Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2016r.- 464 dzień od nowego rozejmu.


W Tarnopolu nieznani sprawcy zniszczyli graffiti z ukraińską bohaterką narodową lotniczką Nadią Szewczenko, obrzucając go czerwoną farbą i umieszczając na nim napis „Morderczyni”.

Polskojęzyczne media zaczęły w trybie alarmistycznym informować o „krwawych walkach w Donbasie” gdzie wczorajszy dzień miał być drugim z kolei dniem intensywnych walk.

Przedstawiciel administracji prezydenta Petra Poroszenki, Aeksander Motuzjanyk, oświadczył, że odpowiedzialność za „krwawe prowokacje” ponoszą władze Federacji Rosyjskiej, które torpedują próby pokojowego zakończenia konfliktu.

I w zasadzie można by było zakończyć informacje o wzroście walk w Donbasie tą konstatacją przedstawiciela prezydenta Ukrainy, Aleksandra Motuzjanika.

Bo oczywiście po ostatnich efektach rozmowy telefonicznej przywódców państw formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Rosja i Ukraina), gdzie zarzucono stronie ukraińskiej brak widocznych efektów we wdrażaniu porozumień umowy mińskiej oraz coraz większym prawdopodobieństwie, że na czerwcowym spotkaniu przywódców UE zostaną zniesione, a przynajmniej, złagodzone sankcje nałożone na Rosję, ukraińskie władze będą zmuszone dokonać wszystkiego aby osiągnąć swój- i swoich protektorów- cel, jakim jest udowodnienie, że Rosja nadal wykazuje agresywną postawę atakując niewinnych ukraińskich żołnierzy w Donbasie.

Problem tylko jest w tym, że na tą zgraną już retorykę propagandową ukraińskiej junty, powtarzaną zresztą bezrefleksyjnie przez polskojęzyczne media, Zachód powoli się uodparnia. Tak więc osiągnięcie czegokolwiek za pomocą eskalacji konfliktu, może przynieść odwrotny skutek, czego zdeterminowana w swej bezradności kijowska junta nie potrafi zrozumieć. No, ale oni- jak już nie raz udowodnili (nasi politycy również)- jakoś tego prostego faktu nie potrafią pojąć.

No cóż, widocznie w dzieciństwie nosili niektórzy z nich za ciasne czapeczki, a efekt tego jest taki jaki obecnie widzimy.

W ostateczności ta przypadłość prowadzi do kolejnych- często niewinnych ofiar- tak po jednej jak i po drugiej stronie linii frontu.

Wniosek z tego jest taki, że „demokracja” potrzebuje ciągle nowych ofiar i krwi do napędzania swoich trybów. Co sytuacja na Ukrainie i w wielu innych krajach wcześniej i obecnie udowadnia dobitnie.

Proszę zwrócić uwagę z tego punktu widzenia, że jakoś siewcom „demokracji” zatroskanych o los nawet bezdomnych psów i kotów, nie mówiąc już o mniejszościach seksualnych, jakoś nie przeszkadza dotychczasowa wielotysięczna liczba ofiar śmiertelnych spowodowana przez działanie ukraińskich formacji zbrojnych biorących udział w operacji pacyfikacyjnej rosyjskojęzyczej ludności cywilnej Donbasu, jak i w innych regionach kraju- tylko, że tam na mniejszą skalę, starając się oczywiście ukryć przed światem to zjawisko. Nie przeszkadza też nawrót do idei banderyzmu w jego skrajnej postaci na co są dowodem zbrodnie wojenne dokonane w Donbasie przez jego wyznawców uczestniczących tam w walkach w formacjach ochotniczych i obrony terytorialnej, czy też jawne odwoływanie się do symboliki faszyzmu, wybielanie zbrodni z czasów II WŚ, czy też unikanie wzięcia na siebie odpowiedzialności przez Ukraińców zbrodni ludobójstwa na mniejszościach etnicznych w pierwszej połowie lat 40-tych ubiegłego wieku.

Tego wszystkiego „demokraci” nie widzą, lub udają, że nie widzą. Ale za to widzą ten kraj wśród członków UE jako jeden z krajów „demokratycznych”.

Nie rozumiem, dlaczego „demokraci” zachodni tak na siłę chcą przepchnąć ukraiński projekt, który zaprzecza ideą demokracji, a wręcz jest im wrogi?

Odpowiedzi na to pytanie mogą być tylko dwie:

Albo na Zachodnie, wbrew propagandowym deklaracjom, nie ma demokracji i dlatego nie przeszkadza do Zachodowi, że Ukraina wyznaje jawnie zasady skrajnego nacjonalizmu i neonazizmu banderowskiego?

Albo też cele jakie chce osiągnąć Zachód przy pomocy Ukrainy, są na tyle dla niego istotne, że udaje, iż wykazanego wyżej problemu nazizmu, i zbrodni nie dostrzega?

Warto więc, biorąc pod uwagę, że najbardziej jest prawdopodobna odpowiedź druga, zastanowić się jakie to istotne cele przyświecają Zachodowi, że dla ich jest w stanie być ślepym, głuchym i niemym wobec tego co się dzieje obecnie na Ukrainie?

Ja dostrzegam tu analogię z sytuacją jaka miała miejsce na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku z Niemiec, gdy „demokraci” zachodni również wspomagali w celu osiągnięcia swego celu jakim było zniszczenie Związku Radzieckiego rękami nacjonalistów niemieckich. Jak ten plan się skończył wie każdy co coś w czasie tej wojny stracił, a że większość coś straciła, to i pamięci o tym w narodzie nie da się wymazać czy też przeinaczyć.

Tak więc na razie ofiarami tej obecnie prowadzonej obłędnej polityki Zachodu są obywatele Ukrainy, ale widząc do czego zmierza eskalacja konfliktu na całej wschodniej flance NATO, już nie długo mogą stać się ofiarami obywatele innych krajów.

Dlatego też najważniejsze w tym wszystkim jest to aby nie dać się zwariować, bo życie swoje, swoich bliskich i dorobek materialny życia ma się tylko jeden i szkoda by było to wszystko utracić dla jakiś fobii rządzących klik.

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-wojna-na-ukrainie-krwawy-bilans-walk-w-donbasie,nId,2209949

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1625156,Walki-w-Donbasie-Zabici-po-obu-stronach-konfliktu

http://www.newsjs.com/pl/walki-w-donbasie.-zabici-po-obu-stronach-konfliktu/dYDklSz-MzHq2BMD5rqYy3ZLg_mrM/

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym nadal utrzymywał się stan podwyższonego napięcia militarnego na linii frontu, ale jednocześnie daje się zauważyć również  wyczerpywanie się jego potencjału.

I tak, w godzinach popołudniowych (około godziny 17:00) ukraińscy żołnierze przy użyciu broni ciężkiej, w tym haubic kaliber 152 mm, przeprowadziło ostrzał rejonu miejscowości Komiternowo. Ostrzał prowadzony był z kierunku wsi Gnutowo.

Ponowny też raz została ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy miejscowość Dokuczajewsk, znajdująca się na południe od Doniecka. Tam w godzinach od 01:30 do 05:40 prowadzono ostrzał przy użyciu armat kaliber 122 mm. W efekcie ostrzał wywołał pożar w fabryce prochu strzelniczego i zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się we wsi Jasnoje przy ulicy Wałowa nr. 15 i Pobiedy nr. 15.

Wczoraj do Dokuczajewska przybyła pod przewodnictwem zastępcy szefa misji OBWE grupa obserwatorów, którzy mają sporządzić raport na temat ostatnich ostrzałów jakie miały miejsce w tym mieście i jego okolicach.

Na koniec tego wątku jeszcze zamieszczę film o skutkach przedwczorajszego ostrzału przez ukraińskie wojsko Doniecka:

I jeszcze pozycje ukraińskich żołnierzy, z kierunku których ostrzeliwano Donieck:

***

Amerykanie szykują nową cudowną broń w walce przeciwko Rosji, którą mają być działa elektromagnetyczne o niesamowitej sile rażenia, co dokumentuje poniższy film.

Jak sądzę, jest to kolejna bardzo droga zabawka, na który wyrzucono miliardy publicznych pieniędzy w błoto, ale za to dzięki temu USArmy będzie miało wiele mniej czołgów, armat i samolotów, rakiet, głowic jądrowych czy też okrętów, które są rzeczywiście realnie są groźniejsze na polu walki w przeciwieństwie do tego działa, które ma być tak cudowną bronią jak kiedyś niemieckie działo kaliber 802 mm dalekiego zasięgu Dora czyli „Ciężki Gustav”. Jednocześnie widać, że rządzący w Stanach Zjednoczonych zaczęli podążać śladami Hitlera realizują swoje urojenia o posiadaniu cudownej broni, która pozwoli ujarzmić cały świat.

https://pl.wikipedia.org/wiki/80_cm_Kanone_5_%28Eisenbahn%29

Na koniec kilka zdjęć:

Przedwczoraj w Doniecku wystąpił przed tamtejszą publicznością włoski zespół rockowy „I giorni anomaly”.

 

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

17 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2016r.- 464 dzień od nowego rozejmu.

 1. Było podawane ,ale osoba duchowna prosi o rozpowszechnianie wiec przychylam się do apelu.
  Felieton księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

  „Negatywna postawa Cerkwi greckokatolickiej wynika ze spuścizny abp. Andrzeja Szeptyckiego, który w czasie II wojny światowej nie tylko przymykał oczy na zbrodnie nacjonalistów ukraińskich, ale i kolaborował z niemieckimi okupantami. Wynika to także z obecnego sojuszu wielu duchownych unickich z ruchem banderowskim.”

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/arcybiskup-lwowa-o-dyskryminacji-kosciola-przez-cerkiew-greckokatolicka/v7w96k?utm_source=fb&utm_medium=fb_detal&utm_campaign=podziel_sie

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Sekretarz NATO do spraw Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa, Marriëtt Schuurman spotkała się z Gen Viktorem Muzhenko głównodowodzącym Ukrainskiej Armii. Tematem rozmów było niedawne wdrożenie rezolucji NATO 1325 (wkład kobiet w stabilizacje pokój i uczestnictwo kobiet w strukturach wojskowych).
  Pani sekretarz z zadowoleniem przyjeła powołanie kapitana Darii Malakhowej na stanowisku głównego doradcy do spraw równouprawnienia.
  http://uatoday.tv/society/removing-barriers-to-women-in-the-ukrainian-armed-forces-662825.html
  Rezolucja 1325
  http://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_91091.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Polscy lekarze w Kijowskim szpitalu wojskowym zoperowali weterana walk ATO, 24-letniego inwalidę. Chirurdzy wszczepili implant 3D wykonany z tytanu zastępujący utraconą przez żołnierza …żuchwę. Jak podkreslają ukraińskie media tego typu operacja jest pierwsza w historii wykonananą na Ukrainie.
  Operację przeprowadził profesor Marcin Kozakiewicz.z Uniwesytetu Medycznego w Łodzi. Chirurg w wywiadzie udzielonym ukrainskiej gazecie stwierdził, że tego typu operacje wykonuje się w Łodzi od…10 lat.
  http://uatoday.tv/society/3d-implant-for-ukraine-s-war-veteran-662939.html
  Komentarz: Z jednej strony duma z dokonań polskich lekarzy z drugiej…. mam takie nieodparte wrażenie, że wielu polskich lekarzy ( chirurdzy wojskowi bywali w KIjowie wielokrotnie) jeździ do naszego sąsiada, by nauczyc się nowych technik operowania i wyszlifowac swoje umiejętności.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Bardzo ciekawy artuł z Kresy.pl
  cytuje fragment:
  Piotr Zaremba, publicysta WSieci, ogłosił ostatnio w programie „Minęła dwudziesta”, że Polska jest w stanie półwojny z Rosją. Wypowiedź ta była komentarzem do ostrzeżeń Władimira Putina, mówiącego że Rosja zareaguje na rozmieszczenie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii. I w zasadzie trzeba by zgodzić się z tą opinią, jednak zapytać należy także kto do takiej sytuacji doprowadził i czemu władza nie robi nic, by ten katastrofalny stan rzeczy odwrócić? Nie ma wątpliwości, że interesy Polski i Rosji są sprzeczne w wielu punktach. Jednak wynika to nie tylko z położenia ale także z odmiennego statusu naszych krajów. Rosja, wbrew życzeniowemu myśleniu polskich neokonserwatystów nadal jest, i przez długi czas pozostanie, potęgą. Rosja ma nadal liczący się potencjał wojskowy i przemysłowy, a także, jak pokazały ostatnie wydarzenia w Syrii i na Ukrainie, zdolność projekcji siły poza granicami kraju. Wreszcie ze względu na swój potencjał atomowy Rosja musi być i będzie jeszcze długo zaliczana do grona mocarstw.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,analizy?zobacz/rusofobia-potezna-bron-kremla

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ppłk Zbigniew J. skazany na 6 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polska?zobacz/pplk-zbigniew-j-skazany-na-6-lat-wiezienia-za-szpiegostwo-na-rzecz-rosji
  Rosja wprowadziła sankcje na zachodnie produkty żywnościowe w 2014 w odpowiedzi na sankcje jaki państwa Unii Europejskiej i USA nałożone z powodu konfliktu na Ukrainie. Ostanio ogłoszono, że sankcje przeciw Rosji będą utrzymane do czasu realizacji porozumień z Mińska.
  Premier Rosji zapowiedział: „Nasi producenci wielokrotnie prosili o przedłużenie embargo na produkty rolne z krajów które nałożyły sankcje na Federację Rosyjską. Chcę oświadczyć, że chciałbym je przedłużyć nie tylko o rok, ale do końca 2017 roku”.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/rosja-zapowiedziala-przedluzenie-embarga-na-zachodnia-zywnosc-do-konca-2017

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Jedna z audycji na antenie znanej nowojorskiej stacji radiowej WNYC została poświęcona działalności szefa ukraińskiego IPN, Wołodymyra Wiatrowycza, wybielającego ukraiński nacjonalizm. Negacjonista wołyński i jego działalność spotkały się ze zdecydowaną krytyką zarówno zaproszonego do studia profesora historii, jak i dziennikarza prowadzącego program.
  http://www.kresy.pl/publicystyka,omowienia?zobacz/radykalny-historyk-przerabia-przeszlosc-ukrainy-ostra-krytyka-wiatrowycza-w-amerykanskim-radiu

  I dobra wiadomość 🙂

  We Lwowie odrestaurowano polski pomnik. Niby nic niezwykłego ,ale wszystko jest zasługą wizyty amerykańskiego ambasadora w tym mieście 🙂
  Ambasador USA w Kijowie postanowił oddać hołd amerykańskim lotnikom poległym w obronie Polski przed bolszewikami. Z tego względu Ukraińcy musieli pospiesznie odrestaurować upamiętniający Amerykanów napis, który ponad 10 lat wcześniej, na złość Polakom, kazali zamalować.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/lwow-przed-wizyta-ambasadora-usa-ukraincy-odslonili-napis-ktory-wczesniej-zamalowali-foto

  A terqaz smutna 😦
  Plany uhonorowania w Kijowie antypolskich zbrodniarzy, Stepana Bandery i Romana Szuchewycza, forsowane przez negacjonistę wołyńskiego Wołodymyra Wiatrowycza i kierowany przez niego ukraiński IPN, krystalizują się. Wcześniej polskie MSZ zbagatelizowało całą sprawę i nie podjęło próby zablokowania tej inicjatywy twierdząc, że nie widzi takiej konieczności.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/w-kijowie-powstana-ulice-bandery-i-szuchewycza-polskie-msz-nie-widzi-w-tym-problemu

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.