Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2016r.- 475 dzień od nowego rozejmu.


Po wczorajszym spotkaniu z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem polskiego prezydenta Andrzeja Dudy miała miejsce konferencja prasowa, na której prezydentowi Dudzie zadano pytanie czy: „Czy uważa Rosję za wroga?”. Na pytanie to polski prezydent odpowiedział, że „chciałbym jasno i wyraźnie zaznaczyć: absolutnie nie uważam – i nigdy takie słowo nie padło z moich ust ani żadnego odpowiedzialnego polityka w Polsce, aby Rosja była naszym nieprzyjacielem czy wrogiem”

Duda dodał jeszcze, że Rosja:

Jest wielkim sąsiadem, państwem wielokrotnie większym od Polski również o nieporównywalnie większym potencjale militarnym, ale jest także państwem, które rzeczywiście w ostatnich latach prowadzi politykę, którą ja nazwałbym imperialną (…)  Rosja jest partnerem specyficznym, który niestety wielokrotnie już pokazał, że nie szanuje słabych. Dlatego tylko pokazanie jedności, solidarności i (…) poprzez to swoistej siły Sojuszu pozwoli przystąpić do rozmów z Rosją na zasadzie w pełni partnerskiej”.

Wyjaśnił również w jakim celu, jeśli Rosja nie jest naszym wrogiem, Polska tak usilnie stara się o stałą obecność wojsk NATO na flance wschodniej i rozmieszczenie stałych baz NATO na terenie naszego kraju.

Otóż, wg. Andrzeja Dudy imperialna polityka Moskwy wielokrotnie prowadziła do naruszanie podstawowych zasad prawa międzynarodowego jak nienaruszalność granic. Dlatego też, w Polsce, która od 1999 roku jest członkiem NATO jest trudno takiej postawy nie dostrzegać i w związku z tym „potrzebna jest obecność nie tylko nasza w NATO, ale też NATO u nas”.

Oczywiście prezydent Duda nie podał konkretnie co ma na myśli mówiąc, że Rosja  naruszała wielokrotnie podstawowe zasady prawa międzynarodowego i nienaruszalności granic.

Również zapomniał nadmienić, że domaganie się przez ekipę rządzącą stałej obecności wojsk NATO na terenie naszego kraju stanowi rażące pogwałcenie warunków podpisanej w 1997 roku w Paryżu umowy NATO-Rosja (a więc na dwa lata przed przyjęciem Polski do NATO, co było podstawowym warunkiem wyrażenia zgody na tą akcesję) o nie rozmieszczaniu sił NATO i budowy stałych baz wojskowych w krajach byłego obozy demokracji-ludowej.

Ta właśnie umowa jest obecnie, nie przez kogo innego, ale właśnie przez przedstawicieli obecnego rządu kwestionowana, pod pretekstem takim, że Polska go nie podpisywała i nie była jego stroną. Problem polega tu tylko na tym, że bez tej umowy i zgody zachodnich sojuszników- członków NATO, że nie będą przesuwane siły zbrojne NATO oraz nie będzie budowana infrastruktura militarna sojuszu w krajach byłego demoludu (a więc i w Polsce) Rosja nigdy nie zgodziłaby się na dalsze rozszerzanie NATO na wschód. I tego nie chcą zrozumieć- podpuszczani przez Waszyngton- nasze elity rządowe.

Przypomnę, że jedną z prominentnych osób obecnej formacji politycznej rządzącej obecnie w Polsce- czyli szef polskiej dyplomacji- Witold Waszczykowski jeszcze na jesieni ubiegłego roku w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” zapowiedział unieważnienie umowy z 1997 roku NATO-Rosja, uzasadniając to tym, że powoduje „nierówności” między nowymi i starymi członkami sojuszu:

To było porozumienie o charakterze politycznym, niezobowiązujące prawnie, podjęte w innych realiach międzynarodowych”powiedział  w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” szef polskiego MSZ-u. Waszczykowski dodał, że Polska domaga się tylko wyrównania poziomu bezpieczeństwa.

No to jak to jest naprawdę, czy polski prezydent tylko koniunkturalnie przemienił się podczas wizyty w Danii w gołąbka pokoju, który nic nie ma do Rosji?  Czy też jest to jego kolejna jakaś gra?

Jak sądzę, w obliczu tego, że zachodnioeuropejscy przywódcy zaczynają dystansować się wobec polityki europejskiej prowadzonej przez Stany Zjednoczone, polski prezydent zmuszony został pokazania jeszcze jednego swojego oblicza- a więc przyjaciela Rosji.

W praktyce zaś dąży do zaostrzenia stosunków z tym krajem poprzez swoją politykę militarystyczną i wrogą wobec Rosji. Bo czyż rozmieszczanie międzynarodowych sił NATO w Polsce i w innych krajach flanki wschodniej, zbrojenie się i nieprzejednane stanowisko w sprawie utrzymania sankcji, jest postawą przyjacielską?

Po za tym na koniec chciałoby się zapytać: czy mocarstwo jakim jest Rosja ma się zachowywać wobec innych krajów nie jak imperium?

Dlaczego naszym pokomunistycznym elitom politycznym nie przeszkadza agresywna polityka imperialna prowadzona przez Stany Zjednoczone, w której zresztą bardzo aktywną rolę odgrywa Polska, a obrona własnego bezpieczeństwa przez Rosję już tak?

Czyli przeszkadza tak bardzo, że chcieliby politycy niektórych opcji politycznych rozmawiać z Rosją z pozycji siły.

I ten właśnie problem udowadnia jak bardzo te pseudo patriotyczne elity są oderwane od rzeczywistości, bo pokazują jasno, że nie na dobru Polski im zależy tylko na realizacji jakiś swoich urojeń.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczyt_NATO_w_Pary%C5%BCu_1997

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Po przedwczorajszej akcji ukraińskich wojsk mających na celu eskalację konfliktu w Donbasie podliczono straty. I tak w donieckiej dzielnicy Kujbyszewskiej i Kijowskiej łącznie spadające pociski uszkodziły, bądź całkowicie zniszczyły 11 domów, w tym jeden wielorodzinny.  A więc na ulicy Noworosyjskiej nr. 17 uszkodzony jeden dom, na ulicy Bespolskiego 2 domy, na ulicy Alpinistów 3 domy, w tym rozszczelniona rura gazowa i dwa stojące tam autobusy, ulica Elektronaja 3 domy, ulica Garszina 2 domy i ulica Denisenki 17 mieszkań zostało pozbawionych szyb w oknach i uszkodzone zostały ramy okienne. Ponad to uszkodzona został sieć energetyczna uniemożliwiając dostawy energii elektrycznej do znacznej części dzielnicy.

Łącznie w wyniku przedwczorajszego nocnego ostrzału przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy zostało rannych 15 cywilów i jeden zginął.

Natomiast dzisiejszej nocy ukraińskie wojsko przeprowadziło ostrzał miejscowości Zajcewo, gdzie w wyniku tego spaliły się dwa domy przy ulicy Lisiańskiego nr. 3 i Mirnej nr. 7.

Poza tym dochodziło również do lokalnych walk sprowokowanych głównie przez ukraińskie wojsko, jak i także do ostrzału pozycji powstańczych.

Poniżej jeszcze komunikat z ostatniej doby sporządzony przez biuro prasowe ukraińskiego dowództwa wojskowego operacji ATO w Donbasie:

 

Poniżej film dokumentujący skutki przedwczorajszego nocnego ostrzału Doniecka przez ukraińskich żołnierzy:

***

 

Na koniec kilka zdjęć:

Kopalnia „Butowska” po ostatnim ostrzale przez ukraińskie wojsko.

Skutki przedwczorajszego nocnego ostrzału przez ukraińskie wojsko dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

 

***

 

Pozdrawiam.

Reklamy

82 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2016r.- 475 dzień od nowego rozejmu.

 1. Do porannej kawy…

  Kilka słów o Ziggy’m (niestety nie o nieodżałowanej pamięci Dawidzie Bowiem) i jego neokolonialnej wizji świata:

  http://journal-neo.org/2016/06/09/brzezinski-s-neocolonial-strategic-vision/

  Jak najbardziej trafna pointa:

  Zachodnia patronizacja to nie jest przywództwo (org. leadership). Świat tego nie chce. Również ludzie Zachodu chcieliby ładu światowego bez zachodniego establishmentu jaki mamy w tej chwili. Obydwaj kandydaci na prezydenta USA mają bardzo wysokie notowania negatywne. Przywódcy europejscy to również kolejne dno (org. wasteland) z zerowym kredytem zaufania. Nikt nie chce nowego porządku globalnego Ziggiego, ani z jego udziałem ani z udziałem jego kumpli NeoCon’ów!

  Polecam w wolnej chwili

  P.S. Niezbadane są wyroki boskie, ale tu musiała zajść jakaś nomenklaturalna pomyłka. Po cholerę zabierać z tego łez padołu niezłych grajków a zostawiać strupieszałych żądnych krwi psychopatów?!

  P.P.S. Jak widzę Ziggiego B. to zawsze mi pachnie w powietrzu osinowym kołkiem.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Witam
  Boję się, że dopóki nie będzie przyjęta polityka odpowiadania na takie zaczepki ukrów „pełnowymiarową” nawałą ogniową, takie smutne obrazki będziemy oglądać codziennie> Szkoda infrastruktury, szkoda ludzkiego cierpienia. Jedna ciężka salwa z Buratino, najlepiej na dalekie zaplecze dyslokacji wojsk ukrów, ze szczególnym uwzględnieniem sztabu oraz zapewnieniem o natychmiastowej powtórce przy jednym strzale z kałacha, bardzo by uspokoiła sytuację. A „łasić się” do UPAińskich reżimowców i tak nie ma sensu, bo już postanowione, że Niunia Jewropejska „sankcje” przedłuży, jeśli jeszcze nowych nie dołoży.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Darth Soros znowu w akcji, tym razem włączył się w rozgrywkę na „zielonej wyspie”…
  http://www.forbes.pl/george-soros-miliarder-ktory-zbil-fortune-dzieki-filozofii,artykuly,205216,1,1.html#
  https://wirtualnapolonia.com/2016/06/10/interesujace-george-soros-kupuje-akcje-agory/
  Dla przypomnienia parę dni temu wklejałem informację podana przez ukraińskiego ekonomistę Aleksandra Ochrimienkę ile ten „filantrop” w 2015 roku wtłoczył kasy w „niezależną” prasę na Ukrainie…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Na poprawę humoru „park dolmenów” pod Zaporożem, chyba z „pracownikami”…
  http://zp.depo.ua/ukr/zp/vid-dolmeniv-do-piramid-gizi-na-zaporizhzhi-buduyut-unikalniy-10062016103800
  Ps. Komentarz jednego z rosyjskich internautów „да пару годков подождать – вся страна сама в гору дольменов превратится” (Jeszcze parę lat, a cały kraj [Ukraina] sam sie obróci w góry dolmenów)

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Witam
  Na poczatek trochę informacji o Ukraińskim przemysle wojennym i dostawach sprzętu 🙂

  Jest potwierdzenie newsa o tym ,ze Tajlandia ZREZYGNOWAŁA z zakupu czołgów „OPŁOT”. Rząd tego kraju zapłacił za dostarczone maszyny (-minus kary dla Ukraińców) i podpisał nową umowe z Chińczykami na zakup maszyn MBT 3000
  http://info-news.eu/thailand-to-buy-chinese-mbt-3000-tanks/

  Pogłoski o tym ,że kontrakt ma byc zerwany były przedstawiane rok temu. Powodem tak późnego zerwania umowy były zapewne „trudne” negocjacje Ukrainy i Tajlandii w sprawie uregulowania kwestii finansowych za dostarczone maszyny i kar pieniężnych za niedotrzymanie kontraktu.
  Zerwanie umowy spowodowało kłopoty Fabryki im Małyszewa ( przedsiębiorstwo produkujące w/w czołgi). Dla ratowania płynności finansowej firmy rzad w Kijowie wydał gwarancje państwowe na kwotę 1.83 miliarda hrywien -oficjalnie na zakup 12 czołgów „Opłot” dla UA.
  http://info-news.eu/ukrainian-army-to-buy-12-ukrainian-bm-oplot-tanks-in-2016/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Witam piątkowym popołudniem
  W Polsce „Anakonda”, która zaprząta uwagę mediów, Początek mistrzostw w piłce kopanej (Euro) i wszystkie serwisy o tym piszą.
  A tu cichcem cichcem Sejm uchwalił ustawę, dzięki której wg niektórych w imieniu demokracji i dl bezpieczeństwa stajemy się państwem policyjnym.

  Co może ABW? Ustawa antyterrorystyczna PiS
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/co-moze-abw-ustawa-antyterrorystyczna-pis/mehvwr

  I tak mi się z czymś skojarzyło 😦
  .https://www.youtube.com/watch?v=Xtdqp30dJlE

  Polubione przez 4 ludzi

 7. ZDRADA za oceanem. Ukraińska piosenkarka Regina Todorenko pożaliła się w sieci że służby zajmujące się ochroną słynnego Kanionu Antylopy w Arizonie (USA) ukarały ją mandatem w wysokości 10.000$ za to że kręciła na jego terenie teledysk będąc „nieprzyzwoicie ubraną”…
  http://www.ua-reporter.com/novosti/198707
  Ps. Kanion Antylopy znajduje się na terenie Rezerwatu Indian Nawaho, kto by sie spodziewał że są tacy pruderyjni…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Nowo mianowany szef Kolei Ukraińskich monopolista w zakresie przewozów kolejowych na Ukrainie polski rockman Wojciech Balczun będzie otrzymywał pensje wysokości 463 tys. hrywien miesiecznie;
  http://ru.tsn.ua/groshi/ministr-infrastruktury-rassekretil-zaoblachnuyu-zarplatu-novogo-rukovoditelya-ukrzaliznyci-646307.html
  Jednocześnie w górę pójda kolejne opłaty na Ukrainie, tym razem za wodę za którą będzie trzeba zapłacić teraz o 15 % więcej;
  http://economics.unian.net/realestate/1371657-tarifyi-na-holodnuyu-vodu-vsled-za-podorojaniem-elektroenergii-vyirastut-na-15.html
  W związku z tymi podwyżkami (czyli za wodę, ogrzewanie, gaz, prąd, opłaty za mieszkania, dzierżawę gruntu UFF, chyba za powietrze jeszcze tylko nie płacą) jak zauważyły mediamatoły ukraińskie, wśród mieszkańców Ukrainy zapanowało „Szok i niedowierzanie”. Skarżą się że nie mają z czego opłacać nowych rachunków, a podwyżki najboleśniej odczuły najuboższe grupy społeczne m.in. emeryci;
  http://tsn.ua/groshi/shok-i-bezvihid-ukrayinci-komentuyut-novi-tarifi-na-vodu-i-teplo-670014.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Z cyklu „Na złość mamie odmrożę sobie uszy”
  Ukraina nie kupi gazu z Rosji
  http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/ukraina-nie-kupi-gazu-z-rosji/kyd4yh

  I tylko jeden komentarz:

  ~max : Maja rację Ukraińcy, że nie kupują gazu z Rosji. Przecież jak można dostać za darmo z Polski to po co kupować. Dopóki rządzi PiS Ukraina o gaz sie nie musi martwić, bo Polska tak kocha Ukrainę, że każe swoim obywatelom płacić za gaz drożej byle tylko Ukraińcom było zimą ciepło. Tak wrednych rządów w Polsce nigdy nie było, ale cóz ludzie wybrali.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Co to się dzieje! Ukraiński portal „Ua-banker” z artykułem o tym jak to MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) nie chce pomóc Ukrainie, a chce ją maksymalnie wyzyskać. Artykuł zaczyna się następująco „Od niepamiętnych czasów, dorożkarze wykorzystywali sprawdzony sposób na zwiększenie „pracowitości” konia, zawieszali mu przed pyskiem wiązkę siana. Zwierzę „pracowało” szybciej, nie musieli go nawet poganiać. I tak samo Międzynarodowy Fundusz Walutowy postępuje w odniesieniu do Ukrainy. MFW działa jak woźnica, Ukraina – jak koń. Koń wygłodniały, ale owsa woźnica nie daje, a „stymuluje” go tylko „sianem”. Pod „owsem” powinniśmy rozumieć pożyczki, a pod „sianem” – obietnicę tych pożyczek”;
  http://ua-banker.com.ua/articles-and-analytics/criticism/25811/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Szerzy się wirus ‚separatyzmu’ na Ukrainie. Tym razem pojawił się w obwodzie iwano-frankowski, gdzie na sesji rady obwodowej zwrócono sie do Prezydenta, Premiera oraz Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy o podział pełnomocnictw pomiędzy obwodowymi organy władzy (czyli samorządem), a władzami w Kijowie. za wnioskiem opowiedziało się 75 deputowanych z ogólnej liczby 84, przy czym większość (36) stanowili deputowani z frakcji „Blok Poroszenki” oraz ‚Batkiwszczyna’;
  http://izvestia.ru/news/617626

  Polubione przez 2 ludzi

  • Ale za to pachołkom bezpaństwowych geszefciarzy i ich lokajom na urzędniczych stołkach na sute emerytury wystarczy.
   Resztą te kanalie się nie przejmują.

   A głupi lud niech ich nadal wybiera na swoją krzywdę.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 12. http://fakty.interia.pl/raporty/raport-brytyjskie-referendum/aktualnosci/news-brytyjczycy-maja-juz-dosc-unii-takiego-poparcia-dla-brexitu-,nId,2216487

  Brytyjczycy mają już dość Unii? Takiego poparcia dla Brexitu jeszcze nie było – sondaż

  🙂 Bardzo dobry sondaż , mnie się podoba. Zobaczymy jak to się skończy 23 Czerwca. Tak się dziś zastanawiałem, czy gdyby UK opuściła UE , to czy nie zacząć zbierać podpisów pod wnioskiem o referendum ogólnokrajowe ws. wyjścia Polski z UE. Trzeba by było taki wniosek zarejestrować i powołać jakieś stowarzyszenie np. ,, Młody bunt” – 🙂 ładna nazwa ,mnie się podoba.

  Zaraz druga połowa tego meczu Francja – Rumunia , na ZDF sobie oglądam. 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 13. 8 czerwca podczas III Forum Regionów Białorusi i Rosji w Mińsku spotkali się Władimir Putin oraz Aleksandr Łukaszenka. Podczas swojego wystąpienia Prezydent Białorusi miał stwierdzić że „Żadne próby nie doprowadzą do wbicia klina pomiędzy Białorusinami i Rosjanami”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=N5gi_J1IWaA
  Ps. To by było tyle na temat debilstw wypisywanych w mediamatołach o „koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Białorusią” i „scenariuszu krymskim na Białorusi’…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Rosja jakby przyszło co do czego, to będzie bronić Białorusi jak swojego terytorium. Łukaszenko wie, że z Rosją i Chinami może tylko zyskać, a nie stracić. 🙂 Takie jest moje zdanie w tym temacie.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Ostatnio mi mignęło że te pajace z Kijowa się chwaliły że czegoś znowu nie kupują (chodziło o jakiś surowiec) z Rosji, a potem sie okazało że kupują to z Białorusi, a jak wiadomo Białoruś ma jeszcze mniej surowców niż Ukraina i żyje tylko z tego co im Moskwa podeśle…

    Polubione przez 2 ludzi

    • http://sptnkne.ws/b2s8

     Białoruś przetestowała „Poloneza”

     Odnośnie Białorusi taki tekst znalazłem. Oni ( Białorusini ) dzięki Rosji , będą niedługo eksporterami energii elektrycznej, a te tumany ukry nie będą miały nic. Poza tym Chiny o ile wiem inwestują tam w modernizację linii kolejowych wschód – zachód, co jest ważne w kontekście projektu ,, Nowy Jedwabny Szlak” . 🙂 Baćko to dobry, mądry Prezydent, a nie jak te nasze polityki, miernoty. 🙂

     Polubione przez 3 ludzi

  • 🙂 Zapowiada się gorąco w Kijowie, na paradzie. Może jakiś Europarlamentarzysta w pysk dostanie, to UE w końcu przejrzy na oczy. A Sawczenko będzie, bo jak tak, to idealna okazja będzie , by ją wysłać do Bandery.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.