mediacji nie uda osiągnąć w przywróceniu w granice Ukrainy części Donbasu znajdującego pod kontrolą niezależnych republik: DRL i ŁRL oraz zapewne tego nowego walki ducha dodała im współczesna Joanna D’arc czyli zbrodniarka Szewczenko, bo i koncentracja ukraińskich wojsk na granicy z Krymem może tego dowodzić. A jak wiadomo, zaraz po powrocie Szewczenko z rosyjskiego więzienia, ukraiński prezydent zapowiedział, że jej odzyskanie wolności jest dowodem na to, iż determinacja i wola walki spowodują niedługo odzyskanie nie tylko Donbasu, ale i Krymu. Inną przyczyną eskalacji konfliktu przez kijowski reżym może być zbliżająca się chwila podjęcia przez kraje UE decyzji o zniesieniu lub kontynuowaniu sankcji wobec Rosji. Tak więc wzrost napięcia i rozpoczęcie działań militarnych na linii styku w Donbasie ma stanowić pretekst do tego aby sankcje kontynuować, zaś eskalacja konfliktu ma stanowić dowód na to, że Rosja nie przestrzega warunków umowy mińskiej.

Na efekt tego pobudzenia uczuć patriotycznych Ukraińców nie trzeba było długo czekać, bo już od przedwczoraj nastąpił wzrost eskalacji konfliktu zbrojnego przez ukraińskich żołnierzy w strefie ATO.

I tak, już od wczesnych godzin rannych, tj od godziny 05:20, ukraińskie wojsko przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm przeprowadzili krótki, ale za to bardzo intensywny ostrzał, bo trwający zaledwie 20 minut w ciągu których na teren Dokuczajewska spadło 23 pociski. W efekcie tego ostrzału powstał pożar na terenie tamtejszej kopalni dolomitu.

Następnie, już w godzinach nocnych, ukraińskie wojsko przy użyciu broni ciężkiej ostrzelało obrzeża Doniecka w wyniku czego zostały uszkodzone w różnym stopniu budynki przy ulicach: Tumaniana nr.12 i Priepodawateli nr. 2, 4, 7 i 9.

Ponadto, w godzinach nocnych ukraińskie wojsko, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm, ponowny raz ostrzelało miejscowość Dokuczajewsk na południe od Doniecka. W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne  znajdujące się przy ulicy Kriepkogo nr. 1, 2 i 3.

Ostrzelane też zostały w godzinach nocnych północne obrzeża dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku, gdzie ukraińskie wojsko przy użyciu broni ciężkiej prowadziło ostrzał na cele cywilne, w tym na substancję mieszkaniową, w wyniku czego został trafiony pociskiem dom czteropiętrowy przy ulicy Szachtierskiej oraz zostało rannych trzech cywilów, w tym jeden lekko odmawiając hospitalizacji.

Na koniec jeszcze zamieszczę sprawozdanie za ostatnią dobę sporządzone przez służbę prasową ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO z sytuacji militarnej na linii frontu w Donbasie. Jako, że dzięki polityce naszych władz przyszło nam ponownie żyć w błogiej przyjaźni z narodem ukraińskim, nie będę tłumaczył z ukraińskiego na polski tych komunikatów, aby w ten sposób zmobilizować Państwa do zapoznania się z tą gwarą, która niebawem może być potocznie używanym językiem w Polsce:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- w Narodowym Uniwersytecie Technicznym odbyło się wczoraj II Międzynarodowe Forum Naukowe „Innowacyjne perspektywy Donbasu. Infrastruktura i rozwój gospodarczy”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

Reklamy

96 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2016r.- 462 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam i przepraszam za moje „magazynki” – ale odrabiam zaległości a w międzyczasie zaznaczyłem sobie trochę informacji według mnie interesujących i niektóre Państwu „zapodaję” – choc wiem że nie wszystkie są „nówkami”…
  Ale juz jestem prawie na bieżąco… 🙂

  OT ciekawe o Polakach na Syberii w roku 1919
  .https://youtu.be/jpYR-i-hXmU
  Что творили поляки в Сибири в 1919 м году

  dodatkowo o Korpusie Czechosłowackim
  http://pereklichka.livejournal.com/756663.html

  OT sobotnio-lotnicze – cudne fotki!
  .http://cs543104.vk.me/v543104122/1de91/urWEmVVCC7E.jpg
  .http://cs543104.vk.me/v543104122/1de98/bKXwvGamGhI.jpg
  .http://cs543104.vk.me/v543104122/1dead/WtMdriwY9OY.jpg
  .http://cs543104.vk.me/v543104122/1dea6/w2qQx4gCZ5E.jpg
  .http://cs543104.vk.me/v543104122/1de8a/2QWeb27fWAw.jpg
  .http://cs543104.vk.me/v543104122/1de9f/6HG66a9Xx60.jpg

  Rosja wykupuje greckie koleje
  https://inforeactor.ru/29678-ot-moskvy-do-salonikov-rossiya-skupaet-grecheskie-zhd-aktivy

  I będzie dostarczać do Grecji ropę
  http://vognebroda.net/rossiya-zakrepila-za-soboy-postavki-nefti-v-greciyu

  Kramatorsk, Artiomowsk, DOnieck 1943
  http://vk.com/brusek?z=video184984134_456239110%2F19f8aa0f462934ba4d%2Fpl_post_-60932039_258679

  OT o ZSRR który to kraj zajmował wiele pierwszych miejsc
  В 1980 году Советский Союз занимал первое место в Европе и второе место в мире по объёмам производства промышленности и сельского хозяйства.
  Если в 1960 году объём промышленной продукции СССР по сравнению с США составлял 55 %, то через 20 лет, в 1980 — уже более 80 %. СССР вышел на первое место в мире по производству цемента, с 1966 заметно опережал по этому показателю в расчёте на душу населения США и Великобританию. В социальном плане за 18 брежневских лет реальные доходы населения выросли более чем в 1,5 раза.
  Также имел место ввод в эксплуатацию при Брежневе 1,6 млрд кв. метров жилой площади, благодаря чему бесплатным жильём было обеспечено 162 млн чел. При этом квартплата в среднем не превышала 3 % семейного дохода.

  Rok temu… 😦
  Graham Phillips
  May 26, 2016 at 11:53 pm
  Юра и Катя Тув. Год назад. Скорбим.
  .https://www.youtube.com/watch?v=9somzcfiy9s

  OT o Bałtach i Słowianach z mapka w linku
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_39934%2Fall

  .http://cs543109.vk.me/v543109945/ba51/QTJYBY5oxOk.jpg
  Barack O. złozył kwaiaty w miejscu gdzie rozbiła się i umarła bomba w Hiroszimie

  Filmy z ostatniego ostrzału DOniecka
  .https://youtu.be/fOuKU3KJdnw
  Последствия обстрела Куйбышевского района Донецка 28.05.2016
  +
  .https://youtu.be/hIVC8aTEVPc
  .https://youtu.be/0bwMtyW1Oq0

  Świat:

  https://russian.rt.com/inotv/2016-05-28/Washington-Post-sovetuet-ES-i

  Ukraiński ekspert z Kanady wyliczył że za ostatnie 12 lat „wyeksportowano” z u’Krainy 138 miliardów dolarów
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_40066%2Fall
  .https://youtu.be/DETRR-gkFsw

  Mem motocyklowy!!!! 🙂
  .http://cs636420.vk.me/v636420784/98b2/Ita0x3BJIiA.jpg

  Zdjęcie z centrum Monachium! 🙂
  .http://cs626730.vk.me/v626730905/bf10/mTbDs1IzVxA.jpg

  Nowe pomysły konstruktorów ukraińskich
  .http://vk.com/brusek?w=wall274493429_40062%2Fall
  .http://cs543100.vk.me/v543100403/167fe/nI0hYjp4dbM.jpg
  https://lenta.ru/news/2016/05/28/druzyanavozca/

  Mem finansowy
  .http://cs543100.vk.me/v543100276/3bbfe/B2m82qrXSt4.jpg

  O tym jak ukry strzelali do opołczeńców którzy wynosili z placu boju ciała zabitych
  http://anna-news.info/node/58356

  O sądach ukraińskich które skazują za „krytyke władzy”
  http://anna-news.info/node/58355

  Ukraińscy żołnierze z 54 Brygady „opylili” – pewnie za wódkę – 150 noktowizorów
  http://dnr24.com/main/22110-boycy-54-y-ombr-vsu-utratili-150-opticheskih-i-teplovyh-pricelov.html

  Wyższy Sąd Administracyjny U’Krainy nakazał ukraińskiemu rządowi wypłacać emerytury mieszkańcom Donbasu
  http://www.novorosinform.org/news/53760

  Poroszenka! Czekaj na nas!
  http://news-front.info/2016/05/27/boec-kupe-poroshenko-zhdi-v-gosti/
  .https://youtu.be/Vl8RfKLJcF0

  Zakłady Antonowa które sa praktycznie w niebycie i na złomowisku, chcą wznowic seryjna produkcję AN-225 „Mrija”
  http://sharij.net/55278

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Sztab armii kijowskiej znów twierdzi że Rosja „wkroczyła”. Nie rozumiem dlaczego ta Rosja to „wkracza” ciagle na Donbas – a jest tyle innych miejsc na wspólnej granicy?
  http://dnr-news.com/dnr/32966-genshtab-ukrainskoy-armii-rasskazal-ob-ocherednom-polnomasshtabnom-vtorzhenii-rossii.html

  .https://youtu.be/MBENbjl-SVY
  Pozycje ukrów z których ostrzeliwaja Donieck

  Było – ale warto przypomnieć jak w związku z zamordowaniem przez ukraińsów ludzi pod Wołnowachą zatrudnili aktorów do tego filmu
  .https://youtu.be/103V3Yezzrs
  Как создаются укр шедевры про „убийц-сепаратистов.” Укр. актёры снимают сцену „пострадавшей” в Волновахе пассажирки автобуса ( 5 дублей ). Режисёр советует актрисе : ” Говори медленнее , ты же раненая”

  Leniny się zakończyły! Teraz zaczęli dekomunizować Koreańczyków!
  .http://cs630931.vk.me/v630931829/355a8/Fc00PY0kzyE.jpg

  Mem słuszny niezwykle!
  .http://cs629413.vk.me/v629413199/4a7e6/25YymAh4Sfg.jpg

  O prawdzie okopów – po ukraińskiej stronie
  Повальный алкоголизм, марш в шлепанцах и вши: как живут «киборги» ВСУ
  http://vk.com/brusek?z=video-76104733_456254358%2F5de95edc4df7537ca4%2Fpl_post_126213939_80217

  Dług Krainy wynosi oficjalnie 67,091 mld usd
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_40087%2Fall

  Na Krym przybyła niemiecka delegacja. Politycy i biznesmeni
  http://politexpert.net/5928-v-krym-pribyli-nemeckie-politiki-i-biznesmeny.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dziękuję za relację.
  Jeszcze do niedawna zastanawiałem się co to jest to „Volvo Centrum”, o którym tak często pisał tu Adnovum niemal każdego dnia w relacjach z frontu. Dziś można się przekonać jak to wygląda oczami niezastąpionego Bentleya Russella:

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Bój w okol. Ługwinowo, w rejonie kotła Debalczewskiego, boj na zach. od Doniecka w rejonie Artemowe, na zach. od Jesieniujowatej , w Spartaku, Dokuczajewska i na pn. – zach . w rejonie Kominternowo. Nad Donieckiem i Gorłówkom zaobserwowano ukropskie drony.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. News sportowy :

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polska-druzyna-pilki-recznej-po-raz-pierwszy-w-historii-awansowala-do-finalu-ligi-mistrzow-

  Polska drużyna piłki ręcznej po raz pierwszy w historii awansowała do finału Ligi Mistrzów

  🙂 Jutro w finale Vive Tauron zagra z węgierskim Veszprem – jak to mówią, Polak , Węgier dwa bratanki, w finale zagrają do jednej bramki. 🙂 Gratulację dla obydwu zespołów, stworzyli dziś fantastyczne widowisko.

  Polubione przez 6 ludzi

  • No i co teraz pocznie trzódka redachtora Michnika? Trzeba będzie dać niezwłocznie znak na łamach organu jedynie słusznej myśli, który z panów ma czapkę we właściwym kolorze. W końcu okaże się, po której stronie stał Misza na majdanie.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. „25 maja w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się spotkanie Komendanta Głównego Straży Granicznej ppłk. SG Marka Łapińskiego z Komisarzem Służby Celnej i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych R. Gilem Kerlikowske’im.
  Głównym przedmiotem polsko-amerykańskich rozmów były perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy oraz bieżące uwarunkowania działań Straży Granicznej.”

  Mamy wspólną granicę?

  http://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/3423,Wizyta-Komisarza-Sluzby-Celnej-i-Ochrony-Granic-Stanow-Zjednoczonych.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Witam!
   Będziemy mieli! Linkowałem wczoraj informację ze ukry przekazują swoje granice Amerykanom…
   Ciekawi mnie czy Amerykanie też będą pilnowac posterunków na Donbasie? 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.