Wojna domowa na Ukrainie 7.06.2016r.- 472 dzień od nowego rozejmu.


„Żołnierze!

Przechodząc wzdłuż waszego szpaleru, patrzyłem na wasze twarze; patrzyłem na wasze postacie. Widziałem, jaką potęgę tworzy zjednoczony sojusz sił Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział Antoni Macierewicz w swoim przemówieniu inaugurującym rozpoczęcie międzynarodowych ćwiczeń wojsk NATO, Anakonda-2016.

Według słów ministra Macierewicza celem ćwiczeń „jest sprawdzenie zdolności państw NATO do obrony terytorium wschodniej flanki Sojuszu”.

Natomiast generał broni Marek Tomaszycki powiedział, że:

„Anakonda 16 jest najważniejszym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP z udziałem kontyngentów narodowych ponad połowy krajów NATO oraz krajów partnerskich. Tegoroczna edycja będzie ćwiczeniem sojuszniczym, skoncentrowanym na budowaniu bezpieczeństwa w transparentny sposób.   Wraz z naszymi Przyjaciółmi dokonamy też sprawdzenia współdziałania w wielu wymiarach, m. in. z układem pozamilitarnym oraz pododdziałami obrony terytorialnej. Stajemy przed największym sprawdzianem naszego zgrania i reakcji na współczesne zagrożenia. Wszystkim biorącym udział w ćwiczeniu życzę powodzenia i satysfakcji z wykonywanych zadań”

„Armia Stanów Zjednoczonych, jak i Stany Zjednoczone mają jeden cel, który chcą osiągnąć podczas tych ćwiczeń. Chcą pokazać, że stoją ramię w ramię z Polską, ramię w ramię z narodem polskim, ramię w ramię z armią polską i w końcu – ramię w ramię z Sojuszem Północnoatlantyckim po to, aby każdy kraj był wolny i niepodległy”– zadeklarował obecny na uroczystości szef sztabu wojsk lądowych US Army generał Mark Milley.

Podkreślił przy tym, ze sojusznicy muszą wspólnie wzmocnić swoją obronę i być zawsze gotowi do odparcia domniemanego agresora:

„Rząd Stanów Zjednoczonych i moi przełożeni zdecydowali o zwiększeniu obecności armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Zwiększamy dyslokację ciężkiego sprzętu w tym regionie, polepszamy naszą infrastrukturę, organizujemy dużo ćwiczeń wojskowych i szkoleń wraz z naszymi partnerami. Sukces tych wysiłków będzie widoczny przede wszystkim podczas ćwiczenia Anakonda”– uzupełnił gen. M. Milley.

„Nikt nie powinien mieć wątpliwości co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w pokój i bezpieczeństwo w Europie. Armia amerykańska wydzieliła do udziału w ćwiczeniu wielu żołnierzy, także Gwardii Narodowej, i znaczne ilości sprzętu. Innymi słowy, całe wojska lądowe USA są zaangażowane w ćwiczenie Anakonda. Już teraz wyciągamy wnioski dotyczące logistyki, interoperacyjności, struktur dowodzenia w środowisku międzynarodowym” – powiedział na zakończenie dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges.

Przypomnę, że uroczyste rozpoczęcie ćwiczeń Anakonda-16 miało miejsce wczoraj w godzinach popołudniowych na placu apelowym Akademii Obrony Narodowej przy Al. gen. Antoniego Chruściela „Montera” nr. 103 w Rembertowie.

Podczas uroczystego otwarcia obecni byli: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz,  dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges,  szef sztabu wojsk lądowych US Army generał Mark Milley, dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych RP, ćwiczący żołnierze, przedstawiciele struktur NATO i attachés wojskowi państw Sojuszu i państw Partnerstwa dla Pokoju, przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, komendanci służb mundurowych oraz  rektorzy szkół wojskowych.

Zanim jednak dokonano uroczystego rozpoczęcia ćwiczeń Anakonda-16, tego samego dnia, jeszcze  w nocy- tuż przed wschodem słońca-  na zrzutowisku pod Toruniem wylądowała awangarda desantu powietrznego z 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego (6 BPD).

Na poligonie wylądowało 33 spadochroniarzy Połączonej Grupy Awangardowej (PGA) złożonej z żołnierzy rozpoznania, zabezpieczenia desantowania, rozpoznania inżynieryjnego i odpowiedzialnych za naprowadzanie samolotów bojowych specjalistów Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego. To właśnie ten zespół ludzi za dobę ubezpieczy zrzutowisko i naprowadzi samoloty, z których desantują się siły główne złożone z żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i polskich. Wkrótce dołączą do nich także dwie inne grupy specjalistów z takim samym zadaniem – brytyjska i portugalska.

Polscy spadochroniarze opuścili pokład samolotu CASA C-295 na wysokości 4000 metrów ze spadochronami szybującymi AD-2000 otwieranymi na tak zwaną długą stabilizację. Do wysokości 1000-2000 metrów żołnierze opadali z prędkością około 120 km/h na niewielkim stabilizatorze, który po wyzwoleniu przez skoczka uchwytu wyciąga czaszę główną. Wysokość jej otwarcia zależy między innymi od kolejności opuszczenia samolotu – pierwszy żołnierz otwiera ją najniżej, a każdy kolejny o 100 metrów wyżej.

Wszyscy żołnierze PGA skok wykonali wyposażeni w broń i  zasobniki z osobistym wyposażeniem, bez którego niemożliwe byłoby wykonanie następnego zadania. Skok spadochronowy to jedynie początek każdego działania spadochroniarzy. Najważniejsza jego cześć to zawsze to, co dzieje się po wylądowaniu. Od skuteczności wykonania zadania przez PGA zależy zaś w dużym stopniu sukces całej powietrznodesantowej operacji.

Natomiast w niedzielę, wojska sojusznicze- a więc gdy jeszcze na dobre nie rozpoczęły się ćwiczenia- już zdążyły zrobić sobie przerwę aby zaprezentować publicznie swój sprzęt i wyposażenie na festynie historycznym „Weekend Wołodyjowskiego” w zamku Kliczków niedaleko Świętoszowa.

Tam oprócz przygotowanych przez organizatorów atrakcji, takich jak: parada historyczna, pokazy fechtunku, turniejów i pokazów konnych, wojska sojusznicze ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski zaprezentowały broń, wyposażenie i pojazdy wojskowe.
Festyn był dla żołnierzy okazją nie tylko do zaprezentowania wykorzystywanego w szkoleniu i działaniu sprzętu i wyposażenia. Przedstawiciele sojuszniczych armii mieli również możliwość wymiany doświadczeń i dyskusji w miłej atmosferze niedzielnego popołudnia wraz z mieszkańcami okolicznych miejscowości.Zapewne nawiązana tego dnia więź pozostanie w pamięci ich uczestników na dłużej.

Piknik NATO w zamku Kliczków.

http://zwidokiemnaobelisk.blogspot.com/2016/06/z-szabla-za-pan-brat-czyli-weekend.html

Na zdjęciach powyżej widać wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych amerykańskiego systemu „Patriot”. Ten sprzęt jak i wiele innych elementów wyposażenia żołnierzy ze 174 Brygady Obrony Przeciwlotniczej (174th Air Defense Artillery Brigade), którzy na co dzień stacjonują w stanie Ohio w USA, można było w sobotę oglądać podczas imprezy zorganizowanej na Placu Zwycięstwa w Słupsku.

Wszyscy chętni mogli wejść do środka pojazdów, przymierzyć hełm i kamizelkę kuloodporną. Dużym zainteresowaniem cieszyło się uzbrojenie, ponieważ oprócz karabinów żołnierze prezentowali ręczne wyrzutnie rakiet „Stinger”. Zwiedzający z ciekawością oglądali wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych systemu „Patriot”, uzbrojenie które w przyszłości ma zostać na stałe zainstalowanie w amerykańskiej bazie w Redzikowie.

Gospodarze miasta zaprosili polskich i amerykańskich żołnierzy do zwiedzenia słupskiego Ratusza. Podczas wycieczki przybliżono gościom historię miasta i regionu.
Amerykańscy żołnierze ze 174 Brygady Obrony Przeciwlotniczej wezmą udział w ćwiczeniu Sił Zbrojnych Anakonda-16, podczas którego będą szkolić się wraz z polskimi przeciwlotnikami. Podczas pokazu, tak jak w trakcie ćwiczenia, amerykańskich żołnierzy wsparli polscy żołnierze z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, prezentując własny sprzęt i uzbrojenie, ale nie cieszył się on tak wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców Słupska jak sprzęt amerykański.

Tak więc tymi piknikowymi klimatami rozpoczyna się dziś właściwa część ćwiczeń, która ma udowodnić, że NATO jest w stanie odeprzeć agresję każdego domniemanego wroga.

https://pl.wikipedia.org/wiki/6_Brygada_Powietrznodesantowa

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/a/wyrzutnia-rakiet-patriot-trafi-do-bazy-w-redzikowie,10077232/

https://pl.wikipedia.org/wiki/3_Warszawska_Brygada_Rakietowa_Obrony_Powietrznej

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja ponownie zaczęła się powoli pogarszać.

I tak, już około południa (pomiędzy 11:00 a 16:00) ukraińskie wojsko prowadizło ostrzął w rejonie miejscowości Spartakus, wsi Trudowska na zachodnich obrzeżach Doniecka, Dookuczajewska, Krutej Bałki i punktu kontrolnego Jasinowata.. W sumie na teren znajdujący się pod kontrolą władz DRL strona ukraińska wystrzeliła 47 pocisków moździerzowych kaliber 120 i 82 mm.

Następnie od godziny 16:30 do 21:30 ukraińscy żołnierze rozpoczęli drugą fazę ostrzału kiedy to przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm prowadzono ogień w stronę miejscowości Spartakus, Sachanki, Aleksandrówki, Trudowskiej, punktu kontrolnego Jasinowata i terenu donieckiego lotniska. W sumie spadło tam około 230 pocisków moździerzowych i 15 pocisków wystrzelonych z czołgów.

Kolejna, trzecia już fala ostrzału prowadzonego przez ukraińskie wojsko, miała miejsce pomiędzy godziną 22:00 a 05:00, kiedy to ponownie przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm ostrzelane zostały punkt kontrolny Jasinowata, teren kopalń „Izotowa” i „Gagarina” koło Gorłówki, miejscowość Spartakus, Dokuczajewsk, jelienowka i Sachanka na wschód od Mariupola. Łącznie w wyniku tego ostrzału spadło na teren DRL około 135 pocisków moździerzowych. Poza tym ostrzał prowadzono przy użyciu czołgów.

Po przedwczorajszym ostrzale z kierunku Krasnogorowki przez ukraińskie wojsko przy użyciu opancerzonych wozów bojowych rejonu miejscowości Aleksandrowoka w dzielnicy Piotrowskiej Doniecka zostało uszkodzonych 6 domów jednorodzinnych: 3 przy ulicy Czeljuszczewa nr. 15,16 i 19 oraz kolejne 3 znajdujące się przy ulicy Lenina nr. 53, 56 i 59. Ofiar w śród ludności cywilnej, na szczęście, nie było. Natomiast w wyniku ostrzału wsi Trudowskaja został zabity jeden cywil, a kolejny odniósł poważne obrażenia.

Pomimo wyraźniejszego osłabienia walk, nadal sytuacja ma tendencję do pogarszania się, a więc to uspokojenie może być tylko chwilowe. Wszystko zależy od tego jakie dyspozycje dostanie reżym z Kijowa od swoich waszyngtońskich protektorów.

Na koniec tego wątku jeszcze film dokumentujący ukraiński ostrzał jaki miał miejsce w niedzielę o godzinie 22:45 na północnych obrzeżach Gorłówki w miejscowości Zajcewo:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Wczoraj w DRL obchodzono Dzień Języka Rosyjskiego i Dzień Aleksandra Puszkina.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

74 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.06.2016r.- 472 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińscy żołnierze ze strefy ATO byli dziś jednymi z bohaterów programu Anatomia Głupoty wg. Richarda Hammonda. Pamiętacie taki filmik , jak ,, Akacja ” wjeżdża na platformę czołgową , a po chwili z niej spada gąsienicami do góry. Właśnie był pokazywany.
  🙂 Serdecznie gratuluję.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Giennadij Moskal gubernator Zakarpacia znowu w akcji. Tym razem oskarżył ukraińską państwową agencje gruntów rolnych o przekazanie ziemi która miała byc nagroda dla „weteranów ATO” „przypadkowym” ludziom, którzy nie znajdowali się (oprócz 2 osób) na żadnych listach na których figurowali tzw. weterani ATO;
  http://vlada.io/vlada_news/moskal-na-zakarpate-zemlyu-prednaznachennuyu-dlya-boytsov-ato-otdali-sluchaynyim-lyudyam/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Mówię dobrano lub dzień dobry / niepotrzebne skreślić/ – własnie przekopałem się przez Wasze wpisy…
  Kilka informacji nie zauwazyłem…

  We Lwowie ustawili papierowego Obamę! 🙂
  .https://youtu.be/KpJ651Jye30
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_41218%2Fall
  .http://cs626223.vk.me/v626223503/12128/7n7XdBRPrfo.jpg

  Stacja uzdatniania w DOniecku znów pod ostrzałem
  .https://youtu.be/dDei4eDC7Nc
  .http://news-front.info/2016/06/07/doneckaya-filtrovalnaya-stanciya-podverglas-obstrelu-vsu/

  W związku z katastrofą ekologiczną czyli pożarem na wysypisku Lwów i okolice strefą katastrofy
  http://sharij.net/56108

  Konnor o tym, że „wolontariusze” teraz grabia i prowadza rozbój
  http://nahnews.org/796361-dzhon-konnor-v-vsu-poter-net-volontery-naglo-grabyat-ukraincev/
  .https://youtu.be/uZjuZMjkmcY

  Nasi w Sewastopolu
  .https://youtu.be/cGEUMvBOvCE

  Rożin o „eksperymentalnej broni Putina”
  http://colonelcassad.livejournal.com/2786847.html
  .http://cs630828.vk.me/v630828080/3717e/CzzEh8tmAEY.jpg

  Ukry przyznają że kryzys z kolonistami w Europie może oddalić wymarzony „rezim bezwizowy” dla ukrów
  http://sharij.net/56111

  Kanada rozpatrzy „rezim bezwizowy” dla ukrów. Będa ewakuować zbrodniarzy? Powtórka z historii?
  https://russian.rt.com/article/306474

  Ale jest jeszcze jeden kierunek wyjazdu: Izrael!
  http://sharij.net/56114
  Украина договорилась с Израилем о временном трудоустройстве украинцев

  Chyba było o tym, że Rada Dyrektorów MFW będzie rozpatrywac kiedy i w jakiej wielkości kapnie cos Krainie kasy
  http://sharij.net/56116

  O MH17 krótko
  https://inforeactor.ru/30612-ekspert-halatnost-sledovatelei-po-delu-mh17-neprostitelna

  Film od Pana Aleksieja Żurawko co z u’Kariny na DOnbas przyjechał by wszystko zobaczyc swoimi oczami
  .https://youtu.be/XutH6Ox2l4M
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_41247%2Fall

  O reakcji Rosji na ćwiczenia w Polsce
  https://russian.rt.com/inotv/2016-06-07/N24-Na-grandioznie-ucheniya-NATO

  A po za tym nic na działkach się nie dzieje. Czasem ktoś zamorduje trzy kobiety pod rząd…
  http://sharij.net/56121

  A czasem spadają helikoptery z nieba…
  http://sharij.net/56134

  Zwycięstwo! Uchwalono chyba że bedzie się w eter dwa razy dziennie puszczac hymn Krainy!
  http://sharij.net/56123

  I jeszcze jedno zwycięstwo! SBU złapało antyukraińskiego propagandzistę! Dobrze że ich łapy do Polski nie sięgają! / Jeszcze!/
  http://sharij.net/56132

  Kolejne zwycięstwo. Wypuszczony z więzienia pedofil mówi że dzięki Sawczenko jest na wolności i kwiaty na grób Sawczence będzie przynosił do konca swego zycia!
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_41210%2Fall
  МАРИУПОЛЬСКИЙ ПЕДОФИЛ: „Я ПОСТАВЛЮ ЗА ЗДОРОВЬЕ САВЧЕНКО СВЕЧКУ”

  Minister budownictwa DNR
  .https://youtu.be/cUcd84LX25w
  http://vk.com/brusek?w=wall274493429_41220%2Fall

  Zacharczenko na froncie
  .https://youtu.be/8NEm21QydMU

  .https://youtu.be/m2yP5TnyqvI
  Боевая подготовка ВС ДНР: Враг не пройдет!

  Большое интервью Джамалы: не знает татарского, не знает истории, знает, что русские трусы
  http://www.novorosinform.org/articles/5795

  OT na dobranoc!
  .http://cs7003.vk.me/v7003722/20d31/pwL1lja8EQs.jpg

  Polubione przez 5 ludzi

  • P.S. W Kodeksie Ruchu Drogowego jest takie określenie jak wymuszenie pierwszeństwa. W tym przypadku ze skutkiem śmiertelnym. Ale kto by się takimi drobiazgami przejmował. Jest to szczegół na tyle błahy, że można go spokojnie pominąć w depeszy.

   Zastanawiam się jaki raban by się podniósł gdyby to np. rosyjski motocyklista spowodował wypadek.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Zgadza się!

    Tu był klasyczny przypadek nie zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa przy włączaniu się do ruchu na autostradzie.

    Poniżej pierwsze zdjęcie z miejsca z wczorajszego wypadku:

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.