Wojna na Ukrainie 6.06.2016r.- 471 dzień od nowego rozejmu.


 

Nie dalej jak tydzień temu polskojęzyczne media obiegła sensacyjna wiadomość, jakoby Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) wszczęło śledztwo w sprawie doniesień o miliardowych wydatkach na łapówki, którymi partia obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza miała korumpować ukraiński świat polityków i najwyższych urzędników państwowych.

Oczywiście jak to zwykle bywa, przy tego typu informacjach, pomimo że podawały ją różne media, to ich treść była identyczna. A więc pochodziła z jednego źródła, którym był wydział ds. dezinformacji ukraińskiej SB.

Powracając zaś do treści samego komunikatu powielonego następnie przez polskojęzyczne, zawsze usłużne media, warto się zastanowić nad celem jaki przyświecał autorom tak sprokurowanego newsa.

Otóż, w informacji tej ujawniono szczegóły- oczywiście w bardzo sensacyjnej otoczce- dotyczące tego jak wyglądał problem korumpowania elit politycznych i najważniejszych urzędników państwowych przez rządzące w czasach prezydenta Janukowycza ugrupowanie „Partia Regionów”.

Otóż, wg. źródła jakim ma być ukraiński tygodnik „Dzerkało Tyżnia” (ukr. „Дзеркало тижня”, ros. „Зеркало недели”), w którym zamieszczono przeciek na temat jakoby pochodzących z NABU informacji, o tym że znaleziono dokumentację, tzw. czarną księgowość, gdzie zapisywano wysokość wypłacanych łapówek oraz dane personalne ich odbiorców.

W wywiadzie dla „Dzerkała Tyżni” były pierwszy zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wiktor Trepak ujawnił, że wysokość wręczanych łapówek przez „Partię Regionów”, byłym i obecnym wysokim urzędnikom państwowym oraz nawet politykom opozycyjnym, w tym też tych, którzy znaleźli się na szczytach władzy dopiero po zamachu stanu dokonanym pod koniec lutego 2014r., są np. były premier Arsenij Jaceniuk, obecny mer Kijowa Witalij Kliczko, czy też lider skrajnie nacjonalistycznej partii „Swoboda” Ołech Tiahbybok.

Wartość wręczanych łapówek miała być absurdalnie wysoka, i wynosić od 500 tys. do nawet 20 mln dolarów na głowę, z tego większość miała wartość w przedziale 0d 1 do 2 mln dolarów i były one zawsze wypłacane w gotówce.

Łącznie „Partia Regionów” wypłaciła w formie łapówek 2 mld dolarów, co przyjmując średnią ich wartość w gotówce na poziomie około 1 mln dolarów na głowę, wskazuje, że około 2 tys. wysokich urzędników państwowych, w tym ministrów, sędziów, znanych polityków, działaczy społecznych oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Liczba ta stanowi pokaźną ich ilość i wskazuje, że tak naprawdę reżym prezydenta Janukowycza skorumpował niemalże cały szczyt władzy na Ukrainie. Pytanie jakie się tu pojawia: to w jakim celu mając pełnię władzy Janukowycz i jego partia musieliby się posuwać do takiego mało rozsądnego rozwiązania? Przecież to z tej partii większość wykazanych przez raport NABU urzędników i polityków najwyższego szczebla właśnie pochodziła.

Czyli można w ten sposób zrozumieć, że „Partia Regionów” korumpowała sama swoich ludzi?

Jak sądzę, absurdalność takiego stwierdzenia jest na tyle oczywista, że nie ma nawet nad czym dyskutować i już z samego tego powodu należy je odrzucić jako kolejną bajkę dla grzecznych dzieci napisaną przez SBU.

Problemem więc jest: w jakim celu SBU taką bajkę stworzyła i rozpowszechniła na Ukrainie i za granicą za pośrednictwem usłużnych jej mediów (oczywiście tylko w takich krajach, gdzie ludzie takie bajki jeszcze łykają, a do których niestety należy część ogłupionego propagandą polskiego społeczeństwa)?

Według mnie cele takiej akcji były co najmniej cztery:

Po pierwsze pokazanie w ten sposób, kto jest odpowiedzialny za korupcję na Ukrainie.

Po drugie, odwrócenie uwagi od problemu obecnie coraz bardziej narastającego systemu korupcji, która objęła wszystkie struktury państwa, tak w ich strukturach poziomych jak i pionowych, bo obecnie bez łapówek nie da się tam żyć- stając się niejako korupcją wpisaną w strukturę funkcjonowania państwa.

Po trzecie zaś, wykazuje się w ten sposób z „sukcesów” w walce z korupcją. Nie ważne przy tym jest, że chodzi o jakąś korupcję zaszłą i wykreowaną w biurach SBU, tylko aby pokazać jak dzielnie obecne władze ją zwalczają.

Po czwarte zaś, ta obecnie prowadzona walka z korupcją jest narzędziem służącym do usunięcia na trwale z przestrzeni publicznej konkurentów politycznych, biznesowych i oczyszczenia z niewłaściwie myślących urzędników struktury administracyjnej państwa.

Dodam, że najbardziej smakowitym kąskiem w informacji upichconej przez funkcjonariuszy SBU o korupcji, jest jej ostatni fragment dotyczący tego, „że materiały Trepaka mogą doprowadzić do poważnych zawirowań na ukraińskiej scenie politycznej i porównuje się je już do tzw. taśm Melnyczenki”.

Przypomnę, że domniemane  „taśmy Mylnyczenki”, „były nagraniami dokonanymi z podsłuchu przez ochroniarza byłego prezydenta Leonida Kuczmy, majora Mykołę Melnyczenkę. Słychać na nich, jak Kuczma mówi o konieczności pozbycia się dziennikarza Georgija Gongadzego, śledzącego korupcję na szczytach ówczesnych ukraińskich władz. Gongadze zaginął 16 września 2000 roku. Dwa miesiące później jego pozbawione głowy ciało odnaleziono w lesie w okolicach Kijowa”.

Tak więc wiedząc jak się sprawa tzw. „taśm Melnyczenki” skończyła, czego dowodem na to jest, że ich głównemu bohaterowi, byłemu prezydentowi Leonidzie Kuczmie włos z głowy nie spadł, a nawet obecnie przewodniczy on ukraińskiej delegacji rządowej w pertraktacjach dotyczących wdrożenie umowy pokojowej podpisanej w Mińsku, jest dowodem na to jakim wielkim zaufaniem cieszy się wśród najwyższej rangą polityków obecnie rządzącej junty w Kijowie.

Wnioskować z tego można, że obecnie rozdmuchana sprawa totalnej korupcji jakiej miałaby się dopuścić „Partia Regionów” w czasach prezydentury Wiktora Janukowycza, skończy się podobnie jak oskarżenie o zlecenie zabójstwa wydanego jakoby przez innego prezydenta- Leonida Kuczmę.

A swoją drogą ciekawy jest problem: jak długo jeszcze polskojęzyczne media będą wykorzystywane przez ukraińskie służby specjalne do rozpowszechniania ich bajek?

http://www.unn.com.ua/pl/news/1181795-sud-ne-viznav-plivki-melnichenka-dokazom-u-spravi-gongadze

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81eonid_Kuczma

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzerka%C5%82o_Ty%C5%BCnia

https://web.facebook.com/dzerkaloPL?_rdr

http://dt.ua/POLITICS/landik-dav-genprokuroru-svidchennya-proti-yefremova-schodo-chornoyi-kasi-regionaliv-210140_.html

http://dt.ua/POLITICS/u-spravi-chornoyi-buhgalteriyi-partiyi-regioniv-dopitayut-blizko-sotni-lyudey-holodnickiy-210418_.html

 

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do kolejnej relacji z wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczorajszy dzień nadal był stosunkowo spokojny, ale pomimo to ukraińscy żołnierze posunęli się do bardzo poważnej prowokacji, która polegała na ostrzelaniu rejsowego autobusu przewożącego cywilów.

Do incydentu doszło o godzinie 13:40 w rejonie punktu kontrolnego na drodze w pobliżu Majorska znajdującego się pod kontrolą sił ATO, kiedy to został ostrzelany autobus przy użyciu ręcznej broni maszynowej i z granatnika RPG. W wyniku ostrzału jeden z pasażerów został ranny.

Poza tym w późnych godzinach nocnych, od około 21:00 z przerwami aż do godziny 07:00 dzisiejszego rana, ukraińskie wojsko ostrzeliwało przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm rejon zachodnich obrzeży Doniecka, a tam miejscowości Trudowskaja i Staromichajłowka oraz na północnych przedmieściach Gorłowki w rejonie Zajcewa i kopalni 6/7 i obrzeża miejscowości Dokuczajewsk. W miejscowości Trudowskaja w wyniku nocnego ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy zostało rannych dwóch cywilów.

Ostrzał prowadzony był z kierunku Kamienki, Awdiejewki, Żowanki, Nowotroiczkoje i Nikołajewki.

Natomiast podczas przedwczorajszy ostrzał spowodował dwie ofiary wśród żołnierzy sił zbrojnych DRL, z których jeden został zabity, a drugi ciężko ranny.

Na koniec tego wątku jeszcze krótki materiał filmowy dokumentujący życie cywilów w strefie przyfrontowej:

 

***

Potwierdziła się informacja o tym, że „Motorola”– a właściwie Arsen Pawłow- legendarny już uczestnik do samego początku wojny domowej w Donbasie został rany w oko i obecnie przebywa na leczeniu w Rosji. Nie są znane jak dotąd okoliczności ranienia „Motoroli”, czy rana została zadana w walce czy też w czasie ćwiczeń.

Przypomnę, że Arsen Pawłow ps. „Motorola” publicznie został uśmiercony przez ukraińskie media już 10 razy oraz przypisywano mu 5 razy bardzo ciężkie zranienie.

„Motorola” wysławił się m.in. w walkach o Siemienowkę, Nikołajewsk i Iłowajsk.

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- propagowanie zdrowego stylu życia.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

 

 

Pozdrawiam.

Reklamy

83 uwagi do wpisu “Wojna na Ukrainie 6.06.2016r.- 471 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odmeldowuję się na front syryjski ale podrzucam:

  http://pl.sputniknews.com/polska/20160606/3043578/rzez-wolynska-ukraina-upa-list-otwarty.html

  http://www.mysl-polska.pl/527
  Rusofobia starcza za całą polską myśl polityczną
  prof. Andrzej Romanowski
  Fragment eseju zamieszczonego w „Nowej Europie Wschodniej”, nr 3-4/2015
  Tytuł oryginału „Nasza polska rusofobia”

  oraz
  Nieświadomy „ruski agent”
  http://www.mysl-polska.pl/908

  Polubione przez 3 ludzi

 2. 12 czerwca Ukraina udowodni światu swoją przynależność do cywilizacji Zachodu i swoje miejsce w Europie. Co prawda odbędzie się to pod nadzorem 6500 policjantów, ale Amerykanie kazali. Takie siły policyjne będą osłaniały w Kijowie gejparadę na wypadek, gdyby jednak ktoś miał wątpliwości co do wybranej drogi Ukrainy do cywilizacji.

  http://dnr24.su/ukrainskie-novosti/kiev/15033-shestvie-izvraschencev-v-kieve-budut-ohranyat-6500-policeyskih.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dobranoc! Na dobranoc informacja z UPAdliny Szalonej!
  jedna u’Kraińska wioska ogłosiła się monarchią (nie wiemy jeszcze czy absolutną czy jakąś inną) i uznała że dzięki temu przestaje płacić wszelkie podatki!

  Ja od dawna po trzecim kielichu głoszę by moje województwo / miasto/ ulicę – zrobić „autonomiczne” i „niezależne”! Mój patent ma kilkadziesiąt lat!
  .https://youtu.be/OGLLLqLaKBU

  Украинское село объявило себя монархией с правом не платить налоги

  На Украине обнаружилась самопровозглашенная монархия. Располагается она в одном из черниговских сел, жители которого объявили себя суверенным народом. Удивительно, но мини-царство существует уже 14 лет. Все это время его возглавляет бессменный правитель – Его Величество Олег Брылев.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.