Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2016r.- 475 dzień od nowego rozejmu.


Po wczorajszym spotkaniu z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem polskiego prezydenta Andrzeja Dudy miała miejsce konferencja prasowa, na której prezydentowi Dudzie zadano pytanie czy: „Czy uważa Rosję za wroga?”. Na pytanie to polski prezydent odpowiedział, że „chciałbym jasno i wyraźnie zaznaczyć: absolutnie nie uważam – i nigdy takie słowo nie padło z moich ust ani żadnego odpowiedzialnego polityka w Polsce, aby Rosja była naszym nieprzyjacielem czy wrogiem”

Duda dodał jeszcze, że Rosja:

Jest wielkim sąsiadem, państwem wielokrotnie większym od Polski również o nieporównywalnie większym potencjale militarnym, ale jest także państwem, które rzeczywiście w ostatnich latach prowadzi politykę, którą ja nazwałbym imperialną (…)  Rosja jest partnerem specyficznym, który niestety wielokrotnie już pokazał, że nie szanuje słabych. Dlatego tylko pokazanie jedności, solidarności i (…) poprzez to swoistej siły Sojuszu pozwoli przystąpić do rozmów z Rosją na zasadzie w pełni partnerskiej”.

Wyjaśnił również w jakim celu, jeśli Rosja nie jest naszym wrogiem, Polska tak usilnie stara się o stałą obecność wojsk NATO na flance wschodniej i rozmieszczenie stałych baz NATO na terenie naszego kraju.

Otóż, wg. Andrzeja Dudy imperialna polityka Moskwy wielokrotnie prowadziła do naruszanie podstawowych zasad prawa międzynarodowego jak nienaruszalność granic. Dlatego też, w Polsce, która od 1999 roku jest członkiem NATO jest trudno takiej postawy nie dostrzegać i w związku z tym „potrzebna jest obecność nie tylko nasza w NATO, ale też NATO u nas”.

Oczywiście prezydent Duda nie podał konkretnie co ma na myśli mówiąc, że Rosja  naruszała wielokrotnie podstawowe zasady prawa międzynarodowego i nienaruszalności granic.

Również zapomniał nadmienić, że domaganie się przez ekipę rządzącą stałej obecności wojsk NATO na terenie naszego kraju stanowi rażące pogwałcenie warunków podpisanej w 1997 roku w Paryżu umowy NATO-Rosja (a więc na dwa lata przed przyjęciem Polski do NATO, co było podstawowym warunkiem wyrażenia zgody na tą akcesję) o nie rozmieszczaniu sił NATO i budowy stałych baz wojskowych w krajach byłego obozy demokracji-ludowej.

Ta właśnie umowa jest obecnie, nie przez kogo innego, ale właśnie przez przedstawicieli obecnego rządu kwestionowana, pod pretekstem takim, że Polska go nie podpisywała i nie była jego stroną. Problem polega tu tylko na tym, że bez tej umowy i zgody zachodnich sojuszników- członków NATO, że nie będą przesuwane siły zbrojne NATO oraz nie będzie budowana infrastruktura militarna sojuszu w krajach byłego demoludu (a więc i w Polsce) Rosja nigdy nie zgodziłaby się na dalsze rozszerzanie NATO na wschód. I tego nie chcą zrozumieć- podpuszczani przez Waszyngton- nasze elity rządowe.

Przypomnę, że jedną z prominentnych osób obecnej formacji politycznej rządzącej obecnie w Polsce- czyli szef polskiej dyplomacji- Witold Waszczykowski jeszcze na jesieni ubiegłego roku w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” zapowiedział unieważnienie umowy z 1997 roku NATO-Rosja, uzasadniając to tym, że powoduje „nierówności” między nowymi i starymi członkami sojuszu:

To było porozumienie o charakterze politycznym, niezobowiązujące prawnie, podjęte w innych realiach międzynarodowych”powiedział  w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” szef polskiego MSZ-u. Waszczykowski dodał, że Polska domaga się tylko wyrównania poziomu bezpieczeństwa.

No to jak to jest naprawdę, czy polski prezydent tylko koniunkturalnie przemienił się podczas wizyty w Danii w gołąbka pokoju, który nic nie ma do Rosji?  Czy też jest to jego kolejna jakaś gra?

Jak sądzę, w obliczu tego, że zachodnioeuropejscy przywódcy zaczynają dystansować się wobec polityki europejskiej prowadzonej przez Stany Zjednoczone, polski prezydent zmuszony został pokazania jeszcze jednego swojego oblicza- a więc przyjaciela Rosji.

W praktyce zaś dąży do zaostrzenia stosunków z tym krajem poprzez swoją politykę militarystyczną i wrogą wobec Rosji. Bo czyż rozmieszczanie międzynarodowych sił NATO w Polsce i w innych krajach flanki wschodniej, zbrojenie się i nieprzejednane stanowisko w sprawie utrzymania sankcji, jest postawą przyjacielską?

Po za tym na koniec chciałoby się zapytać: czy mocarstwo jakim jest Rosja ma się zachowywać wobec innych krajów nie jak imperium?

Dlaczego naszym pokomunistycznym elitom politycznym nie przeszkadza agresywna polityka imperialna prowadzona przez Stany Zjednoczone, w której zresztą bardzo aktywną rolę odgrywa Polska, a obrona własnego bezpieczeństwa przez Rosję już tak?

Czyli przeszkadza tak bardzo, że chcieliby politycy niektórych opcji politycznych rozmawiać z Rosją z pozycji siły.

I ten właśnie problem udowadnia jak bardzo te pseudo patriotyczne elity są oderwane od rzeczywistości, bo pokazują jasno, że nie na dobru Polski im zależy tylko na realizacji jakiś swoich urojeń.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczyt_NATO_w_Pary%C5%BCu_1997

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po przedwczorajszej akcji ukraińskich wojsk mających na celu eskalację konfliktu w Donbasie podliczono straty. I tak w donieckiej dzielnicy Kujbyszewskiej i Kijowskiej łącznie spadające pociski uszkodziły, bądź całkowicie zniszczyły 11 domów, w tym jeden wielorodzinny.  A więc na ulicy Noworosyjskiej nr. 17 uszkodzony jeden dom, na ulicy Bespolskiego 2 domy, na ulicy Alpinistów 3 domy, w tym rozszczelniona rura gazowa i dwa stojące tam autobusy, ulica Elektronaja 3 domy, ulica Garszina 2 domy i ulica Denisenki 17 mieszkań zostało pozbawionych szyb w oknach i uszkodzone zostały ramy okienne. Ponad to uszkodzona został sieć energetyczna uniemożliwiając dostawy energii elektrycznej do znacznej części dzielnicy.

Łącznie w wyniku przedwczorajszego nocnego ostrzału przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy zostało rannych 15 cywilów i jeden zginął.

Natomiast dzisiejszej nocy ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał miejscowości Zajcewo, gdzie w wyniku tego spaliły się dwa domy przy ulicy Lisiańskiego nr. 3 i Mirnej nr. 7.

Poza tym dochodziło również do lokalnych walk sprowokowanych głównie przez ukraińskie wojsko, jak i także do ostrzału pozycji powstańczych.

Poniżej jeszcze komunikat z ostatniej doby sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO w Donbasie:

 

Poniżej film dokumentujący skutki przedwczorajszego nocnego ostrzału Doniecka przez ukraińskich żołnierzy:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Kopalnia „Butowska” po ostatnim ostrzale przez ukraińskie wojsko.

Skutki przedwczorajszego nocnego ostrzału przez ukraińskie wojsko dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

82 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2016r.- 475 dzień od nowego rozejmu.

 1. News sportowy :

  Francja – Rumunia 2-1 na początek zmagań na Euro 2016, ładny mecz, Rumunia tanio skóry nie sprzedała. 🙂 Szkoda , że nie dotrwali do końca przy stanie 1-1.

  Polubione przez 1 osoba

 2. „Odkrywcza” myśl przewodniczącego państwowej administracji obwodu chersońskiego Gordijewa, który na spotkaniu z przewodniczącym Rady Narodowej d/s telewizji i radia, że „wojna hybrydowa przeniknęła teraz do mediów, a to że tylko 17 % Ukraińców deklaruje zaufanie do władz w Kijowie to scenariusz rosyjskiej FSB”…
  http://kherson.life/poslednie-novosti/gordeev-to-chto-vlasti-doveryayut-lish-17-ukraintsev-stsenarij-fsb/
  Ps. Jak widać nie tylko Nadiucha Sawczenko bierze i to dużo oraz szybko…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Walka o 11 Lipca dalej trwa… 🙂
  http://bezprzesady.com/aktualnosci/26378

  Grupa Bilderberg będzie omawiała globalny paszport internetowy oraz globalne podatki.
  http://www.prisonplanet.pl/polityka/grupa_bilderberg_bedzie,p1018158554

  Unijna solidarność: EBC od początku 2015 r. umorzył Niemcom aż 172 mld euro długu. W tym samym czasie Grecja nie mogła liczyć na umorzenie choćby tylko 1 euro!
  http://niewygodne.info.pl/artykul7/03072-Unijna-anty-solidarnosc-ws-umarzania-dlugow.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraiński portal dla kibiców Brutalny Futbol (Брутальний Футбол) zamieścił na swoich profilach w sieciach społecznościowych Facebook i Vkontakte (http://vk.com/fbrutal) grafikę przedstawiającą ukraińskich piłkarzy z napisem „Do Rzezi Wołyńskiej – dwa tygodnie”

  http://vk.com/fbrutal?z=photo-35633334_418366068%2Falbum-35633334_00%2Frev
  Warto rzucić okiem na wpisy użytkowników….

  Można też zobaczyć na tym profilu takie ciekawe łamigłówki:
  .http://vk.com/fbrutal?z=photo-35633334_418111388%2Falbum-35633334_00%2Frev

  Bez komentarza

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.